Drugi ovogodišnji Huaweijev model koji nam je stigao na test nosi naziv Ascend G6. Radi se o manjem uređaju s 4,5-inčnim zaslonom, s nešto slabijim hardverom, ali s jakom prednjom kamerom s fokusom na selfie umjetnost. Ni kod ovog modela nije izostala tradicionalna Huaweijeva elegancija s tankim kućištem dobrog dizajna, kao ni podrška za najnovije tehnologije, tj. spajanje na brze LTE mreže. Detalje o uređaju i naše dojmove pročitajte u nastavku.
Osnovne karakteristike
Dimenzije: 130 x 65 x 7,5 mm
Masa: 115 grama
Zaslon: 4.5” IPS LCD, 960 x 540, 245 ppi
SoC: Snapdragon 400
CPU: četverojezgreni na taktu 1,2 GHz
RAM: 1 GB
Interna memorija: 4 GB
Utor za memorijske kartice: Da
Povezivanje: WiFi, WiFi Hotspot, WiFi direct, DLNA, GPS, Bluetooth, NFC, USB on-the-go
3G: HSPA+
4G: LTE (Opcija)
OS: Android 4.3, Emotion UI
Kamera: 8 MP/1080p
Prednja kamera: 5 MP
Baterija: 2000 mAh
Ustupio: Huawei
Prednosti
Iznimno tanak i lagan
Dizajn i kvaliteta izrade
Podrška za LTE mreže
Izvrsna kamera
Nedostaci
Nešto slabije pozadinsko osvjetljenje kapacitivnih tipki
Relativno mala rezolucija zaslona nije najprikladnija za napredne igre
Relativno mala interna memorija
Baterija nije izmjenjiva
Dizajn, kućište i zaslon
columns="4"
Huawei Ascend G6 dizajnom dosta podsjeća na lanjski model Ascend P6, ali i nedavno recenzirani Ascend P7. Kućište djeluje vrlo elegantno, čemu pridonosi i debljina od svega 7,5 milimetara, a kao točku na “i” možemo navesti izuzetno malu masu od 115 grama. Kućište je izrađeno iz plastike s imitacijom metalnog ruba sa strane i na vrhu. Stražnjii polopac je odvojiv, ali je baterija fiksirana, tako da otvaranje poklopca služi isključivo za umetanje SIM i microSD memorijske kartice.
Fizičke tipke nalazimo na desnom boku i to one za uključivanje i podešavanje glasnoće. 3.5 mm audio utor se nalazi na dnu lijevog boka, a microUSB utor na vrhu. Ispod zaslona imamo tri kapacitivne tipke s nešto zlabijim i kratkotrajnim pozadinskim osvjetljenjem, iznad njega prednju kameru, a na stražnjoj strani primarnu kameru s bljeskalicom, te vanjski zvučnik na dnu.
4,5” zaslon je izrađen u IPS tehnologiji što će osigurati odlične kutove vidljivosti i to
čak bolje nego kod konkurentkih uređaja iz istog cjenovnog razreda. Rezolucija je nešto manja i iznosi 960 x 540 točaka, što daje gustoću od solidnih 245 ppi. Nominalno ne zvuči loše, ali neke grafički zahtjevnije igre neće imati spektakularnu igrivost.
Vidljivost na danjem svjetlu je dobra i možemo ju svrstati u prosjek.
Hardver i povezivanje
SoC koji pokreće ovaj uređaj je Qualcommov Snapdragon 400 s četiri jezgre koje kucaju na taktu od 1,2 GHz. Količina RAM-a je sasvim dovoljnih 1 GB, dok interna memorija ima kapacitet od 4 GB, ali se za razliku od nekih drugih uređaja, sve nalazi na jednoj particiji. Za proširenje memorije tu je i utor za microSD memorijske kartice, a možete koristiti one do 32 GB kapaciteta.
Ovakva konfiguracija zapravo odgovara stanju u ovom cjenovnom razredu, ali možemo reći da ga djelomično i nadilazi, pogotovo kad je procesor u pitanju. Pokrenut će i najzahtjevnije igre, ali one fokusirane na grafiku neće biti reprezentativne zbog manje rezolucije zaslona.
Kod povezivanja treba naglasiti da LTE verzija uređaja ima mogućnost spajanja na 4G mreže što znači da ćete moći koristiti brzi internet do teoretskih 75 Mbps u hrvatskim LTE mrežama. Podržan je i HSPA+ standard, WiFi, Bluetooth, A-GPS, DLNA, NFC i USB on-the-go.
Sve ove komponente su radile besprijekorno, kao i telefonski poziv čija će kvaliteta isto tako ovisiti i o stanju mreže.
Softver i sučelje
Huawei Ascend G6 dolazi s Androidom 4.3 Jelly Bean kao temeljem i Emotion UI nadogradnjom sučelja koju smo već upoznali na modelu Ascend P7. Podsjetimo, radi se o koncepciji koja ne koristi poseban izbornik s aplikacijama, već ih sve u startu drži na početnim zaslonima, tako da su ikonice zapravo aplikacije, a ne njihove prečice. Sličnu stvar smo vidjeli kod Xiaomija i njegovom MIUI sučelju, ali i na Appleovom iOS-u.
Sustav sam po sebi funkcionira dobro i nekih posebnih zamjerki nemamo. Na ovakvo se sučelje potrebno priviknuti ili jednostavno instalirati neki od alternativnih launchera ako vam ne odgovara.
Huawei na svom Emotionu nudi i mogućnost izmjene tema, kao i mogućnost korištenja jednostavnijeg sučelja na zaslonu. Radi se o nešto pojednostavljenim widgetima i ikonicama aplikacija, u jednostavnoj kolor shemi, što će možda biti od koristi djeci, starijim osobama, ili onima koji se ne vole previše zamarati detaljima.
Ipak, i ovdje nailazimo na prilično uniformirane ikonice s četvrtasom podlogom koje je u početku teško razlikovati i privikavanje na njih bi moglo potrajati neko vrijeme.
Emotion UI nudi i raznorazne dodatne aplikacije za upravljanje sustavom, štednju baterije, file manager, task manager i sl., a tu je i posebno dizajnirana galerija fotografija, Kingsoft Office, te zanimljivo dizajnirani glazbeni svirač.
Kamera
Stražnja kamera ima senzor od 8 megaoiskela i LED bljeskalicu, a prednja od 5 megapiksela i kao što je već rečeno, namijenjena je okidanju selfija, za što postoji i poseban softver za “uljepšavanje”, odnosno naglašavanje detalja na licu, npr. očiju.
Sučelje kamere odgovara dizajnu ostatka suečlja, dakle uklapa se u Huaweijev Emotion UI i prilično je jednostavno i logično organizirano. Sovtver nudi razne načine okidanja i snimanja, kao nor. HDR, Panorama, razni efekti i sl.
Bljeskalica je prilično jaka i u mraku će kvalitetno osvjetliti objekte/subjekte, ali će joj trebati koja sekunda da se uskladi s autofokusom, što može produljiti vrijeme potrebno za okidanje.
Kvaliteta fotografija je za ovaj cjenovni razred definitivno iznadprosječna i možemo reći da je to jedan od aduta ovog uređaja, a ništa manje ne možemo reći ni za prednju kameru.
Baterija
Ispod stražnjeg poklopca nalazimo fiksiranu bateriju kapaciteta 2000 mAh. S obzirom na relativno nezahtijevan procesor i malu rezoluciju zaslona, autonomija koju ovaj uređaj pruža kreće se malo više od jednog dana prosječnog ili cijeli jedan dan nešto intezivnijeg korištenja svih resursa uređaja kombinirano.
Uređaj sadrži i softver za upravljanje štednjom baterije, nudeći nekoliko načina rada procesora, ali već i prema procijenjenom preostalom vremenu vidljivo je da nege velike razlike nema. Jedina prava ušteda se može postići odspajanjem podatkovne veze i/ili smanjivanjem svjetline zaslona
Zaključak
Huawei Ascend G6 je relativno mali, 4,5-inčni smartfon kojeg karakterizira elegancija, iznimno mala masa, vrlo dobar hardver s podrškom za LTE mreže, izvrsna kamera (uključujući i prednju), natprosječna autonomija i posebice dizajn. Tu je još i zanimljivo Emotion UI sučelje specifično za Huawei uređaje, a kao objektivna mana nameće se slabije i kratkotrajno pozadisnko osvjetljenje kapacitivnih tipki i eventualno manja rezolucija zaslona za one s okom sokolovim i okorjele gejmere.
Uređaj kao takav će zadovoljiti potrebe prosječno zahtjevnog korisnika, no sve opet ovisi o afinitetima i prioritetima. Cijena od 1700,00 kuna, koliko uređaj košta u slobodnoj prodaji, je razumna i zapravo predstavlja vrlo dobar omjer uloženog i dobivenog, naravno, ako vam veličina zaslona ne igra ključnu ulogu.