Noa N2 - Recenzija



Nakon što je hrvatski Noa H10le osvojio prestižnu EISA nagradu u best buy kategoriji, na test nam je stigao i jedan model iz nižeg cjenovnog razreda. Ovo «nižeg» treba uzeti s rezervom, jer smo zapravo već navikli da i kod tih najjeftinijih modela, Noa nikad ne razočara specifikacijama.

Radi se o modelu Noa N2 iz nove «N» serije, koju karakterizira još bolji omjer uloženo/dobiveno nego do sada. Cijena ovog modela je 1399,00 kuna, ali donosi mnoge detalje koji znaju nedostajati i skupljim modelima. Tako recimo u startu dobivate 3 GB RAM-a, 32 GB interne memorije, čitač otisaka prstiju, Android 7.0 i 1080p zaslon.

Nije izostala ni sada već tradicionalna kvaliteta izrade, a sada imamo i prilično jaku bateriju od 3850 mAh. O svemu ovome podrobnije, kao i našim dojmovima, čitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

142.7x69.3x8.9 mm







Masa

150 grama







Zaslon

5.0″ IPS LCD 1920 x 1080, 441 ppi







SoC

MediaTek MT6737T







CPU

Četverojezgreni na taktu 1,5 GHz







RAM

3 GB







Interna memorija

32 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, FM radio







Brzo punjenje

Ne







Bežično punjenje

Ne







OS

Android 7.0 Nougat







Kamera

13 MP/720p







Prednja kamera

5 MP







Baterija

3850 mAh







Cijena

1399,00 kuna







Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Netalno kućište i kvaliteta izrade

Ne podržava USB OTG







3 GB RAM-a i 32 GB interne memorije

Kamera ne snima 1080p video







Omjer uloženo/dobiveno








Natprosječna autonomija








"No matter what" jamstvo pokriva fizička oštećenja








Dizajn, kućište i rukovanje


N2 je još jedan Noa iz nižeg cjenovnog ranga, izrađen u kućištu od metala. Iako nije tanak kao skuplji modeli, dizajniran je dovoljno elegantno da zaintrigira čak i one s istančanijim ukusom. Aluminij zapravo nalazimo na poleđini i bokovima, dok je prednja strana izrađena od polikarbonata i, naravno, presvučena zaštitnim slojem, tako da sa zaslonom čini jednu kontinuiranu cjelinu.



Ispod zaslona nalazimo fizičku home tipku, koja je ujedno i čitač otisaka prstiju. Odmah recimo da je čitač vrlo precizan i relativno brz s obzirom na cijenu uređaja. Naime, u zadnjih godinu dana smo se susretali s daleko skupljim uređajima, čiji su čitači manje precizni i sporiji. Za otključavanje zaslona home tipku je dovoljno dodirnuti, dakle ne i fizički pritisnuti.

U normalnim okolnostima otključavanje je zaista brzo. To znači da čitač prepoznaje prst pod određenim kutom. Ako ga previše nakrivite, očekujte da ćete radnju morati ponoviti. Dakle, preciznost nije na razini koju nude čitači smješteni na stražnjoj strani, ali se nije problem ni priviknuti na manji kut. U svakom slučaju, za ovaj cjenovni razred, više je nego dobar.

Na desnom boku nalazimo fizičku tipku za podešavanje glasnoće i onu za uključivanje. Imaju dosta jasan «klik» i prilično su čvrste. Na suprotnoj strani nalazimo utor za SIM kartice, odnosno za microSD memorijsku karticu. Dakle, imate izbor koristiti dvije SIM kartice ili jednu SIM u kombinaciji s memorijskom.

Na dnu vlada prilična gužva. Tu su se smjestili vanjski zvučnik, micro USB utor i 3,5 mm audio utor, dok je na vrhu samo sekundarni mikrofon za odstranjivanje buke. Iznad zaslona su, klasično, prednja kamera, senzori i telefonska slušalica, a primarna kamera i bljeskalica ma stražnjoj strani.

Općenito, Noa N2 u ruci leži odlično, a glavni razlog tome je što se radi o uređaju s 5-inčnim zaslonom, koji već neko vrijeme spadaju u kompaktne. Klasičan simetrični oblik, zaobljeni rubovi i ne pretjerano klizav aluminij osiguravaju visok stupanje ergonomije.

Zaslon


Noa N2 dolazi s 5-inčnim zaslonom izrađenim u IPS LCD tehnologiji, čiju izradu potpisuje Sharp. Zanimljivo je da zaslon donosi 1080 rezoluciju, što mu osigurava vrlo visoku gustoću točaka od 441 ppi. Rezoluciju svakako treba pohvaliti, jer, osim što će njome biti zadovoljni i najzahtjevniji korisnici, sama po dobro zvuči, jer da i mnogi skuplji uređaji još uvijek dolaze sa 720p zaslonom (primjer Samsunga Galaxy J5 2017).

Prikaz boja je vrlo dobar, iako možemo primijetiti da je bijela nešto sivkastija nego što je uobičajeno za IPS zaslone. Ipak, to nimalo ne utječe na kontrast, ali ni na čitljivost na vanjskom svjetlu, koja je pristojna. Naravno, skuplji modeli raspolažu jačim pozadinskim osvjetljenjem, što u ovom cjenovnom razredu nismo ni očekivali.

Hardver, performanse i povezivanje


Pogonski stroj uređaja je MediaTekov MT6737T procesor s četiri jezgre koje kucaju na taktu od 1,5 Ghz. Iako se ne radi o «bijesnom» procesoru, njegove karakteristike će vam biti sasvim dovoljne ako ste prosječno zahtjevan korisnik, a moći ćete pokrenuti i igrati čak i nešto zahtjevnije igre. Tako sam bez problema instalirao i zaigrao Riptide GP2, koji je radio odlično, dok je Asphalt 8 Airborne također radio, ali s nižim razinom igrivosti.



Sve aplikacije, očekivano, rade brzo i fluidno, a jedan od razloga je i poveća količina RAM-a od 3GB, koju u ovom cjenovnom razredu ne viđamo baš često. Tako ćete se bez problema moći prebacivati iz jedne u drugu otvorenu aplikaciju, uključujući i gore navedene igre.

Kod povezivanja navedimo da uređaj koristi stari micro USB utor, što nikako nije za pohvalu, no to mu ne možemo zamjeriti zbog niske cijene. Ono što zamjeramo je izostanak podrške za USB OTG protokol, kojeg često možemo naći i na jeftinijim modelima. Naravno, onaj tko na smartfon ne namjerava spajati svoje USB memorijske stickove, o ovome ne treba brinuti.

Već je rečeno da uređaj ima ugrađeno 32 GB interne memorije, a na raspolaganju vam je oko 29 GB, što je za ovaj cjenovni razred također plus. Kao što je već rečeno, uređaj ima i utor za microSD memorijske kartice, no u slučaju da ih želite koristiti, bit ćete ograničeni na samo jednu SIM karticu, budući da druga dijeli isti utor s memorijskom.

Za nostalgičare spomenimo da uređaj sadrži i FM radio, za slušanje kojeg vam trebaju slušalice, budući da mu služe kao antena.

Softver i sučelje


Noa N2 za softverski temelj koristi Android 7.0 Nougat, dakle najnoviju dostupnu verziju. Povrh njega nema posebne nadogradnje, što svakako pozdravljamo, budući da je čisti Android jamac brzine rada i fluidnosti sustava. Vidjeli smo da mnogi proizvođači forsiraju svoje nadogradnje kako bi ostavili trag, što je legitimno, no to se u pravilu pokaže kontraproduktivnim jer usporava rad, posebice ako se loše optimizira.

size="full"

Početni zasloni su dobro organizirani. Prikazuju pet stupaca ikonica, što znači da im možete naslagati više nego što je uobičajeno, a tu je i posebna tipka za ulazak u izbornik s aplikacijama, koja je na Nougatu inače nestala, a izbornik se poziva gestom.

Bloatware aplikacija nema kao na većini drugih uređaja. No ipak, nisu izostali klasici poput upravitelja aplikacija, OfficeSuite alata za uređivanje dokumenata, a tu je i sveprisutni Uber.
Galerija fotografija je standardna iz stock Androida, što znači da je opremljena osnovnim mogućnostima, ali je brza, a ujedno pokreće i video sadržaj.

Kamera


Noa N2 dolazi s 13 MP primarnom i 5 MP selfie kamerom. U novoj verziji Androida dolazi i novi softver kamere. Tako i dalje imamo uobičajen raspored funkcija, koji je i na prijašnjim modelima bio dobro, odnosno logično organiziran, ali sada nanovo dizjaniran. Od funkcija koje kamera podržava navedimo mogućnost podešavanja ekspozicije i balansa bijele, a tu je i prepoznavanje lica s efektima uljepšavanja. Poseban plutajući izbornik sadrži podešavanje oštrine, kontrasta i nijansiranja boja.



Kamera ima i softversku stabilizaciju koju možete odvojeno koristiti pri fotografiranju i snimanju videa, a tu je i samookidač s odbrojavanjem dvije ili 10 sekundi.

size="medium"

Što se kvalitete fotografija tiče, ovdje imamo mješoviti zbor. U idealnim uvjetima nesumnjivo je puno detalja, a ne nedostaje ni oštrine ni kontrasta. Ono što ćete možda primijetiti je lošiji dinamički raspon, no tek pri sunčevom svjetlu ili ako ste preblizu jakog izvora umjetnog svjetla. Na primjerima ispod možete primijetiti da su fotografije snimljene u hladovini oštrije od onih na otvorenom.

U zatvorenom prostoru pri umjetnom osvjetljenju trebat će malo više pripaziti na stabilnost, i sve će biti otprilike isto kao na otvorenom. Isto vrijedi i za noćne fotografije, zapravo, kod kojih će mirnoća ruke biti najvažniji faktor. Kod bljeskalice će također trebati pripaziti na stabilnost, ali i pričekati sekundu dulje dok kamera fokusira objekt.

Sve u svemu, kvalitetom smo zadovoljni, a u nekim segmentima ona je čak i nadmašila očekivanja. Isto vrijedi i za video. Iako je najveća rezolucija 720p, video snimljen ovom kamerom je s obzirom na cjenovni razred, odličan. Obiluje detaljima i oštrinom, te prikazuje realne boje.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

[responsive_youtube Ht-GSQbrYcY]

 

Baterija


3850 mAh u zadnje vrijeme baš i ne srećemo često, a pogotovo ne u uređaju ovih dimenzija. Manji zaslon i ne baš jak procesor, u kombinaciji s baterijom prilično velikog kapaciteta za ove dimenzije, rezultiraju, za današnje pojmove, odličnom autonomijom. Tako mi je baterija uz umjereno korištenje svih resursa uspjela izdržati čak i do dva dana.

U uvjetima nešto intenzivnijeg surfanja i korištenja aplikacija društvenih mreža, maksimum koji sam dobio bio je dan i pol, što je također odličan rezultat, no opet će varirati od slučaja do slučaja, odnosno ovisit će o vašim potrebama i navikama. Bilo kako bilo, autonomija ovog uređaja je iznad prosjeka.

Zaključak


Otkako su Kinezi u potpunosti preuzeli kontrolu nad tržišnim segmentom jeftinijih, tj. smartfona u cjenovnom razredu između 1000 i 1500 kuna, sve je teže naći zaista loš uređaj. Ono gdje eventualno možete napraviti grešku je kupiti model nekog poznatijeg proizvođača, koji će za isti iznos ponuditi objektivno lošije komponente.

No sada je i u ovom segmentu nastupila diverzifikacija. Noa već neko vrijeme nudi objektivno više za manje novca, čak i u usporedbi s ostalim brandovima u ovom segmentu. Ovdje, naravno, nećemo računati uređaje kupljene na kineskim web shopovima, bez adekvatne servisne podrške.

Zbog svega navedenog, Noa N2 logičan je izbor ako na mobitel ne namjeravate potrošiti više od 1400 kuna, a da pri tom ne patite od pomanjkanja RAM-a ili se mučite lošom kamerom. Naravno, ovdje podrazumijevam da vam Full HD video nije deal-breaker. Kao bonus dolazi i «no matter what» jamstvo, koje unutar jamstvenog roka pokriva štete nastale fizičkim oštećenjem. Primjerice, ako razbijete zaslon ili vam uređaj upadne u vodu, što je jedinstvena ponuda na našem tržištu.