Treći Huawei koji se našao na našem testu u ovo kratko vrijeme je model Ascend Y530. Radi se 4,5-inčnom uređaju s nešto slabijim hardverom za manje zahtjevne korisnike, ali i pristupačnom cijenom. Odlikuje ga jednostavan dizajn i kvalitetna izrada, a dolazi i s prilično dobrom kamerom za svoj cjenovni razred. Detalje o njemu i naše dojmove s testiranja pročitajte u nastavku.
Osnovne karakteristike
Dimenzije: 132.5 x 67 x 9.3 mm
Masa: 145 grama
Zaslon: 4,5” TFT, 854 x 480 točaka, 218 ppi
SoC: Qualcomm Snapdragon 200
CPU: Dvojezgreni na taktu 1,2 GHz
RAM: 512 MB
Interna memorija: 4 GB
Utor za memorijske kartice: Da
Povezivanje: WiFi, WiFi direct, A-GPS, Bluetooth
3G: HSPA+
4G: -
OS: Android 4.3 Jelly Bean, Emotion UI
Kamera: 5 MP/720p
Prednja kamera: VGA
Baterija: 1700 mAh
Cijena u slobodnoj prodaji: 1100,00 - 1300,00 kn
Cijena u Sipma paketu: 798,00 kn
Ustupio: Huawei
Prednosti
Kvaliteta izrade
Zanimljivo Emotion UI sučelje
Iznadprosječna autonomija
Cijena
Nedostaci
Kratkotrajno osvjetljenje kapacitivnih tipki
Samo 512 MB RAM-a
Relativno mala interna memorija
Dizajn, kućište i zaslon
columns="4"
Vidjeli smo da u gornjem cjenovnom razredu Huawei malo više energije ulaže u dizajn, dok u nižem više ostaje nekako neutralan. Model Ascend Y530 dizajniran je klasično, nešto je teži i deblji od skuplje braće, ali zbog zaobljenih rubova kućišta ugodniji je za držanje u ruci. Stražnji poklopac je izrađen od plastike s teksturom koja sprječava klizanje iz ruku. Općenito, uređaj podsjeća na prošlogodišnji model Ascend Y300, ali je od njega vidljivo tanji, ali i malčice teži.
Prednjom stranom dominira zaslon s kapacitivnim tipkama ispod, te slušalicom i prednjom kamerom iznad njega. Obje fizičke tipke (za uključivanje i podešavanje glasnoće) su smještene na desnoj strani, što je pomalo neobično i tražit će privikavanje. MicroUSB utor nalazimo na dnu, a 3,5 mm audio utor na vrhu kućišta. Na stražnjem poklopcu nalazimo kameru, LED bljeskalicu i vanjski zvučnik. Ovdje napomenimo da kapacitivne tipke imaju kratko trajanje pozadinskog osvjeljenja, što zna biti prilično nezgodno dok se ne naviknete.
Treba reći da plastika od koje je uređaj izrađem djeluje kvalitetno i da je konstrukcija prilično čvrsta.
Zaslon ima dijagonalu od 4,5 inča, čija rezolucija iznosi 854 x 480 točaka. To daje gustoću od relativno skromnih 218 ppi, no manje zahtjevni korisnici, kojima je ovaj uređaj i namijenjen, zasigurno neće imati prigovora. Tehnologija izrade je TFT, dakle kutovi vidljivosti su manji nego kod IPS zaslona, ali su i dalje relativno dobri, tj. bolji nego na prijašnjim generacijama TFT zaslona. Čitljivost na danjem svjetlu je vrlo doba, čak i bolja nego kod mnogih skupljih modela.
Hardver i povezivanje
Y510 pokretan je dvojezgrenim Snapdragon 200 procesorom na taktu 1,2 GHz, što će početnicima ili manje zahtjevnim korisnicima biti sasvim dovoljno za većinu svakodnevnih radnji. Zahtjevnije igre baš i neće najbolje raditi, što je i logično, a dodatni problem bi mogao biti i 512 MB RAM-a. S druge strane, manje zahtjevne igre i druge slične aplikacije će raditi bez problema.
Interna memorija sadrži 4 GB RAM-a, tu je i utor za microSD memorijske kartice, a podržane su one do 32 GB kapaciteta.
Kod povezivanja treba reći da su na raspolaganju 2G i 3G mreže (do 21 mbps), WiFi, Bluetooth i A-GPS, dok npr. NFC i USB on-the-go nisu podržani.
Prijem siglana i zvuk u telefonskoj slušalici su zadovoljavajući, iako će kvaliteta poziva ovisiti o mikrolokaciji i stanju mrežne inforastrukture operatera. Vanjski zvučnik je prosječne jakosti, što možemo reći i za telefonsku slušalicu.
Softver i sučelje
Huawei Ascend Y530 za operativni sustav koristi Android 4.3 Jelly Bean i povrh njega sada već poznatu Emotion nadogradnju sučelja. Kao što smo kod prijašnjih modela mogli vidjeti radi se o prilično dubokoj intervenciji u Android. Sučelje se sastoji od početnih zaslona na kojima se nalaze stvarne aplikacije, a ne njihove prečice kao kod drugih Androida i zbog toga ne postoji poseban izbornik s aplikacijama. Ovakav koncept je inspiriran Appelovim iOS-om, a nalazimo ga i na Xiaomi uređajima (MIUI).
Unatoč prilično dubokoj intervenciji u operativni sustav, sučelje je dobro optimizirano, što rezultira solidnom brzinom i fluidnosšću. Povremeno se mogu dogoditi zastajkivanja koja se mjere djelićima sekunde i manje zahtjevni korisnici ih neće ni primijetiti.
Uz sve moguće preinake koje dolaze s Emotion sučeljem, punuđen je i poseban, odnosno pojednostavljen izgled početnog zaslona, prvenstveno namijenjenog starijim osobama, ali i svima onima koji se ne žele opterećivati detaljima.
Kamera
Uređaj sadrži primarnu kameru s 5 MP senzorom i LED bljeskalicom, dok se s prednje strane nalazi VGA kamera (640 x 480). Sučelje softvera kamere odgovara ostatku Emotion sučelja, isto kao na skupljim modelima Ascend G6 i Ascend P7. Ponuđeni su osnovni načini snimanja, panorama i razni efekti, a tu je još samookidač, podešavanje ISO osjetljivosti, balansa bijele boje i dodavanje GPS oznaka.
Kvaliteta fotografija je prilično dobra za ovaj cjenovni razred, pogotovo kod fotografija snimljenih u dobro osvijetljenim uvjetima. U unutarnjem prostoru također imamo solidnu količinu detalja, ali se mogu vidjeti i odsjaji izvora umjetnog osvjetljenja. U mraku fotografije također ispadnu prilično dobre zahvaljujući relativno jakoj bljeskalici, a za pohvalu je i njena dobra usklađenost s autofokusom. Generalno, kamera proizvodi vrlo kvalitetne fotografije za svoj cjenovni razred i s njima će biti zadovoljna većina korisnika.
Video kamera snima u 720p rezoluciji, koji se baš i ne može pohvaliti kvalitetom, ali će svakako poslužiti svrsi.
Primjeri fotografija
Primjer videa
Baterija
Huawei Ascend Y530 dolazi s baterijom kapaciteta 1700 mAh, što samo po sebi nije puno, ali uređaju s 4,5” zaslonom i ne baš zahtjevnim procesorom, svome će vlasniku osigurati čitav dan intezvinijeg ili dan i pol manje intezivnog korištenja. Ako se na internet spajate tek povremeno i ako uređaj koristite umjereno, autonomija se može produljiti i na dva dana.
Zaključak
Huawei Ascend Y530 je solidan uređaj iz nižeg cjenovnog razreda s dobrom baterijom i solidnom kamerom namijenjen manje zahtjevnim korisnicima i onima koji tek ulaze u svijet pametne telefonije. Isto tako, poslužit će i onima kojima naprednije funkcije nisu ni potrebne, jer nudi posjednostavljeno sučelje na cijelom zaslonu.
Vidjeli smo da slabašni hardver i nije baš prikladan za okorjele gejmere, ali će koristiti za povremeno ubijanje dosade manje zahtjevnim igrama.
Emotion UI sučelje nam se svidjelo, no ostavljam mogućnost da nekome i neće pasati, iz razloga što je to ipak subjektivna kateogorija. Ono što je bitno jest činjenica što je dobro ispolirano i što nema previše štucavica kakve se mogu naći na nekim drugim uređajima s 512 MB RAM-a i sličnim procesorom.
Cijena samog uređaja u slobodnoj prodaji iznosi od 1100 do 1300 kuna, ovisno o trgovini, a za eventualno povoljniju kupnju uređaja uz pretplatu, posjetite stranice svog operatera. Cijena uređaja u Simpa paketu iznosi 798,00 kuna.