Nokia 5 - Recenzija



U današnje vrijeme običaj je uređaj poslati na test novinarima i blogerima u roku od nekoliko tjedana nakon predstavljanja. Međutim, to nije bio slučaj s povratničkim Nokia uređajima. Dapače, dolazak uređaja na tržište je vrlo nespretno izveden što je Artu Nummelu koštalo direktorske fotelje. Nokia 5 stigla je u trgovine prije negoli prvi testni primjerci, pa sam odlučio cijeli proces ubrzati i nabaviti je na blef boljoj polovici. Nemojte me krivo shvatiti, nisam to napravio jer je uređaj manje vrijedan moje pažnje, već zbrog čistog promišljanja da će ona biti objektivnija u cijelom testu nego ja koji Nokiji 5 najviše zamjera 2 GB RAM-a. Kad sam je prvi put uzeo u ruku, moram reći da se svo čekanje isplatilo jer je riječ o prekrasno dizajniranom i kvalitetno napravljenom uređaju. U međuvremenu je na test stigla i mat plava Nokia 5 koja je od crne varijante još atraktivnija. Naravno, Nokia 5 nije savršena, i da bi postigla trenutnu cijenu na tržištu dobila je 2 GB RAM-a, nešto manji zaslon i slabiju kameru u odnosu na mrvicu skuplju Nokiju 6.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

149,7 x 72.5 x 8.05







Masa

160 grama







Zaslon

5,2 inča, HD (1280×720) IPS LCD







SoC

Qualcomm Snapdragon 430 1,4 GHz







CPU

Osmerojezgreni







RAM

2 GB







Interna memorija

16 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth, NFC, USB OTG, USB 2.0







Brzo punjenje

Ne







Čitač otiska prsta

Da







OS

Android 7.1.1 Nougat







Kamera

13 MP, 1,12 µm piksel, PDAF







Prednja kamera

8 MP PDAF, 1,12 µm







Baterija

3000 mAh







Cijena








Ustupio

HMD Global










PREDNOSTI

NEDOSTACI










Odličan dizajn

Relativno mala interna memorija







Kvaliteta izrade

Kamera loše fokusira, fotografije gube oštrinu u slabijim uvjetima







Natprosječna autonomija

Ograničena aplikacija kamere







Pakiranje




Gledajući posljednja pakiranja Lumia uređaja s Nokia logom (Nokia 830), možemo zaključiti da je HMD nastavio tamo gdje je Microsoft stao. Djelomično to je točno ali samo po bijeloj boji kartona. Ostalo je sve usredotočeno na Nokia logo koji je toliko čest da se ime modela spominje samo na dva mjesta, bočno i na stražnjoj strani. Međutim, iskusno oko će prepoznati da na prednjoj plohi stoji otisnut lik Nokije 5 kako uokviruje rukovanje. Ne ličko. Pakiranje je zanimljivo koncipirano. Uređaj s jedne strane i ispod njega ključić za otvaranje SIM ladice te kratke upute.

Inače, izgled ključića je ostao nepromijenjen još od Nokia Lumije 920. Ako ga izgubite, koristite spajalicu. Interesantno je vidjeti gdje je sve HMD štedio pa tako nema plastične naljepnice na zaslonu već je samo omotan uređaj u zaštitnu plastiku koja je dobro polijepljena tako da vam neće iskliznuti iz nje. U kutijici do uređaja se nalaze zidni punjač od 20A, metar USB/microUSB kabela te WH-108 slušalice, iste koje su pakirane s Nokijom 3310.

 

Dizajn, izrada i ergonomija




Ono što vas prvo šokira kod otvaranja pakiranja je ljepota uređaja. Monolit u crnoj, plavoj, bakrenoj ili metalnoj boji dominira vidnim poljem. Uređaj je još ljepši kada sa njega skinete zaštitni omot. Nokia 5 je utjelovljenje nekoliko prethodnih mobitela s Nokia logom, mahom iz Lumia serije uređaja gdje je Fabula dizajn bio poprilično ustoličen. Nokia 5 je kombinacija Lumije 925 i Nokije 720, sa nježnim i oblim rubovima. Kućište je izrađeno od aluminija, ali ga pri ljetnim temperaturama teško možete razlikovati od polikarbonata uslijed slične teksture. Premda je uređaj magnet za oko, isto tako privlači i otiske prstiju. Međutim, njih je barem lako ukloniti dok je ljepota vječna. Ono što bi je moglo narušiti su slučajni padovi uređaja na pod pa je silikonska maska možda potrebna. Za vrijeme testa nisam primijetio grebanje kućišta na stražnjoj strani i rubovima pa mogu reći da je aluminij 6000 izrazito dobar odabir za izradu kućišta.

 



 

U ruci Nokia 5 leži jako lijepo zahvaljujući oblim bočnim linijama, a nedostatak oštrih linija kao kod Nokije 6 garantirat će udobne razgovore. Ono na što treba pripaziti je sklizavost aluminija u mat obradi, posebno ako imate suhu kožu na rukama. To je još jedan izgovor za kupovanje silikonske maske, ali po mogućnosti prozirne tako da ostane donekle vidljivo tijelo uređaja. Ako istu ne želite čekati mjesec dana dok stigne iz Kine, možete je kupiti za 35 kn u Tele2 centrima.


Osim zbog dizajna, Nokia 5 plijeni pozornost i dobro odabranim bojama kućišta od kojih su najatraktivnije Tempered Blue ili tamno plava te bakrena. Na test je stigao uređaj u tamno plavoj boji koji jednostavno izgleda savršeno. Ja sam se počastio crnom verzijom Nokije 5 s obzirom da druge nisu bile dostupne. Cijeli dojam kvalitete uređaja podiže završna obrada i izrada koja je na visokom nivou, tako da Nokia 5 doista je jedan od kvalitetnijih budžetnih uređaja. HMD je uspio čak efikasno sakriti trake antene u donji i gornji dio uređaja a uočiti ćete ih tek ako se dobro zagledate.



Prednjom stranom već standardno dominira crna staklena ploha unutar koje se krije jedva primjetan (kada je ugašen) 5.2 inčni zaslon. Oko njega ima mesa, ali 69% površine koju zauzima je u biti standard za klasu. Iznad njega je centralno smješten prorez slušalice. Lijevo je popriličan otvor 8MP prednje kamere a desno galantan Nokia logo. Ispod zaslona pak su smještene dvije pozadinski osvjetljene kapacitivne kontrolne tipke te centralno smješten senzor otiska prsta koji je ujedno „Home“ tipka te pokreće Google asistenta. Kad sam već spomenuto senzor otiska, on na Nokiji 5 radi solidno brzo, za nijansu sporije negoli je to slučaj kod jačih modela, ali je zato precizan. Kako i HMD-ove Nokije utjelovljuju Fabula dizajn, koji je sada preimenovan u Skandinavska filozofija dizajna, bočne strane uređaja su lišene većih detalja. Na lijevoj strani su u gornjem dijelu smješteni ladica za Nano SIM karticu te ispod nje ladica za MicroSD memorijsku karticu do više od dovoljnih 256 GB.



Na suprotnoj strani su ma dohvat palca smještene tipke za otključavanje/ pokretanje uređaja te malo poviše za smanjenje , odnosno povećanje zvuka. Tipke su lijepo izrađene, sa gornjom površinom obojanom kao i ostatak kućišta te izrezbarenim krugom. Hod im je ugodan, pravilan ali znaju malo „plesati po izrezu kućišta“. HMD je na tipku za pokretanje stavio i mogućnost pokretanja kamere dvostrukim brzim pritiskanjem. Kada uđete u sučelje kamere moguće okinuti fotografiju pritiskanjem tipke za smanjenje. S tim potezom je HMD efikasno izbjegao zamku zvanu dodijeljena tipka za kameru.
Gornja strana uređaja rezervirana je za 3,5 mm utor dok se na donjoj strani nalaze utori za microUSB centralno, te lijevo prorez za jedan od mikrofona i desno prorezi za vanjski zvučnik.

Stražnja strana je kriva za povratak u doba lijepe Nokije N9, odnosno Lumije 800, 900, 920 i sličnih. To se ponajprije može zahvaliti modulu kamere koji podsjeća na oblik modula spomenutih modela. Drugi razlog su čiste linije koje završavaju oblo na bočnim stranama i djeluju nježno uslijed kvalitetne završne obrade aluminija kućišta. Gornji dio modula sadrži 13 MP kameru dok je u donjem smještena dvotonska LED bljeskalica. Iznad modula je još jedan otvor za mikrofon. Ispod njega je centralno smješten Nokia logo koji je kao kod Nokije 6 izrezbaren te su u njega nalijepljena srebrna slova Nokia loga. U dnu stražnje strane su otisnute informacije o proizvođaču, njegova adresa te država proizvodnje.

Zaslon




Nokia 5 ima 5,2 inčni, HD zaslon (1280X720 točaka) što mu u navedenoj dijagonali osigurava 282 piksela po inču. Premda navedena gustoća piksela nije očaravajuća, tekst na zaslonu je prilično oštar, a točkice (pikseli) teško primijetni. Zaslon je ugodan za gledat i prikaz boja je uredan. Važnije od toga je da će se sadržaj iznesen na zaslonu moći vidjeti dobro i po sunčanom vremenu jer je isti polariziran, slično kao što je to bio slučaj jačih modela Lumia uređaja. Zaslon je zaštićen s Gorila staklom premda nam točna verzija nije poznata. Za vrijeme testiranja nisam dobio niti jednu ogrebotinu s prednje strane a nisam ga baš mazio. Dapače, vrlo je teško koncentrirati se i ne stavit mobitel u isti džep s ključevima i kovanicama. Unatoč pokojoj pogrešci, Nokia 5 je i dalje bez ogrebotine. Još jedna dobra stvar kod zaslona je da ne troši pretjerano bateriju, odnosno nije prvi na listi potrošača, što se odrazi na neovisnost baterije o punjaču.

Hardware, performanse i povezivanje




Ispod zaslona Nokije 5 krije se Snapdragon 430 koji nosi osam Cortex A53 jezgri, što je jednako kao i kod Nokije 6. Dakle, kod ovog uređaja možete očekivati jednake performanse izuzev eventualnog višeg ubijanja aplikacija u pozadini uslijed 2 GB RAM-a. Nokia 5 izvodi zadatke na razini svojeg cjenovnog ranga, no nije pretjerana brzica. Većeg zapinjanja kod izvođenja aplikacija nema, osim što ćete primijetiti razliku ako je usporedite s uređajem koji u sebi nosi noviji Snapdragon procesor serije 6 ili pak 8. Ali, Snapdragon 430 sasvim je dovoljan za stabilan rad svih aplikacija i nekih kompliciranijih igrica. Za to je u biti odgovoran Adreno 505 grafički procesor. Dok Angry Birds ili Subway Surfers pokreće kao i neki skuplji uređaj, na njoj ćete moći bez zastajkivanja zaigrati i Asphalt 8. To nije čudno kada znamo da se ova igra prilagođava hardveru uređaja. Moram napomenuti da se uređaj prilikom igranja nije pretjerano zagrijavao što je pohvalno.
Još pohvala odlazi i na vanjski zvučnik koji je solidno glasan i razumljiv. Kad se već dodirujem zvučnika, moram reći da je kvaliteta razgovora već standardno dobra na svim Nokia uređajima, pa tako i na novoj Nokiji 5. Osobe s kojima sam pričao su se čule jasno, a isto su i oni potvrdili za mene. Još jedna dobra stvar je oblik kućišta zahvaljujući kojem je prislanjanje uređaja na uho za vrijeme slušanja ugodno.

Osim klasičnog povezivanja s drugima, Nokia 5 se s uređajima povezuje putem micro USB 2.0 utora koji služi i kao punjač za bateriju te podržava USB OTG, putem Bluetooth veze što je moguće ubrzati NFC-om kojeg podržava uređaj. Također su tu i WiFi u svim kanalima, A-GPS, ali i FM Radio kojeg sam uključio jednom samo radi testa. Ono što sam uključio je Deezer i Youtube putem kojih sam uglavnom slušao glazbu.

Premda je Apple pokušao umiroviti 3,5 mm utor za slušalice, isti se nalazi na Nokiji 5 što će omogućiti vam istovremeno punjenje i slušanje glazbe, odnosno radnju koju korisnici novijih iPhonea danas moraju dodatno platiti.



Najveće oduševljenje što se tiče povezivanja jest mogućnost brze izmjene (nano)SIM kartice, bez potrebe za ponovnim pokretanjem uređaja. Dakle, ukoliko nemate Dual SIM verziju, nemajte brige jer je moguće izvaditi staru i umetnuti novu karticu dok kažete cvrči cvrčak na čvoru crne smrče.

Za razliku od Nokije 6, Nokia 5 dolazi sa 16 GB interne memorije što će iziskivati eventualnu nabavku micro SD kartice koje Nokia 5 podržava do kapaciteta od 256 GB. Toplo preporučam kupiti razvikaniju marku te što veću klasu kako bi pisanje na karticu bilo brzo.
Nokia 5 je opremljena sa mnogim senzorima. Tu su akcelerometar (G senzor), senzor ambijentalnog osvjetljenja, e-kompas, skener otiska prsta, Hall senzor, žiroskop, senzor blizine i NFC.

Softver i sučelje


Nokia 5, kao i ostale Nokije zajedno s njom predstavljene, pokreće Android 7.1.1. Treba napomenuti da je ovdje riječ o čistom androidu, odnosno nezatrpanom softverom raznih proizvođača koji je inače krivac za usporavanje većine uređaja koji ga pokreću. HMD je s Nokijom 5 isporučio sa samo dvije aplikacije, Camera i Support. Od ove dvije samo je Camera predinstalirana dok je Support aplikaciju potrebno preuzeti (nadograditi) iz trgovine. Od ostalih aplikacija nemate ništa, ni posebno sređen file explorer, ni galeriju ni music player. Aplikacija tog tipa imate na pretek u Google Play trgovini, a na uređaju su predinstalirane samo Google aplikacije, od Play-a pa do Photo (koja adekvatno zamjenjuje galeriju). File explorer je ipak prisutan no do njega možete samo doći kroz memoriju unutar postavki. Ovo je dobro znati jer kada preuzmete apk datoteku, nećete ju moći instalirati iz Download foldera, već ćete isti trebati potražiti u File Exploreru do kojeg ćete doći na spomenut način. Svatko normalan se pita gdje su tu prednosti, i odgovor leži u brzini. Nokia 5 je s 2 GB RAM-a izuzetno fluidna, a Snapdragon 430 se ne grije. Nije uređaj otporan na pokoje štucanje aplikacija (npr. Google asistent), ali je brži u izvođenju većine aplikacije od LG G3 koji je bio top model od prije 3 godine.

size="medium"

Dakle, skeniranjem prsta otključavate uređaj i tu je početni zaslon sa još nekoliko mogućih zaslona koje možete postaviti. Povlačenjem prsta odozgo ulazite u padajući izbornik s 6 kratica za određene funkcije, a dalje otvarate sve kratice koje su smještene u dva zaslona. Povlačenjem prsta od dolje prema gore ulazite u izbornik aplikacija i tu sve staje. Dakle, sučelje je jednostavno, a razlikuje se od androida po plavo dizajniranim ikonama određenih osnovnih aplikacija koje je HMD prilagodio za Nokije.

size="medium"

Vrijedi spomenuti ulazak u UI tuner do kojeg se dolazi duljim držanjem prsta na prečicu za postavke u padajućem izborniku. Ovaj skriveni dio opcija omogućava vam prilagodbu trake za obavijesti i npr. dodavanje postotka baterije. Svajpanjem s lijeva na desno otvarate Google asistenta, odnosno tražilicu ako isti nije uključen. Tu opciju možete u gasiti a i preporuka je to napraviti jer i onako imate traku za pretraživanje na početnom zaslonu.
Ono što je HMD najavio kod novih Nokia je osim korištenja čistog androida, i brz dolazak novih verzija tog popularnog softvera te redovite mjesečne sigurnosne zakrpe. Zakrpe dolaze ovisno o isporuci iz Google-a, a Nokia 5 će kao i ostale Nokije do kraja 2017. godine ugledati Oreo. S obzirom na to, ovaj prelijepi uređaj donjeg cjenovnog ranga postaje još poželjniji.

 

Kamera




Nokia 5 dolazi s 13 MP glavnom kamerom otvora blende f/2.0. Veličina piksela u senzoru iznosi 1,12µm što je više negoli kod Nokije 6 pa Nokia 5 može procesuirati više svjetla. Kvaliteta fotografija je izvrsna na dnevnom svjetlu, no trebate imati mirnu ruku jer detekcija faze koja uvjetuje izoštravanje ne radi baš pretjerano brzo što će rezultirati ponekad manje oštrim fotografijama. Preporuka je uzmite trenutak, fokusirajte i okinite fotografiju, ne radite fotografiju u letu. Noćne snimke boluju od nedostatka oštrine i izoštravanje pati pa je oštrina fotografija loša a primjetan je šum senzora. Ovo nisu stvari koje se ne daju popeglati pa bi bilo zahvalno od HMD-a uložiti u segment fotografije kako bi nove Nokije ipak ostale dosljedne nasljeđu. Svakako je prva stvar koju bi trebalo popraviti kamera aplikacija s obzirom da su dodatne kontrole kamere spartanske.



Prednja kamera ima jednake specifikacije što se tiče otvora blende i veličine piksela senzora, samo je piksela 5 milijuna manje. Fotografije su kvalitetne po danjem svjetlu dok je kod slabijeg osvjetljenja izrađen digitalni šum.

U nastavku pogledajte nekoliko fotografija snimljenih Nokijom 5 u različitim uvjetima osvjetljenja. U punoj veličini ih pogledajte na Flickr profilu.



Video snimljen s obje kamere je kvalitetan pri dobrom osvjetljenju, zvuk također, no trebate imati jako mirnu ruku jer optičke i digitalne stabilizacije nema. Preporuka je snimati dok stojite uz mirne pokrete, jer će sve drugo dati drhtave snimke koje je teško gledati.

 

U nastavku pogledajte video snimljen u full HD rezoluciji u raznim uvjetima osvjetljenja.

https://www.youtube.com/watch?v=FFB3a08Lbz8

 

https://www.youtube.com/watch?v=SIWTdk8yCB4

 

https://www.youtube.com/watch?v=SgXyxXYSOzk

Baterija


HMD je Nokiju 5 odijelio od Nokije 6 po veličini senzora kamere i količini RAM-a ali nije po kapacitetu baterije. Zahvaljujući kapacitetu od 3000 mAh, što je nekakav gornji standard u cjenovnom razredu, Nokia 5 izdrži više od dana na jednom punjenju pri prosječnom korištenju. Ukoliko razgovarate do sat vremena, fotografirate 20 fotografija dnevno, malo ih pregledavate, surfate i pogledate koji video, baterija će trebati biti nadopunjena kada odete leći.

Nokia 5 ne podržava brzo punjenje, kao i Nokia 6, ali napunit će se u manje od 2 sata do punog kapaciteta na punjaču iz pakiranja, što upada u standard većine mobitela. Prilikom punjenja se uređaj ne zagrijava mnogo što se vjerojatno može zahvaliti sporijem procesu punjenja, koje je ujedno i zahvalnije za dugotrajnost baterije.

Zaključak


Na kraju se sve svodi kupiti uređaj ili ne. Po cijeni od 1600 kn smatram da je Nokia 5 jedan od kvalitetnijih uređaja donje srednje klase. Ako nije najbolji, definitivno je najljepši i ima karizmu koja će dobro doći svima onima koji žele imati komad lijepo dizajniranog proizvoda namijenjenog širokim masama. Uređaj nije najbrži, kamera možda nije najbolja u svim uvjetima osvjetljenja, ali je vrijedna pažnje.
Topla je preporuka kupiti Tempered Blue verziju, ili jednostavno plavu mat jer je prelijepa u njoj, ali i dostupna. Čak mislim da bi se mogla svidjeti svim onim klasičarima kojima je bijela boja uređaja skok u nepoznato. U crnoj boji se obline uređaja jednostavno ne primijete, a tamno plava joj daje poslovni štih.
Moram reći da je HMD kombiniranjem kućišta Nokije 5 i hardvera Nokije 6 mogao dominirati tržištem, ipak je ovaj uređaj dostojan nastupanja van sjene nešto moćnijeg modela. Na kraju da zaključim, ako se odlučite za Nokiju 5, nećete pogriješiti. Samo se toplo nadam da niste prezahtjevan korisnik.

Najbolju ponudu Nokia mobitela potražite na mobis.hr

Video recenzija


[responsive_youtube bxg-Ic0FPyU]