Honor View 20 - Recenzija



Nakon nedavnog službenog predstavljanja u Parizu, Honor View 20 nam je stigao i na test. Kao što ste već vjerojatno upoznati, radi se o Honorovom top modelu za 2019. godinu, koji donosi i novu koncepciju dizajna, odnosno smještaja prednje kamere.

Osim toga, novi Honorov top model donosi i vrlo zanimljive vizualne efekte na poleđini kućišta, a ono što je najvažnije, i ultimativni hardver. Ispod poklopca kuca najjači procesor u Android svijetu, a za fotografiju je zadužena nova 48 MP kamera s TOF senzorom i naglaskom na AI komponentu.



Honor svojim proizvodima uvijek cilja na mlađu populaciju pa tako ni View 20 nije izuzetak, a sve je popraćeno i razumnom cijenom, što je također jedno od obilježja ovog branda.
Kakav je Honor View 20 u svakodnevnom životu, i kakav je dojam nakon tjedan dana korištenja na nas ostavio, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

156.9 x 75.4 x 8.1 mm







Masa

180 grama







Zaslon

6,4″ IPS LCD 2310 x 1080, 400 ppi







SoC

Huawei Kirin 980







CPU

2x2.6 GHz Cortex-A76, 2x1.92 GHz Cortex-A76, 4x1.8 GHz Cortex-A55







RAM

6/8 GB







Interna memorija

128/256 GB







Micro SD

Ne







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth, USB-C, IR, NFC







Brzo/bežično punjenje

Da/Ne







Otpornost na vodu

Ne







OS

Android 9.0 Pie/Magic UI







Kamera

48 MP 1/2" senzor, f/1.8, PDAF, TOF 3D senzor







Prednja kamera

25 MP, f/2.0, 27mm







Baterija

4000 mAh







Cijena








Ustupio

Honor










PREDNOSTI

NEDOSTACI










Iznimno atraktivan dizajn

Nije vodootporan







Rupica u zaslonu oslobađa prostor

Prednja kamera nema autofokus







Najbolji dostupan hardver

Nema utor za memorijsku karticu







Brz i stabilan softver








Vrhunska kamera širokog spektra mogućnosti








Natprosječna autonomija








Natprosječno brzo punjenje








Dizajn, kućište i rukovanje


Nakon što je 2018. godinu u svijetu smartfona obilježio ne baš omiljeni zub na vrhu zaslona, ove godine će to definitivno biti rupica. Honor View 20 jedan je od prvih uređaja koji donosi zaslon do ruba do ruba - bez zuba, a problem smještaja prednje kamere riješen je rupicom u gornjem lijevom kutu.

Jasno je da ni ovo nije savršeno rješenje. Idealno bi bilo da je cijela prednja površina zaslon, no do tog doba ćemo još neko vrijeme pričekati, tako da ovu rupicu treba shvatiti kao jedan od evolucijskih koraka ka „savršenom zaslonu“ bez rupa, zubi i debelih rubova. A s obzirom da je taj trenutak za sada još prilično daleko, rupica na zaslonu ne bi trebala predstavljati nikakav problem.



Naravno, uvijek će biti onih kojima će rupica vizualno smetati, odnosno narušavati simetriju, no mi smatramo da je ona kao takva bolje rješenje od klasičnog zuba. Zaslonska površina je u njezinom slučaju osjetno veća i ostavlja više mjesta za statusnu traku i obavijesti.

Na dnu prednje strane kućišta nalazi se vrlo tanki rub, što upotpunjuje opći dojam. Sviđa mi se što je zaslon ravan, a ne zakrivljen, zbog čega je uređajem lakše rukovati. Naravno, zbog toga je ukupna širina malčice porasla, zbog čega je View 20 za 3 mm širi od npr. Huaweija Mate 20 pro, ali istovremeno za 2 mm uži od iPhonea XS Max.



Ništa manje nije atraktivna ni poleđina uređaja. Honor je očito nastavio s trendom visoko sjajećih površina iz prošlogodišnjih modela, a ovdje je uveo dodatnu notu s prelijevanjem svjetlosti. No, da ne bi svi uređaji izgledali isto, View 20 sadrži teksturu u obliku slova V pa se i svjetlost prelijeva sukladno tome.

Naš testni primjerak je stigao u vrlo atraktivnoj plavoj boji, a u ponudi će još biti crvena i crna, te posebna Moschino verzija. U ovom trenutku nemamo informacije hoće li sve varijante biti dostupne na našem tržištu, ali plava zasigurno hoće. Želim naglasiti da se radi o zaista zanimljivom efektu prelijevanja svjetlosti, tako s ovim uređajem nikako neće proći neprimijećeni.





Sjajni efekt i prelijevanje svjetlosti na kućištu toliko su jaki da su vidljivi čak i kad se uređaj nalazi u silikonskoj maskici koja inače dolazi u prodajnom pakiranju. Jasno je da je Honor ovim ultra sjajnim uzorkom ovaj model htio učiniti prepoznatljivim, što mu je velikoj mjeri uspjelo. Naravno, ukoliko ste više inkognito tip osobe, uređaj uvijek možete smjestiti u zatamnjenu zaštitnu masku.

columns="4"

Obje fizičke tipke smještene su na desnom boku, nisu pretvrde i imaju ugodan i jasan „klik“. Ladica za SIM kartice nalazi se na suprotnoj strani, dok na dnu imamo USB-C utor, primarni mikrofon i vanjski zvučnik. Na vrhu uređaja nalazimo 3,5 mm audio utor, sekundarni mikrofon i infracrveni port.

Poleđina uređaja sadrži dvostruku kameru s bljeskalicom i klasični čitač otisaka prstiju. Niža cijena negdje se morala kompenzirati, pa je tako ovdje izostao najnoviji in-screen čitač, no zbog toga ne trebate biti pretjerano žalosni, jer se na ovog lakše priviknuti, a i objektivno je precizniji i brži.

Efekt prelijevanja svjetlosti:



Honor View 20 u ruci općenito dobro leži, posebice zbog ergonomski pogođenog radijusa zakrivljenja stražnje površine koja ulazi u aluminijski okvir, što u kombinaciji s ravnim zaslonom osigurava najviši stupanj ergonomije. Kao prednost također možemo izdvojiti relativno malu masu od 180 grama. Usporedbe radi, iPhone XS Max teži 208 grama, što je razlika koja se itekako osjeti.

Zaslon


Dijagonala zaslona iznosi 6,4 inča, što je u gornjoj klasi sada već neko vrijeme standard. No za razliku od prošlogodišnjih modela, ovaj nudi veću iskoristivost površine zbog izbacivanja nesretnog zuba i uvođenja rupice. Tehnologija izrade je IPS LCD, a rezolucija 2310 x 1080 točaka, što rezultira gustoćom od oko izvrsnih 400 ppi.



Zaslon je zbog činjenice što se proteže od ruba do ruba sam po sebi impresivan, tj. vrlo atraktivan, tako da smo vrlo brzo zaboravili na AMOLED-e kod konkurencije. Prikaz je otprilike jednako vjeran kao i na njima, ali je za razliku od onih najboljih (i najskupljih) maksimalna svjetlina ipak nešto manja. Naravno, ovu razliku ćete primijetiti jedino ako stavite jedan uređaj pored drugog.

Nedostatak LCD zaslona izravno je utjecao na nemogućnost prikaza sata, datuma i obavijesti na isključenom zaslonu (Always On), kao što je to slučaj na novijim AMOLED-ima. Naravno, radi se o subjektivnom dojmu. Osobno navikao na ovu funkcionalnost, pa mi na ovom uređaju nedostaje, no to ne mora biti slučaj i kod vas.

Hardver, performanse i povezivanje


Jedan od najvažnijih dijelova priče o Honoru View 20 svakako je njegov procesor. Kirin 980 je trenutno jedini 7 nm procesor u Android svijetu, koji posljedično tome osigurava i najbolje performanse, u što smo se, uostalom, već mogli uvjeriti na Huaweiju Mate 20 Pro. Podsjetimo, Kirin 980 donosi i dvostruki NPU, tj. neuralnu komponentu koja je zadužena za umjetnu inteligenciju, odnosno strojno učenje i bolje prepoznavanje objekata i scena u fotografiji.

Ništa manje bitan detalj kod hardvera je tzv. vodeno hlađenje, što će onemogućiti pretjerano zagrijavanje uređaja i u najtežim uvjetima, kao što je npr, igranje Fortnite ili neke slične grafički izuzetno zahtjevne igre. Ne treba zaboraviti ni GPU 2 Turbo softversko poboljšanje performansi grafičkog koprocesora, koje na podržanim naslovima podiže razinu igrivosti.

size="full"

Pored najjačeg procesora tu je i pozamašna količina RAM-a i interne memorije. U ponudi su varijante sa 6 GB radne i 128 spremišne, te 8 GB radne u kombinaciji s 256 GB spremišne memorije. Naš testni primjerak je upravo ovaj potonji, tako da nedostatak utora za memorijsku karticu možda i ne bi trebalo staviti pod nedostatak.

Naravno, i 128 GB će vam biti sasvim dovoljno, čak i ako ste zahtjevniji korisnik, a ako se takvim smatrate, tada sigurno znate koristiti i cloud servise koji će vam biti od velike pomoći ako vam ovo ne bude dovoljno.

Prijem signala i kvaliteta poziva niti malo nisu dovedeni u pitanje, iako se telefonska slušalica nalazi u samom gornjem rubu kućišta. No ipak, u tom dijelu nije bilo dovoljno mjesta za još jedan vanjski zvučnik, tako da uređaj raspolaže samo s jednim na dnu, koji je pak dovoljno glasan da na uređaju možete normalno gledati film ili bilo kakav drugi video sadržaj ili igrati neku od akcijskih igara, a da pritom ne ostanete zakinuti za zvučne efekte.

Spajanjem slušalica, kojih inače nema u prodajnom pakiranju, korisnik dobiva prilično čist i glasan stereo zvuk. Ne možemo ga okarakterizirati najboljim na tržištu, no zadovoljit će i najzagriženije audiofile.

Što se povezivanja tiče, Honor View 20 raspolaže svim uobičajenim protokolima kao što su WiFi, GPS (+ GLONASS i Galileo), Bluetooth 5.0, USB-C (USB 3.1 i OTG), a kao što smo vidjeti, tu i 3.5 mm audio utor, te infracrveni port za upravljanje drugim uređajima, naravno, uz odgovarajući softver. Imamo i NFC kojeg ćete koristiti uglavnom za mobilna plaćanja, a jedino što je izostalo je FM radio, no s obzirom za njim žale samo nostalgičari, nećemo ga uvrstiti u nedostatke.

Honor je s novim top modelom predstavio i mogućnost povezivanja s većim zaslonom, odnosno monitorom, dakle funkcionalnost sličnu Samsungovom Dexu, što vam u nekim prilikama može poslužiti umjesto osobnog računala. Zahvaljujući TOF senzoru, ovdje će do izražaja doći i mogućnost upravljanja i igranja interaktivnih igara pokretima tijela, no o njemu više u dijelu o kameri.

Softver i sučelje


Softverski temelj uređaja je Android 9.0 Pie, a povrh njega leži Honorov Magic UI, što je zapravo novo ime za EMUI, kojeg su Honorovi uređaji zajedno s Huaweijevim modelima koristili i do sada. Zbog potpunog razdvajanja dvaju brandova, Honor će od sada tako koristiti isključivo Magic UI naziv, dok će Huawei vjerojatno zadržati EMUI. Isto tako nije isključeno da će se Honor i na softverskom dijelu osamostaliti, što znači da bi se ove dvije nadogradnje Androida u doglednoj budućnosti mogle i razlikovati.

Svima koji su do sada koristili bilo koji Honor ili Huawei uređaj, Magic UI ne bi trebao biti stran, iako je potrebno primijetiti razliku u odnosu na prethodne verzije, jer je sučelje sada prilično očišćeno, popeglano i dolazi s ukupno manje stavki kako bi se olakšalo snalaženje.

size="medium"

Treba primijetiti da je i u ovom slučaju sučelje otprilike jednako brzo kao i na Huaweiju Mate 20 Pro, kod kojeg je integrirano u sam kernel Androida. U Honorovom slučaju o tome nemamo službenu informaciju, ali brzina izvođenja, odnosno otvaranja aplikacija upućuje na takav zaključak.

Kad prvi put uključite uređaj, sučelje nema izbornik s aplikacijama, no možete ga aktivirati u postavkama. Krajnji lijevi zaslon je vaš Google Feed, no i njega u postavkama možete isključiti ukoliko ga ne koristite. U slučaju da vam rupica smeta, i ovdje možete zacrniti gornji dio zaslona kao na uređajima sa zubom, ali u tom slučaju će vam biti smanjena ukupna zaslonska površina, iako će taj crni dio biti iskorišten za statusnu traku i obavijesti.

Osobno mi nedostaje dark mode, odnosno tamni izbornik postavki i još nekih detalja, budući da sam i na njega navikao na uređaju kojeg trenutno koristim, kao i na onom prije njega, no isto tako treba znati da većina proizvođača ovakav način prikaza još uvijek ne podržava. Prema nekim najavama, Google će ga predstaviti tek na sljedećem Androidu, i će tada biti podržan na razini operativnog sustava.

Honor View 20 dolazi s uobičajenim setom alata, ali i Huaweijevih aplikacija, među kojima nalazimo HiCare sustav, Huaweijevu trgovinu i razne zabavne sadržaje. Neke od njih se mogu deinstalirati, a neke druge ne, no s obzirom na pozamašnu količinu interne memorije, par aplikacija viška vam neće pretjerano smetati.

Kamera


Kamera Honora View 20 donosi Sonyjev IMX586 senzor najnovije generacije s pozamašnih 48 megapiksela, ali i veće fizičke dimenzije senzora od većine prisutnih na tržištu, točnije 1/2 inča. Pored toga, tu je još i novi TOF (Time of Flight) senzor, koji osigurava bolje prepoznavanje 3D objekata. Ovaj senzor ima još i funkciju prepoznavanja kretnji tijela, koji u kombinaciji sa spomenutim NPU-om omogućuje da uređaj postane kontrolor za igre.

Na predstavljanju uređaja u Parizu demonstrirana je igra u kojoj osoba izvodi kretnje koje otprilike odgovaraju onima potrebnima za skijanje, koje uređaj prati i prikazuje na velikom zaslonu, koristeći pritom spomenutu mogućnost povezivanja s monitorom. Naravno, ovaj dio će biti zanimljiv ovisnicima o igrama, ali ne treba zanemariti potencijale TOF senzora u fotografiji, koji predstavlja još jedan stupanj evolucije.

columns="4"

Otvor blende ima vrijednost f/1.8, što je nominalno isto kao na većini današnjih flagshipa, ali je u stvarnosti veći zbog većih dimenzija senzora. Ovo je još jedan faktor koji u startu jamči bolje fotografije u slabijim svjetlosnim uvjetima.

No, vratimo se na trenutak senzoru, koji u osnovi nudi 48 megapiksela, ali zbog četverostrukog Bayer RGB uzorka, četiri piksela spaja u jedan i najbolje rezultate daje u 12 MP rezoluciji, koja je realno sasvim dovoljna velikoj većini korisnika. Ukoliko ipak želite iskoristiti svih 48 megapiksela, tu opciju možete omogućiti u postavkama kamere.

Sama aplikacija kamere je također poznata iz prethodnih Honorovih i Huaweijevih modela. Ponuđeni su uobičajeni načini snimanja, ali i relativno novi Night mode, odnosno posebni noćni način kojeg smo također upoznali na Huaweiju Mate 20 Pro.

Night mode daje izvrsne rezultate u noćnim i općenito lošijim uvjetima osvjetljenja. Kamera istovremeno okida više fotografija odjednom s različitim trajanjima ekspozicije, te ih kombinira u jednu sliku, birajući pritom najbolje detalje svake od njih i odbacujući loše.

Ovo je izvrstan softverski trik koji noćnim fotografijama daje potpuno novu dimenziju, a jedina caka je u tome što uređaj morate mirno držati nekoliko sekundi. Čak nije nužno da ruka bude potpuno mirna, jer će se za to pobrinuti softver, tako da vam nikakav stalak nije potreban.

Kamera je inače opremljena vrlo dobrom softverskom stabilizacijom (EIS) tako da je nedosatak optičke teško primijetiti.

Od ostalih načina snimanja spomenimo portret, pro način s ručnim postavkama parametara, ali i usporeno snimanje 960 fps videa, što Honor View 20 stavlja uz bok ostalim najnovijim Android top modelima.

Tu je još i tzv. Aperture način, koji simulira zamućenje pozadine kad snimate mrtvu prirodu, a u slučaju da se radi o ljudima, možete koristiti portret, jer uređaj sam prepoznaje čovjeka. Ukoliko to želite, izravno iz aplikacije kamere možete skenirati dokumente, snimati ubrzani video (time-lapse), dodavati razne filtere i igrati se stickerima, dok prednju kameru možete iskoristiti za kreiranje animiranih likova koji oponašaju vaše kretnje.

Tzv. 4D AI predictive autofokus koristi prednosti neuralnog procesora, odnosno umjetne inteligencije, što kameri osigurava kvalitetnije i potpunije praćenje objekata u pokretu.

Zanimljivo je što i ovaj uređaj donosi AI Color način snimanja videa premijerno predstavljenog na Huaweiju Mate 20 Pro. Kamera snima crno-bijeli video, a ljudi u snimci budu prirodno obojeni, što je jedan od ljepših efekata koje smo u zadnje vrijeme upoznali. Naravno, za ovo je najviše zaslužan iznimno moćan glavni procesor i njegova neuralna komponenta.

Što se kvalitete fotografija tiče, Honor View 20 stoji uz bok ostalim top modelima, pružajući iznimno veliku količinu detalja i oštrinu u doslovno svim uvjetima. U nekim trenucima ćete možda poželjeti veći dinamički raspon, a HDR funkcija je malčice zakopana u izbornicima.

AI komponenta se prošle godine u mnogim Huaweijevim modelima pokazala solidnim pomagalom, no ponekad je znala i pokvariti ukupan dojam. Ovdje to više nije slučaj, jer su inženjeri očito vrlo dobro naučili na greškama.

Kao što sam već naveo, po zadanim postavkama kamera koristi svih 48 megapiksela, no, najjednostavnije rečeno, četiri najbolja smjesti u jedan kako bi iskoristila najbolje detalje. Ukoliko pak odaberete 48 MP rezoluciju, može se pojaviti malo više šuma, no u Honoru su i taj dio predvidjeli, pa su ponudili i tzv. 48 MP Ultra Clarity mode, koji funkcionira slično Night mode. Dakle uređaj je potrebno mirno držati nekoliko sekundi.

U zatvorenom prostoru i noćnim uvjetima Honor 20 View okida jednako dobre fotografije, skoro kao rođak mu – Huawei Mate 20 Pro, a otprilike iste rezultate postiže i na polju snimanja videa, iako će nekima možda nedostajati 4K 60 fps način.

Kod snimanja videa softverska stabilizacija odlično odrađuje posao, no njezin nedostatak je vidljiv kod 1080p 60 fps načina,

Prednja kamera proizvodi odlične selfije, ukoliko ruku naučite držati na pravom odstojanju, jer ova kamera nema autofokus. U početku vam selfiji možda neće biti po guštu, ali nakon malo vježbe ćete se priviknuti i ovaj nedostatak će pasti u zaborav.

Primjeri fotografija i videa


Danje svjetlo



Zatvoreni prostor



Noć

size="medium"

Loši uvjeti i bljeskalica



Potret (noćni)



Selfie

 

size="medium"

Primjeri videa

[responsive_youtube p37iRG-r2QE]
[responsive_youtube pqQWBGJ6Kc0]
[responsive_youtube CxwtiqBzT7k]
[responsive_youtube GkIJYWk9g_k]
[responsive_youtube uhx1CYv8P98]

Baterija i autonomija


Honor View 20 dolazi s 4000 mAh baterijom, što je obećavajući podatak. 200 mAh manje nego u Huaweijevom top modelu, ali za skoro trećinu više u odnosu u iPhoneu XS Max. Kako god okrenemo, ova baterija će zadovoljiti svakog zahtjevnijeg korisnika i bez poteškoća ga poslužiti tijekom cijelog dana.

Ono što će svi cijeniti je brzo punjenje, koje je brže od prosjeka, ali ipak ne toliko brzo kao na bratskom Huaweijevom flagshipu. Prema službenim specifikacijama, baterija će se za 30 minuta napuniti na 55% kapaciteta, što je recimo brže od OnePlusa 6/6T, ali malo sporije od spomenutog Huaweija Mate 20 Pro.

Prilikom mog mjerenja, rezultat je čak bio bolji od deklariranog, jer se baterija u 30 minuta od potpuno prazne napunila na 58%, dok joj je za 100% trebalo sat i 11 minuta.

Zaključak


Nakon svega nabrojanog, treba reći da je glavni adut Honora View 20 njegova cijena, U Hrvatskoj će za osnovni model (6/128 GB) biti potrebno izdvojiti 4.799, dok će vas jači, odnosno 8/256 GB stajati 5.399 kuna. Imajući u vidu koliko drugi brandovi i proizvođači traže za svoje top modele, ova cijena je za ono što uređaj nudi prihvatljiva i razumna, što rezultira jednim od najboljih omjera uloženog i dobivenog u premium segmentu.

Objektivne mane uređaju je zaista bilo teško naći, osim eventualno nedostatka IP certifikata za otpornost na vodu, no u tom slučaju bi i cijena morala biti viša. Isto možemo reći i za drugi vanjski zvučnik, dok recimo utor za memorijske kartice zbog pozamašne količine interne memorije možemo svrstati pod subjektivne.

Naravno, subjektivne nedostatke uvijek možemo naći, a jedan od njih je i rupica u zaslonu, no treba biti fer i priznati da manje zlo od zuba.

Zato s druge strane imamo puno više prednosti, kako objektivne, tako i subjektivne prirode. Od izvrsnog i preglednog velikog zaslona, atraktivno dizajniranog kućišta, lakoće rukovanja, preko ultimativnog hardvera, munjevitog softvera, izvrsne kamere, baterije s natprosječnom autonomijom i isto tako natprosječnim brzim punjenjem.

U Honoru su vidljivo fokusirani na mlađu publiku, što je svakako mudra strategija, ali ne vidim razloga zašto ovaj brand ne bi koristili i oni malo iskusniji. Dapače, oni koji prate industriju i o tematici znaju više od prosjeka, lako će uvidjeti da je kupnja ovog uređaja prilično isplativa.

Osličnu popnudu Honor View 20 uređaja potražite na mobis.hr