Nokia 7 plus - Recenzija



Prošlogodišnji Nokia uređaji, najavljeni na MWC-u 2017, bili su prilično uspješni i prihvaćeni od strane kupaca, što je bio očiti okidač HMD-u za dodatno podizanje uloga i plasiranje nove serije uređaja, ali ovoga puta od srednje klase (Nokia 6) na više. Iznimka je ovdje Nokia 1, ali taj uređaj ionako pripada zasebnoj kategoriji s obzirom da pokreće Android GO, odnosno laku verziju Androida, pa je stoga neću uzeti u obzir. Od svih predstavljenih uređaja, Nokia 7 plus je nekako bila pun pogodak.

Prošlo je više od 4 godine otkada smo zadnji put vidjeli phabletoliki uređaj s Nokia logom, a s Nokijom 7 plus dobivamo, ne samo uređaj sa zaslonom dijagonale 6 inča, već i u novom, toliko željenom omjeru zaslona 18:9. Nokia 7 plus je jedan od najboljih uređaja iz srednjeg cjenovnog razreda kojeg su mnogi očekivali, a ja sam se imao priliku njime poigrati nekih 10.ak dana. Pokušat ću u recenziji dati odgovor na vječito pitanje svih koji kupuju novi mobilni uređaj, je li Nokia 7 plus mobitel koji bih mogao biti uz mene narednih 2 ili više godina?

GLAVNE KARAKTERISTIKE






Dimenzije

158.38 x 75.64 x 7.99 mm







Masa

183 grama







Zaslon

6" IPS LCD, HD+ (2160 x 1080, 18:9)







SoC

Qualcomm Snapdragon 660







CPU

4×2.2 GHz Kryo 260, 4×1.8 GHz Kryo 260







RAM

4 GB







Interna memorija

64 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

LTE, VoLTE, Wi-Fi, Bluetooth 5.0, NFC, USB-C







Brzo punjenje

Da







Bežično punjenje

Ne







OS

Android 8.1 Oreo







Kamera

12 MP 1.4µm f/1.75 2PD ZEISS optika, 13 MP 1.0 µm f/2.6 ZEISS







Prednja kamera

16 MP, Zeiss optika







Baterija

3800 mAh







Cijena








Ustupio

HMD Global










PREDNOSTI

NEDOSTACI










Dizajn i izrada

Softver kamere bi mogao biti bolji







Performanse (brz softver)

Poleđina magnet za otiske prstiju







Natprosječna autonomija








Android One







Pakiranje




HMD nije pretjerano mijenjao izgled pakiranja u usporedbi sa starijim Nokia uređajima, no neki detalji su novi. Na prednjoj strani je pored već standardnog Nokia rukovanja i loga, po prvi puta ime uređaja kao i verzija Android OS-a. Popis specifikacija je i dalje otisnut na poleđini, ali je broj sveden na minimum. Nokia Mobile smatra kako je za vas najvažnije znati da uređaj ima Snapdragon 660, 6 inčni zaslon, dvostruku kameru sa ZEISS lećama i mogućnost snimanja Boothie-a.

Kutija pored uređaja sadrži kvalitetno napravljenu silikonsku masku, upute, zidni punjač koji podržava Quick charge, metar USB-USB-c kabela te nešto kvalitetnije slušalice. Silikonska maska je dobro napravljena i odlično prianja uz mobitel. Premda dodaje pokoji milimetar uređaju, on ipak neće izgledati debelo, a i održat će mu dobar izgled.

size="medium"

 

https://www.youtube.com/watch?v=GUX7SBQdSEU&t=23s

 

https://www.youtube.com/watch?v=k6-3LN7TLZc

Dizajn, izrada, ergonomija


Moram priznati da sam od predstavljanja bio slab na 7 plus zbog omiljene veličine zaslona. Većina korisnika smartfona zazire od 6 inčnih zaslona s obzirom da gabariti takvih uređaja nisu mali. Međutim, 7 plus ne izgleda kao gigant. Bezeli iznad i ispod zaslona su vidljivi, ali odmjereni i uređaj u kompletu izgleda lijepo. Dapače, čak je dobro da ima malo mesa ispod zaslona kako bi mogli držati uređaj normalno i bez pritiskanja kontrolnih tipki ili zaslona. Kućište sedmice plus je izrađeno o aluminija i debelo je 8 mm bez grbe kamere.



Aluminijsko kućište ujedno znači da uređaj nije moguće puniti bežično, ali je zato lagan i doima se čvrstim. Poleđina je prekrivena sa šest slojeva keramike koji uklanjaju hladnoću aluminija i daju uređaju toplinu polikarbonata. Premda je poleđina matirana, 7 plus je poprilično skliska pa će ona silikonska maska dobro doći.

size="medium"

Možda jedina mana keramičke pozadine je skupljanje otisaka prstiju, no Nokiji 7 plus daje otmjen izgled, posebno u crnoj boji kućišta koja je prožeta elementima kućišta u bakrenoj boji. Ova Nokia i nema pretjerano moderan izgled, ali je dualnost u njenom izgledu koja je izvedena korištenjem kontrastne boje aluminijskih elemenata kućišta čini je vrlo atraktivnim mobitelom, kako budućem vlasniku tako i svima oko njega. Kontrast crnoj boji kućišta daje bakreno obojan obrub zaslona, ravne bočne stranice uređaja kao i detalji na poleđini, odnosno obrub kamere, skenera otiska prsta i Nokia logo.



Sa svojih 183 grama i nije najteži uređaj u svojoj klasi, no masa je ravnomjerno raspoređena, pa je uređaj ugodno držati u ruci. Poveća masa će dobro doći kao dodatna stabilizacija prilikom snimanja fotografija ili videa. Većoj stabilnosti doprinose i ravne bočne strane za koje je uređaj lako držati. Pomalo oštar prijelaz sa aluminija na keramički sloj mi se u početku nije toliko svidio, no kasnije sam primijetio da takav prijelaz u kombinaciji sa ravnim stranama pomaže u sigurnijem držanju uređaja pogotovo kada je stražnja strana klizava.

size="medium"

Nokia 7 plus je ergonomski jako dobro odrađena, a tome doprinose zaobljeni rubni dijelovi kućišta pa ju je ugodno držati u ruci. Također, prijelaz sa zaslona na gornji dio kućišta nije oštar pa je i oslanjanje na uho prilikom obavljanja razgovora ugodno. S dijagonalom zaslona od 6 inča, Nokia 7 plus je tzv. phablet, međutim gabaritima je neznatno veća od Nokije 6, a kako su bezeli oko zaslona smanjeni, nije nezgrapan za držanje i lijepo sjeda u svaki džep na hlačama, bilo prednji ili stražnji. Ipak, prilikom sjedenja mogao bi vam stvarati nelagodu pa ćete ga morati izvaditi iz hlača, mislim na mobitel.

Premda je uređaj ugodan za manipuliranje ili obavljanje poziva, ipak gornje dijelove zaslona nećete moći dotaknuti palcem, posebno ne pročitati obavijesti. Međutim, dobra je stvar što je skener otiska prsta lako dohvatljiv kažiprstom i može se koristiti za spuštanje padajućeg izbornika i pregledavanje obavijesti.

size="medium"

Prednji dio uređaja je klasično crn i zaslon se ne ističe zahvaljujući polarizirajućem filteru. Cijela prednja strana kao i staklo kamere su prekriveni provjereno dobrim Gorila 3 staklom. Ova klasa stakla se pokazala boljom od četvrte generacije pa nemojte misliti da je uređaj stoga manje vrijedan. Oko zaslona je bakreni obrub koji ga lijepo ocrtava a poslije njega se kućište stanjuje prema ravnim bočnim dijelovima aluminija. Aluminij je samo vidljiv na bočnim stranama, dok su ostali dijelovi premazani sa 6 slojeva keramike. Lijeva strana uređaja je klasično slobodna od suvišnih detalja, a jedino prazninu prekida hibridna ladica za dvije nano SIM kartice, ili pak microSD i SIM karticu. Za razliku od lijeve strane, na desnoj se nalaze od gore prema dolje, tipke za kontrolu glasnoće i tipka za pokretanje uređaja, odnosno aktiviranje zaslona. Tipke su dobro napravljene, ne šuškaju unutar izreza i imaju lijepo definiran i precizan hod.



Na vrhu uređaja je 3.5 mm utor za slušalice, da ali kako nema FM radija samo ćete slušati Deezer ili vlastitu glazbu. Donji dio uređaja sadrži centralno smješten USB-C utor, lijevo od njega jedan od 3 mikrofona i desno od njega jedan glasan, pojačalom obogaćen vanjski zvučnik. Donja strana kao i dvije bočne strane još pri rubovima imaju vidljive linije antena koje su izvedene u boji kućišta.

Na stražnjoj strani se nalazi zaštitni znak Nokije 7 plus, odnosno grba njene dvostruke kamere koja ponosno nosi ZEISS logo između dvije kamere. Ispod grbe je senzor otiska prsta koji je precizan, lako dostupan kažiprstom i brz. U nastavku je bakrenom bojom otisnut Nokia logo, a u dnu oznaka Andorid One programa kojem pripada ovaj uređaj te standardni tekst HMD Globala koji je iz nekog razloga izbrisan… To vas ne bi trebalo pretjerano uzbuđivati, jer j bolje da se ne vidi čitaba, ali djeluje malo neozbiljno za uređaj s Nokia logom. Desno od kamere je jaka dual LED bljeskalica koja će bez problema osvijetliti objekte dalje od 3 metra, a poviše treći mikrofon kojim Nokia 7 plus snima visoko kvalitetni zvuk u 360 stupnjeva što može zahvaliti OZO Audio tehnologiji iz Nokije. Smiješno je što dva oka kamere i LED bljeskalica se doimaju kao lice začuđenog smajlija