Samsung Galaxy A50 - Recenzija



Samsung je najveći proizvođač smartfona na svijetu, a slava koju im donosi S serija uvelike utječe na prodaju uređaja iz srednjeg cjenovnog ranga. Tako su Galaxyji A serije iznimno popularni uređaji koje kupci najčešće traže uglavnom u ponudama svojih operatera.

Galaxy A50 će vjerojatno uskoro biti jedan od najprodavanijih Samsungovog uređaja ove godine jer se nalazi u zlatnoj sredini ponude, budući da, prema riječima ljudi iz Samsunga, nudi premium karakteristike po prihvatljivoj cijeni, s čime se u velikoj mjeri slažemo.

Samsungovi AMOLED zasloni su najbolji zasloni na tržištu već godinama, a dizajn koji prati smjernice skupljih uređaja, ostavlja vizualno vrlo snažan dojam.

Softver, odnosno One UI sučelje, preneseno je u potpunosti sa skuplje braće, a imamo i vrlo veliku bateriju od 4000 mAh, ultra-širokokutnu kameru i čitač otiska prstiju skriven ispod zaslona.
Uz to, zadržan je utor za dvije SIM kartice, proširiva memorija, ali i 3,5 mm izlaz za slušalice.

Gledajući na ovo sve, A50 se čini kao iznimno zanimljiv uređaj, a u nastavku saznajte što sve nudi i kakve je dojmove na nas ostavio.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

158.5 x 74.7 x 7.7 mm







Masa

166 grama







Zaslon

6,4″, 1080 x 2340, 19.5:9, 403 ppi







SoC

Exynos 9610







CPU

4×2.3 GHz Cortex-A73 & 4×1.7 GHz Cortex-A53







RAM

4/6 GB







Interna memorija

 64/128 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth, NFC, USB-C







Brzo/bežično punjenje

Da/Ne







Otporan na vodu

Ne







OS

Android 9.0 Pie, One UI







Kamera

25 MP, f/1.7, 27mm, + 8MP f/2.2, 13mm + 5 MP f/2.2, 1080p







Prednja kamera

25 MP, f/2.0, 25mm, 1080p







Baterija

4000 mAh







Cijena

2499,00 kuna








PREDNOSTI

NEDOSTACI










Odličan AMOLED zaslon

Nije vodootporan







Solidan hardver

Ne snima 4K video







Odlična autonomija

Potrebna sitnija optimizacija softvera







Ultraširokokutna kamera








Dizajn, kućište i ergonomija


Da je riječ o Samsungovom uređaju, to je jasno odmah na prvi pogled. Vizualno vrlo atraktivan, pogotovo u ovoj plavoj boji kućišta u kakvoj je došao naš testni primjerak. No s prednje strane, dočekale su nas neke novosti. Na vrhu ovoga puta imamo mali "waterdrop" zub u kojeg je smještena prednja kamera.

S obzirom da se velika većina navikla na zub i prihvatila taj dizajnerski nedostatak kao prijelazno rješenje ka uređajima sa zaslonom od ruba do ruba, pretpostavljamo da vam neće toliko niti smetati. Uz to, ruku na srce, ovo je najmanji mogući zub od svih izvedbi koje smo viđali do sad i realno je najmanje loše rješenje.



Kućište je izrađeno od posebne plastike čija je završna obrada napravljena do te razine da ima vizualni efekt stakla. Poleđina izgleda prekrasno i zahvaljujući zaobljenim rubovima lijepo leži u ruci.

Tipke su ovoga puta smještene na desni bok uređaja, na dohvat palca, a to je ujedno i jedna od prednosti. Tako ovoga puta neće biti potrebna ručna gimnastika samo kako biste stišali ili pojačali ton zvona. Imaju pristojan klik, dovoljan da osjetite kad ste pritisnuli tipku, a i dovoljno su razmaknute da ne pogriješite i slučajno ne isključite zaslon kad želite pojačati ton.

Na lijevom boku našao se utor za dvije SIM i jednu micro SD karticu, s tim da sve tri kartice možete koristiti istovremeno, što inače vrlo rijetko viđamo, budući da većina uređaja koristi tzv. hibridni utor. Na dnu kućišta smješten je 3,5 mm audio izlaz za slušalice, kojeg nam je uvijek drago vidjeti, kao i USB-C i vanjski zvučnik. Potonji je samo jedan i smješten na relativno nezgodnu poziciju koju je lako prigušiti, ali je zato vrlo glasan i poslužit će svrsi.



Na poleđini imamo 3 kamere koje blago strše van ravnine kućišta, ali ne toliko da bi se uređaj klackao na stolu dok tipkate poruke, što je čest slučaj kod konkurencije. Istina, ukoliko snažnije pritisnete uređaj, moguće je da će doći do klackanja, ali kod normalne upotrebe, nećete imati problema.

Čitač otiska prstiju se u skladu s modernim trendovima smjestio ispod samog zaslona, baš kao i na najskupljim S10 i S10+ modelima. Mi bismo voljeli više vidjeti rješenje kao na Galaxyju S10e, gdje je čitač smješten na desni bok u tipku za uključivanje, ali više o tome nešto kasnije.

A50 je relativno velik uređaj, a ukoliko vam veličinom ne odgovara, znajte da postoje i manji A40 i veći A70 modeli, koje ćemo obraditi u zasebnim recenzijama.


Zaslon


Galaxy A50 dolazi s prekrasnim Super AMOLED zaslonom, kakve smo inače navikli viđati u Samsungovim smartfonima. Ovoga puta rastegao se na 6,4 inča u dijagonali, što je više čak i od Galaxyja A9, kojeg smo recenzirali početkom godine. Taj 0,1” u dijagonali više otišao je na još nešto izduženiji zaslon koji sada donosi 19.5:9 omjer stranica, dok rezolucija iznosi 2,340 x 1,080 piksela.

O odličnim kutovima vidljivosti, beskonačnom kontrastu i svim ostalim prednostima ovakvih zaslona već smo mnogo puta pisali, a još samo valja napomenuti i da je vidljivost na suncu vrlo dobra, što nam je posebno drago vidjeti zbog nadolazećih ljetnih dana. Nije, doduše, jednaka kao na najskupljim modelima, ali definitivno će biti dostatna velikoj većini korisnika.

I ovaj model ima podršku za Always On zaslon koji će biti prijeko potreban zbog nedostatka LED-ice za obavijesti. Postoje razne varijacije na temu sa eksperimentalnim aplikacijama, koje bi trebale osvijetliti rub cijelog zaslona po pristigloj obavijesti, ali niti jedna koju smo do sad isprobali, ne može u potpunosti zamijeniti funkciju LED-ice.

Ne kažemo da takvo rješenje u nekoj budućnosti neće doći, ali kako sad stvari stoje, stalno uključen Always On zaslon je jedina alternativa toj LED-ici.
Na svu sreću, baterija je dovoljno jaka, tako da i konstantno uključen Always On neće pretjerano utjecati na autonomiju. Valja napomenuti i da Samsungovo rješenje Always On zaslona prikazuje apsolutno sve obavijesti i to u različitim bojama.

Hardver i performanse


Exynos 9610 novi je Samsungov procesor dizajniran za uređaje iz srednjeg segmenta. Sadrži osam jezgri, a od kojih su 4 Cortex-A73 na taktu od 2,3 GHz i još 4 štedljivije Cortex-A53 na taktu 1,7 GHz. U kombinaciji s njima tu je i Mali G72 MP3 grafički koprocesor koji se pokazao sasvim dovoljnim za aktualne gaming naslove. Naš testni model došao je s 4 GB RAM-a i 128 GB interne memorije.

Moram primijetiti da je način na koji ovaj procesor u skladu sa softverom radi, pomalo čudan. S jedne strane, bez problema vrti PUBG ili bilo koju najnoviju pucačinu, bez da štucne i to na najvišim postavkama, a isto vrijedi i za sve aplikacije koje sam pokrenuo, no s druge strane, treba mu određeno vrijeme da otvori bilo koju aplikaciju, što će uglavnom primijetiti oni navikli na brže uređaje.

Nisam siguran je li problem u optimizaciji softvera, način na koji kernel i memorija funkcioniraju ili je to sve posloženo štednji baterije koliko je maksimalno moguće, ili je u konačnici to samo do našeg preprodukcijskog primjerka.

Slično iskustvo prenosi se i na čitač otiska prstiju skriven ispod zaslona. Neobjašnjivo mu dugo treba da otključa uređaj. Doduše, osobno sam imao manjih problema i s čitačem u Galaxyju S10, a dok su ga svi ostali hvalili, tako je moguće da je problem i u mojim prstima.

Zvučnik je samo jedan i smješten je na dno uređaja, ali je iznenađujuće glasan. Brzo punjenje omogućeno je preko USB-C kabela, i to ono od 15W. Navodno će nadogradnja softvera i na ovaj uređaj donijeti 25W brzo punjenje, ali u to se tek trebamo uvjeriti.

Softver


Samsungov One UI zamijenio je stari Experience UX i došao u svim Samsungovim modelima ove godine. Temelj je aktualni Android 9.0 Pie, a sučelje je praktički identično onome u Galaxyju S10.

To je definitivno jedna od prednosti Galaxyja A50 u odnosu na konkurenciju, jer čak i s ovakvim uređajem dobivate većinu trikova kao i kod mnogo skupljih Samsungovih uređaja.
Za početak, ladica s aplikacijama skrivena je na poziv gestom povlačenja prstom po zaslonu prema gore, a ukoliko ju u postavkama uređaja uključite, suprotna gesta spustit će traku s obavijestima.

columns="4"

Ovo je iznimno korisno, pogotovo s uređajem ovakvih dimenzija, jer uvelike olakšava korištenje jednom rukom. Puno toga je redizajnirano kako bi se smanjila upotreba obiju ruku kod korištenja smartfona, a to nam je drago vidjeti.

Sve Samsungove aplikacije dostupne su kao već predinstalirane ili u Galaxy trgovini. Osobno ih smatram vrlo dobrim rješenjima, tako da za veliku većinu svakodnevnih potreba uopće ne trebate posezati za alternativnim aplikacijama iz Play trgovine.

columns="4"

Dostupne su i Samsungove teme, uz pomoć kojih u određenoj mjeri možete promijeniti izgled kompletnog sučelja, što pojedinci vole uraditi, jer im Samsungovo sučelje izgleda pomalo šareno.

Prilagodbe koje ovo sučelje nudi su na vrlo visokoj razini. Bilo da želite promijeniti raspored navigacijskih tipki ili prijeći na upravljanje gestama, ili možda koristiti dvije aplikacije istovremeno, ili čak više njih raspoređenih u manje prozore. Imate i Game Launcher kojeg gameri obožavaju jer za vrijeme igre može blokirati sve nepoželjne obavijesti ili pojačati dodatno performanse, sve kako vas ništa ne bi omelo u ubijanju zombija ili nekoj sličnoj radnji.

columns="4"

Kamera


Novi trend u svijetu smartfona je ugurati što više kamera u modul na poleđinu uređaja, jer jedna kamera sada zapravo izgleda kao nijedna. Tako i Galaxy A50 na poleđini donosi čak njih tri.

Primarna ima 25 MP senzor s f/1.7 otvorom blende i ekvivalentom leće od 27 mm. Sekundarna je 8 MP ultra-širokokutna, s nešto manjim f/2.2 otvorom blende i ekvivalentom od 13 mm, a treća 5 MP predstavlja senzor dubine, koji pomaže pri kreiranju simulacije bokeh efekta.

Sučelje kamere je vrlo slično onom u Galaxyju S10. Ukoliko ste koristili gotovo bilo koji Samsung do sada, činit će vam se poznato, a i iako niste, vrlo brzo ćete se snaći.
Okidač, skupa s tipkom za odabir prednje ili stražnje kameru, kao i galerija fotografija, nalaze se standardno na desnoj strani. Tu su još i razni načini fotografiranja kojima pristupate gestom ili dodirom na određeni način, a s lijeve strane su još dodatne brze postavke za uključivanje bljeskalice i sl..



Iako kamera raspolaže s maksimalnih 25 MP, u zadanom načinu fotografiranja uhvatit će svega 12 MP. A mi toplo preporučujemo da smartfon i ostavite u ovom režimu jer ćete u najviše slučajeva tako dobiti najbolje fotografije.

Pomislio sam da softver koristi neki napredniji algoritam oversamplinga gdje iskorištava najboljih 12 MP od svih 25 raspoloživih, ali to se ne čini baš kao slučaj.

Fotografijama na prirodnom svjetlu fali nešto detalja, pa se to donekle kompenzira kroz umjetno izoštravanje, a i ne bi bilo loše imati još malo dinamičkog raspona, no u ovom cjenovnom rangu više od ovoga zaista ni ne treba očekivati, dapače. S obzirom na cijenu uređaja, kvaliteta fotografije je više nego dobra.

Boje su odlične, kontrast vrhunski, a u noćnim uvjetima se ponaša bolje nego što sam očekivao. Doduše, to vrijedi samo ukoliko koristite zadani 12 MP način fotografiranja.
Čini se kao da Samsung u uvjetima lošijeg osvjetljenja ipak koristi prednosti 25 MP i s određenim algoritmom podiže količinu svjetla i detalja spuštajući fotografiju u 12 MP.



Nažalost, nema noćnog načina fotografiranja, ali to ne znači da on neće doći s nekom softverskom nadogradnjom, kao što je došao kod Galaxyja S10. Nemamo nikakve potvrde za to, samo se iskreno nadamo da hoće, jer bi ovakvi uređaji uvelike profitirali od takvog načina fotografiranja.

Video se snima samo u FullHD rezoluciji, ali je iznenađujuće visoke kvalitete. Iskreno, nisam očekivao ovoliku količinu detalja, pogotovo kad u obzir uzmemo kvalitetu fotografija.
Postoje neke aplikacije koje omogućuju snimanje i u 4k rezoluciji, ali mi se takvima nismo bavili.

Ono po čemu je A50 poseban u odnosu na konkurenciju jest ultra širokokutna kamera koja daje jednu totalno novu perspektivu.

Riječ je o 8 MP kameri sa f/2.2 otvorom blende, a koju ćete koristiti onda kad s primarnom kamerom ne možete sve strpati u jedan kadar. Valja napomenuti da je ova kamera niže kvalitete od primarne, i da, nema autofokus ili bilo kakvu mogućnost fokusiranja uopće, te da su fotografije zbog širokog kuta relativno iskrivljenog prikaza, ali su totalno drukčije od bilo čega drugog, zbog čega su i specifične. Ova kamera je zbog svojih karakteristika iznimno korisna u malom i skučenom prostoru.



Kvaliteta je viša nego na Galaxyju A9 ili A7 recimo, ali isto tako nije u rangu one u Galaxyju S10, što nismo ni očekivali.

Primjetna je i blaga razlika u algoritmu u odnosu na primarnu kameru, barem kad su boje u pitanju. Tako će, ukoliko fotografirate jednom, pa kasnije drugom kamerom, fotografije izgledati različitih boja i kontrasta. Nije ovo ništa strašno, ali nemojte se iznenaditi.

Selfie kamera također broji 25 MP i mogao bih reći da je sasvim pristojna. Definitivno će poslužiti svrsi, pogotovo u dobrim uvjetima osvjetljenja. Ima dovoljno širok kut snimanja da više osoba stane u kadar, a to će sigurno cijeniti svi oni koji vole grupne selfije.
Sposobna je snimiti i FullHD video, pa čak i u uvjetima lošijeg osvjetljenja kad se snimate u nekoj lokalnoj kavani, čemu sam svjedočio jer je kolega iz neobjašnjivih razloga odbio video poziv u 2 ujutro.


Baterija


Štedljiv procesor i velika baterija odlična su kombinacija za dobru autonomiju kakvu. 4000 mAh pokazalo se i više nego dovoljnim čak i za zahtjevnije korisnike, kojima bi ovaj uređaj bez problema trebao izdržati cijeli dan.

Baterija je toliko dobra da sam ga najčešće samo nadopunjavao u automobilu na putu od točke A do točke B, a navečer kad bih izašao van stana s 40% baterije ne bih ni pomislio da sam ga možda trebao malo nadopuniti. Otprilike tih 40% bi me dočekalo na kraju prosječnog radnog dana, a u najgorem slučaju ostao bih na 15-20%.

U kutiji je priložen i brzi punjač, 15W kakvog Samsung i inače isporučuje, ali šuška se o mogućoj nadogradnji koja bi omogućila još brže 25W punjenje. Bez obzira na to, autonomija je dovoljno dobra da mu nikako ne možemo zamjeriti niti nešto sporije brzo punjenje.

Zaključak


Nakon Galaxyja A9, očekivao sam da će ovaj A50 biti slične cijene, ali Samsung nas je ovdje ugodno iznenadio. Ovaj uređaj možete pronaći već za oko 2500 kuna u slobodnoj prodaji, a to je za ovakav Samsung izvrsno.

No, vjerojatno ćete još bolju ponudu pronaći kod vaših operatera, na koje kupce Samsung najčešće i cilja. To su svi oni koji nisu skloni eksperimentiranju s drugim proizvođačima, koji su više usredotočeni ponuditi najbolje specifikacije za što nižu cijenu, dakle oni koji su najčešće zadovoljni s nekim od prijašnjih modela i žele nešto novo, a da se ne pogube tražeći.



A50 je daleko od savršenog uređaja, a osobno bih volio kad bi barem bio vodootporan i imao LED-icu za obavijesti. Ali za ovu cijenu, to mu ne možemo baš prigovoriti. Donosi odličan zaslon, ponajbolji u svojoj klasi. Hardver je vrlo dobar i bez obzira što sučelje trenutno nije najbrže, brzina izvođenja zahtjevnijih igara daje naslutiti da se sve to da lako popeglati. Kamera je sasvim pristojna, video koji snima je odličan, a ova ultra-širokokutna nešto posebno što se ne viđa baš često u ovom segmentu.

Uz to, 128 GB interne memorije je lako proširivo sa micro SD karticama, a uz nju istovremeno možete koristiti i još dvije nano SIM kartice. Na sve to dodajte i 3,5 mm izlaz za slušalice i imate jedan sasvim pristojan uređaj za ne tako veliku svotu novca, barem ne kad je Samsung u pitanju.

Najbolju ponudu Samsung uređaja potražite na mobis.hr

Video recenzija