iPhone 8 - Recenzija



Ne postoji proizvođač smartfona na svijetu, koji isti dizajn kupcima može progurati dvije godine za redom, a da uz to ima rast prodaje. Naravno, osim Applea.
Novi iPhone 8 se komotno mogao zvati i iPhone 7s, ali to se ne bi slagalo s Appleovom nomenklaturom. Naime, “s” oznaka donosi jači hardver, bez promjene dizajna, dok nova brojčana oznaka donosi, kako novi hardver, tako i novi dizajn.

Zlobnici će reći da je ovo isti dizajn, još od iPhonea 6, ali mi znamo bolje. Trakice za antenu su premještene na već iPhoneu 7, a zahvaljujući staklenoj poleđini, novi iPhone je tako zaslužio potpuno novi broj.

Kad bismo iPhone 8 promatrali zasebno, tj.  kao da se njegovi prethodnici nisu nikad proizveli, mogli bismo reći da “fura” retro izgled. Kao uređaj koji konačno može sve što ste od njega željeli. Sjećate se prije kako je to bilo, moraš ga preko noći ostaviti da se napuni jer se sporo punio?

Ipak, iPhone 8 ima sada već priličan broj prethodnika, od kojih ga sa zadnja 3, pod uvjetom da su iste boje i u silikonskoj maskici, uopće nećete razlikovati. No ipak, velike promjene osjeit ćete tek kad ga počnete koristiti. Od prethodnika je bolji u apsolutno svim pogledima, bilo da je riječ o čistoj snazi, kameri, pa čak i zaslonu i autonomiji.

Koliko god to apsurdno zvučalo, ovo je fantastičan iPhone, kojeg bi ste možda trebali zaobići. Naravno, svi znamo da je desetka iza ugla i da bi mogla nastupiti nestašica. Isto tako znamo i da će se bez obzira na cijenu, a uz pomoć pomno planiranog marketinga, prodavati kao vruće kiflice. I vjerujte nam, i mi smo uzbuđeni i jedva čekamo da nam stigne na test, a do tada, saznajte kako smo se proveli s trenutno aktualnim iPhoneom, i uostalom, otkrijte kakav će biti iPhone X, jer s osmicom dijeli mnogo toga.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

138.4 x 67.3 x 7.3 mm







Masa

148 grama







Zaslon

4,7'' IPS LCD 1334 x 750, 326 ppi







SoC

Apple A11 Bionic







CPU

2x Monsoon + 4x Mistral







RAM

2 GB







Interna memorija

64 GB







Micro SD

Ne







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Galileo, Glonass, Bluetooth 5.0, Lightning







Brzo punjenje

Da







Bežično punjenje

Da







OS

iOS 11







Kamera

12 MP f/1.8 28 mm, PDAF, OIS, 4K 60 fps







Prednja kamera

7 MP f/2.2 HDR







Baterija

1821 mAh







Cijena








Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Vrhunska kvaliteta izrade

Loš omjer kućišta i zaslona







Vrhunska kamera (4k 60 fps, FHD 240 fps)

Ograničene mogućnosti proširenja







Hardver i performanse

Nema LED-icu za obavijesti







Izvrstan zaslon

Nema 3.5mm audio utor







Stereo zvučnici

Visoka cijena







Dizajn, kućište i ergonomija


Epiteti poput prožvakanog i već viđenog definitivno ne stoje u prilog jednom od najskupljih smartfona na tržištu. Ali na sreću same kompanije i njenih dioničara, kupce to ne dira previše.

Izrada je fantastična. Staklena poleđina, meni osobno, izgleda puno atraktivnije od aluminijske i baš dodaje jednu dozu elegancije. Šteta što je zbog nje puno krhkiji od sedmice, ali promatrajući korisnike iPhonea proteklih desetak dana, ugledao sam svega jednog koji svoj iPhone ne drži u maskici. I to vjerojatno ne bih primijetio da mu nije ispao na pod.
Sudeći po tome, ne trebate se pretjerano zabrinjavati o razbijenom stražnjem staklu, jer su šanse takve da ćete ga odmah zaštititi nekom maskicom.



Ipak, usudio sam se nositi ga bez nje, i premda sam u početku imao nelagodu i strah od razbijanja, ubrzo sam se uvjerio da je taj strah potpuno neopravdan.
iPhone 8 je vrlo malen uređaj za današnje pojmove. Samim time ga je vrlo lako čvrsto primiti u ruku i istovremeno koristiti bez ikakvog straha od ispadanja. Bez obzira na nedostatak maskice, tek je nekolicina poznanika primijetila da je riječ o novom iPhoneu, što me malo rastužilo, jer ipak ga nema praktički još nitko osim mene. Čak sam ga i pravilno odlagao na stol, tako da se poleđina s jabukom jasno vidi.

Šalu na stranu, i ne gledajući količinu mesa oko zaslona, vidi se koliko je pažnje uloženo u izradu ovog uređaja. Svaki kut je taman toliko zaobljen, da ugodno sjeda u ruku. Svaki spoj stakla i aluminija je savršeno slijepljen, a svaka rupa izrezana taman onoliko koliko treba biti. Sve tipke su vrlo kvalitetne, uključujući i onaj prekidač za isključivanje zvonjave.



Poboljšana je i home tipka, odnosno vibro motor koji simulira klik. Ako ste korisnik iPhonea 7, vjerojatno ćete primijetiti razliku. Morao uzeti iPhone 7 paralelno s novim i kliktati dok se nisam uistinu uvjerio. I dalje nisam bio 100% uvjeren u to, ali nekoliko korisnika sedmice mi je potvrdilo razliku. Nije velik pomak, ali je tu. Veseli čovjeka ta neka sitnica oko koje su se potrudili, iako im je ovo, lako moguće, zadnja generacija uređaja s takvom tipkom.

Zadržani su stereo zvučnici, a povratak 3,5 mm izlaza nemojte očekivati. S pozitivne strane, konačno je omogućeno i brzo i bežično punjenje, no o tome ćemo u zasebnom odlomku.
Sljedeća generacija bi trebala donijeti bolji hardver, možda kvalitetnije senzore i slično, a ona iza toga, novi dizajn. Ovisno o tome koliko će Samsung na proljeće uzdrmati industriju savitljivim zaslonom, i hoće li uopće.


Zaslon


Na papiru, riječ je o istom zaslonu iz 2014., znači 4,7” IPS LCD uz rezoluciju od 750x1334 piksela, što rezultira “Retina” oštrinom od 326 ppi. Realnost je takva da je zaslon dovoljno oštar za sve potrebe, ali bi oni  s boljim vidom mogli primijetiti razliku u oštrini pored zaslona veće rezolucije.

Usprkos relativno niskoj rezoluciji, koja vas može zakinuti za određenu količinu detalja kod hvatanja screenshota, sam prikaz zaslona je poboljšan u odnosu na prošle modele.

Najveća novost je tzv. True Tone opcija. Ovakvu funkciju već godinama viđamo u raznim Android uređajima, a ona nije ništa drugo, nego prilagodba prikaza tona boja, ovisno o vašem ambijentu. Primjerice, ako se nalazite u unutrašnjem prostoru s puno žarulja, bijela boja na zaslonu bi se mogla učiti plavkastom, stoga će iPhone automatski blago požutjeti zaslon, kako bi se vama bijela, opet činila potpuno bijelom.



Izuzev toga, nisam primijetio pretjeranu razliku u odnosu na lanjski model. Navodno da je vidljivost na suncu još bolja, ali koliko god se trudio, nisam se uspio uvjeriti u to. Bez obzira na to, dobra je, nije na razini Samsungovih modela, ali je sasvim solidna. Prikaz boja je realan, pogotovo uz dodatni True Tone, stoga smatram da nitko ne bi smio imati prigovora.

HDR10 je nova moda kad su zasloni smartfona u pitanju, a iPhone ga podržava, ali djelomično. Da skratimo priču, da bi neki zaslon dobio takav certifikat, odnosno zadovoljavao takav standard, mora imati određenu kvalitetu prikaza boja i kontrasta. Novi zaslon iPhonea 8 to nema, ali je jako blizu.HDR10 sadržaji dostupni na Netflixu, a rezervirani za zaslone koji podržavaju taj standard mogu se prikazivati i na iPhoneu. Slično kao kad pustite film s Dolby Digital snimkom, na slušalicama koje nemaju taj certifikat. Nije da vi nećete čuti zvuk i svu akciju, samo ga nećete doživjeti baš u toj mjeri u kojoj je zamišljeno.

Treba li vam taj HDR standard uopće značiti nešto? Mi smatramo da ne. Vidjeli smo masu različitih zaslona i ovi u zadnje vrijeme su toliko dobri, da se oko ovakvih certifikata ne trebate ni malo zamarati. Zgodno je za imati ga i sigurno da je prikaz s njim nešto bolji, ali preživjet ćete i bez njega.

Hardver i performanse


Apple ima vlastiti dizajn procesora još od davnih dana. Tako i novi iPhone 8, kao i 8 Plus, pa čak i nadolazeći iPhone X imaju novi A11 Bionic procesor. Oznaka Bionic vjerojatno sugerira na određenu nadmoć i korištenje neke vrste umjetne inteligencije, a bome i mi smo donekle doživjeli tu nadmoć u odnosu na sve ostale procesore.

Riječ je o šesterojezgrenom procesoru s dvije jače Monsoon jezgre koje kucaju na taktu od 2,1 GHz i još četiri slabije, odnosno štedljivije Mistral jezgre, za koje iskreno ne znamo takt. No on niti nije toliko bitan.

Ono što je bitno jest činjenica što je Apple s ovim procesorom, u kombinaciji s operativnim sustavom prilagođenim upravo za njega, pomeo apsolutno svu konkurenciju mobilnih procesora na tržištu. Veliki je skok bio sa Snapdragona 821 na Snapdragon 835, i mnogi su ga osjetili, ali ovo sada je na jednoj potpuno drugoj razini. Valja napomenuti i da je u određenim situacijama došlo do blagog pregrijavanja procesora, pri čemu bi značajno spuštao svoj takt. Vjerujem da je uzrok ovakvom pregrijavanju sam softver, koji još uvijek nije ispoliran do kraja. Nema drugog objektivnog razloga koji bi uzrokovao ovakve poteškoće.

U raznim benchmark aplikacijama kotira jednako kao i Intelov mobilni i5-7300U. Da ne ulazimo dublje u bespotrebnu raspravu, ovdje ima istine. Smatram da su procesori u smartfonima lagano počeli dostizati one namijenjene računalima. Samo je pitanje vremena kad će Intel i AMD to shvatiti u potpunosti i odbaciti x86 arhitekturu. Nastave li ovom brzinom, snage mobilnih procesora će rasti, a neku vrstu prestizanja možda možemo očekivati već kroz par godina.

size="medium"

U svakom slučaju, shvatili ste koliko smo oduševljeni novim A11 procesorom, a sigurno se i pitate imamo li kakve opipljive koristi od njega? Pored naravno još bržeg izvođenja aplikacija i svega.

Apsolutno. Najočitija je u mogućnosti snimanja 4k videa u 60 fps-a i FullHD videa u 240 fps-a. Usporedbe radi, niti najnoviji Note 8 nema takvu mogućnost, a Sony je izveo štošta da bi postigao onih famoznih 960 fps-a, ali tek na djelić sekunde. No o tome ćemo u zasebnom odlomku.

Očekivano, uz trenutno najjači SoC na tržištu i nekoliko puta nižu rezoluciju od konkurentskih Androida, sve igre se izvršavaju - savršeno. Od grafike i svih sitnih detalja, refleksija, sjena i svega ostalog, pa sve do fps-a.

Možete uskoro očekivati i dolazak raznih igrica koje iskorištavaju ovaj procesor u vidu proširene stvarnosti. Demo jedne takve smo mogli vidjeti i na predstavljanju ovog iPhonea, a premda to nije ništa novo, zasigurno otvara razne nove mogućnosti primjene. Tako već sad možete instalirati IKEA-inu aplikaciju uz pomoć koje možete provjeriti stane li određena stolica ili kauč u vaš dnevni boravak. Ovo je samo jedan od bezbroj raznih situacija u kojima možete iskoristiti prednosti proširene stvarnosti. Iako iPhone 8 zasigurno nije prvi uređaj koji ju podržava, slobodno mogu reći da na njemu ona trenutno najbolje funkcionira.

Doduše, moguće je da ta proširena stvarnost radi malo bolje na većem Plus modelu, što zbog većeg zaslona, što zbog više radne memorije. Naime, iPhone 8 je ostao na svega 2 GB RAM-a. Ne mogu reći da nisam osjetio manjak RAM memorije, iako bih rado to volio, samo da nabijem utrku s 8 GB RAM-a nekima na nos. Aplikacije su se u pozadini osjetno brže zatvarale i ponovno učitavale, pa čak i one najjednostavnije poput Twittera. Istina, već nakon sekunde početnog loga ona bi se otvorila, ali vidno i toliko ubrzano isključivanje aplikacija je definitivno pokazatelj nedostatka RAM-a. U praksi će se same aplikacije raditi jednako brzo kao i na 8 Plus modelu, tako da je povremeno duže otvaranje određene aplikacije koja nije ostala otvorena, jedino gdje ćete primijetiti ograničenost hardvera..

64 GB interne memorije je neki minimum za današnje pojmove i smatramo da niti jedan proizvođač ne bi trebao ići ispod toga. Apple ove godine nudi svega dva modela, s tim da onaj veći dolazi s 256 GB. Odličan marketinški potez, jer kao što svi znamo, iPhone nema mogućnost proširive memorije.

Kvaliteta svih signala je također bolja u odnosu na prethodnu generaciju. To ponajprije možemo zahvaliti ugradnji staklene poleđine, a tek onda eventualno jačim antenama. Glasnoća slušalice je sasvim pristojna, iako bih volio kad bi bila još malo glasnija. Prostora za to ima čak i u vidu softverske nadogradnje, jer upravo je unutar slušalice skriven jedan od dva vanjska zvučnika. Glasniji su i kvalitetniji u odnosu na prošlu godinu, ali ne toliko koliko možda očekujete.
Nakon prezentacije, naivno sam pomislio da će to biti dosta glasnije, ali se u praksi ispostavilo da je razlika neznatna. Nešto puniji zvuk se doduše lako primijeti, i drago nam je da postoje proizvođači koji brinu i za kvalitetu zvučnika.

Softver i sučelje


iOS 11 je, u istom obliku, dostupan na nekoliko zadnjih generacija iPhonea. Sudeći po prijašnjim iskustvima i reakcijama nekoliko poznanika s iPhoneom 6, toplo preporučujemo da pričekate s nadogradnjom, ako je već niste prihvatili.

Bugova je, kao i zadnjih godina, previše za jedan Apple, budući da iPhone njegovi korisnici percipiraju kao nešto savršeno, ili barem najbliže tome. Mi nažalost imamo sreću koristiti ga u njegovo najgore doba, a to je odmah nakon izlaska.

Tako čak i u verziji 11.0.2., postoje mnogi problemi koji će se tek riješiti s nekim budućim nadogradnjama. Usprkos najsnažnijem procesoru u smartfonu, bilo je tu štucanja i zastajkivanja. Čak sam ga bio prisiljen i resetirati dva puta u ovih nekoliko dana. Prvi problem je uzrokovala aplikacija kamere koja je ostala potpuno zamućena. Nešto slično se događalo i prošle godine, ali na svega nekoliko sekundi prilikom prvog uključivanja kamere. Drugi problem je bio kod kreiranja nove mape na pozadini. Nakon kreirane mape, koja je pritom ostala prazna, iako se stvorila nakon što sam upario dvije aplikacije, mogao sam najnormalnije obavljati apsolutno sve radnje, uz pomoć multitasking izbornika, ali ne i vratiti se na početni zaslon. Tako sam ulazio u postavke, vraćao se nazad, mijenjao razinu osvjetljenja, uključio kameru, par igrica itd. Sve je radilo najnormalnije, ali pritiskom na home tipku, vratio bih se na spomenutu kreiranu mapu, kao što se vidi i u primjeru u galeriji.

columns="4"

Izuzev svih sitnih problema i krckanja slušalice za vrijeme razgovora, koje je je nestalo dolaskom druge nadogradnje prije nekoliko dana, bio sam ugodno iznenađen novim iOS-om. Mogućnosti koje pruža novi kontrolni centar bih volio vidjeti i na Androidima. Kombinacija klasičnih prekidača, čije stanje mijenjate dodirom, i proširenih prekidača kojima pristupate jačim pritiskom, je genijalna.

Već nakon par dana, potpuno sam se navikao da mi se prekidač za hotspot nalazi unutar malog dijela s kontrolom za WiFi, i da mu pristupam tako da taj odjeljak jače pritisnem. Sličnih situacija je dosta, a između ostalog, uz pomoć 3d touch tehnologije, možete podešavati jačinu bljeskalice, uključiti ili isključiti True Tone opciju, kontrolirati glazbu ili recimo postaviti odbrojavanje na neke najčešće vremenske okvire.

Konačno je i na iOS-u dostupno nativno snimanje zaslona. Pri tom ne mislimo na klasični screenshot, već video uradak svega što je bilo prikazano na vašem zaslonu. Sigurni smo da će mnogi pronaći zanimljive primjene, pa makar snimali kako prijeći određeni nivo Candy Crusha. A kad smo već kod snimanja zaslona, valja napomenuti i da je sada vrlo lako moguće urediti screenshote, jednostavnim tapom na snimljeni screenshot u donjem lijevom uglu. Iskreno, nisam ni shvatio da je ovo novost, jer takve stvari vrlo često viđam kod raznih uređaja. Korisno kad želite nešto izrezati ili eventualno označiti dio snimljenog zaslona.
Cijeli kontrolni centar je konačno moguće i posložiti po vlastitoj želji, kao i dodati ili ukloniti prečace.

columns="4"

Velika promjena odnosi se na nove obavijesti. U početku nisam točno shvaćao o čemu je riječ i kako im pristupiti. Zanimljivo, ali povlačenjem obavijesti s vrha zaslona, vi zapravo navlačite zaključani zaslon. Koliko god ovo apsurdno zvučalo, sve obavijesti su smještene upravo i samo na zaključani zaslon. Istina, imate i dalje bedževe, u vidu malog brojača obavijesti u kutu ikone aplikacije, ali to nije rješenje. Točnije, loše je rješenje jer i dalje zna krivo brojati aplikacije. Primjerice, piše da imate jednu nepročitanu, koliko god puta ušli u aplikaciju i izašli iz nje. Uz to, obavijesti se ne grupiraju, tako da će 39 WhatsApp poruka, 11 mailova i 9 SMS poruka, rezultirati s 59 obavijesti. Usporedbe radi, na Androidu bi se prikazale 3 obavijesti. Jedna iz svake aplikacije, s mogućnošću proširenja, tako da vidite detaljnije tko vam je sve poslao poruku u koju aplikaciju.

Neke promjene dosegnule su i Siri, koja je sad još bolja i pametnija. Nažalost, nije toliko pametna da razumije hrvatski, ali nije niti jedan drugi asistent, tako da ćemo još malo pričekati dok ne dobijemo tog savršenog prijatelja koji nas sluša u svakom trenutku.

columns="4"

Tipkovnicu je sada moguće blago smanjiti i smjestiti u lijevi ili desni dio zaslona, kako bi ste lakše mogli tipkati jednom rukom. Iako to na ovom iPhoneu nema pretjeranog smisla, nekima će imati na većem 8 Plus modelu. A niti Plus, niti ovaj obični, nažalost nemaju sve one napredne senzore kao i iPhone X. Znači da se nećete moći pretvoriti u animirano govance koje familiji čestita rođendan ili nešto slično što nam je omogućila tehnologija 21. stoljeća.
Srećom, puno važnija stvar od toga, barem za naše područje, su prijedlozi riječi na tipkovnici na hrvatskom jeziku, konačno dostupni i na iOS tipkovnici. Pomalo neobično, ali kad vam izbaci ispravku, povrh riječi koju tipkate, morate kliknuti na nju, da vam je ne bi ispravio.
Primjerice, ako želite napisati “sto puta”, povrh “sto” će vam odmah izbaciti “što”, i ako ne kliknete na što, on će ju ubaciti unutra. Što puta, isti problem. Navika je to, jer na svim ostalim tipkovnicama koje sam koristio, funkcionira upravo suprotno.

Redizajnirana je i trgovina aplikacijama, tzv. App Store, a sada je nešto funkcionalnija i oku privlačnija. Barem tako tvrde. Vrijeme će pokazati po broju skinutih aplikacija i otkrivanju novih, ima li novi redizajn smisla ili ne. Najveća razlika je u podjeli na aplikacije i igre. Očito je da igre uzimaju veliki udio kolača u prodaji, ako ne i najveći, tako da zaslužuju zaseban odjeljak.

Svi stari nedostatci su i dalje tu i ne namjeravaju nigdje pobjeći. Pametno biranje je i dalje potpuna nepoznanica za Apple, iako jednom kad unesete broj, lijepo vam očita vaš kontakt iz imenika. Znači zna da taj broj pripada toj osobi, ali vam ga neće predložiti ako se primjerice sjećate prvih par znamenki ili utipkate njeno ime uz pomoć numeričke tipkovnice.

columns="4"

Ikonice se strogo slažu po rasporedu po zaslonu, nema slaganja kako vi to želite. Isto tako se i sve skinute fotografije ili primjene na WhatsAppu recimo, spremaju u istu mapu kao i one okinute vašom kamerom. Vrlo zgodno i praktično kad nakon 10-ak dana imate 1200 fotografija u jednoj mapi, a trebate pronaći fotku koju ste uhvatili prije 5 dana.

Naravno, može se to donekle urediti i namjestiti da vam se fotografije iz WhatsAppa uopće ne spremaju. Ako znate da ste jučer ili prekjučer primili fotku na WhatsApp, jednostavno skoknete i prolistate sve jučerašnje razgovore dok se ne sjetite tko vam ju je poslao. Ako ju ne nađete, prolistajte i još malo starije razgovore.

Sve su to klasični problemi i kompromisi na koje pristajete kupnjom iPhonea, ali zato s druge strane dobivate mnoge, puno logičnije riješene stvari u odnosu na Android.
Jedna od takvih je tražilica koja radi više nego dobro. Ključnu riječ traži među postavkama, kontaktima, zabilješkama, raznim aplikacijama, a u konačnici i na webu ako je potrebno. Istina, mogla bi biti i dosta pametnija i prepoznavati slične riječi, ali nećemo se previše žaliti. Nije ona nikakva novost i tu je već godinama, ali je lijepo uvijek vidjeti.

Kamera


Naizgled, riječ je o istoj 12 MP kameri s istim f/1,8 otvorom blende kao i prošle godine, no ipak, stigao je novi senzor. Nismo sigurni o kojem je točno senzoru riječ, ali znamo da ga proizvodi Sony i da je iste veličine kao i prošle godine, i to nam je otprilike sve što nam je u ovom trenutku bitno.

Sučelje kamere nije se promijenilo u odnosu na prethodne godine, što znači da je i dalje iznimno jednostavno za upotrebu. I dalje ima klasične nelogičnosti, i zbilja nam nije jasno što Apple čeka s njihovim izmjenama. Primjera radi, kliknete li na tipku za Live fotke, očekivano, uključit ćete ili isključiti live način. No kliknete li na tipku za bljeskalicu, otvorit će se izbornik s tri opcije, automatska, uključena ili isključena. Zašto se jednostavno ne bi promijenila ikona, kao i na Live fotkama, ostat će nepoznanica po tko zna koju godinu za redom.
O promjeni rezolucije već smo pisali anale, a za sve koji ih nisu čuli, ponovit ćemo ih. Dakle, ukoliko želite nešto najosnovnije, poput promjene rezolucije snimanja fotografija, morat ćete instalirati neku drugu aplikaciju, a ako želite promijeniti rezoluciju snimanja videa, to ćete pak moći učiniti u općim postavkama uređaja. Bespotrebne komplikacije koje samo Apple može gurati toliko dugo. Ručne kontrole za snimanje fotografija možete dobiti samo uz pomoć neke dodatne aplikacije, a isto vrijedi i za snimanje videa.



No, tu prigovori prestaju jer kamera novog iPhonea 8 je naprosto - fantastična.
Fotografije ispadaju odlično, bez obzira u kojim uvjetima ste ih uhvatili. Definitivno na najvišoj razini koju od jednog smartfona možete očekivati. Novi algoritmi dodatno smanjuju šum čak i u najgorim uvjetima, boje su vrlo realne, a dinamički raspon je očito dignut na još jednu višu razinu. Zbilja smo ostali oduševljeni koliko sve dobro funkcionira.

Pomalo sam iznenađen što fotke najbolje ispadaju upravo kada ništa od postavki ne dirate. Uključite li HDR, nešto se čudno događa. Isključite li ga, opet ista situacija. Ali ako ga ostavite na automatskom snimanju, sve radi perfektno.



Ono što najviše fascinira je sam video. Snimak sa 240 sličica u sekundi u FullHD rezoluciji do prije samo par mjeseci ste mogli dobiti jedino uz pomoć (polu)profesionalne opreme. Danas ga doduše možete dobiti i s GoPro kamericom, a sada i s iPhoneom. Moram priznati da me iznenadilo koliko je dobar. Budite svjesni da vam za takav snimak treba dosta svjetla, odnosno da morate snimati na otvorenom, jer u unutarnjem prostoru može rezultirati  velikom količinom šuma. Čista fizika, ii tu se nema što prigovoriti.

Uz to, video se snima u maksimalnoj 4k rezoluciji u čak 60 fps-a. Za sve ovo je ponajprije zaslužan novi A11 SoC, koji ovdje u praktičnoj primjeni pokazuje zašto je dobro imati viška snage.



U svakom slučaju, ostali smo oduševljeni mogućnostima kamere iPhonea 8. Šteta što se i u najmanjem modelu nije našlo mjesta za dodatnu kameru, ali očigledno da se moralo ostaviti prostora za veći i specijalni X model.

Valja napomenuti da ovaj iPhone nema mogućnosti snimanja u portretnom načinu, kako ni sa stražnjom, tako niti sa prednjom kamerom. Ukoliko je to nešto što vas mami, onda se definitivno morate odlučiti na jedan od preostala dva modela.

Vrlo je zanimljiva primjena slow syc flash tehnologije. Ukratko, morate imati vrlo mirnu ruku kako biste bljeskalicom uhvatili objekt kojeg fotografirate. U tom slučaju, približno jednako će biti osvjetljena i pozadina i objekt/subjekt. Zgodno, vrlo korisno ako koristite neki mini stativ.


Baterija


Kad bi bilo koji Android top model došao s baterijom kapaciteta 1821 mAh, vjerojatno biste se uhvatili za glavu. Još kad bismo vam rekli da je prethodnik tog modela imao čak i veću bateriju, pretpostavljam da bi netko završio na listi za odstrijel.

S druge strane, Appleovi uređaji su iznimno dobro optimizirani, i samim time baterija ovog kapaciteta jednostavno traje i traje. Ne znam što su napravili s novim A11 Bionic SoC-om da ovako dobro raspolaže ovako malim kapacitetom, ali je definitivno za svaku pohvalu.

Za dana, kad nije bilo problema sa softverom, mogao bih bez problema ujutro izaći sa 60% kapaciteta i dočekati večer. Ne sjećam se kad sam zadnji put imao uređaj s kojim mi je ovoliko dugo trajala baterija.
Vjerujem da će čak i najzahtjevnijima, bez problema izdržati cijeli dan.

columns="4"

E sad, kad kažem, onih dana kad nije bilo problema sa softverom, želim reći da je bilo dana kad bi se baterija sama od sebe, abnormalno brzo praznila. Za dvije različite večeri, sama od sebe se ispraznila s 50%, na 0% do jutra. To su ti problemi s novim iOS-om 11 i vjerujem da će biti uskoro ispravljeni. Srećom da se u iPhone budilicu ne pouzdajem, inače bih propustio dva vrlo važna sastanka.

Dio štednje, ironično, odrađuje i sam iOS 11, koji dosta rano gasi sve aplikacije i pozadinske procese, tako da nisam imao većih problema. Minimalna kašnjenja osjetila su se pri dolasku mailova, koji bi za Android uređajem u prosjeku kasnili par minuta. Ovo znam jer na svom HTC U11 već pročitam i odgovorim na mail, dok mi na iPhoneu 8 mail još uvijek ne dolazi.
WhatsApp i svi ostali servisi su radili najnormalnije, bez ikakvih primjetnih kašnjenja ili sličnih problema.

Ukratko, možemo zaključiti da je baterija zaista vrlo dobra. Kad uzmemo u obzir veličinu kućišta i zaslona, pitamo se, što bi tek bilo da su ugradili bateriju, iole pristojnijeg kapaciteta.

Ne treba zaboraviti ni veliku prekretnicu za Apple. Konačno je podržano brzo punjenje iPhonea, ali da bi ste to iskoristili, bit će vam potreban i brzi punjač, koji ne dolazi u pakiranju. Možete kupiti bilo koji Qualcomm Quick Charge 3.0 certificiran punjač, za nešto manje od 100 kn, ili Appleov originalni, za tek nešto manje od 400 kn. Imajte na umu da je Appleov punjač s USB-C izlazom primarno namijenjen za MacBook računala, tako da će biti potrebno kupiti i poseban adapter ili kabel za nešto manje od 200 kuna. Naš savjet je uzeti Qualcommov punjač i iskoristiti priloženi kabel iz pakiranja, ukoliko već nemate jedan takav punjač doma.

Velika pompa stvorila se i oko bežičnog punjenja, a nas to pomalo i veseli. Godinama Google i Samsung pokušavaju to bežično punjenje predstaviti kao nešto korisno i cool, ali ono baš i nije uzelu puno maha. Pokoja pametna lampa u IKEA-i i rijetko koji ekskluzivni kafić imaju ovakve punjače, ali to bi se uskoro moglo promijeniti. Samsung već podržava i brzo bežično punjenje, koje doduše nije u rangu brzine kabelskog, ali jasan je pokazatelj da je ovakva tehnologija već godinama na tržištu.

Veliko iznenađenje je već rašireni standard Qi charge, kojega je Apple odabrao za svoje iPhone, a što je još jedan korak bliže ka standardizaciji punjača. Moguće da ćemo uskoro svi imati nekolicinu postolja s bežičnim punjačima, za punjenje bilo kojeg smartfona. Uz vrlo nisku cijenu takvih punjača, isti bi se mogli pojaviti čak i u vašem lokalnom kafiću. Bravo za Apple.

Zaključak




iPhone 8 možda nije najmoderniji i najbolji smartfon današnjice. Sigurno neće odnijeti titulu najatraktivnijeg uređaja s najmodernijim dizajnom, i dolazi s mnoštvom mana i nelogičnosti. Uzevši iPhone, pristajete na brojne kompromise, ali to je nešto na što morate pristati.

No iPhone 8 je, koliko god ograničen bio, jedini iPhone koji vas u ovom periodu treba zanimati. Taj novi A11 Bionic je toliko bolji od starog A10, ali i od svih ostalih procesora, da ga se isplati uzeti samo zbog njega. Možda ovo zvuči pretenciozno, kupiti uređaj samo zbog procesora, ali stvarnost je takva da se sve na smartfonu vrti samo zbog i oko njega. Svaka buduća nadogradnja, ograničena je upravo procesorom. Svaka nova aplikacija i igra, baš sve zahtjeva sve snažnije procesore, a jačeg od A11 trenutno nema.

Logično, neki će kupiti veći iPhone 8 Plus. No u vrijeme kad uskoro dolazi iPhone X, mali iPhone 8 uzimate samo u dva slučaja. Ili nemate dovoljno novca, odnosno ne želite jednostavno dati tolike novce za jedan smartfon, ili ste skeptični kako će sve funkcionirati bez hardverske tipke. iPhone 8 Plus je dovoljno skuplji od osmice, da se isplati sačuvati još koju kunu za X, a opet u svemu lošiji od X-a, da ga se ne isplati pričekati, ako već želite uređaj s normalnom veličinom zaslona.

Uzevši sve ovo u obzir, na iPhoneu 8 vam može faliti dodatna kamera, za sve one umjetničke portrete. Ali kupiti skuplji model samo zbog nekoliko portreta, zbilja nema smisla. Pogotovo jer je osnovna kamera identična u sva tri modela. A vidjeli ste i sami da je fantastična.
Baterija je čak i na malom modelu izvrsna i uz to konačno podržava bežično punjenje. Bugovi u softveru će se sigurno ispraviti kroz nekoliko tjedana i još dodatno popraviti situaciju.
Uz stereo zvučnike, vrhunsku izradu, vrlo dobar zaslon, ispada kao odličan retro uređaj.

iPhone je to, ili ga volite, ili ga mrzite. Šteta jedino što je danas, već nekako star.

Video recenzija