Koncept uređaja koji u monoblock formi donosi QWERTY tipkovnicu poznat nam je još od prvih BlackBerryja i Nokijine E serije, a sve donedavno bio je na neki način rezerviran uglavnom za poslovne, da ne kažem ozbiljnije korisnike. Zbog same svrhe, odnosno namjene, ovakvi uređaji u pravilu imaju dobru prođu na tržištu, a u zadnje ih vrijeme prihvaća sve veći krug korisnika. BlackBerryji su u startu bili neprikosnoveni isključivo zbog odlične podrške za E-mail komunikaciju, no u međuvremenu se izrodilo toliko novih servisa da se opseg upotrebe osjetno proširio. Naravno, jedan od najznačajnijih faktora je jednostavno korištenje instant poruka, dok je u današnje vrijeme dobar dio komunikacije preseljen na društvene mreže.
Kada promatramo uređaj HTC ChaCha prvo što nam pada na pamet jest mogućnost da se HTC odlučio baciti u koštac s RIM-ovim BlackBerryjima i njihovoj dominaciji u ovom segmentu tržišta. Ipak, uzmemo li u obzir Facebook tipku po kojoj je ovaj uređaj prepoznatljiv vidjet ćemo da je HTC ChaCha uređaj primarno namijenjen komunikaciji putem društvenih mreža.
Dizajn, kućište i zaslon
HTC ChaCha prilično je radikalno dizajniran i sasvim različit od uređaja s QWERTY tipkovnicom koje na koje smo do sada navikli, a kućište u bijeloj boji daje mu dodatnu “šminkersku” notu. QWERTY tipkovnica je također skladno dizajnirana i fino se uklapa u cjelinu pa čak i s crnim obrubom oko zaslona, no ono što mi je pomalo iritantno je spomenuta Facebook tipka koja uz ovako ušminkan dizajn dođe kao šaka u oko.
Za izradu kućišta HTC je kombinirao metal i platiku. Lijepo je što su poklopac baterije i gornji dio poleđine izrađeni od one vrste plastike koja sprečava klizanje uređaja iz ruku.
Prednjom stranom dominiraju zaslon s prepoznatljivim Android kapacitivnim tipkama i naravno, QWERTY tipkovnica. Ono što na Android uređajima do sada skoro pa nismo vidjeli su crvena i zelena tipka za upravljanje pozivima.
Tipke za podešavanje glasnoće nalaze se na lijevoj strani kao i micro USB utor, dok na vrhu nalazimo uobičajenu tipku za uključivanje te 3.5 mm audio utor.
Premda dimenzijama nadmašuje BlackBerry Bold 9700/9780 HTC ChaCha se se ipak ne doima glomaznim. Lagano zakrivljeni oblik kućišta, kao što je to bio slučaj na modelima Hero i Legend, ergonomski bi trebao olakšati upotrebu, no radi se o zanemarivoj razlici.
TFT LCD Zaslon ima dijagonalu od 2,6 inča i rezoluciju 480x320 točaka što odgovara omjeru 15:10. Budući da zaslon ovog uređaja vodoravno orijentiran trebalo mi je jedno vrijeme da se priviknem i da uopće steknem dojam da se radi o Androidu.
Kao i kod većine LCD zaslona čitljivost na vanjskom svjetlu je iznimno dobra, a odaziv je na nivou na koji smo inače navikli kod vrhunskih proizvođača kakav je HTC.
QWERTY Tipkovnica
Četvroredna tipkovnica na ovom je uređaju vrlo dobro izvedena i čak bih se usudio reći da je bolja od one na Blackberryju 9700/9780. Razlog ovakvom dojmu je taj što tipke nisu međusobno spojene, kao što je to slučaj na većini ovakvih uređaja već između svake postoji po milimetar praznog prostora. Ovakav koncept olakšava tipkanje, a mogućnost pogreške svodi na najmanju moguću razinu. Hod tipki je kratak, a odaziv dovoljno dobar tako da možemo reći da je ukupan dojam rada s tipkovnicom zadovoljavajući. Jedina mana tipkovnice je način na koji su označene numeričke tipke, jer u kombinaciji s pozadinskim osvjetljenjem daju osjetno zamućen prikaz znamenki. Stvar spašava vještina poznavanja rasporeda brojeva napamet, koju ćete nakon nekog vremena i razviti.
Kao dodatak, tipkovnica sadrži i četiri strelice za navigaciju što je pomalo neobično. Iako će ove tipke nekome olakšati kretanje kroz izbornike, smatramo ih nepotrebnima jer uređaj ionako ima dodirni zaslon putem kojeg se vrše sve potrebne radnje vezane uz upravljanje.
Dijakritičkim znakovima pristupa se pritiskom na odgovarajuću tipku bez kvačice/crtice što je bolje rješenje neko kod Nokije gdje je potrebna kombinacija dviju tipki.
Operativniivni sustav, sučelje, preformanse...
Ako ste do sada koristili neki od “normalnih” Android uređaja HTC ChaCha bi vam se mogao učiniti potpuno drukčijim. Sama vodoravna orijentacija, ali i relativno male dimenzije zaslona donose nekako drukčije iskustvo.
Samo korisničku sučelje je prepoznatljivo, ali ipak različito. “Vodoravni Android” u startu sadrži tri početna zaslona, a moguće ih je dodati do ukupno sedam. Svaki od zaslona je zapravo umanjena i zarotirana verzija “okomitih” Android zaslona.
Također, zbog orijentacije zaslona i položaj widgeta je različit, a dodavanje istih na početni zaslon nije toliko ugodno kao što smo navikli na većim zaslonima. No, bilo kako bilo, navika će učiniti svoje pa ćete već nakon nekoliko dana bez problema baratati svim mogućnostima uređaja.
Statusna traka na vrhu nije izmijenjena što znači da objedinjuje uobičajene stavke, odnosno indikatore i obavijesti.
“HTC Sense 2.1 for messenger” donosi većinu korisnih detalja iz verzije 3.0 pa tako lockscreen ima funkcije koje smo vidjeli na modelu Sensation. Dakle i kada je zaslon zaključan moguće je pristupiti funkcijama poziva, e-maila, kamere i SMS/MMS poruka.
Kao što vam je vjerojatno poznato Sense sučelje donosi i mogućnost izmjene “skinova” odnosno tematskih boja i dekoracija nekih elemenata sučelja. Kod model ChaCha ponuđena su samo dva.
Druga stvar koja se bitno razlikuje od standardnih HTC Androida je nedostatak “Phone” virtualne tipke na dnu zaslona, a zamijenila ju je zelena hardverska tipka za upućivanje poziva.
Dvije virtualne tipke na dnu zaslona standardno donose mapu s aplikacijama i prečicu za uređivanje sučelja koja je po našem mišljenju potpuno nepotrebna. Po nekoj logici prečice na zaslonu bi trebale voditi na najčešće korištene funkcije, a uređivanje zaslona to sigurno nije.
Treća bitna razlika je sam izgled glavnog izbornika. Unutar njega, ali i u ponekim aplikacijama na desnoj strani prisutni su tabovi koji određuju ili filtriraju mogući izbor i funkcije. Tako u glavnom izborniku imamo <All apps>, <Frequent> i <Downloaded> što prilično olakšava snalaženje i manipulaciju sadržajem.
Uobičajeni prošireni izbornik uvijek je dostupan pritiskom na odgovarajuću tipku i tu nema većih odstupanja.
Same performanse odgovaraju ugrađenom hardveru. Procesor takta 800 MHz u kombinaciji s 512 MB RAM-a više je nego dovoljan za većinu radnji na ovom uređaju. Nakon reboota System Panel pokazuje oko 160 MB slobodnog RAM-a. Interna memorija uređaja iznosi 512 MB, a podržane su i microSD memorijske kartice. Primjerak koji smo imali na testu sadržavao je karticu kapaciteta 2 GB.
Ne treba zaboraviti ni fastboot funkcionalnost koju već neko vrijeme možemo vidjeti na većini HTC-ovih modela. Dakle, kada uređaj uključite sistem se podigne u roku od nekoliko sekundi, a razlog tome je hibernacija koja se uključi prilikom prethodnog gašenja. Ukoliko pak želite da se sustav resetira prilikom gašenja izaberite “restart” i u tom slučaju podizanje traje duže. U svakom slučaju, Fastboot opciju u postavkama možete isključiti.
Facebook tipka
Budući da smo već ustanovili da je HTC ChaCha uređaj namijenjen prvenstveno onim korisnicima koji žele jednostavnu i funkcionalnu komunikaciju putem društvenih mreža idemo se malo pozabaviti i samom Facebook tipkom.
Iskreno, prvo što mi je palo na pamet je da se pritiskom na ovu tipku aktivira Facebook aplikacija ili eventualno Facebook chat, no to ipak nije slučaj.
Dakle, Facebook tipka aktivira polje za upis, odnosno obnovu statusa, a funkcijski tabovi s lijeve strane omogućuju dodavanje fotografija i aktiviranje kamere. Uz postanje na vlastiti Facebook zid možete to isto učiniti na zidove svojih prijatelja, no ukoliko su njihovi zidovi zaključani nećete dobiti nikakvu obavijest da postanje nije uspjelo.
Dodatno čuđenje nastupa kad shvatite da putem Facebook tipke ne možete ni poslati poruku niti bilo što drugo osim postanja na zid(ove). Dakle, za sve ostale radnje morat ćete otići u standardnu Facebook aplikaciju.
Dužim pritiskom na Facebook tipku aktivira se neka vrsta pretraživanja. Aplikacija pretražuje fan stranice i mjesta te nudi lajkanje, odnosno check-in, što je još jedna polu-korisna funkcija.
Dakle, Facebook tipka ima ograničenu funkcionalnost čime ne možemo biti pretjerano zadovoljni. Ako je već ugrađena bilo bi pametnije da je i maksimalno iskorištena, no što je tu je.
Facebook chat
Facebook chat je posebna aplikacija kojoj je svrha sadržana u nazivu. Na jednostavnom sučelju možete vidjeti sve online prijatelje i započeti konverzaciju. U jednom odjeljku je lista online prijatelja, a u drugom započete konverzacije.
Inače, Facebook Chat je sam po sebi vrlo problematična aplikacija i daleko od razine upotrebljivosti na koju smo navikli kod MSN-a ili Google Talk-a. Ovdje podrazumijevam općenito Facebook chat, a ne samo na mobilnu verziju. Jedan od problema sadržan je u činjenici da ako se na mobitelu prijavite u chat i nakon nekog vremena odjavite, vaši prijatelji će vas i dalje vidjeti kao da ste online. Naime, Facebook chat aplikacija aktivira i vaš chat profil na web verziji Facebooka, ali kad se na mobitelu odjavite web verzija to jednostavno ne prepoznaje.
Naravno, ukoliko na Facebook chatu žetite cijelo vrijeme biti dostupni u tom slučaju nema boljeg rješenja, jer Facbook chat aplikacija može biti stalno aktivna i primati poruke u stvarnom vremenu.
HTC na svim svojim modelima donosi vlastiti Twitter klijent Peep, no ukoliko ste zagriženi tviteraš zasigurno ćete instalirati i službenu Twitter for Android aplikaciju ili jedno od 3rd party rješenja kao što su Plume, Twidroyd, TweeterCaster i sl. Također, tu je i mogućnost automatske sinkronizacije, no u tom slučaju računajte na povećanu potrošnju baterije.
Ukupno gledajući HTC ChaCha dobro se snalazi s društvenim mrežama. Pisanje statusa, komentiranje, odgovaranje na poruke i sl. puno je jednostavnije i zabavnije uz fizičku QWERTY tipkovnicu nego tipkanje po zaslonu. Uz jedan od povoljnih podatkovnih paketa zakupljenih kod operatera moći ćete bez problema uživati u stalnoj dostupnosti na društvenim mrežama.
Ukoliko sve ove servise namjeravate koristiti nešto intezivnije i često uploadati ili pregledavati slike putem 3G mreže računajte da će vam trebati nešto veći podatkovni paket (min. 100-200 MB mjesečno)
Poruke
Neki arheolozi i historičari tvrde da je internet postojao i prije Facebooka. U to pretpovjesno doba komuniciralo se e-mailom, instant i inim vrstama poruka. Kako ne bi zaboravili korijene moramo se prisjetiti i ovih arhaičnih načina internet komunikacije pa je zbog toga bitno reći da HTC ChaCha nudi POP, IMAP i MS Exchange pretince elekrtoničke pošte. Radi se o relativno jednostavnom E-mail klijentu pa je usporedba s BlackBerry uređajima bespredmetna. Kako zbog samih mogućnosti klijenta tako i zbog opće upotrebljivosti kad je E-mail u pitanju.
Za instant poruke zadužen je Google Talk, a za ostale protole potražite neki od multiprotokol klijenata u Android Marketu (Fring, Nimbuzz, Imo.im, eBuddy, IM+ itd.)
Što se SMS i MMS poruka tiče priča je poznata. Svaka poruka bit će poslana kao SMS, a u koliko joj dodate neki od multimedijskih sadržaja pretvara se u MMS. Pregled primljenih i poslanih poruka organiziran je u threaded view iliti konverzacije, što olakšava snalaženje.
Web preglednik
Očekivano, na malom zaslonu poput ovoga iskustvo surfanja nije na razini na koju smo navikli na većim uređajima, Ipak, web preglednik će zadovoljiti osnovne potrebe i bez većih problema učitati i najkompleksnije stranice. Želim posebno istaknuti mogućnost zumiranja štipanjem (pinch-to-zoom) i automatsku prilagodbu teksta zumiranom nivou. Ovdje treba podsjetiti da velika većina današnjih uređaja ovu stavku rješava dvostrukim dodirom, što je nepotrebno kompliciranje, dok neki ovu mogućnost uopće ni ne nude.
Iako Flash po specifikacijama na ovom uređaju nije podržan, YouTube aplikacija će bez problema prikazati većinu video sadržaja, čak i u HQ varijanti, što znači da će rezoluciju videa automatski prilagoditi rezoluciji zaslona.
Imenik
HTC Androidi već poslovično imaju izvrstan telefonski imenik koji je moguće sinkronizirati s Facebook i Google kontaktima. Sučelje imenika dodatno je poboljšano s već spomenutim tabovima jer u ovom slučaju olakšavaju manipulaciju događajima vezanim uz svaki pojedini kontakt. Kada gledamo listu s imenima putem tabova možemo pregledavati sve kontakte, one razdijeljene po grupama te popis poziva. Unutar svakog kontakta imamo tabove zadužene za detalje, poruku, mailove, novosti, galeriju (slike vezane uz pojedini kontakt) te pozive.
Generalno, imenik je pomalo kompleksan, no kada ga savladate bit će vam od višestruke koristi, a ujedno može biti i zabavan.
Galerija
Galerija nema izgled na koji smo navikli na ”okomitim” Androidima, jer je zbog ograničenog prostora sve pojednostavljeno. Dakle, imamo klasičnu listu s albumima na kojima je prisutna mala sličica iz svakog albuma. Ulaskom u svaki pojedini album dobivamo mrežasti prikaz slika i video isječaka. Svaku fotografiju moguće je u jednostavno podijeliti na društvenim mrežama te raznim online servisima (Flickr, Picasa) kao i e-mailom i MMS-om. Zumiranje slika je podržano “štipanjem” (pinch-to-zoom) te dvostrukim dodrom.
Glazba
Svirač glazbe sadrži najosnovnije funkcije i zapravo je prilično jednostavan. Tabovi na desnoj strani dobro su se snašli i u ovoj aplikaciji pa je razvrstavanje glazbe još jendostavnije, ali sadržaj je moguće pregledavati samo po izvođaču, albumu i playlistama. Iako zvučnik nije preglasan za ovaj cjenovni razred dojam zvuka je više nego zadovoljavajući.
Video reprodukcija
HTC ChaCha podržava dobar spektar video formata. Uz uobičajene MP4 i 3GP moguće je reproducirati i razne DivX-a te WMV video sadržaje. Što se MKV formata tiče, podršku za njih na ovom uređaju nismo ni očekivali iz objektivnih razloga.
Općenito, gledanje filmova na HTC ChaChi nije sport kojim biste se poželjei baviti. Zaslon je jednostavno premali za bilo kakvo duže gledanje videa, a dodatni je problem relativno niska podržana rezolucija pa zbog toga većinu filmova ne biste ni mogli pogledati. Jedini način bi bio da željeni sadržaj re-kodirate u nižu rezoluciju, čime se smanjuje bitrate, a time i konačna veličina datoteke.
Kamera
HTC ChaCha dolazi s 5 MP kamerom potpomognutom LED bljeskalicom i autofokusom. Video kamera ima mogućnost snimanja video zapisa u rezoluciji 720 x 480 točaka pri 24 fps i pritom koristi kontinuirani autofokus. Sučelje softvera kamere ne razlikuje puno se od onog na ostalim HTC-ovim modelima, što znači da je kompleksno, ali ipak logično raspoređeno. Kamera sadrži uobičajene dodatke kao što su dodirni fokus, geotagging i prepoznavanje lica.
Slijede primjeri fotografija: normalno osvjetljenje, lošije i potpuni mrak.
Baterija
Prošla su vremena kad smo na mobitelima samo razgovarali i slali poruke, tako da nam specificirano vrijeme trajanja baterije ne govori puno. Kako je Android platforma vremenom rasla paralelno su se počele gomilati i frustracije korisnika zbog brzog pražnjenja baterije.
Razlog tome su uglavnom veliki zasloni gladni energije, ali i loša optimizacija Androida kao operativnog sustava, jer primjerice iOS ima osjetno bolji managment potrošnje energije.
HTC ChaCha dolazi s baterijom kapaciteta 1250 mAh, što se u kombinaciji s ovako malim zaslonom pokazalo odličnim. U uvjetima stalne veze s internetom (3G/WiFi), s uključenim pozadinskim podacima, sinkronizacijom jednog mailboxa i aktivnom Google Talka apliakacijom baterija je pri intezivnom korištenju izdržala puna dva dana. Uključenjem Power saving opcije autonomija se produžava na čitava tri dana, a prebacivanjem rada na GSM mrežu možda postignete još bolji rezultat. Budući da se radi o Androidu ukupan dojam iskustva s baterijom je iznenađujuče dobar.
Zaključak
Da odmah razjasnimo, HTC ChaCha nije zamjena za BlackBerry niti za novu Nokiju E6 u poslovnom smislu. Ovdje se radi o uređaju namijenjenom prvenstveno mlađoj populaciji željnoj komunikacije putem društvenih mreža ali ovoga puta s još više mogućnosti. Ovdje prvenstveno mislim na fizičku QWERTY tipkovnicu koja je nezamjenjiva kada je pisanje poruka bilo koje vrste u pitanju. Naravno, ne treba zanemariti ni E-mail komunikaciju kao ni ogromne mogućnosti instant messaginga.
Facebook tipka skraćuje put do obnavljanja statusa, no ukupna upotrebljivost je ispod očekivane razine tako da slobodno možemo reći da se moglo i bez nje.
Što se cijene tiče, HTC ChaCha za sada nalazimo samo u Tele2 ponudi i to po cijeni od 2495,00 kuna (bez ugovorne obveze), dok se u pretplatničkim tarifama može nabaviti već za 395,00 kuna.
Detaljne specifikacije potražite ovdje.
Uređaj na testiranje ustupio: HTC.