Realme X2 Pro - Recenzija



Novi brend BBK Grupacije Realme službeno je ušao i na hrvatsko tržište. U ponudi Mobis webshopa može se pronaći nekoliko novih Realme modela, uključujući i Realme X2 Pro koji je tema ove recenzije i predstavlja trenutno najbolje što Realme nudi.

Realme po svom poslovnom modelu uvelike podsjeća na Xiaomi, odnosno na Xiaomi prije par godina kada je kineska tvrtka tržištu ponudila najbolje specifikacije po tada najnižim cijenama. Xiaomi i dalje to radi, no Realme nudi jednako, ali po još nižoj cijeni. Tako da nije ni čudno da se brand brzo izborio za svoje mjesto na nekim azijskim tržištima i krenuo u agresivan pohod na europsko tržište. Isto tako treba razumjeti da Realme nije neki startup ili mala tvrtka, već iza sebe ima BBK Electronics, drugog najvećeg proizvođača smartfona na svijetu.

 

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

161 x 75,7 x 8,7 mm







Masa

199 grama







Zaslon

6,55″ Super AMOLED, 1080 x 2400, 402 ppi







SoC

Qualcomm Snapdragon 855+







CPU

1 x 2,96 GHz Kryo 485, 3 x 2,42 GHz Kryo 485, 4 x 1,78 GHz Kryo 485







RAM

6 GB / 8 GB / 12GB







Interna memorija

64GB / 128 GB / 256 GB







Micro SD

Ne







Povezivanje

WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band A-GPS, Bluetooth 5.0, NFC







Otpornost na vodu

Ne







Brzo/bežično punjenje

Da, 50W/Ne







OS

Android 9/ColorOS 6.1







Kamera

64MP f/1.8 1/1.17" PDAF, 13MP f/2.5 telefoto, 8MP f/2.2 ultraširokokutna, 2MP senzor dubine







Prednja kamera

16 MP, f/2.0 1080p







Baterija

4000 mAh









Ustupio







PREDNOSTI

NEDOSTACI










Zaštitna folija, maska i brzi punjač u prodajnom pakiranju

Nema microSD utor







Hardver i performanse

Nema IP certifikat ni bežično punjenje







Super brzo punjenje

Trenutno nedorečeno sofversko stanje







Cijena







Dizajn, kućište i rukovanje




Realme X2 Pro u pakiranju dolazi s brzim 50W punjačem, zaštitnom maskicom, već nanesenim zaštitnim staklom te popratnom papirologijom. Uređaj je dostupan u bijeloj i plavoj boji. To nisu obična bijela i plava, nego „lunarno bijela“ i „neptun plava“, a razlika se osjeti pri različitom osvjetljenju kada vidimo različite tonove, u našem slučaju, plave boje na poleđini uređaja.

Sam dizajn slijedi filozofiju staklenih ploha sprijeda i straga uređaja, koje dijeli metalni okvir. Rubovi su blago zaobljeni, a s obje strane između aluminijskog okvira i staklene plohe postoji milimetarski sloj plastične tampon zone. Na prijelazu ka poleđini nešto je manji, dok je na prednjoj plohi više primjetan jer je riječ o ravnom zaslonu. S obje strane nalazi se Gorilla Glass 5 zaštitno staklo, a Realme je u startu aplicirao još jedno zaštitno staklo na zaslon i tako korisniku dodatno uštedio novac.

Na vrhu uređaja nalazimo samo mikrofon, dok na dnu imamo 3,5mm utor za slušalice, još jedan mikrofon, USB Tip C utor i vanjski zvučnik. Na lijevoj strani su tipke za podešavanje glasnoće koje su fizički odvojene u dvije tipke, što je pomalo neobično uzimajući u obzir da je kod većine kontrola glasnoće jedna tipka. Osobno mi je čak i praktičnije da su dvije tipke. S desne strane imamo utor za dvije nano SIM kartice i tipku za otključavanje zaslona.

Na prednjoj strani nalazimo 6,5-inčni zaslon za suzom u kojoj je smještena 16MP kamera, a poviš koje je slušalica za pozive i drugi vanjski zvučnik jer Realme X2 Pro podržava stereo reprodukciju glazbe. Poleđina je dosta čista sa centralno postavljenim kućištem kamera, koje je par milimetara izdignuto u odnosu na poleđinu pa prilikom korištenja na ravnoj plohi uređaj klacka. Korištenje dostupne zaštitne maskice taj problem rješava. Od kamera imamo četiri – primarnu sa senzorom od 64MP, 13MP telefoto, 8MP ultra širokokutnu kameru i 2MP senzor dubine. Do kućišta kamera nalazi se dvostruka LED bljeskalica, a malo je neobično vidjeti realme logo koji je pozicioniran desno od kamera, ispod bljeskalice.



Uređaj solidno leži u ruci i ugodan je za držanje, ali na detaljima je primjetno da nije riječ o uređaju čija je izrada jedan od prioriteta ako uspoređujemo s premium flagship kategorijom. To se najbolje osjeti upravo na prijelazima između okvira i stakla, odnosno koliko blago ili grubo su ti prijelazi uređeni. U konačnici, većina korisnika koriste zaštitnu masku, a Realme u pakiranju već isporučuje zaštitnu masku tako da korištenje zaštitne maske rješava praktički sve dizajnerske probleme.


Zaslon


Realme X20 Pro dolazi sa 6,5-inčnim Super AMOLED zaslonom rezolucije 2400 x 1080 piksela i omjera stranica 20:9. Maksimalna svjetlina je visokih 1000 nits, a stopa osvježavanja ide do 90Hz. Specifikacije zaslona identične su zaslonu na OnePlus 7T modelu, a budući da su oba branda dio iste grupacije, ne bi bilo iznenađujuće da je riječ o istim zaslonima.

Zaslon na vrhu ima suzu, a prekriven je Gorilla Glass 5 zaštitnim staklom i posjeduje HDR10+ certifikat. U postavkama je moguće postaviti način reprodukcije boja po želji korisnika, kao i želite li stopu osvježavanja od 60Hz ili 90Hz, te u kojim aplikacijama. U zaslonu nalazimo i optički skener otiska prsta kojeg isporučuje Goodix. Riječ je o 3. generaciji Goodixovih optičkih senzora, koji prema Realmeovim mjerenjima otključa uređaj za 0,23 sekunde. Samo korištenje potvrđuje da je riječ o brzom i preciznom senzoru, no kao i svaki optički senzor, otisak ne raspoznaje kad je zaslon potpuno isključen, nego treba pričekati simbol otiska da se pojavi na zaslonu.

Hardver i performanse


Iznutrice Realmea X2 Pro su impresivne. Pogonski stroj je još uvijek trenutno najjači Snapdragon 855+, koji dolazi u kombinaciji sa 6GB ili 12GB LPDDR4X radne memorije. Verzija sa 64GB interne memorije koristi UFS2.1 tip interne memorije, dok varijante sa 128GB i 256GB koriste UFS3.0 brzu memoriju. U performanse Snapdragona 855+ ne treba sumnjati, a „plus“ varijanta posebno je namijenjena za one koji cijenu bolju grafičke performanse jer donosi otprilike 15% bolje grafičke performanse u odnosu na obični 855.

Realme koristi više načina odvođenja topline od procesora što bi trebalo osigurati njegov optimalan radi u svim uvjetima. Postoji i novi vibro motor za bolje odazive u igrama kao i anti-lock sustav antena za signal neovisno o držanju uređaja i softver za optimizaciju tijekom igranja igara. U svakom slučaju, za osobe koje igraju igre na mobilnim uređajima, Realme X20 Pro za cijenu je jedan od najboljih kandidata za odabir novog uređaja.



Performanse kod korištenja uređaja, kao i tijekom igranja igara, bile su besprijekorne u ovih 10 dana korištenja. Nikakva zastajkivanja, rušenja ni smrzavanja uređaja nisam doživio. Treba napomenuti da nam je na testu najjača verzija s 12GB radne memorije i 256GB interne memorije.

Po pitanju povezivosti uređaj podržava WiFi 802.11a/b/g/n/ac standarde, Bluetooth 5.0, dual GPS, a ima i NFC. Treba pohvaliti prisustvo 3,5mm utora za slušalice, a za svaku pohvalu su i stereo zvučnici s Dolby Atmos certifikatom. Stereo zvučnici daju izuzetno glasan zvuk i zadržavaju jasnoću i pri najvećoj glasnoći. Tijekom razgovora Realme X2 Pro također izvrsno obavlja posao uz dovoljno glasnu slušalicu i dobro smanjivanje okolinske buke.

Operativni sustav


Realme X2 Pro na test nam je došao s Androidom 9 i ColorOS sučeljem u verziji 6.1. Sam Realme najavio je da će s Android 10 nadogradnjom ujedno isporučiti i vlastito sučelje zvano Realme UI, tako da je zapravo teško nešto konačno reći o softverskoj situaciji ako će X2 Pro u skoroj budućnosti zapravo dobiti novi Android skin.

ColorOS ima možda najviše elemenata sučelja inspiriranih iOS-om i prvi pogledi na novi Realme UI, koji je postao dostupan za Realme XT model, odmiče se od sličnosti s iOS-om, no riječ je o kozmetičkim promjenama. Većina sistemskih značajki ostaje slična onima na ColorOS-u, što je odlično jer je riječ o Android sučelju koje se odlično ponaša po pitanju performansi i ima mnogo opcija za dodatnu personalizaciju. Neke zamjerke koje imam je što se ikone aplikacija u izborniku ne skaliraju promjenom „veličine prikaza“ ili „veličine teksta“ u postavkama i što je ColorOS sam odlučio „zaključati“ neke aplikacije po vlastitom odabiru tako da kada odaberete „ugasi sve“ u otvorenim aplikacijama one ostaju u pozadini, zajedno s onom jednom odakle ste pozvali sve aplikacije, što mi osobno nema smisla.



Budući da Realme X2 Pro dolazi s AMOLED zaslonom, prisutna je opcija tamne teme. Doduše, u eksperimentalnom načinu rada pa postoje određeni dijelovi sučelja gdje su i tekst i pozadina tamne boje, no s vremenom će se to uskladiti. Tamnu temu moguće je forsirati i na nekim aplikacijama, no tu je opet problem s aplikacijama koje nemaju tamnu temu pa se javlja isti problem opisan gore.

Realme X2 Pro dobit će nadogradnju na Android 10 i novo Realme UI sučelje. Realme će nastaviti nezavisnije razvijati vlastitu verziju Androida, tako da kupci ovog uređaja po pitanju softvera mogu očekivati samo poboljšanja.

Kamere


Na poleđini Realmea X2 Pro lako je uočiti sustav kamera koji se sastoji od četiri kamere, gdje primarna dolazi sa senzorom veličine 64MP. Riječ je o Samsungovom ISOCELL Bright GW1 senzoru od 1/1,7“, s veličinom pojedinog piksela od 0,8um. Otvor blende je f/1.8, a 64MP senzor koristi dobro poznatu pixel-binning tehniku spajanja više piksela u jedan tako da 64MP kamera na Realmeju X2 Pro daje fotografije veličine 16MP. Podržano je fotografiranje bez pixel-binninga, odnosno u 64MP. Nadalje imamo 13MP telefoto kameru s dvostrukim optičkim zoomom i 8MP ultra širokokutnu kameru s autofokusom, koja se koristi i za macro način fotografiranja. Tu je i 2MP senzor dubine, koji pomaže pri razdvajanju subjekata od pozadine prilikom izrade bokeh fotografija.

Sučelje kamera aplikacije



Primarna 64MP kamera na Realmeu X2 Pro izuzetno je sposobna. U dnevnim uvjetima daje solidne fotografije dosta detalja i dobrim dinamičkim rasponom. Ako fotografiju pregledavate na velikom zaslonu, lako je primijetiti nakon zumiranja određene ispikselizirane dijelove, odnosno zamućenja na fotografiji. Što je manje svjetla i što je scena zahtjevnija, to je taj „problem“ lakši za primjetit. Problem u navodnicima jer je potrebno zumirati i gledati dio fotografije izvan fokusa za to pronaći, pa za svakodnevno fotografiranje ovo ne bi trebao biti nikakav problem. Reprodukcija boja je prirodna, što se nekima možda neće svidjeti pa je Realme u aplikaciju ugradio i „Color boost“ način rada koji (bez pretjerivanja) poveća saturaciju i kontrast za one koji vole izraženije boje. U noćnim uvjetima Realme je razvio vlastiti način rada kojeg zove Nightscape i koji ne može u nekoj mjeri konkurirati Samsungu ili Huaweiu iz Android tabora, ali omogućuje hvatanje nešto svjetlijih noćnih fotografija u odnosu na fotografiranje u automatskom načinu, koje je samo po sebi izuzetno sposobno.

Uređaj nudi 2 puta optički, 5 puta hibridni i 20 puta digitalni zoom prilikom fotografiranja. To je pohvalna opcija za imati, ali nakon 5x zumiranja fotografija ima popriličan šum, tako da se ne isplati ići dalje od toga ako se želi uhvatiti prihvatljiva fotografija. U dnevnim uvjetima moguće je i uz 20x zoom dobiti nešto bolju fotografiju s primjetnim šumom, dok je u noćnim samo korištenje telefoto kamere (koja se koristi za zumiranje) zbog manjeg senzora nije preporučljivo. Samo iskustvo korištenja ovakvog zoomiranja je dosta dobro. Ni približno kao Huawei P30 Pro, ali zapravo sam ostao iznenađen koliko je Realme, gledajući cijenu uređaja i relativno neiskustvo na tržištu, to dobro izveo. Primjeri fotografija od ultraširokokutne od 20x povećanja vam to mogu demonstrirati.

Ultraširokokutna kamera korisna je kad se nalazite u suženim prostorima i želite uhvatiti veći kadar. U dnevnim uvjetima daje solidne rezultate, dijelom i zbog toga što ima autofokus. Naravno, u noćnim uvjetima situacija je lošija, ali Nightscape podržava rad s ultra širokokutnom kamerom tako da će bit od pomoći. Ona služi i kod macro fotografiranja. Vidjeli smo da neki proizvođači ugrađuju posebne macro kamere, dok drugi koriste ultra širokokutne za macro scene. Radi u redu, posebno ako vam je subjekt izuzetno blizu, no svakako preporučam pokušaj macro fotografiranja primarnom kamerom ako je moguć.

Prednja kamera veličine je 16MP i ima otvor blende f/2.0. Nema autofokus, što je postao industrijski trend i muči se kod hvatanja visokog dinamičkog raspona, tj. nekad plavo nebo iznad vas može postati sivo, no ništa što filteri ne mogu ispraviti. Pohvalan je rad kod prepoznavanja lica kod otključavanja, gdje je čak moguće zajedno koristiti i senzor otiska prsta i lice za dvostruku sigurnost, no na kraju se uređaj otključa ako je bar jedan način uspješan.

Primjeri fotografija









Po pitanju videozapisa, podržano je snimanje HD, FullHD i 4K videozapisa u 30, odnosno 60 sličica u sekundi. Uređaj nema optičku stabilizaciju (OIS), pa se za stabiliziranje koriste EIS i žiroskop, koji radi u redu. Kvaliteta snimljenih videozapisa u dnevnim uvjetima je odlična, dok sa smanjenjem vanjskog svjetla dolazi do smanjenja kvalitete po pitanju količine detalja i šuma. Uređaj podržava i slow-motion do 960 sličica u sekundi (koje je ograničeno na par sekundi), zamućenje pozadine prilikom snimanja osobe te „super-steady“ stabilizaciju slike. Pohvalno je što se tijekom snimanja može prebacivati s primarne, na telefoto pa na ultraširokokutnu kameru, dok kod 4K rezolucije ultraširokokutna nije podržana.

Primjeri videozapisa


[responsive_youtube 429NcXwwXOc]
[responsive_youtube lTZuTBN0OHg]
[responsive_youtube b_KxYz-kd88]

Baterija


Realme X2 Pro dolazi s baterijom kapaciteta 4000mAh. Točnije, riječ je o dvije baterije po 2000mAh. Ono što je posebno jest podrška za 50W brzo punjenje s punjačem koji dolazi u pakiranju. Realme X2 Pro napuni se od 0 do 100 za nekih pola sata. To je najbrže punjenje baterije na nekom uređaju dostupnom na našem tržištu. Tijekom punjenja dolazi do blagog zagrijavanja uređaja, što je vjerojatno nedostatak kojeg je većina spremna prihvatiti za ovako brzo punjenje. Ostaje i pitanje koliko brzo će doći do degradacije baterije, no to će samo vrijeme pokazati. Kako smo već par godina u dobu brzog punjenja, a neka masovna degradacija baterije u odnosu na prijašnje godine nije primijećena, moguće da ona u nekoj alarmantnoj mjeri i ne postoji.

Uređaj će bez problema izdržati dan i pol, do dva umjerenog korištenja, odnosno nekih 8 sati upaljenog zaslona. Autonomija će ovisiti o korisničkim navikama, ali baterija kapaciteta 4000mAh uz super brzo 50W SuperVOOC punjenje korisnike neće razočarati.

Zaključak


Model X2 Pro predstavlja vrh Realme ponude. Dolazi s trenutno najjačim dostupnim hardverom – Snapdragonom 855+, AMOLED zaslonom sa stopom osvježavanja do 90Hz, 64MP kamerom, stereo zvučnicima, super brzim punjenjem pa čak i 3,5mm utorom za slušalice. Po pitanju performansi, Realme X2 Pro definitivno je „najpovoljniji“ uređaj kojeg možete kupiti ako vam je to prioritet. Najbrže punjenje na tržištu, odličan zaslon, kao i zvučnici i utor za slušalice također su svijetle strane ovog uređaja.

Možda najtamnija strana je softver, barem trenutno jer se od Realmea očekuje puštanje vlastitog Android sučelja zvanog Realme UI s Android 10 nadogradnjom. Realno ne možemo znati kakav je Realme UI dok ne bude dostupan, ali gledajući resurse i ozbiljan pristup kojeg Realme ima, vjerojatno korisnike neće razočarati.

U ovom cjenovnom segmentu moguće je pronaći uređaje sa sposobnijim kamerama (Nova 5T), ali i jednako dobre uređaje sa Snapdragonom 855 koji nije značajno lošiji od Snapdragona 855+. Realme X2 Pro u verziji sa 128GB ili 256GB interne memorije ima i UFS3.0 brzu memorije, što je još jedna prednost u odnosu na konkurenciju. Nedostatak bežičnog punjenja i IP certifikata isto možemo stavit pod mane.

U svakom slučaju, ako tražite uređaj odličnih performansi s najnovijim tehnološkim značajkama i nije vam bitno bežično punjenje, vodootpornost ili apsolutno najbolja kamera za novac, kao i trenutno neodređena softverska situacija, Realme X2 Pro profilira se kao best buy uređaj.

Ponudu Realme mobitela po najboljim cijenama potražite na mobis.hr