Apple

iPhone 15 glasine - svi do sada poznati detalji

iPhone 15 će službeno biti predstavljen u rujnu, no već sada raspolažemo pozamašnom količinom detalja, koji su doduše neslužbeni, ali se temelje na curenjima informacija, glasinama i podacima koje redovito cinkaju ljudi koji sudjeluju u lancu dobave.

Već u prošlogodišnjoj seriji iPhonea, Apple je započeo s diversifikacijom, kako u dizajnu, tako i kad je u pitanju pogonski stroj. Vidjeli smo da su Pro modeli opremljeni novim procesorima, dok su obični zadržali lanjske. Nastavak ovakve poslovne politike možemo očekivati i ove godine, tako da se ne treba čuditi ako obični i Pro modeli donesu još veće razlike.

iPhone 15 - Dizajn

Što se tiče dizajna, većina glasina je složna u tome da će ostati isti. Ono što se pak može promijeniti je kako će izgledati obični modeli, dakle oni bez „Pro“ oznake. Naime, u novoj generaciji i oni bi mogli donijeti Dynamic Island, tako da bi neslavni zub, ilitiga notch, napokon izumro jednom za svagda. Neki izvori isto tako sugeriraju da bi Pro modeli ovoga puta mogli doći s još tanjim rubovima kućišta nego što je to slučaj sada, no upitno je koliko će to općenito biti vidljivo na prvi pogled.

Haptičke tipke

Već dugo se špekulira o tome kako bi klasične fizičke tipke za podešavanje glasnoće mogle biti zamijenjene tzv. solid-state tipkom koja bi imala ugrađeni vibro motor. Njegova funkcija bi bila odgovor na dodir kako bi korisnik dobio dojam da je tipku stvarno pritisnuo. Slične rješenje smo već vidjeli na trackpadima MacBook računala, što je izvedeno vrhunski, stoga ne treba sumnjati u sličan ishod na iPhoneu.

S druge strane, vidjeli smo kako je završio 3D touch. Slična inovacija koja je potrajala kratko, pa ju je Apple nedugo zatim izbacio. Kod tipki za podešavanje glasnoće može se javiti eventualni problem u smislu ako ta solid-state tipka ne bude imala fizičke granice, prstima će trebati jado dugo dok se naviknu na njezin položaj.

Također, neke najnovije glasine sugeriraju da bi Apple ovu tehnologiju ipak mogao ostaviti za sljedeću godinu, dakle za iPhone 16, što znači da bi ovogodišnja serija ipak mogla doći s klasičnom fizičkom tipkom.

iPhone 15 - Zasloni

Iako je Apple još prije dvije godine patentirao novu microLED tehnologiju izrade zaslona, malo je vjerojatno da ćemo ju na konkretnim uređajima ugledati već ove godine. Postoji mogućnost da se to dogori tek sljedeće, dakle na iPhoneu 16, odnosno barem na iPhone 16 Pro modelima.

Dijagonale zaslona bi navodno trebale ostati iste, tj. 6,1“ za obične i 6,7“ za Pro modele, dok bi veće mogli dobiti tek modeli za sljedeću godinu, dakle iPhone 16 i iPhone 16 Pro.

iPhone 15 USB-C utor

Nakon što je Europska unija donijela regulativu da svi mobiteli na tržištu zemalja članica moraju biti opremljeni USB-C utorom, Apple je poslao inicijalne signale da će se pokoriti ovoj odluci. Ne zato što to želi, niti jer bi htio ugoditi korisnicima, koji i dalje muku muče sa sada već pretpotopnim Lightning standardom, već zbog činjenice što mu se ne isplati proizvoditi dvije vrste utora za različite dijelove svijeta.

Također, EU je jedno od najvećih i najbogatijih Appleovih tržišta. Zbog toga bi svako izigravanje odluke regulatora moglo rezultirati zabranom prodaje, što Appleu definitivno nije u interesu.

Ipak, ovdje postoji jedna caka. Apple, naime, ne mora USB-C utor nužno donijeti u iPhoneu 15 koji stiže ove godine, pa čak niti u iPhoneu 16 sljedeće. Razlog tome je što je EU Komisija dala rok da svi mobiteli moraju zadovoljavati ovaj uvjet ako su isporučeni tek nakon kraja 2024. godine. Dakle, Apple realno s ovom promjenom može otezati do 2025. godine i USB-C uraditi tek u iPhone 17.

Iskreno želimo vjerovati da se to neće dogoditi, no poznajući Appleovu poslovnu politiku koja inače  obiluje traženjem rupa u zakonima te čestim izigravanjem regulacija, ovakav scenarij nije isključen. Usput podsjetimo da je EU već izdala upozorenje za potencijalnu enkripciju USB-C standarda, što bi rezultiralo nepoštenom tržišnom utakmicom.

iPhone 15 - A17 Procesor

Nakon A16 dolazi A17. Ne može biti jednostavnije. Svi se redom slažu da će se novi procesor zvati upravo tako, a ono po čemu je poseban je to što dolazi izrađen u 3-nanometarskom procesu, što će ga učiniti prvim takvim procesorom na svijetu. Isprva će ga proizvoditi tajvanski TSMC, no kasnije dio proizvodnje može biti izmješten u Samsungove pogone, a možda čak i novu TSMC tvornicu u američkoj saveznoj državi Arizoni, naravnao, ukoliko ista bude dovršena i spremna za serijsku proizvodnju.

Potonji dio je važan zbog činjenice što će procesori proizvedeni u SAD, prema najavama samog TSMC-a, biti oko 30% skuplji. O razlozima smo već pisali, no ovdje to sada sumirajmo u više troškove proizvodnje, nepostojanje sporazuma o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja između Tajvana i SAD-a, te činjenicom da je Arizona prilično daleko od uobičajenih ruta lanca dobave, inače smještenih u Aziji.

iPhone 15 - Sideloading

Sideloading nije nužno vezan uz iPhone 15 seriju, već se radi o još jednoj EU regulativi koja bi trebala Apple natjerati da omogući instalaciju aplikacija na iPhone, mimo službene trgovine App Store. Ovo bi moglo rezultirati izbjegavanjem 30% naknade koju proizvođači aplikacija plaćaju Appleu, ali i otvara put mnogim sigurnosnim rupaka. VIše o ovoj temi doznajte ovdje.

iPhone 15 Pro ili Ultra? Ili oboje?

Ovaj dio glasina je prilično nepouzdan jer se analitičari i cinkeri po tom pitanju međusobno ne slažu. Jedni tvrde da će nomenklatura biti ista kao do sada. Po njima bi trebala postojati dva obična modela, dakle iPhone 15 i iPhone 15 Plus, te iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max. Drugi pak sugeriraju da bi potonji mogao dobiti novi naziv – Ultra, dok treći misle da bi Ultra zapravo mogao biti zaseban model. U ovom trenutku ovo je malo vjerojatan scenarij, no kad je Apple u pitanju, nikad se ne zna.

iPhone 15 - Telefoto periskopski optički zoom

Nakon dugo godina zaostajanja za konkurencijom u domeni telefoto kamere, Apple je navodno u iPhone odlučio ugraditi periskopski zoom za optičko povećanje. Vjerojatno sličan onima koje već koriste Samsung i Huawei. No i tu postoji caka. Periskopski zoom navodno je namijenjen isključivo najskupljem modelu – iPhone 15 Pro Max (ili Ultra?), dok će svi ostali koristiti klasični, dakle onaj na kojeg smo već navikli u iPhoneima.

Appleova periskopska kamera bi, prema većini glasina, mogla donijeti maksimalno 6x optičko povećanje, čime će i dalje zaostajati za Samsungom, koji 10x zoom koristi već četiri godine, tj. od modela Galaxy S20 Ultra, a sadrže ga svi njegovi nasljednici: Galaxy S21 Ultra, Galaxy S22 Ultra i Galaxy S23 Ultra.

Isto tako je vjerojatno da će se Apple, u svom stilu, i ovdje poslužiti marketinškim trikovima kako bi stvarno povećanje koje postiže kamera deklarirao drukčije. Možda Appleovim marktingašima ponovno padne na pamet neka genijalna ideja pa taj 6x zoom preimenuju u nešto drugo, kako bi zbunili korisnike. Vidjeli smo da je Apple obični izrez u zaslonu vješto nazvao Dynamic Island, kojeg je softverski obogatio i prodao pod inovaciju. Zato nas neće čuditi ako i od ovog optičkog povećanja ne stvori neku novu filozofiju.

Istini za volju, svi proizvođači na ovom polju imaju mogućnosti optičko povećanje izvoditi na više načina, kao npr. pomoću drukčijeg crop faktora na samom senzoru, a kakva će sličnost ili razlika u kvaliteti Appleovog u usporedbi s konkurencijom na kraju biti, pokazat će prvi usporedni testovi. 

iPhone 15 – Cijena

Ovaj dio radije nemojte ni čitati. Do sada je više puta bilo objavljeno kako će cijela iPhone 15 serija biti vidljivo skuplja od sadašnjih modela, a predviđanja idu s porastom od čak 15%. Hoće li se to zaista i dogoditi, saznat ćemo u rujnu, tj. na službenom predstavljanju.