Android Recenzije

Samsung Galaxy Note Edge - Recenzija

naslovna Samsung Galaxy Note Edge

Na tržištu smartfona u kojem i najveći znalci na prvi pogled teško razlikuju jedan uređaj od drugog, malo je modela koji se svojim dizajnom specifično izdvajaju od nekih drugih, nečim potpuno drukčijim. Samsung Galaxy Note Edge je zasigurno jedan od takvih, koji svojom posebnošću plijeni pažnju. Iako je iznimno sličan običnom Noteu 4, opet je različit i nudi neke sasvim drugačije aseve u rukavu. Je li zakrivljeni zaslon na Edgeu samo marketinški trik, tj. Samsungovo pokazivanje mišića, kako može i ovako nešto napraviti ili čak ima konkretnu primjenu u praksi, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

151,3 x 82,4 x 8,3 mm







Masa

174 grama







Zaslon

5,8” (5,6") S-AMOLED 2560 x 1600 (1440), 520 ppi, Gorilla Glass 3







SoC

QUalcomm Snapdragon 805







CPU

4x Krait 450 @ 2,7 GHz







RAM

3 GB







Interna memorija

32 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth, NFC, DLNA, USB on-the-go, IR







3G

HSPA +







4G

LTE







OS

Android 4.4 KitKat







Kamera

16 MP, f/2.2, OIS, 2160p







Prednja kamera

3,7 MP f/1.9







Baterija

3000 mAh







Cijena








Ustupio







PREDNOSTI

NEDOSTACI










Originalan, drukčiji dizajn

Zaslon izloženiji oštećenjima nego kod klasičnih uređaja







Softver dobro prilagođen bočnom dijelu zaslona

Nezgodan za ljevake







Odlična kamera i zaslon

Zakrivljeni zaslon zahtjeva vrijeme privikavanja







kvaliteta izrade

Visoka cijena







S Pen olovka i prateći softver








Odličan vanjski zvučnik







Dizajn, kućište i ergonomija


Isključenog zaslona, Note Edge bi mnogi mogli lako zamijeniti za Note 4, što i ne čudi jer dizajnom se, osim na desnom boku, vrlo malo razlikuju. Gotovo cijelom površinom od lijevog ruba prednje strane pa sve do dna desnog boka, dominira 5,8" zaslon o kojemu ćemo malo kasnije. Na lijevom boku su tipke za kontrolu glasnoće, a na vrhu uređaja 3,5 mm utor, IR lampica koja služi kao univerzalni daljinski, pomoćni mikrofon, te tipka za uključivanje. Na donjoj strani uređaja nalaze se 2 mikrofona, micro USB 2.0 utor te utor za S-Pen olovku.

Povrh zaslona je standardni set senzora, za blizinu i osvjetljenje, slušalica, prednja 3,7 MP kamera, te LED lampica za obavijesti. Ispod zaslona je home tipka s ugrađenim čitačem otiska prsta pored koje se nalaze multitasking i "back" tipka. Na stražnjoj strani pronalazimo 16 MP kameru, senzor otkucaja srca, LED bljeskalicu kao i vanjski zvučnik.

columns="4"

No vratimo se malo na zaslon i ergonomiju, te neke razlike u odnosu na klasični Note 4. Sam uređaj je pomalo čudno držati u ruci jer ga morate malo više nagnuti na lijevu stranu kako nebi pritiskali po dijelu zaslona koji je nalazi na desnom boku uređaja. S obzirom da je desni bok primarno namijenjen pritiskanju palcem, bit će ga pomalo nezgodno koristiti lijevom rukom, što navodi na zaključak da je napravljen za dešnjake, no možda se varam i možda sam samo previše nespretan da bih ga uspio koristiti s lijevom rukom.

columns="4"

Bilo kako bilo, problemima tu nije kraj jer Egde će biti vjerojatno vrlo lako razbiti. Ne želim ni pomišljati što bi se dogodilo da padne na asfalt. Tipke za glasnoću imaju nešto lošiji odgovor nego one na Noteu 4, a s obzirom kako su vrlo blizu jedna drugoj, moguće je i kako ćete kliknuti obje istovremeno. Tipka za uključivanje je vrlo nezgodno smještena na vrhu, pogotovo ako u obzir uzmemo veličinu i ukupne gabarite.

No, kupcima ovog uređaja ovakvi problemi vjerojatno neće biti presudni, jer ono što dobivaju je sam vrh ponude ili barem nešto drukčije od svih ostalih. Metalni obrub koji se proteže oko kućišta je odličan i ostavlja dojam kvalitete i nekog premium osjećaja bez obzira što bi sam uređaj mogao biti krhak zbog zaslona. Imitacija kože na poleđini je više-manje identična onoj na Noteu 4 što je dobro, a unatoč zakrivljenom zaslonu, Samsung je zadržao proširivu memoriju kao i izmjenjivu bateriju. Ispod poklopca je još i utor za micro SIM karticu. Usporedbe radi, Edge je 2 grama lakši od Notea 4, 2,2 mm niži, 0,2 tanji no i gotovo 4 mm širi, a gledajući ih jedan do drugoga, razlike, osim u širini, gotovo su neprimjetne.

columns="4"

columns="4"

Tijekom testiranja mnogi su me pitali je li riječ o dva zaslona, jednom s prednje strane i drugom odvojenim na boku, tako da valja napomenuti kako je zaslon samo jedan, samo što je zaobljen. Ipak, dio na boku se može posebno podešavati o čemu ćemo slijede detalji.

Zaslon


zaslon

Samsung Galaxy Note Edge dolazi sa Super AMOLED 5,8" zaslonom QHD+ rezolucije što rezultira s vrlo visokih 520 ppi. Mnogi će se zasigurno pitati što je to QHD+ i koja je razlika u odnosu na "obični" QHD, pa da odmah odgovorimo i na to. Ovaj plus na kraju stoji za dodatnih 160 piksela, koliko u širini mjeri bočni dio zaslona, tako da ukupna rezolucija iznosi 2560x1600 piksela. Jedan dio čitatelja sigurno će primjetiti kako sam ovdje naveo 5,8" kao dijagonalu zaslona, dok na nekim drugim mjestima piše 5,6". Obje tvrdnje su zapravo točne, no manja označava dijagonalu zaslona bez bočnog dijela, a veća zajedno s njim.

Kutovi vidljivosti su odlični, baš kao što i priliči AMOLED zaslonima, a problema s vidljivošću također nećete imati iz kojeg god kuta gledali, kako na primarni tako i na bočni dio zaslona. Vidljivost na suncu je vrlo dobra, otprilike jednaka kao i na Noteu 4, barem što se tiče prednjeg dijela, dok bi ovaj zakrivljeni u pojedinim trenucima mogao imati vidljiv odsjaj. Valja spomenuti i to da Note Edge dolazi s Gorilla Glass 3D zaštitnim slojem koje se inače koristi na zakrivljenim zaslonima poput ovog.

Hardver i perfomanse


Izuzev zaslona, Edge je hardverski gotovo identičan Noteu 4. Iako Note 4 dolazi u dvije varijante, s Exynosom i Snapdragonom, Edge će biti dostupan samo u Snapdragon verziji, dakle pogoni ga Qualcommov Snapdragon 805. Četiri Krait 450 jezgre kucaju na taktu od 2,7 GHz, a za grafički dio posla brine se Adreno 420 GPU. Za potrebe multitaskinga imamo 3 GB RAM-a, a razlike u perfomansama bez obzira na dodatni dio zaslona su identične onima na Noteu 4. Razlike u dizajnu kućišta odrazile su se negativno na bateriju pa je ona tako zakinuta za 220 mAh, dakle njen kapacitet iznosi 3000 mAh.

size="medium"

Note Edge u našem slučaju dolazi s 32 GB interne memorije, a na tržištu će biti dostupan i model sa 64 GB, a ukoliko vam ovo nije dovoljno, memoriju možete proširiti i micro SD karticama do 128 GB kapaciteta.

Sva silina senzora sa Notea 4, poput onog za otkucaje srca je prisutna je i na Edgeu, baš kao i čitač otiska prsta kojeg je osim za otključavanje zaslona, moguće koristiti i za razne druge sigurnosne provjere. Čitač radi sasvim pristojno, nešto lošije nego onaj na iPhoneu recimo, no s dosta velikom preciznošću prepoznaje otisak, što u praksi znači da ćete već nakon par dana, uređaj otključati iz prve.

Vanjski zvučnik dosta je glasan baš kao i na Noteu 4, no vibracija je, začudo, dosta jača tako da ćete ju osjetiti i u debljim odjevnim predmetima, no u sitnim satima preporučujem da uređaj stavite na bešumno jer bi vas jačina vibracije mogla probuditi.

Na kvalitetu signala i pozive tijekom testiranja nisam imao apsolutno nikakvu zamjerku. Glasnoća dolaznog poziva u slušalici je vrlo visoka, zvuk je čist, a smanjenje šuma radi jako dobro što znači da ćete poziv bez problema obaviti i u bučnijem okruženju.

Što se povezivanja tiče, Edge raspolaže svime što bi jedan korisnik smartfona mogao poželjeti. Od WiFi-a i njegovih raznih derivata, Bluetootha 4.1, NFC-a pa sve do IR univerzalnog daljinskog i USB OTG protokola, sve je tu.

Softver prilagođen Edge liniji


S obzirom da Edge spada u Note liniju, dolazi sa svim trikovima i dosjetkama kao i Note 4 pa ćemo se ovaj put usredotočiti na neke sitnice koje Note 4 nema, odnosno ponajviše na bočni dio zaslona, ali i ostale softverske prednosti koje donosi.

Sučelje je temeljeno na sada već nešto starijem Androidu 4.4.4 KitKat, no Samsung je već pustio Lollipop za neke svoje uređaje poput Galaxya S5 i Notea 3 pa je za očekivati da će nadogradnja stići vrlo brzo i za Edge. Iako Note Edge dolazi sa svim funkcijama Notea 4, sučelje je uvelike prilagođeno pomoćnom zaslonu, na koji možete postaviti mnoge dodatne stavke.



Počevši od isključenog zaslona, dovoljno je prstom po bočnom zaslonu proći dvaput kako bi se uključio i prikazao vam vrijeme i posljednje nepročitane obavijesti. U postavkama uređaja postoji poseban odjeljak koji se odnosi samo na ovaj dio zaslona pa tako u njemu možete podesiti što želite vidjeti prikazano na njemu ovisno o tome je li zaslon uključen ili ne. Možete mu dodati različite panele poput prečica za aplikacije ili jednostavno prikaza vremenske prognoze ili pak jednostavno napisati neku napomenu na njega i staviti ju s posebnom pozadinom kako biste ju lakše primjetili. Primjena zaista ima mnogo, a u Samsungu su se potrudili i dobro složili softver koji će vam omogućiti zaista veliku personalizaciju. Edgeu možete zadati da po noći prikazuje sat, što može biti vrlo korisno ukoliko ga držite pokraj kreveta na noćnom ormariću.

columns="6"

Ukoliko vam za vrijeme običnog surfanja internetom ili pak težeg gaminga uređaj zazvoni, poziv će se prikazati na bočnom dijelu zaslona, baš kao i novopristigle SMS poruke, mailovi i slično. Taj dio zaslona iskorišten je i u sučelju kamere, pa čak i za vrijeme slušanja glazbe ili gledanja videa, sve kontrole će biti prikazane na njemu.

Naravno, valja podsjetiti da je Edge i dalje Note, te dolazi sa svim S Pen dodacima, a najveća razlika u odnosu na Note 4 je opet samo smještaj kontrola koje su, pogađate, na bočnom dijelu zaslona kojim, logično, možete upravljati i olovkom. Za više informacija o svim ostalim trikovima koje S Pen nudi, bacite oko na recenziju Notea 4.

Povratkom na svoj Note 4 shvatio sam koliko je taj bočnio dio zaslona zaista dobar i iako sam u početku mislio da je običan trik, odnosno bespotrebno pokazivanje tehnološke moći.

Kamera


Note 4 i Edge dijele istu stražnju optički stabiliziranu 16 MP kameru, kao i prednju 3,7 MP. Razlike u hardveru kamera u ova dva uređaja nema. 1/2,3" IMX240 senzor potpisuje Sony, a otvor blende ostao je na f/2,2. Prednja kamera zadržala je isti otvor blende f/1,9, a slike u svim uvjetima ispast će jednako na oba uređaja, što znači da se radi i o istom algoritmu, što je logično i dobro, jer je ovo jedna od najboljih mobilnih kamera na tržištu.

size="medium"

Jedina razlika između kamera Notea 4 i Edgea je ona u sučelju, koje je na potonjem prilagođeno zakrivljenom zaslonu pa su tako sve kontrole smještene na boku. Iako ovo naizgled izgleda odlično, fotografiranje jednom rukom možete praktički zaboraviti. Svi oni trikovi u kojima smartfon primate s malim prstom i kažiprstom pa nekako slikate s palcem otpadaju, jer ćete Edge definitivno morati držati dvijema rukama, barem kad se radi o vodoravnom fotografiranju. No, da ne ispadne da sitničarim, jednom kad primite normalno ovakav uređaj s dvije ruke, kontrole su zaista smještene logično, a i fotografiranje u okomitom položaju je lijepo prilagođeno tako da ćete bez problema palcem sa strane okinuti sliku.

Sad kad smo riješili probleme s fotografiranjem, ponovimo znanje. Fotografije generalno ispadaju odlično, s velikom količinom detalja i odličnim dinamičkim rasponom, te relativno malom količinom šuma. Jedina zamjerka ide na pretjerano izoštravanje slike koje se može primjetiti kada potpuno uvećamo sliku, a ukoliko vas ovo ne brine, manu kameri ćete teško naći.

Ovim putem moram spomenuti i optičku stabilizaciju koja radi odlično i vrlo dobro se primjeti kod snimanja videa. Kvaliteta audio snimke je također na vrlo visokom nivou i mogu reći da je Edge uz Note 4 jedan od najboljih, ako ne i najbolji smartfon za snimanje videa.

Kvalitetu fotografija možete pogledati u galeriji ispod, a kvalitetu snimljenog videa u sklopu video recenzije.


Baterija


Autonomija Notea 4 je vrlo dobra, no Edge za razliku od njega ima nešto veći zaslon čiji jedan dio radi zasebno kao poseban zaslon s nešto više piksela, a i sam kapacitet baterije je manji za 220 mAh. Sve je to rezultiralo nešto manjom autonomijom pa se tako Edge njome ne može podičiti kao Note 4. Daleko od toga da baterija na Edgeu nije dobra, ali ono u što ju možemo svrstati, je nekakav prosjek. Većini korisnika će bez problema izdržati od jutra do mraka bez punjača, nekima možda i koji sat više, no oni najzahtjevniji, koji će ujedno iskoristiti sve pogodnosti bočnog zaslona, vjerojatno će potražiti punjač prije večeri ili još jednostavnije, zamijeniti bateriju.

Tijekom testiranja, Edge je u prosjeku izdržao s oko 4 sata upaljenog zaslona s mojim režimom korištenja što je najsličnije LG-u G3. Usporedbe radi, Note 4 mi izdrži oko sat vremena dulje.

Zaključak


Jesu li zakrivljeni zasloni samo hir ili pak korisna inovacija to će samo tržište pokazati. U recenziji ste mogli pročitati kako bočni dio zaista ima raznih korisnih primjena i može se iskoristiti za mnoge stvari, no hoće li to kupci cijeniti ili će ovakve uređaje zaobići u širem luku, prerano je još reći. Dio njih će zasigurno biti zabrinut što bi se moglo dogoditi s uređajem pri prvom padu, no nisu baš svi toliko nepsretni.

Sigurno je kako Edge plijeni pažnju, ponajviše zbog neobičnog izgleda i zakrivljenog zaslona jer to je trenutno nešto drugačije od svega ostalog, ali isto tako vjerujem da je mali dio kupaca spreman izdvojiti dodatnu svotu samo da bi imali nešto zakrivljeno. Edge je tako cijenom pozicioniran nešto iznad Notea 4, a vjerujem da će isti slučaj biti i s Edge linijom na bazi budućeg Galaxyja S6, baš kao što je i LG-ev Flex pozicioniran iznad G linije.

Ukoliko vam novci ne predstavljaju problem, tražite nešto drugačije, a nemate tendenciju razbijati smartfone, Edge je možda pravi uređaj za vas jer je zaista drugačiji od konkurencije, a pritom u svemu ostalom u samom vrhu mobilne ponude, s ponajboljim zaslonom i kamerom na tržištu, jednim od najjačih procesora te dovoljnom količinom RAM-a da vam osigura bezbrižno korištenje još nekoliko godina. Kao šećer na kraju, ne treba zaboraviti da je ovaj Edge i dalje Note, što znači da dolazi i s S Pen olovčicom koja nudi zaista široki spektar dodatnih mogućnosti koje u tom obujmu trenutno ne postoje ni na jednom drugom uređaju.

Video recenzija


Advertisement Advertisement