Samsung Galaxy S7 Edge - Recenzija

S7 Edge naslovna

Sedmi po redu Galaxy S, stigao je prošli tjedan u ruke našeg urednika, dok se s nešto većim Edge modelom ja družim posljednjih desetak dana. Prekrasno dizajnirani nasljednik lanjskog S6 Edgea je gotovo identičnog dizajna i nosi naziv Samsung Galaxy S7 Edge.

Za razliku od mnogih proizvođača koji dovode u pitanje zdravi razum izbacivanjem novijih modela upitne posvećenosti detaljima, poput jednostavnog omjera zaslona i prednje površine, ili izbacivanjem nečega što je toj liniji donijelo slavu, Samsung je tu ove godine briljirao. Ruku na srce, nije teško briljirati jer su upravo oni bili ti koji su prošle godine maknuli najupečatljivije prednosti koje je S linija imala naspram npr. iPhonea.

Novi S7 i ovaj Edge su ponovno vodootporni i ponovno imaju proširivu memoriju, a uz to dolaze i s većim baterijama i još manjom količinom mesa oko zaslona.
Ovo potonje ujedno i stvara male probleme na ovom modelu, no o tome i svemu ostalome dotaknut ćemo se malo kasnije.
Uz sve nabrojano, imamo i jači procesor te kameru od koje smo očekivali mnogo, pa smo se u ovoj recenziji po njoj uglavnom i ravnali. Je li Edge oduševio ili nas je u nekim detaljima možda i blago razočarao, saznajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

150,9 x 72,6 x 7,7 mm







Masa

157 grama







Zaslon

5,5″ Super AMOLED, 2560 x 1440, 534 ppi, Gorilla Glass 4







SoC

Samsung Exynos 8890







CPU

4x Mongoose 2,3 GHz + 4x Cortex A53 1,6 GHz







RAM

4 GB







Interna memorija

32/64 GB







Micro SD

Da, do 200 GB







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth, NFC, USB OTG







SIM

nano SIM







4G

LTE Cat 9







OS

Android 6.0 Marshmallow







Kamera

12 MP/4K, OIS, 1/2,6", f/1.7, 26 mm







Prednja kamera

5 MP/QHD, f/1.7, 22 mm







Baterija

3600 mAh







Cijena

6300,00 kn







Ustupio

Samsung Hrvatska









PREDNOSTI

NEDOSTACI










Vrhunska kvaliteta izrade

Nezgrapan za korištenje jednom rukom







Zaslon bez premca

Vanjski zvučnik ispod očekivanja







Otporan na vodu

Visoka cijena







Odličan čitač otisaka prstiju








Vrhunska kamera








Hardver i performanse








Bežično brzo punjenje





Dizajn, kućište i ergonomija


S7 Edge je zapravo vrlo mali smartfon ako u obzir uzmemo veličinu zaslona. I dalje je vrlo velik za mnoge korisnike, i vjerovali ili ne, unatoč tome što je vrlo mali, jako ga je teško koristiti jednom rukom. Štoviše, ponekad je gotovo nemoguće držati ga jednom rukom i okinuti običnu fotografiju s kamerom.

Naravno, problem u zakrivljenom zaslonu kojega ćete gotovo uvijek dodirivati nekim dijelom ruke, osim ukoliko ga ne oslonite u potpunosti na dlan. Iako sam sličnih problema imao i s lanjskim Edgeom i Edge Plusom, ovdje je problem još izraženiji jer je obrub još manji.
No čovjek se navikne na puno toga, pa tako i na ovako nešto, tako da 10 dana kasnije potpuno sam se navikao i na ovaj zaslon, te mu prilagodio način rukovanja.



S druge strane, ovakav zaslon izgleda fenomenalno i još uvijek privlači mnogo pažnje okoline. Niti jedna linija smartfona ne privlači toliko pozornosti koliko Samsungova Edge linija, a u kombinaciji sa stalno uključenim zaslonom, S7 Edge privlači je još više.
Nažalost, na testu nismo imali neku atraktivnu boju kućišta, a u crnoj izvedbi nekako najmanje do izražaja dolazi taj “wow” efekt. Opet, i crna boja ima svoje prednosti jer izgleda dosta elegantnije, a sve zavisi o tome što preferirate.

Neki su ostali iznenađeni jer s donje strane ne pronalazimo USB-C utor, a ja ga osobno nisam ni očekivao. Vjerujem da bi se isti trebao pojaviti tek na Noteu 6, ili eventualno na S8. Malo je prerano za USB-C u ovakvom jednom uređaju zbog kompatibilnosti s postojećim Gear VR uređajem, a osim toga USB-C će se, vjerujem, vrlo lijepo uklopiti u redizajn Galaxyja S8.

Uz micro USB utor su i 3,5 mm audio utor kojeg ujedno preferiram na donjoj strani, te glavni mikrofon i zvučnik, kojeg nikako ne volim vidjeti na donjoj strani uređaja.
Mnogi vole zvučnik s donje strane jer se ne priguši lako dok stoji na stolu, ali zato se prelako zaguši u potpunosti, ukoliko smartfon oslanjate na mali prst. S ovom stavkom sam imao problema jer iskreno ne vidim drugi način kako bih držao ovaj Edge, a da pri tom ne pritisnem zaslon na 4 različita mjesta odjednom.



Utor za nano SIM i micro SD karticu je na vrhu. Ladica je vrlo čvrsta, mehanizam je dobar i tu nema nikakve mudrosti. Uz nju je i pomoćni mikrofon, ali ne i infracrveno koje je u prijašnjim modelima služilo kao daljinski upravljač. Tijekom testa, infracrveno mi je zatrebalo samo jednom, a tad sam ujedno i primijetio koliko je to zapravo korisna stvar i pomalo mi je nevjerojatno da nije bilo prostora da se ugradi.

Još jedna primjedba na dizajn u Samsungovim smartfonima povlači se već godinama, a to su previsoko smještene tipke za kontrolu glasnoće. Uvijek je potrebna neka mala gimnastika samo da dosegnem jednu od njih i ne znam zašto ih do sad nisu spuštene malo niže. Opet, tipke su fantastične na dodir, vrlo su kvalitetne i imaju jasan klik. Usporedno s Galaxyjem S6, home tipka je dosta mekša, ali istovremeno i puno bolje namještena tako da sad nema onog klackanja, pomicanja u ležaju ili sličnih problema. Tipke za kontrolu glasnoće kao i ona za uključivanje uređaja su praktički iste kao i lani.

Još jedna novost u odnosu na lanjski model, a koju su vjerojatno već svi primijetili, je ta da je ovogodišnji model deblji. Ovo je ujedno osiguralo više mjesta za bateriju, ali je i smanjilo grbu za kameru. Poleđina i dalje nije u potpunosti ravna i kamera je ta na koju je uređaj oslonjen dok leži na stolu, ali se ne klacka, osim ako baš ne pritišćete jako po samom rubu, a i sama kamera ima zaštitno safirno staklo koje je dosta otporno na ogrebotine.



Valja napomenuti i da stražnja strana više nije potpuno ravna, već je na rubovima blago zakrivljena. Tako će ga sada biti dosta lakše podići sa stola ukoliko ga ostavljate na poleđini, ali će i nešto ugodnije ležati u ruci, barem naspram lanjskih modela.

Unatoč svim kukanjima i nedostatcima koje sam naveo, dizajn je fenomenalan. Bit će potrebna manja doza prilagodbe pa čak i ako dolazite direktno s S6 Edgea (ili Plusa), ali jednom kad se naviknete, svi ostali smartfoni činit će vam se nekako - obični.

Zaslon


Samsung je kralj zaslona, a S7 Edge donosi najbolje od Samsunga što novac može kupiti. Usporedno s lanjskim modelom, vidljivost na suncu je još poboljšana, a usudio bih se reći da je čak bolja nego i na Edge Plusu. Nažalost, nisam ga imao prilike direktno usporediti, ali mislim da nije niti potrebno jer je zaista odličan.

Svima kojima boje izgledaju prezasićeno, Samsung nudi jednostavnu rekalibraciju boja unutar izbornika zaslona, a svi oni koji vole malo više šik boje, zaslon će im biti fantazija.
Čudno je to, da pored svih uređaja koji mi dolaze na test, da uvijek tako iznenađen ostanem sa Samsungovim zaslonom, ali jednostavno ga ne mogu nahvaliti koliko je dobar.
Štoviše, toliko je dobar da kao jedinu zamjerku mogu uzeti pojavu blago zelenkaste nijanse kad uređaj gledam pod kutom od 170° ili većim, a to je znači - nikad.
Zbilja ne znam što će Samsung ponuditi u idućoj generaciji da ovu zasjeni, ali eto, nekim čudom svake godine nas na novo iznenadi s još boljim i još kvalitetnijim panelom.

Hardver i performanse


Prošle godine Samsung je imao ogromnu prednost naspram svih ostalih proizvođača Androida zahvaljujući fijasku Qualcomma i njegovog Snapdragona 810. Exynos 7420 je jednostavno bio za klasu bolji od najbliže konjurencije, a ove godine situacija je nešto povoljnija za ostale proizvođače. Qualcomm se praktički “diže iz mrtvih”, a sudeći po tome da je i sam Samsung ugradio Snapdragon 820 u svoj Galaxy S7, za vjerovati je da su performanse usporedno s novim Exynosom 8890, u najmanju ruku - podjednake.

Samsung se tako i ove godine odlučio na dvije inačice Galaxyja S7, one pokretane s Exynosom i one pokretane sa Snapdragonom. Kako stvari stoje, a i sudeći po tome što je i naš urednik u S7 dobio Exynos, za naše tržište bi se upravo taj procesor trebao pronaći i u Edgeu, i u običnom modelu.

Ukoliko ste popratili temu u kojoj smo najavili ovaj test, mnogi su prigovorili da Exynos postiže nešto manje rezultate u benchmarcima kad su u pitanju grafičke mogućnosti. Osobno me ovo nije niti najmanje diralo iz nekoliko razloga.
Prvi je taj da sam još uvijek pomalo skeptičan u vezi Snapdragona 820. Exynos se tijekom testiranja niti jednom nije pregrijao, bez obzira koliko sam ga mučio i silio s najzahtjevnijim igrama ili snimanjem 4k videa. Blago zagrijavanje bi se osjetilo, no najbitnije je da nije došlo do pada performansi. Dok god se Snapdragon 820 eventualno ne pojavi na našem testu, to isto neću moći posvjedočiti i za njega.

Drugi razlog je nedostatak bilo kakvih zahtjevnijih igara koje bi iskoristile toliku grafičku snagu. Istina, u nekoj budućnosti bi nešto jači GPU vjerojatno došao do izražaja, ali trenutno nema načina, osim benchmarka, da testiram koji je GPU u stvarnosti jači.
I treći razlog, a ujedno i najbitniji jest taj da ne vjerujem pretjerano benchmark testovima. Nažalost, znam koliko ih je lako zavarati jednostavnim trikovima, pa samim tim mi i nisu neko mjerilo kvalitete. Tako je prošle godine Snapdragon 810 razvalio 808 kad su u pitanju benchmark rezultati, ali se zato pokazao puno lošijim u svakodnevnoj upotrebi.

S druge strane, Exynos je osmerojezgreni procesor, a Snapdragon 820 četverojezgreni i trebat će mi malo više vremena s novim Snapdragonom da donesem konačan zaključak, ali sudeći po brzini ovog Exynosa, teško da se tu može što nadmašiti.

Sad kad smo razjasnili cijelu trakavicu s dva različita procesora, ostaje samo jedno pitanje. Treba li vas zabrinjavati koji je procesor u vašem Galaxyju S7 (Edge)? - Niti najmanje.

Kao što smo već rekli, Exynos 8890 je osmerojezgreni procesor, koji radi na big.LITTLE principu. Pokreću ga četiri Cortex A53 jezgre na taktu od 1,6 GHz, te četiri jače, Mongoose jezgre na taktu od 2,3 GHz.
Mongoose jezgre su nove Samsungove jezgre najsličnije ARM-ovim Cortex A72 jezgrama, a dosta su jače od lanjskih Cortex A57 jezgri koje su ugrađivane u Exynos 7420.

Za grafički dio posla brine se dvanaest-jezgreni Mali T-880 GPU, a za potrebe multitaskinga rezervirano je očekivanih 4 GB RAM-a. Naš primjerak je onaj najosnovniji s 32 GB interne memorije, a nju je lako moguće proširiti s memorijskim karticama s dodatnih 200 GB. Ljubiteljima benchmarka prilažemo rezultate dva najpopularnija, Antutua i Geekbencha3.

columns="4"

Iako Android 6.0 nativno nudi mogućnost korištenja micro SD kartice kao interne memorije, što bi značilo da vaš S7 Edge može za dodatnih 100€ imati 200 GB, Samsung je odlučio zaključati tu opciju, doduše kao i mnogi drugi proizvođači.
S pozitivne strane, postoje uputstva na xda-developers forumu kako otključati ovu opciju uz pomoć računala, a cijeli postupak ne zahtijeva rootanje tako da ne biste smjeli izgubiti garanciju.

Ugrađene su i razne “najjače” antene pa su i teoretski moguće LTE brzine kategorije 9. No nas ta cijela marketinška priča i ne zanima toliko koliko sama kvaliteta signala, koja nije ništa posebno oduševljavajuća, ali sigurno vas neće niti razočarati. Tako nas nije oduševio kad nismo uspjeli uspostaviti poziv na mjestu gdje je pokrivenost zaista loša, ali isto tako nije došlo niti do jednog pucanja signala tijekom testiranja, gdje god da se vozili ili kretali.
Kvaliteta slušalice je vrhunska i vrlo glasna, što i priliči Samsungu.

S druge strane, imali smo manjih problema s kvalitetom WiFi signala na nekoliko različitih routera. Nisam u potpunosti siguran je li ova greška do operatera ili samog uređaja, ali generalno nisam bio pretjerano oduševljen. Ovo mi je, iskreno, u najmanju ruku čudno jer općenito sa Samsungom nikad do sad nisam imao problema s WiFi-em, a moguće je da je to i samo do našeg testnog primjerka.

Prigovor imamo i na vrlo malu rešetku zvučnika smještenu taman na dno uređaja. Tako sam nerijetko prigušio zvučnik u potpunosti samo prislonivši mali prst na njega. Kad zvučnik nije prigušen, dovoljno je glasan i relativno kvalitetan za jedan zvučnik u smartfonu, samo što je smješten na vrlo lošu poziciju.

S druge strane čitač otiska prsta je poboljšan čak i u odnosu na lanjsku inačicu koja je meni osobno funkcionirala odlično, ali sam s vremenom upoznao dovoljno ljudi koji su se žalili na njega. Kolega Krešo već dugo koristi Note 5, pa je u potpunosti upoznat s lanjskim čitačem i jedan je od onih koji nisu bili zadovoljni s njim, a upravo od njega stiže najvjernija moguća potvrda da je novi čitač uvelike poboljšan.

O kvaliteti 3,5 mm izlaza na Samsunzima ne treba previše trošiti riječi, a osobno imam osjećaj da je ovaj bolji čak i od onog lanjskog. Možda se varam i moguće je da je izlaz potpuno identičan, ali je u svakom slučaju iznimno kvalitetan i na njega ne biste smjeli imati primjedbi.

Slušalice su ono na što bi ste mogli imati primjedbu ukoliko spadate u onu skupinu kojoj se ovakav oblik nikako ne sviđa. Dovoljno su kvalitetne, imaju pristojnu količinu basa i visokih, no realno, ima proizvođača koji isporučuju puno kvalitetnije slušalice. Osobno preferiram one koje se isporučuju s LG-em G4 ili V10 (QuadBeats 3), a moje mišljenje dijele još neki ljudi koji se kudikamo više razumiju u glazbu od mene.
Istina, dizajnerski su fantastične, a iako se na prvi pogled čini kao da su druge boje nego lani, ili da se u krajnjoj liniji radi o novim slušalicama, trik je u kutijici s obojenim staklom.

Kad u sve to ubrojimo da S7 Edge dolazi s IP68 certifikatom, što znači da će izdržati pod vodom 30 minuta na dubini od 1,5 metra, čini se kao hardverski savršen uređaj.
Ipak, mi smatramo da mjesta za poboljšanja ima, od bolje smještenog zvučnika ili možda čak stereo zvučnika, pa sve do običnog infracrvenog koje je izostalo ove godine, a služi kao univerzalni daljinski.

Softver i sučelje


TouchWiz, mnogima omražena nadogradanja sučelja, a meni osobno vrlo draga. Pomislili bi mnogi da sam pod utjecajem nekih opijata, ali davno je prošlo vrijeme Galaxyja S4 i štekavog TouchWiza.
Nevjerojatno kako bi, praktički bez greške, počeli štekati samo ukoliko niste cijelo vrijeme dobro pazili na njih.

No danas je situacija potpuno drugačija. Već s Galaxyjem S5 sustav je ispoliran, a s lanjskim S6 ono dignut je na još jednu višu razinu. Ove godine sučelje je toliko brzo, da sam nekad pomislio da primam poziv, a ne da ga upućujem jer mi je uređaj prebrzo reagirao na dodir.

Doslovno nisam mogao vjerovati da imam jedan Samsung u rukama. Naravno, nije sve baš tako savršeno i neke Googleove aplikacije imaju previše softverskih pogreški u kombinaciji sa S7 Edgeom. Smatram da je morala biti biti implementirana neka softverska zaštita od slučajnih dodira zaslona, budući da se isti proteže debelo po bokovima.



Edge zaslon bi mogao imati i nešto veći stupanj personalizacije, primjerice, dopuštenje da sami izaberete čije vijesti želite vidjeti na njemu, ili s koje stranice želite da se povlače informacije o vremenskoj prognozi. Ovako su samo sve informacije dostupne na engleskom jeziku, a sve vijesti su nerijetko vezane za sve, osim za bilo što što vas zanima.

Na rubnom zaslonu moguće je postaviti prečace za neke omiljene aplikacije, a oni će biti dostupni bez obzira u kojoj se aplikaciji nalazili. Tako primjerice možete surfati internetom i brzo pristupiti aplikacijama za zabilješke u kojima ćete zapisati da morate kupiti novu perilicu za rublje ili slično. Primjera je mnogo, a na vama je hoćete li iskoristiti ovakve mogućnosti koje vam Edge nudi.

Ukoliko smartfon volite držati zaslonom položenim na stol, onda će vam se iznimno svidjeti način na koji će zaslon zasvijetliti pri dolaznom pozivu. Jarko zeleno osvjetljenje će pulsirati ili se vrtjeti u krug. Iako možda zvuči banalno, lijep je dodatak uređaju.
Pomalo je čudno da se prečaci za aplikacije sada prikazuju u 2 stupca, ali isto tako prečaci za najčešće pozivane kontakte se prikazuju samo u jednom, baš kao i prošle godine.
Pomalo je začuđujuća doza previda koje je Samsungov tim uspio napraviti u softveru.

Ista je situacija i s Always On zaslonom, gdje imam osjećaj da je netko sve to sklepao na brzinu samo da se pokaže da se ima. Iako Always on zaslon izgleda zaista atraktivno, nevjerojatno je da na njemu nisu prikazane obavijesti za sve aplikacije već samo za SMS i pozive. Tako sam prvi dan korištenja imao masu propuštenih poruka na raznim IM servisima poput Hangoutsa ili WhatsAppa, jer sam naivno očekivao da je Samsung dobro odradio posao.



Jednom kad shvatite da ovakve stvari Always On zaslonu nedostaju, uvelike se u pitanje dovodi njegova svrha. Osobno uključujem zaslon smartfona mnogo puta u danu, ali ne da vidim koliko je sati, jer to mogu jednostavnim pogledom na ručni sat, već da vidim imam li kakav mail, propuštenu poruku ili slično. Još je fascinantnije kad znamo da Samsung nije niti približno prvi koji je imao ovakav zaslon, pa čudi zašto nije razmislio malo o cijelom konceptu. Podsjetimo se, always on zaslon je bio dostupan još na prastarim Sony Ericssonima i Nokijama početkom 21. Stoljeća.

Među mnogim postavkama Always On zaslona, moguće je odabrati prikaz jednog od 7 vrsta sata, 2 kalendara ili jedne od 3 slike koje su unaprijed zadane.
Satovi, odnosno prikaz sata je vjerojatno većini najzanimljiviji, a nudi 4 vrste digitalnog i 3 analognog. Moram priznati da svaki od ponuđenih izgleda atraktivno na svoj način, i vjerojatno bi kroz određeno vrijeme mijenjao način prikaza.
Pozitivna stavka je da je Always On zaslon zapravo zasebna “aplikacija” koja bi se lako trebala moći nadograditi u neko bliže vrijeme.

Cijelo sučelje je gotovo identično kao u lanjskog Galaxyja S6, no s taman toliko izmjena da se morate malo potruditi pronaći ono što želite. Sučelje je dosta olakšano i to se vidi i osjeti. Premda se tražilica unutar postavki nalazila i na prijašnjim modelima, tek mi je ove godine od velike pomoći jer sam nerijetko samo putem nje pronašao traženu postavku. Srećom, radi vrlo brzo i pametno. Primjera radi, tražite li u postavkama poruke, tražilica će vam izlistati ne samo postavke poruka, već i postavke za način obavještavanja prilikom dolaska poruka, slanje SOS poruke, pa čak i opciju koja vam nudi da prebacite poruke sa nekog vašeg starog uređaja.

Možda sam jednostavno ostario i lijeno mi je svake godine na novo učiti gdje se koja nova postavka nalazi pa mi ovo dođe kao neki preporod i olakšanje, a možda je tražilica stvarno jedna vrlo dobra i zgodna opcija koju će mnogi znati cijeniti.



Aplikacije za poruke i pozive su i dalje nepromijenjene, što znači da ćete, ukoliko koristite pametno biranje na vašem smartfonu, opet ostati blago razočarani .
Naime, i dalje nije moguće pametnim biranjem ukucati ime i prezime, već ćete se morati odlučiti samo za jedno od toga.
Primjera radi, imam 40-ak kontakata pod imenom Ivan, i još otprilike 40-ak ljudi koji dijele moje prezime. Zamislite kad trebam pronaći jednog Ivana Bušića recimo.
Srećom, nakon par poziva upućenih prema istoj osobi, aplikacije će prepoznati da ju češće zovete pa će samim tim skočiti i na vrh liste pametnog biranja.

Ono što mi je pomalo čudno je nedostatak Samsungovih aplikacija za glazbu i za video. One su zamijenjene standardnim Googleovim aplikacijama, a ukoliko više preferirate one Samsungove, lako ih možete skinuti iz Galaxy trgovine.

Sve ostale aplikacije su na mjestu, a niti jedna nije doživjela neke velike promjene vrijedne spomena. Ovo uostalom i nije toliko loše jer su već i prošle godine sve aplikacije bile vrlo dobre, osim spomenutih problema s onom za pozive.

Volio bih vidjeti neke dodatne opcije unutar aplikacije za galeriju slika, koja primjerice ne nudi skrivanje određenih slika ili albuma osjetljivog sadržaja što nerijetko volim koristiti posebice kod ovako atraktivnih uređaja gdje svatko tko primi smartfon u ruku otvara kameru i gleda galeriju.

Postoji doduše poseban privatni način rada kojeg možete uključiti unutar samih postavki uređaja, a tek unutar tog načina možete odabrati koje stvari želite držati privatno unutar galerije ili općenito preglednika datoteka.

Sučelje više nije toliko nakrcano opcijama koje smo imali u prijašnjim generacijama Galaxy S modela, ali su ostale neke najpopularnije poput dual window funkcije, ili tzv. pop-up view geste, odnosno svojevrsnog umanjivanja aplikacije u zaseban manji prozor.
Ova funkcija me ujedno i najviše iritirala od svih, jer bi nerijetko želio povući traku s obavijestima iz lijevog ugla, a to bi ujedno značilo i automatsko pozivanje ove geste.

Sve se one mogu isključiti u postavkama uređaja, a vjerujem da će nekima, barem neke od njih, olakšati korištenje ovog uređaja.

Game launcher


Jedan od vrlo zgodnih softverskih dodataka je novi Game Launhcer. To je svojevrsni dodatak uređaju za kojim su mnogi gameri vapili otkad je igara na smartfonima.
Svi oni koji su se barem jednom zatekli pred krajem neke vrlo teške utrke, staze u arkadnoj igrici ili slično, a pri tome bili ometeni dolaznim pozivom ili onim prijateljem koji pošalje desetak uzastopnih poruka na WhatsAppu jer ne zna za interpunkcijske znakove, znat će posebno cijeniti ovakav dodatak.

columns="4"

Ukratko, omogućuje nesmetano uživanje u vašoj najdražoj igri. Tako unutar Game Lauchera možete isključiti back i multitasking tipku, koju sam i sam prečesto znao pritisnuti za vrijeme igranja. Također možete blokirati sve dolazne obavijesti pa vam tako vaš Edge neće zvoniti ili prikazivati pristigle obavijesti dok vozite drift po ulicama Šangaja i sl.

Ukoliko se volite pohvaliti vašim vještinama, Game Launcher vam omogućuje čak i snimanje zaslona, a ukoliko možda planirate dulje igrati neku manje zahtjevnu igricu, nije loše iskoristiti mogućnost smanjenja rezolucije zaslona i samim tim produljiti si autonomiju za možda još koji sat. Grafika će u tom slučaju biti vidno lošija, ali ništa pretjerano da bi umanjila doživljaj na nekim manje zahtjevnim igrama.



U svakom slučaju, riječ je o vrlo zgodnom dodatku i vjerujem da će ga mnogi drugi proizvođači ubrzo preuzeti, a možda i dodati još pokoju opciju poput naprednijeg uštimavanja rezolucije, detalja, sjenki i sličnih parametara kao što to uostalom već godinama radimo i na računalima.

Kamera


Samsung se ove godine hrabro odlučio spustiti broj megapiksela, a ukoliko se iole razumijete u fotografiju ili barem pratite naš portal, onda znate da oni nerijetko ne znače baš puno.
Tako ove godine u Galaxy S liniji opet imamo dva različita senzora, jedan Samsungov, a drugi Sonyjev. No oni su toliko slični da čak i eksperti u fotografiji vode raspravu koji je malčice bolji u nekoj određenoj situaciji.
Ukratko, ovo je senzor kamere u jednom smartfonu i tako minorne razlike ne bi trebale zabrinjavati apsolutno nikoga.

Sad kad smo razjasnili taj dio priče, valja spomenuti da je naš testni primjerak S7 Edgea stigao sa Sonyjevim IMX260 senzorom. To je 1/2,6” senzor sposoban fotografirati u maksimalnoj rezoluciji od 12 MP, što uopće nije toliko loše kao što se na prvu čini, pogotovo kad u obzir uzmemo i veliki F/1,7 otvor blende, te novi dual pixel sustav automatskog fokusiranja.

Ovo je ujedno i najbrži i najbolji autofokus kojeg svijet smartfona trenutno nudi, i u ovom trenutku mi je gotovo nezamislivo vidjeti bilo što bolje u bližoj budućnosti. Stvarno je čudo koliko je brz.

Ono što u cijeloj ovoj priči upada u oči je stari 4:3 omjer fotografija koji se još uvijek koristi, ali samo u poluprofesionalnim i profesionalnim fotoaparatima. Gotovo svi ostali uređaji, pa i smartfoni već neko vrijeme prelaze na 16:9 omjer fotografija jer tek iznimno mali broj fotografija sa smartfona završi na papiru. Sve ostale fotografije pregledavaju se na zaslonima od 4 pa sve do 150” koji ujedno imaju i 16:9 omjer stranica.
Znači, ukoliko želite fotografirati u 16:9 omjeru, fotografije će se spremati u rezoluciji od 9 MP.

Tako je pomalo neshvatljiva ova odluka Samsunga i njihov povratak na 4:3 senzor, a jedino i pomalo zlobno objašnjenje je to da je ovime nastojao S7 još više približiti iPhoneu.
No tu već zalazimo u filozofiju, pa ćemo se od toga mudro odmaknuti.

Sučelje kamere je praktički identično kao i u lanjskog modela, pa o njemu ne treba trošiti previše riječi. Dostupni su razni načini snimanja i fotografiranja, a također je dopuštena i instalacija nekih dodatnih načina putem Galaxy trgovine.



Kvaliteta fotografija u uvjetima dobrog osvjetljenja već je dulje vrijeme na tako visokoj razini da je jedina stavka koju uspoređujemo točnost boja i dinamički raspon, a oni su očekivano u ovakvim uvjetima na najvišoj razini. Toliko su dobre da su čak i direktno usporedive po količini detalja sa 16 MP fotografijama lanjskog S6, ali tu usporedbu ćemo ostaviti za neku drugu priliku.

Kada sunce zađe, a uvjeti osvjetljenja postanu lošiji, tu se vidi prava kvaliteta dobrih kamera. Ova ugrađena u S7 je definitivno u samom vrhu i moram priznati da je u mnogim slučajevima najbolja, i to bez bliske konkurencije.
Samsung je ove godine opet zauzeo tron kad je u pitanju mobilna fotografija, a jedina zamjerka, osim već spomenutog 4:3 omjera, je blago prenaglašena žuta boja u noćnim fotografijama. Naravno, daleko je ovo od savršenih fotografija i mjesta za poboljšanja ima mnogo, ali lijepo je vidjeti koliko iz godine u godinu ovaj segment napreduje.



Lijepa novost je i snimanje 4K videa bez vremenskog limita. Svi smartfoni, izuzev Xperije Z5, imaju vremenski limit od 5 minuta na snimanje 4k videa, a nakon toga snimanje će se isključiti. Neki od njih nisu imali fiksno ograničen limit na 5 minuta, ali bi se koju minutu kasnije svejedno snimanje prekinulo upravo zbog već spomenutog pregrijavanja. Jesenas smo tako testirali nešto na Xperiji Z5 Premium, ali nismo uspjeli snimiti dulji video.
S7 Edge je prvi smartfon kojeg smo testirali, a koji može snimati 4K video ograničen samo memorijom uređaja.12 minuta ovakvog videa zauzima 4 GB memorije, pa će se tako video od 30 minuta rascjepkati na 4 dijela. To je ujedno limit za najveću moguću datoteku koja se može pohraniti na internoj memoriji uređaja.



Kvaliteta videa je također fantastična, a optička stabilizacija uvelike je poboljšana u odnosu na prošlu godinu. Moram priznati da me kamera ovogodišnjeg S7 Edge naprosto oduševila u svim pogledima. Još kad u obzir uzmemo da su dostupne i ručne kontrole za snimanje videa, sreći kraja nema.

Bilo bi lijepo kad bi mogli i za vrijeme snimanja kontrolirati i osjetljivost senzora po potrebi, a ne samo prije početka snimanja, no vjerujem da će takva mogućnost doći s nekom budućom nadogradnjom. S pozitivne strane, za vrijeme snimanja moguće je podešavati fokus, balans bijele ii brzinu okidača.

Galeriju fotografija u punoj rezoluciji možete pogledati ovdje, a kvalitetu snimljenog videa u sklopu video recenzije.

Baterija


Kad je Samsung na službenom predstavljanju Galaxyja S7 i S7 Edge najavio veliko povećanje kapaciteta baterije, to je bio jedan od ključnih trenutaka prezentacije za mene.
To je ujedno bila potvrda da novi Snapdragon 820 nije štedljiviji od lanjskog 810, a da isto to vrijedi i za Exynos 8890. I bio sam u pravu.

Exynos 8890 troši više baterije od lanjskog Exynosa 7420, a to najbolje pokazuje usporedba potrošnje baterije novog S7 Edge s lanjskim S6 Edge Plusom. Prisjetimo se, mojim načinom korištenja s Edge Plusom, koji ima 3000 mAh bateriju i 5,7” zaslon, izvlačio sam oko 5h uključenog zaslona tijekom dana, i ostalo bi mi još nekih 20% baterije. Vrhunac sam doživio sa 7h uključenog zaslona, a to na novom S7 Edge nisam mogao ni zamisliti.

Istina, baterija na S7 Edgeu je stvarno dobra. Uz 2 sinkronizirana emaila, Twitter, Hangouts, WhatsApp i klasičnu dozu surfanja, gledanja YouTubea i nekih sat vremena poziva dnevno, Edge bi mi bez iznimke izdržao od jutra do večeri. Ukoliko bih se spremao za noćni izlazak, prištekao bih ga par minuta na brzi punjač i mogao sam bez brige izaći iz kuće. Uz sve to aktivna je i LTE konekcija, te su po potrebi uključeni WiFi i GPS.

U prosjeku bi rezultirao s nešto više od 5 sati uključenog zaslona, a premda se mnogi javljaju, pak čak i u našim komentarima, da im njihov S7 Edge bez problema izdrži i dosta više, valja još jednom napomenuti da SoT, odnosno vrijeme uključenog zaslona drastično varira o načinu korištenja.

columns="4"

Prosječnom korisniku bi S7 Edge bez problema trebao izdržati bilo kakav dan korištenja, a mnogima vjerojatno i 2 dana.

S obzirom na vrlo velik kapacitet baterije, vjerujem da bi uz neke dodatne optimizacije softvera Samsung mogao još poboljšati autonomiju, kao što je to napravio s Marshmallowom i Galaxyjem S6, ali osobno se ne bih previše nadao tome.

Iako je bilo glasina o novom Qualcommovom Quick Chargeu 3.0, čini kao da ga S7 Edge ne podržava, barem ne za sad. Bez obzira na to, pridružen je i brzi punjač u pakiranju, a S7 Edge će se od 0 do 50% napuniti za otprilike 40 minuta što je vrlo brzo ukoliko u obzir uzmemo da se radi o bateriji nešto većeg kapaciteta.

Zaključak


S7 Edge je definitivno jedan od najboljih smartfona koje trenutno možete kupiti, a po mnogim stavkama vjerojatno i najbolji. Definitivno je poseban uređaj i mnoge će lako osvojiti sa svojim zakrivljenim zaslonom. Iako sam zaslon ima mnoge prilagodbe i trikove, osobno ih nisam pretjerano koristio, no to ne znači nećete ni vi. U krajnjoj liniji, sama krivulja zaslona ostavlja poseban dojam, i vjerujem da trenutno nema uređaja na tržištu koji može izgledati atraktivnije od ovoga. Istina, ovakav oblik zahtjeva i posebnu dozu privikavanja i poseban način držanja uređaja, što će se nekima prvih nekoliko dana činiti i apsurdnim, ali nakon toga bi se trebali naviknuti i koristiti ga bez problema.



Naravno, povrh samog prekrasnog dizajna, ima tu i mnogih funkcionalnih stvari, posebno kad ih usporedimo s lanjskim modelom. Tako opet imamo vodootporan uređaj, ali ovoga puta bez ikakvih poklopaca ili vizualno očajnih zaštita. Vraćen je i utor za micro SD kartice kojeg uvijek volimo vidjeti u smartfonu, a i uvelike je povećan kapacitet baterije. U odnosu na lanjski model, baterija je puno bolja, i tu nema posebne rasprave.

Nova 12 MP kamera pokazala se fantastičnom, i u krajnjoj liniji najboljom od svih u mnogim situacijama. Iako bismo voljeli vidjeti veći broj megapiksela ili barem 16:9 omjer senzora, moramo priznati da on, uz ovakvu kvalitetu fotografija, i nije toliko potreban. Ne valja zaboraviti ni iznimno brz autofokus koji je također fenomenalan.

Uz iznimno snažan Exynos 8890 koji ga pokreće, 4 GB RAM-a i sve ostalo što smo naveli, S7 Edge čini se kao uređaj kojeg će konkurencija jako teško dostići. Još kad u obzir uzmemo zaslon, koji izgleda kao da je došao iz same budućnosti, čini se da se Samsungu smiješi jedna odlična poslovna godina.

Uskoro bi trebao stići LG G5 koji donosi jedan sasvim drugi pristup u mobilnoj industriji, a vidjet ćemo kako se on nosi sa S7 ove godine i kojeg će kupci u krajnjoj liniji preferirati.

Video recenzija