Biznis

Kina prijeti uvođenjem recipročnih mjera za Ericsson ukoliko Švedska ne ukine sankcije Huaweiju



Kao što vjerojatno već znate, američko-kineski trgovinski rat, koji traje već dvije godine, odavno se proširio izvan granica ovih dviju zemalja, inače najvećih ekonomija svijeta. Iako o samim počecima možemo diskutirati, najviše je odjeknula vijest kad je Donald Trump prije dvije godine uveo sankcije Huaweiju.



Ubrzo nakon toga, američka administracija počela je s lobiranjem kod svojih saveznika, u namjeri da ih nagovori da i oni učine isto, tj. da Huaweiju zabrane pristup svom telekomunikacijskom tržištu. Ovdje napominjemo da se ne radi o prodaji mobitela, već o gradnji 5G infrastrukture, dakle branši u kojoj je Huawei svjetski lider.

Od europskih država, Amerikancima su se pokorile V. Britanija, Srbija i Švedska, a potonja je upravo najveći kamen spoticanja. Naime, Švedska je dom Ericssonu, drugom po veličini proizvođaču i graditelju telekomunikacijske infrastrukture u svijetu. Nakon zabrane Huaweiju da sudjeluje u izgradnji švedskih 5G mreža, ovakva odluka povlači nesagledive posljedice po - Ericsson.

Prema najnovijim informacijama koje prenosi američki Wall Street Journal, Kina je Švedskoj dala posljednju šansu da povuče sankcije Huaweiju, jer će u suprotnom sa svog tržišta izbaciti njihov Ericsson. S obzirom na veličinu švedskog tržišta, Huawei će pretrpjeti zanemarivu štetu, ali bi Ericsson mogao neusporedivo veću.

Naime, ova švedska tvrtka u Kini posluje već više od dva desetljeća, zapošljava 13.000 radnika, ima istraživačke centre i tvornicu, a tamošnje tržište joj donosi 8% prihoda. Štoviše, ubrzanim razvojem 5G mreža, Ericsson je u zadnjih nekoliko godina u svoje poslovanje ukalkulirao i dodatne prihode, tako da bi se udio prihoda iz Kine u velikoj mjeri mogao povećati.

No, s obzirom na trenutni razvoj događaja uglavnom političke prirode, Ericssonova sudbina u Kini postaje neizvjesna. Poanta je u tome što Huawei bez švedskog tržišta može, dapače. Ako ga napusti, izgubit će dio prihoda kojeg neće ni osjetiti, dok bi Ericsson u slučaju uvođenja recipročnih mjera, u Kini, s obzirom na veličinu tamošnjeg tržišta, mogao izgubiti neusporedivo više.

Ne treba zanemariti ni činjenicu da je i hrvatski Ericsson Nikola Tesla, iako većinom u vlasništvu malih dioničara, duboko integriran u Ericssonove globalne poslove, pa tako i u Kini. Usput navedimo da u Zagrebu i Splitu zapošljava oko 2500 visokoobrazovanih stručnjaka, čija sudbina također ovisi o uspjesima kompanije na globalnoj razini. Dakle, ukoliko se ovaj crni scenarij ostvari, i Ericsson nakon više od dvadeset godina bude izbačen s kineskog tržišta, ne treba se čuditi ako i u Hrvatskom Eicssonu počnu pljuštati otkazi.

Sada je na potezu švedska vlada, na koju je kineska strana apelirala da još jednom razmotri svoje politički motivirane poteze, koji su vidljivo inspirirani pritiscima s one strane Atlantika. Štoviše, čak je i vodstvo kompanije Ericsson kod švedske vlade lobiralo da ukine sankcije Huaweiju, budući da je prilično jasno da će Kina uvesti recipročne mjere, a kao što smo već rekli, Švedska i Europa će u suprotnom biti na daleko većem gubitku od Kine.