Meizu Pro 7 - Recenzija



U svijetu smartfona zadnjih nekoliko godina svjedočimo uniformnom dizajnu, utrci u specifikacijama i eventualno u dodatnom poboljšanju ionako već dobrih kamera. No ipak, tu i tamo se dogodi da se neki proizvođači odvaže ponuditi nešto novo i do tada neviđeno.

Tako je i Meizu za ovu jesen pripremio modele Pro 7 i Pro 7 Plus, s dodatnim, tj. pomoćnim zaslonom na poleđini. Nije izostao ni prilično jak hardver, ali ni trendovska dvostruka kamera na poleđini. Na naš test stigao je Meizu Pro 7, dakle manji model, s 5,2-inčnim zaslonom, a u ponudi će uskoro biti i veći, s dijagonalom od 5,7 inča.

Koliko je dodatni zaslon koristan, potrudili smo se doznati koristeći Pro 7 proteklih desetak dana. Isto vrijedi i za sve ostale aspekte uređaja, o čemu više možete pročitati u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

147,6 x 70,7 x 7,3 mm







Masa

163 grama







Zaslon

5,2'' Super AMOLED 1080p,  423 ppi/ 2







SoC

MediaTek Helio P25







CPU

4x1.6 GHz Cortex-A53 + 4x1.6 GHz Cortex-A35







RAM

4 GB







Interna memorija

64 GB







Micro SD

Ne







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth, USB-C







Brzo punjenje

Da







Bežično punjenje

Ne







OS

Android 7.0 Nougat







Kamera

2x12 MP f/2.0 PDAF 1/2.9" 1080p







Prednja kamera

16 MP f/2.0







Baterija

3000 mAh







Cijena








Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Visoka kvaliteta izrade

Ne podržava memorijske kartice







Izvrstan Super AMOLED zaslon

Ne snima 4K video







Dodatni zaslon








Natprosječna autonomija








Dizajn, kućište i ergonomija


S prednje strane, Meizu Pro 7 se ne razlikuje puno od bezbroj drugih današnjih smartfona. Klasičan simetrični oblik s blago zaobljenim kutovima i bridovima svojstven je velikom broju uređaja na tržištu, kao i duguljasta home tipka na dnu. Upravo zato Meizu Pro 7 s prednje strane izgleda klasično, ali ipak profinjeno.

Senzacija nastupa kad uređaj okrenete. Tada će čak i na crnom kućištu zabljesnuti sekundarni zaslon i dvostruka kamera poviše njega. Sada već nema sumnje da se radi o posebnom smartfonu, a tu je i Meizu logo u donjem desnom kutu, kako bi dao do znanja o kome se radi.



Tipke za podešavanje glasnoće imaju logičnu poziciju na desnom boku odmah iznad tipke za uključivanje, dok se ladica za dvije SIM kartice nalazi na lijevom. Na dnu je USB-C utor u društvu s mikrofonom, 3,5 mm audio utorom i vanjskim zvučnikom, dok se na vrhu nalazi samo dodatni mikrofon za otklanjanje šumova. Home tipka ispod zaslona je ujedno i čitač otisaka prstiju, koji je inače brz i precizan, dakle na razini koju smo i očekivali.

Uređajem ovih dimenzija je donekle lakše manipulirati nego 5,5-inčnim i većima, a jedinu poteškoću može predstavljati klizavo aluminijsko kućište, koje je, s druge strane, opet bolje rješenje od staklenog. Naravno, kad na njega sastavite odgovarajuću zaštitnu maskicu, ovi problemi će biti zaboravljeni.

No, tu nastaju novi. Treba vidjeti kakve će zaštitne maskice biti u ponudi s obzirom na dodatni zaslon na poleđini. Ako cijelu pozadinu uređaja «zatvore», njegova svrha postaje upitna, zato se nadamo da će Meizu i ostali proizvođači opreme ponuditi neko kompromisno rješenje.

Dopuna: Meizu je zapravo ponudio maskice koje odgovaraju uređaju i njegovom dodatnom zaslonu, a dolazi u pakiranju s uređajem.


Zaslon(i)


Primarni zaslon na ovom uređaju je 5,2-inčni Super AMOLED rezolucije 1920 x 1080 točaka (423 ppi). Dakle, imamo klasični 16:9 omjer, a ne novi 18:9. Ovo, naravno, nije u skladu s najnovijim trendovima, ali će veseliti one kojima novi izduženi format još nije legao. O prikazu Super AMOLED-a ne treba previše mudrovati. Njime dobivate najbolje što tržište u ovom trenutku nudi, iako se uvijek može naći onih kojima se više sviđa IPS. No vidjeli smo da u zadnje vrijeme sve više proizvođača s IPS-a prelazi na OLED tehnologiju (uključujući Apple), tako da je samo pitanje vremena kad će to učiniti i ostali, barem u višem i srednjem cjenovnom razredu.
U svakom slučaju, kontrast i oštrina su izvrsni, kao i čitljivost na danjem svjetlu.

Dodatni zaslon, dakle onaj na poleđini, također je izrađen u AMOLED tehnologiji. U dijagonali mjeri 2 inča, a rezolucija mu iznosi 240 x 526, čime je postignuta gustoća točaka od izvrsnih 289 ppi, dakle prilično blizu sada već zaboravljene «retina» granice (320 ppi), iznad koje prosječno ljudsko oko ne može izolirati pojedini piksel.

Dodatni zaslon nije stalno uključen (Always On), kao što mnogi pretpostavljaju, već ga je potrebno probuditi dvostrukim dodirom, nakon čega ćete moći vidjeti koliko je sati i vremenske uvjete. Gestom ulijevo, odnosno udesno, aktivira se pedometar s prikazom učinjenih koraka. Bilo bi dobro da ovaj zaslon prikazuje i obavijesti trećih aplikacija kao što su Gmail, Hangouts ili WhatsApp, no to za sada nije slučaj. Možda u nekoj od softverskih nadogradnji i ovo bude omogućeno.

Potezom prsta prema gore ili dolje, aktivira se stražnja kamera i tada ćete odjednom ugledati sebe. Iako je zaslon mali, na njemu se možete dobro namjestiti za okidanje selfija, a na raspolaganju vam je više načina snimanja. Zahvaljujući dvostrukoj kameri, odabirom «blur» načina dobit ćete bokeh efekt sa zamućenom pozadinom, a tu su još beauty i normalni način.

Hardver i performanse


size="medium"

Pogonski stroj ovog modela je MediaTekov Helio P25. Radi se o chipsetu srednjeg razreda, koji će zadovoljiti potrebe većine korisnika. Onima koji ipak traže više, svakako preporučamo veći model – Meizu Pro 7 Plus, kojeg pokreće 10-nanometarski Helio X30.

Za multitasking se brinu 4 GB RAM-a, dakle dovoljno i najzahtjevnijima. Osnovni Meizu Pro 7 model dolazi sa 64 GB interne memorije, što je ove godine standard za viši cjenovni razred, a u ponudi postoji i model sa 128 GB. Od deklarirani 64 GB, na raspolaganju vam je oko 52.

Sve uobičajene aplikacije na uređaju rade besprijekorno, uključujući i pokoju zahtjevniju igru, a zahvaljujući velikoj količini radne memorije, velik broj njih (između 15 i 20) ostaje učitano i u svakom su trenutku spremne za rad.

Uređaj općenito uredno vrti sve zadane mu aplikacije, a neće zatajiti ni kod zahtjevnijih igara. Riptide GP2 i Asphalt 8 Airborne odvrti besprijekorno, s visokom razinom igrivosti, ukoliko zanemarimo relativno malen zaslon. Naravno, oni koji smartfon kupuju zbog igara, svakako će prije odabrati veći model koji dolazi i s jačim procesorom.

Što se tiče prijema signala i kvalitete poziva, prigovora nemamo. Zvuk u slušalici je vrlo dobar i glasan, a isto vrijedi i za vanjski zvučnik, koji bi mogao biti i malo jači.

Softver i sučelje


Kao što je poznato, Meizu povrh Androida donosi vlastitu nadogradnju sučelja nazvanu Flyme OS. Radi se o prilično dubokoj intervenciji u sam Android, budući da su izmjene vidljive na svakom koraku. Osobno mi se više sviđa od Xiaomijevog MIUI-ja, koji je također u velikoj mjeri izmijenio izgled stock Androida.

Za razliku od nekih drugih nadogradnji, Flyme OS je prilično brz i osigurava visoku dozu fluidnosti. Ovo sučelje karakterizira izostanak izbora s aplikacijama, dakle sve ćete ih naći na početnom zaslonu. Dodavanje widgeta i općenito manipulacija sučeljem je drukčija nego na većini Androida, ali uglavnom jednako intuitivna.

size="medium"

Poteškoće koje bi se mogle javiti u početku korištenja je potpuno drukčiji pristup home, odnosno navigacijskim tipkama. Naime, Meizu navigacijskih tipki nema, jer je sve njihove funkcije preuzela Home tipka. Lagani dodir na nju ima funkciju «natrag, jači pritisak vas vraća na početni zaslon, dok se multitasking izbornik poziva gestom od dna zaslona prema sredini.

Kao što rekoh, ovakav način upravljanja u početku može biti pomalo nezgodan, no nakon par dana navika će učiniti svoje.

Budući da Meizu uređaji nemaju predinstalirane Google servise, iste ćete morati instalirati koristeći se krakom uputom koja dolazi s uređajem. Dovoljno pokrenuti App Store aplikaciju i odabrati Google Apps Installer, koji će vam, kad ga jednom pokrenete, instalirati sve Googleove aplikacije koje su vam potrebne: Play trgovinu, Kalendar, Gmail, Hangouts i sl.

Uređaj dolazi s nekolicinom aplikacija za kinesko tržište koje ne možete deinstalirati, ali ih možete strpati u poseban folder i na njega zaboraviti. Od ostalih aplikacija tu su još: uobičajena galerija, video player, bilješke i upravitelj datoteka.

Kamera


Trend ugradnje dvostrukih kamera stigao je i u Meizu. Pro 7 donosi dvije 12-megapikselne kamere s PD autofokusom i dvostrukom LED bljeskalicom. Veličina senzora iznosi 1/2.9 inča, a svakog pojedinog piksela 1,25 m. Treba reći da je jedan senzor klasični, a drugi crno-bijeli, koji je čija je svrha primitak veće količine svjetla. Otvor blende iznosi f/2.0, što je solidno, no ne i izvrsno ako ste noćna ptica.

size="medium"

Softver kamere nudi sada već klasični način upravljanja gestama s osnovnim funkcijama na početnom zaslonu i od većine sličnih se razlikuje u samo u finesama. Pored automatskog, imamo Pro način snimanja koji nudi podešavanje trajanja i kompenzacije ekspozicije, ISO vrijednosti, balansa bijele boje, podešavanja kontrasta, pa čak i makro. Tu je još usporeni video, Panorama, mogućnost skeniranja dokumenata, crno bijela snimka i izrada gif-ova. Zadane postavke dodaju Meizu vodeni žig na fotografije, no ukoliko vam se to ne sviđa, možete ga ukloniti.

Kad je video u pitanju, sa žaljenjem moram konstatirati da ne podržava 4K rezoluciju. Najveća moguća je 1080p.

Samo rukovanje kamerom je intuitivno jer su postavke i opcije logično raspoređene. Ipak, ponekad će trebati više puta tapnuti željenu poziciju na tražilu kako bi kamera kvalitetno fokusirala. Ovo vrijedi u slučaju kad odaberete inače vrlo dobro organizirane ručne postavke, dok u automatskom načinu fokusira sama.

Što se kvalitete fotografija tiče, ona je u idealnim uvjetima na izuzetno visokoj razini, iako postoji prostor za poboljšanje dinamičkog raspona. Ono što je dobro izvedeno je bokeh ekfekt. Nudi visoku zamućenost pozadine, a radi i na vrlo kratkim razdaljinama, čak ispod pola metra.





U zatvorenom prostoru kvaliteta ne dolazi u pitanje, dok se pad performansi kamere osjeti tek u noćnim uvjetima. Da ne bude zabune, noćne fotografije su, logično, lošije nego na danjem svjetlu, ali još uvijek itekako iskoristive.

Najveća prednost dodatnog zaslona očituje se u selfijima. Iako prednja kamera koristi 16 MP senzor, stražnjima ćete moći postizati bolje efekte i tako podići vašu popularnost na Facebooku ili Instagramu.

Kao što je već rečeno, Meizu Pro 7 ne snima 4K video, već samo 1080p i 720p. Budući da nema optičke stabilizacije, uređaj koristi softversku, koja zapravo obavlja odličan posao. Video je prilično oštar i pun detalja, no ta oštrina se primjetno izgubi u lošijim uvjetima osvjetljenja.

Primjeri fotografija i videa





[responsive_youtube NXzrbW3dEHE]
[responsive_youtube hexQZgnI9II]

Baterija


Meizu Pro 7 dolazi s baterijom kapaciteta 3000 mAh, što je za uređaj ove veličine optimalno. Uz relativno štedljiv procesor i AMOLED zaslon, osigurat će solidnu autonomiju, pa čak i malo iznad prosjeka. U mom inače malo intenzivnijem načinu korištenja, indikator je oko 21h pokazivao 30% kapaciteta, što je vrlo dobro, budući da će većina sličnih smartfona u to doba ispustiti dušu.

No, to ipak ne znači da ga preko noći nećete morati puniti. Ako navečer izlazite, morat ćete to učiniti i malo ranije, ali opet ne prerano, jer uređaj podržava tehnologiju brzog punjenja. Ovaj dio je sada već klasika jer u pola sata bateriju napuni do 50%, a za cijeli sat «do vrha».

Zaključak


Osim što se dodatnim zaslonom razlikuje od svih ostalih smartfona na tržištu, Meizu Pro 7 je vrlo kvalitetno izrađen, a kućište od brušenog aluminija djeluje profinjeno. Dodatni zaslon je zanimljiva stvarčica, no smatramo da se mogao i bolje iskoristiti. Osim što će dušu dati selfie ovisnicima, prikaz vremena, pedometar i samo određene vrste obavijesti govore da nije iskorišten njegov puni potencijal.

5,2-inčni primarni zaslon i ne pretjerano jak procesor, ovaj uređaj svrstavaju u kategoriju namijenjenu onima koji na dnevnoj bazi koriste sve aplikacije osim možda najzahtjevnijih igara, te će kao takav definitivno oduševiti svog vlasnika. 4 GB RAM-a osiguravaju visoku razinu fluidnosti u radu s više aplikacija, dok će kamera također zadovoljiti većinu korisnika. Izostalo je snimanje 4K videa, ali zato kreira vrlo dobre fotografije sa zamućenom pozadinom.

Cijenom od 3500 kuna (u vrijeme nastajanja ovog teksta), Meizu Pro 7 se smjestio u srednji cjenovni razred, zbog čega je dostupan širem krugu kupaca. Zadovoljit će sve one koji preferiraju eleganciju, ali i hard core korisnike emaila, chatanja, društvenih mreža i općenito mobilnog interneta.

Najbolju ponudu Meizu uređaja pogledajte na mobis.hr