Android Recenzije

Noa H44 - Recenzija

Noka H44 - Recenzija

Još jedan Noa smartfon na našem testu. Ovoga puta je to 4,5-inčni model H44, koji četverojezgrene procesore donosi u cjenovni razred do 700 kuna. Tu je još i 8 MP kamera, atraktivan dizajn, utor za MicroSD memorijsku karticu i neizostavni dual SIM sustav. O ovome i o ostalim detaljima oko ovog uređaja, čitajte u nastavku.


GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

136 x 67 x 9 mm




Masa

130 grama




Zaslon

4,5″ IPS LCD 960 x 540, 244 ppi




SoC

MediaTek MT6582




CPU

4x Cortex-A7 na taktu 1,3 GHz




RAM

512 MB




Interna memorija

4 GB




Micro SD

do 32 GB




Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth




3G

+




4G

-




OS

Android 4.4 KitKat




Kamera

8 MP/1080p




Prednja kamera

2 MP




Baterija

1500 mAh




Cijena





Ustupio










PREDNOSTI

NEDOSTACI





Dizajn i kvaliteta izrade

Mala količina RAM-a




IPS zaslon

Mala interna memorija




Dual SIM

Ne podržava USB on-the-go




In-ear slušalice u prodajnom paketu

 




Cijena

 









Dizajn, kućište i zaslon


columns="4"

Kao što je u uvodu već rečeno, dizajn Noe H44 svakako možemo nazvati atraktivnim ili barem vidno drukčijim u odnosu na mnoge druge modele iz ovog cjenovnog razreda, koji su mahom oblikovani klasično i bez nekog posebnog smisla. Ovom najviše pridonosi metalni okvir na prednjoj strani i oko leće kamere, koje na bijelom primjerku u zlatnoj, a na crnom i tamno sivom, u srebrnoj boji. Od istog materijala su izrađene i fizičke tipke.

Mnoge će ovaj uređaj s prednje strane podsjećati na iPhone 6, ali već pogledom na spomenuti rub, jasno je da dizajn nije u cjelosti kopiran.

columns="4"

Stražnja strana, odnosno poklopac baterije, koristi plastiku s teksturom koja također podiže nivo atraktivnosti, a donekle sprječava i klizanje iz ruku.

Opća kvaliteta izrade je na zadovoljavajućem nivou, možda čak i više od očekivanja u ovom cjenovnom razredu. Prošlogodišnji trend podizanja kvalitete kod kineskih smartfona se očito nastavlja.

Još jedan detalj koji podsjeća na iPhone je središnja kapacitivna tipka kružnog oblika, koja ima i funkciju LED lampice za obavijesti. Pozadinsko osvjetljenje je prisutno samo na dvije okolne tipke, no središnja je prilično velika i teško ćete ju promašiti.

Zaslon je izrađen u IPS tehnologiji, što je također rijetkost za ovaj cjenovni razred, dakle sada i kupci najjeftinijih uređaja imaju priliku uživati u boljim kutovima vidljivosti i općem prikazu. Rezolucija iznosi 960 x 540 točaka i na dijagonali od 4,5 inča daje gustoću od solidnih 244 ppi.

Hardver, performanse i povezivanje


Screenshot_2015-01-12-20-19-36 Screenshot_2015-01-15-12-07-51 Screenshot_2015-01-15-12-07-58 Screenshot_2015-01-15-12-08-03

Kao što je u uvodu već rečeno, Noa H44 je pokretan četverojezgrenim procesorom i to našim starim znancem MediaTek MT6582 koji se pokazao solidnim i u radu s mnogim zahtjevnijim aplikacijama u kombinaciji sa štedljivošću. Ono što vas neće oduševiti je 512 MB RAM-a, što sada predstavlja donju granicu za normalno funkcionoranje sustava. Ipak, većina aplikacija će se zbog solidnog procesora i manje rezolucije zaslona izvršavati bez problema.

Uređaj je po svojoj prirodi Dual SIM, a sadži jedan mini i jedan micro SIM utor.

Od 4 GB interne memorije, korisnik na raspolaganju ima nešto više od dva GB, od čega 0,9 GB na primarnoj i 1,4 GB na sekundarnoj particiji. Ovako mala količina primarne memorije u principu ne bi trebala predstavljati problem, jer uređaj sam po sebi nije namijenjen zahtjevnijim korisnicima, ali tu je i dalje utor za microSD memorijske kartice.

Uređaj radi na 2G i 3G mrežama i podržava uobičajene načine povezivanja. WiFi signal je dovoljno jak i sasvim uredno radi u svim prostorijama u stanu, neovisno o lokaciju routera. GPS je lokaciju pronašao gotovo instantno. Ako mu omogućite “visoku preciznost” i imate uključen WiFi i mobilne podatke, lociranje će raditi besprijekorno, što je uostalom, uobičajeno za A-GPS sustav. Testni primjerak isto tako nije imao nikakvih problema s prijemom signala ni uspostavom poziva. Uređaj ne podržava USB-on-the-go ni NFC načine povezivanja.

Softver


Screenshot_2015-01-15-12-03-01 Screenshot_2015-01-15-12-03-10

Noa H44 je pokretan Androidom 4.4 KitKat, bez posebne nadogradnje sučelja. Njegova fluidnost sama po sebi nije upitna, budući da se praktički radi o AOSP Androidu s neznatnim izmjenama, a za razliku od drugih Noa modela, ovdje su i ikonice zadržale izvornu formu.

Tijekom tjedan dana korištenja, nekoliko sam puta iskusuio rušenje aplikacija, no krivnju za to mogu pripisati aplikacijama samim.

columns="4"

Uređaj praktički nema dodatnih (bloatware) aplikacija, osim video playera koji se od Googleovog razlikuje po tome što podržava puno širi spektar codeca i općenito video formata. Ipak, nemojte očekivati da uređaj reproducirati HD video jer to na ovoj rezoluciji niti nema smisla, ali će uredno prikazivati video isječke manje rezolucije.

Surfanje internetom na ugrađenom pregledniku ili naknadno instaliranom Chromeu se odvija sasvim pristojno i bez većih trzavica, osim ako ne pretjerate s količinom otvorenih prozora/tabova unutar samog preglednika. Facebook aplikacija također nije imala problema s radom, no sve će ovo u najvećoj mjeri ovisiti o brzini internetske veze i općem stanju mrežne infrastrukture.

Kamera


Noa H44 u primarnoj kameri pakira senzor od 8 megapiksela, opremljenom autofokusom i LED bljeskalcom. Za razliku od modela Noa C25, ova kamera proizvodi kud i kamo bolje fotografije, prvenstveno zahvaljujući sređenom autofokusu i ako su vam fotografije prioritet, definitivno se isplati dati 200 kuna više. U većini slučajeva će se slika sama izoštriti, no ponekad će za najbolji rezultat biti potrebna koja sekunda više, što se najviše osjeti prilikom fotografiranja iz neposredne blizine. Bljeskalica je također zadovoljavajuće jakosti i na razumnoj razdaljini će solidno osvijetliti subjekt.

Opću kvalitetu i dojam, naravno, ne možemo usporediti s nekim drugim, skupljim modelima, ali u ovom cjenovnom rezredu, teško ćete naći bolju kameru. Isto vrijedi i za snimanje videa koji vas neće oduševiti, ali ni razočarati. U nastavku slijede primjeri.




Baterija


Noa H44 dolazi s baterijom relativno malog kapaciteta od 1500 mAh, tako da u uobičajenim uvjetima možete računati na autonomiju od ujutro do navečer.

Kad sam uređaj koristio u uobičajenom režimu, u ovom konkretnom slučaju: stalna veza s internetom, aktivna sinkronizacija nekoliko mailboxova i chat aplikacija, 20-ak minuta razgovora, 30 minuta surfanja, okidanje desetak fotografija, snimanje 2-minutnog videa i 15 minuta slušanja glazbe) indikator je u 21:00 pokazao 14%, što znači da su se stekli uvjeti za priključivanje na punjač.

Zaključak


Noa H44 Bijeli sivi

Svjedoci smo vrlo dinamičnog tržišta smartfona i skraćivanja ciklusa izbacivanja novih modela. Jedni to rade zbog stare filozofije o potrebi promjene i obasipanja kupaca što većim izborom, dok drugi za primarni cilj imaju poboljšanja. Ovo potonje je općenito slučaj kad je kineska industrija u pitanju, pa tako ni Noa brand nije izuzetak.

Dakle, sada već u cjenovnom razredu do 700 kuna imamo uređaj s četverojezgrenim procesorom koji jamči solidne performanse i donosi sasvim upotrebljivu kameru, što je do nedavno bilo nezamislivo. Isto tako smo vidjeli da je H44 atraktivno dizajniran i kvalitetno izrađen, a u prodajnom paketu donosi in-ear slušalice, plastičnu masku i foliju za zaslon.

Mala količina RAM-a ne bi trebala stvarati probleme, barem ne ciljanom krugu kupaca, a to su oni koji tek ulaze u svijet pametnih telefona ili oni kojima će služiti prvenstveno za razgovor, chatanje, Facebook, mailove i povremeno fotografiranje.