Android Top teme

Samsung Galaxy S7 Edge vs. HTC 10 vs. LG G5: usporedba kamera

lg g5 vs htc 10 vs s7 edge

Kamere u smartfonima daleko su od onih u fotoaparatima, posebno kad u obzir uzmemo DSLR-ove. I to će tako uvijek biti. U veće kućište uvijek će stati nešto bolje, jače i naprednije.
No smartfoni su ipak dosegli prilično visoku razinu kvalitete fotografije, i to još još prije par godina. Kompaktni fotoaparati lagano izumiru, a onih par modela koji su opstali, dolaze sa senzorima kakvih se ne bi niti posramili ni DSLR-ovi prije nekoliko godina.

Za kućnu upotrebu definitivno dominiraju smartfoni, pa tako rijetko koje kućanstvo danas ima posebnu kameru pored postojeće u jednom ili više smartfona. Jednostavnost korištenja, pristojna kvaliteta fotografija i mogućnost brzog dijeljenja s tisućama pratitelja na raznim društvenim mrežama, pridonijeli su eksplozivnom rastu popularnosti smartfona kao primarnih kamera.

Do nedavno je bilo nezamislivo da ćete moći kupiti kameru koja će snimati u 4K rezoluciji, a ne tako davno, kompaktne kamere su se hvalile s famoznom HD rezolucijom. Danas pod nedostatke nekih uređaja stavljamo nemogućnost snimanja u 4K rezoluciji i čudimo se kako je to moguće da je jedan tako skupi gadget ograničen na FHD rezoluciju.

Shvatili smo konačno da i sam porast megapiksela ne znači baš ništa ako nije popraćen općom kvalitetom fotografije, a godinama se već radi na poboljšanju dinamičkog raspona, smanjenju šuma, optičkoj stabilizaciji, boljim objektivima s velikim otvorima blende i još mnogo čemu. Koliko god ovo smješno zvučalo, nekima koji se imalo razumiju u fotografiju, toliko je fascinantno i profesionalnim fotografima koji se dive što sve stane u tako mala kućišta.

Usporedbu kamera odradili smo na klasičan način. Jedan po jedan smartfon se vadio iz džepa, namjestio približno identičan kadar i na automatskom načinu uhvatila fotografija.
Bljeskalicu i HDR način sam koristio ovisno o potrebi, kako bi rezultati ovoga testa bili što realniji.

Tehničke karakteristike


LG G5


Primarna

1/2,6" dorađen Sony senzor
f/1.8 otvor blende
16 MP / 4k (16:9)
OIS + laserski AF
28 mm ekv. leće

Sekundarna

f/2.4 otvor blende
8 MP / 4k (16:9)
nema OIS
8 mm ekv. leće

Selfie

f/2.0 otvor blende
8 MP / FHD (4:3)
nema OIS

HTC 10


Primarna

1/2,3" Sony IMX377 senzor
f/1.8 otvor blende
12 MP / 4k (4:3)
OIS + laserski AF + dvotonska LED
26 mm ekv. leće

Selfie

f/1.8 otvor blende
5 MP / FHD (4:3)
OIS

Samsung Galaxy S7 Edge


Primarna

1/2,6" Sony IMX260 senzor
f/1.7 otvor blende
12 MP / 4k (4:3)
OIS + DualPixel AF
27 mm ekv. leće

Selfie

f/1.7 otvor blende
5 MP / QHD (4:3)
nema OIS

Hardver


Sva tri uređaja hardverski su iznimno napredna i praktički predstavljaju vrh ponude ove godine. Osobno sumnjam da će se neki veći pomaci dogoditi do kraja godine s novim Noteom 7 ili iPhoneom 7, a ukoliko dođu, budite uvjereni da ćemo ponoviti usporedbu i na jesen.

Sony je najveći i trenutno najjači proizvođač senzora za smartfone, pa su se tako svi odlučili za one iz njegove tvornice. Ipak, za LG nismo sigurni koji je točno model senzora u upotrebi. U početku se šuškalo da je riječ o istom senzoru kao i u lanjskom G4 koji je korišten i u V10 modelu, ali čini se da je ovaj nešto drukčiji.

Samsung se odlučio za 1/2,6” IMX260, što me iskreno začudilo jer je veći 1/2,3” IMX377 već bio neko vrijeme na tržištu. Koristi ga Nexus 6P, a ukoliko ste čitali našu prethodnu usporedbu, taj se senzor pokazao hardverski najboljim. Upravo se HTC odlučio na njega i da se samo hardver gleda, HTC tu bio u prednosti.

Očito da nije sve u samom senzoru, a hardverski se Samsung razlikuje i u nešto većem otvoru blende f/1.7, naspram f/1.8 korištenom u LG-u i HTC-u.
Sva tri su optički stabilizirana. Samsungov i HTC-ov u mogućnosti su uhvatiti fotografije maksimalne rezolucije 12 MP, u 4:3 omjeru, dok je LG ostao vjeran starijoj formuli 16:9 omjera, maksimalne rezolucije 16 MP.

LG i HTC potpomognuti su i laserskim autofokusom, ali Samsungova Dual Pixel tehnologija se pokazala dosta naprednijom. Štoviše, autofokus na S7 je toliko brz da je napravio ogroman skok na ovom području i trenutno u toj kategoriji nema konkurencije.

Kvaliteta fotografija


Uvjeti dobrog osvjetljenja

U ovakvim usporedbama, već neko vrijeme u uvjetima dobrog osvjetljenja moramo tražiti najsitnije razlike. Kvaliteta je došla na jedan iznimno visok nivo, i tu nema više velike filozofije. LG je u prednosti s rezolucijom, pa tako fotografije uhvaćene G-peticom redovito rezultiraju s najviše detalja. Nije ta razlika u megapikselima toliko velika, jer za njim ne zaostaju ni HTC, ni Samsung, ali potonji ima velikih problema s previše izraženim izoštravanjem. Slično se ponaša i G5, što je očito neki trend u ovoj godini jer ih G4 nije imao. Tako ćete u nekim uvjetima više detalja izvući čak i s lanjskim G4 nego ovim trojcem, no on trenutno nije pojam usporedbe.



HTC je gotovo u rangu s G5 kad su detalji u pitanju jer ima najblaži algoritam izoštravanja.
Isto tako, na prvi pogled Samsungove slike ispadaju najatraktivnije, upravo zbog toga što je sve previše izoštreno i naglašeno, čak i tamo gdje ne bi trebalo biti. HTC ima nešto toplije boje od ove dvojice, a realnost leži negdje na pola puta. Nekad ih najrealnije pogodi upravo on, a nekad G5 i S7. Ovisno o situaciji, naravno.



HTC dosta zasiti zelenu bolju, pa je na njegovim fotografijama trava uvijek nešto zelenija. Samsungu je, s druge strane, nebo plavkastije, a ruže crvenije, a od njega nije daleko niti LG.
Samsung također ima tendenciju podići ekspoziciju više nego što je potrebno, pa tako nerijetko spali jedan dio fotografije. I HTC i LG nerijetko znaju ovako zalutati, no definitivno ne toliko koliko Samsung.



Koristite li često HDR, mogli biste se iznenaditi. Nekad iznimno korisna stavka koja bi drastično doprinijela kvaliteti fotografije, danas se svela na pomoćni alat u samo ekstremnim situacijama. Koristite li ju u regularnim uvjetima, vidjet ćete da sva tri uređaja imaju blagu tendenciju prenaglasiti boje. Nekad se to posebno jasno vidi na nebu, nekad na cvijeću i travi, no u svakom slučaju, sva tri imaju toliko dobar dinamički raspon da je HDR rezerviran upravo za one situacije kojima je i namijenjen u svijetu fotografije.
U konačnici, sva tri će davati odlične rezultate u ovim uvjetima, a uz blagu korekciju, vjerujem da iste rezultate možete izvući sa sva tri uređaja.



Macro i bokeh

Bez dobrog bokeha, nema ni dobre fotografije, barem se tako danas čini.
Sva tri uređaja mogu se vrlo blizu približiti objektu kojeg fotografirate, no Samsung može najbliže. Ovo je važno samo u rijetkim situacijama, ali kad se nađete u njima, tek tada shvatite da bi bilo lijepo kad bi mogli fokusirati objekt i s nešto malo manje udaljenosti.
U svakom slučaju, bokeh će biti lijep na sva tri uređaja, s tim da tu dolazimo opet do Samsungovog problema s prevelikom izoštrenošću. Tako dijelovi fotografije koji trebaju biti zamućeni, nerijetko imaju tragove agresivnog algoritma izoštravanja. Sličnih problema ima i LG; ali opet, ne toliko izraženih kao i Samsung. HTC je tu najblaži prema okolini.



Unutrašnji prostor

Ovisno o količini svjetla, kao i vrsti rasvjete, rezultati će blago varirati. Sva tri uređaja su se pokazala kao dobar suputnik za sve privatne zabave, ili općenito fotografiranje raznih predmeta u zatvorenom prostoru. Samsung uvelike ovisi o kompoziciji, pa će tako i dalje spaliti dijelove fotografije ukoliko se predmet nalazi na pola puta između nekog izvora svjetla. HTC i LG se tu nešto bolje snalaze, ali generalno će sva tri biti vrlo dobra.



Sumrak

Nisu svi uvjeti dobrog osvjetljenja uvijek idealni, a vjerujem da se većina vas pronašla u situaciji kada želi uhvatiti prekrasan zalazak sunca.
U takvim situacijama S7 će definitivno uhvatiti najatraktivnije fotografije. Čini se kao da algoritam prepoznaje upravo ovakvu situaciju, pa kontrast diže na nešto višu razinu nego inače. Tako će biti jasna razlika između horizonta i nebeskog svoda, s crnim konturama drveća i livade, te prekrasnim obojanim nebom.

HTC nema takav algoritam, pa će se u njegovim fotografijama jasno moći razaznati zelena boja drveća i livade, uz također prekrasno obojano nebo. On će ujedno dati najrealniju fotografiju u ovakvim uvjetima, no to nekad nije ono što želimo.
G5 je definitivno najlošiji za fotografiranje sutona, barem kad su u pitanju automatske postavke, čemu i svjedoče priložene fotografije. Za bolje rezultate, morat ćete se poigrati ručnim postavkama.



Fotografirate li u sumrak bilo što drugo, situacija je slična kao i u uvjetima lošeg osvjetljenja, tako da ćemo taj dio ostaviti za iduće poglavlje.

Uvjeti lošeg osvjetljenja

Nekad se ova usporedba u svijetu smartfona svodila na to koji smartfon ima jaču bljeskalicu, jer je bez nje apsolutno neupotrebljiv. Danas je situacija ipak puno drugačija i oni su upotrebljivi i bez bljeskalice za sve objekte koji se ne kreću, uz uvjet da imate relativno mirnu ruku.

Optički stabilizirane kamere su dodatni plus jer dopuštaju nešto dulju ekspoziciju, a pogoduju im i veliki otvori blende. Tako sva tri uređaja u ovoj situaciji imaju što za ponuditi.

Već nakon drugog pokušaja shvatio sam da nešto nije uredu s HTC-om jer ima preveliki odbljesak od žarulja, a to mi definitivno nije ostalo u sjećanju nakon odrađene recenzije.
Problem je bio u leći zamućenoj od packi prstiju jer sam ga koristio kao primaran uređaj, pa sam odlučio ponoviti drugu fotografiju, a na prvu očigledno zaboravio.



Sve ostale fotografije uhvaćene su iz prvog puta bez ponovljenih pokušaja, pa se tako iz trećeg primjera da zaključiti i da LG nije uvijek najpouzdaniji. Nešto tromije tražilo u odnosu na ova dva problem je kojeg LG vuče već godinama. Nije to uvijek tako, ali definitivno ima situacija u kojima poljulja povjerenje. Istina, fotografije ispadaju vrlo dobro, bez obzira na tražilo i nerijetko su čak i najbolje.

Najviše sam ostao iznenađen s HTC-om, kojega prošle godine nismo uopće uzeli u obzir kao konkurentnog na području kamere. Tako se na nekim fotografijama vidi da upravo on rezultira s najrealnijim bojama i najviše detalja na fotografiji, što me posebno iznenadilo.



S7 je uvijek bio zlatna sredina, niti jednom nije bio najlošiji i generalno je najpouzdaniji u ovakvim uvjetima. Fotografije neće uvijek ispadati s najviše detalja ili najrealnijim bojama, ali zato možemo reći da je konzistentan. Vjerujem da okinete 200 fotografija da bi Samsung imao tek nekoliko faličnih, dok bi ta brojka bila nešto veća u slučaju HTC-a, a pogotovo u slučaju LG-a. Opet, kad u obzir uzmemo ručne postavke tu se tabla mijenja, no o tome ćemo nešto kasnije.

Ne treba zaboraviti ni na bljeskalice. Samsung tako ima najjaču bljeskalicu od trojice i njegova će vas vjerojatno poslužiti u najviše slučajeva. HTC ima dvotonsku bljeskalicu koja više odgovara pri fotografiranju osoba, ali uz sve napredne algoritme kod ove dvojce, ta razlika je zaista mizerna. LG ima solidnu bljeskalicu, definitivno jaču od HTC-a, ali čini se da je ona Samsungova zauzela tron.



Selfie

U modernom dobu u kakvom živimo, selfie kamera je nekima važnija od svih drugih stavki zajedno. Razni načini uljepšavanja lica su nezaobilazni, a tome svjedoči i veliki porast aplikacija koje će vam virtualno dodati brkove, šešire, naočale i sve ostalo čega se vjerojatno nikad ne biste sjetili da stavite na sebe.

U uvjetima dobrog osvjetljenja rezultati su slični, pa nema sad neke potrebe analizirati koja kamera će uloviti više prištića na čijem čelu, stoga sam se odlučio za noćne uvjete. Ovo je posebno važno za sve one koji se vole naslikavati u kafićima gdje su uvjeti osvjetljenja u pravilu prilično loši.

Sva tri uređaja imaju neku vrstu prednje bljeskalice, odnosno način okidanja selfija s osvijetljenim zaslonom. U trenutku fotografiranja, HTC i Samsung će naglo zabljesnuti zaslonom i time vam osvijetliti lice, dok će LG tražilo kamere smjestiti u mali okvir u sredini zaslona, a ostatak će biti dosta svjetliji.



Kad su uvjeti osvjetljenja zaista očajni, LG-eva bljeskalica dolazi u prednost jer ćete moći vidjeti što fotografirate i prije nego kliknete na gumb, a na Samsungu i HTC-u ćete tada morati pogađati gdje bi vam glava trebala biti. Ovo su zaista rijetki slučajevi, ali vrijedi ih spomenuti jer postoje.

Kad je kvaliteta u takvim uvjetima u pitanju, razočarat ću vas jer velike razlike u kamerama nema. HTC-ova je optički stabilizirana pa će vas bolje poslužiti za sve vlog-ove koje snimate, i u kojima obitelji objašnjavate kako ste ulovili vrlo rijetkog Pokemona iza Velikog slapa na Plitvicama, ali isto tako će kvalitetom u konačnici biti vrlo blizu Samsungu i LG-u.

Video


Ne treba zaboraviti niti na kvalitetu videa koja je mnogima vrlo važna stavka. Nakon lanjskog G4 kojemu je video kvaliteta očigledno zaostajala za Samsungom, a da ne pričamo o HTC-u, ove godine je situacija drastično poboljšana. Kvalitetom videa sva tri su vrlo blizu, što je uostalom bilo i za očekivati. Sva tri uređaja imaju svojevrsnu prednost nad preostala dva, a ovisno o tome koju prednost smatrate najbitnijom, tako ćete vjerojatno gledati i na cjelokupnu kvalitetu videa.

LG tako ima širokokutnu kameru koja je također sposobna snimati 4K video. Iako je kvaliteta videa vidno lošija u odnosu na primarnu kameru, rezultira s više šuma i lošijim dinamičkim rasponom, opet je u mnogim situacijama iznimno korisna. To znači da ćete u istom kadru moći smjestiti puno više akcije koju želite snimiti. Postoje situacije kada je ovo iznimno zgodno, primjerice, u malim sobama kad se ne možete baš daleko odmaknuti od predmeta kojeg snimate.

Samsung ima daleko najbolji autofokus i iznimno brzo će fokusirati na predmet kojeg želite. Ovo je vrlo zgodno u svim situacijama gdje se predmet snimanja kreće relativno velikom brzinom, ali i u mnogim drugim. Isto je tako najpouzdaniji što znači da najčešće neće biti potrebno dvaput kliknuti na predmet željan fokusiranja, što s LG-em i HTC-om ponekad i nije slučaj. Isto tako, zahvaljujući Exynos 8890 procesoru, Samsung jedini nema ograničenje snimanja 4K videa na 10 minuta.

HTC opet ima mogućnost snimanja zvuka u najvišoj kvaliteti od sve trojice. Riječ je o “lossless” flac formatu. Premda takav način snimanja zauzima nešto više memorije, siguran sam da će ga cijeniti mnogi koji snimaju bilo što gdje se iznimno cijeni kvaliteta snimljenog zvuka. Primjera ima bezbroj, ali većinom će to biti razni koncerti i slične situacije.



Naravno, sve tri prednosti se uvijek mogu iskoristiti, u apsolutno svim situacijama i nema ih potrebe ograničiti na samo navedene primjere.

U konačnici smo dobili tri uređaja čija se kvaliteta videa zaista mizerno razlikuje, a niti jednog ne možemo izdvojiti kao definitivno boljeg od nekog drugog, pa čak niti na temelju samih prednosti. Ukoliko zavirimo baš u svaki kadar, siguran sam da ćemo vidjeti da neki od trojice ne prikazuje najrealnije boje ili da neki od njih u određenom trenutku uhvati najviše detalja, ali to je već analiza vrijedna posebne recenzije.

Primjer videa možete vidjeti u sklopu video usporedbe.

Ručne kontrole


Pravu malu revoluciju kamera u smartfonima donio je prošle godine LG sa svojim G4. Bio je to prvi uređaj na tržištu koji je donio hvale vrijedne ručne kontrole za fotografiranje. Bilo je tu još uređaja koji su imali ručne kontrole i prije njega, no niti jedan ih nije izveo tako jednostavnima za korištenje.



Danas se opet neugodno razočaramo ukoliko ih neki flagship nema, a isto tako smo neugodno ostali razočarani kad smo saznali da ih G5 nema za video, jer ih je nešto stariji V10 imao. Samsung je ovo mudro iskoristio i u S7 za video dopustio gotovo sve kao i za fotografiju. HTC se očito nije toga dosjetio, pa je tako i on kao G5 ostao ograničen s ručnim kontrolama samo za fotografije.

LG-evo sučelje je i dalje najpreglednije za koristiti, a tražilo najrealnije odrađuje trenutno stanje ručnih kontrola. Ujedno dopušta i najviše slobode s brzinom okidača koja se može spustiti na čak 30 sekundi. Samsung je ograničen na 10, što je također vrlo dugo, dok je HTC baš kao i Nexus 6P ostao ograničen na svega dvije sekunde. Ovo je važna stavka kad su ručne kontrole u pitanju jer dopušta sve one prekrasne noćne fotografije.



U nedostatku ND filtera za smartfone, nema smisla govoriti o dnevnim fotografijama duge ekspozicije jer će u konačnici ući previše svjetla i spaliti cijelu fotografiju.
Sa sva tri možete izvući vrlo lijepe kadrove no očito je da LG ima blagu prednost, barem kad su fotografije u pitanju.

Galeriju fotografija u punoj rezoluciji pogledate ovdje.

Zaključak


naslovna2

Kamere u smartfonima bolje su iz generacije u generaciju, a zahtjevi kupaca svake godine veći. Damo li bilo koji od ovih smartfona na raspolaganje profesionalnom fotografu, vjerujem da 99% ljudi neće znati jesu li uhvaćene s profesionalnim fotoaparatom ili smartfonom.
Naravno da ovo vrijedi samo za posebne situacije i da su primjene DSLR-a neusporedivo veće, i da će u konačnici DSLR biti DSLR, a smartfon samo smartfon, no to nije poanta ove priče.

Poanta je da imamo trojac koji pakira zaista odlične kamere i da će tek o detaljima ovisiti koji će od kojega biti bolji. Nema apsolutnog pobjednika niti u jednom segmentu. Iako bismo mogli reći da je u nekima jedan bolji od druge dvojice, razlike su opet vrlo male.

To je u konačnici iznimno povoljno za nas kupce, jer znači da borba na području kamera tek započinje. Svaki od proizvođača će se se s idućim modelom truditi donijeti nešto još nešto bolje, a LG, koji je prošle godine bio autorov favorit kad su fotografije u pitanju, dobio je blago po njušci jer se s G5 nije nešto naročito potrudio kao što su mnogi očekivali.

HTC je donio najveći skok, i to uopće nije upitno. Nakon lanjskog One M9 koji nije bio uopće konkurentan, došao je HTC 10, koji se pokazao odličnim, štoviše, ponekad i najboljim.

Samsung već godinama igra na sigurno, automatski način je daleko najpouzdaniji, a time je u direktnom dvoboju sa svojim najvećim rivalom, Appleom, koji već godinama ima najbolji algoritam za obradu fotografija.

Što nas čeka najesen, teško je prognozirati. Iako vjerujem da velikih promjena neće biti, volio bih da sam u krivu i da me tržište još jednom iznenadi.

Svima vama koji razmišljate o kupnji jednog od ova tri uređaja, kamera vam ne bi trebala biti odlučujuća stavka, jer sva tri su toliko blizu, da razliku vjerojatno nećete niti primijetiti.

Video usporedba


Stiže...