Sony Xperia 5 - Recenzija



Usprkos očekivanjima da će Sony na IFA sajmu u Berlinu predstaviti nasljednika Xperije 1, stigla je zapravo njegova kompaktna verzija. Sony Xperia 5 je uređaj koji u mnogočemu odgovara jedinici, ali je nešto manjih dimenzija i posljedično tome dolazi s manjim zaslonom i baterijom.

Nakon temeljite reorganizacije mobilne divizije, odnosno njezine integracije u druge dijelove kompanije, Sony je promijenio i strategiju, a jedna od posljedica je i nova nomenklatura. U nekim minulim vremenima, ovaj uređaj bi u nazivu nosio dodatak „Compact“, a sada ga je Sony samo označio drugom brojkom. Kojom logikom brojeva će dolaziti novi modeli, za sada ne možemo predvidjeti.



U svakom slučaju, Sony Xperia 5 je zanimljiv uređaj koji će se svidjeti svim vjernim korisnicima ovog branda koji ne pristaju na kompromise kad je sirova snaga u pitanju, ali istovremeno vole uređaje manjih gabarita.

Kako je ovaj snažni mališa prošao na našem testu i kako nas se dojmio, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

158 x 68 x 8.2 mm







Masa

164 grama







Zaslon

6,1" OLED 1080 x 2520 21:9 449 ppi GG6







SoC

Qualcomm Snapdragon 855







CPU

1x2.84 GHz Kryo 485, 3x2.42 GHz Kryo 485, 4x1.78 GHz Kryo 485







RAM

6 GB







Interna memorija

128 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, DLNA, A-GPS, Bluetooth 5.0, USB-C, NFC







Brzo/bežično punjenje

Da/Ne







Biometrija

Čitač otisaka prstiju







OS

Android 9.0 Pie







Kamera

12 MP f/1.6 26mm 1/2.6" OIS, 12 MP f/2.4 52mm 1/3.4" OIS, 12 MP f/2.4 16mm 1/3.4"







Prednja kamera

8 MP f/2.0 24mm 1/4"







Baterija

3140 mAh







Cijena

Oko 6000,00 kuna






Ustupio

Sony










PREDNOSTI

NEDOSTACI










Izvrstan zaslon

Nema 3,5 mm audio utor







Hardver i performanse

Potrebno privikavanje na izduženi oblik







Ugodan za korištenje jednom rukom








Izvrsni stereo zvučnici








Najbolja Sonyjeva izvedba kamere do sad








Vrlo dobra autonomija






Dizajn, kućište i rukovanje


Kao što je iz specifikacija vidljivo, Xperia 5 dolazi sa 6,1-inčnim zaslonom, i to u (za Sony) sada već uobičajenom formatu omjera stranica 21:9. To znači da je uređaj prilično izdužen ako ga uspoređujete s drugima, što iziskuje jedno vrijeme za prilagodbu.

Generalno, omjer iskoristive zaslonske površine i okvira kućišta je relativno povoljan ako ga uspoređujemo s prethodnim Sonyjevim modelima, no ipak je ispod razine koju već neko vrijeme nudi konkurencija sa zaslonima od ruba do ruba. Pomalo je neobično što je gornji dio mesa zapravo veći od donjeg, no nakon par dana navika i tu učini svoje.

columns="4"

Što se konstrukcije tiče, imamo klasični metalni okvir kao osnovu između dvije staklene površine, tako da je svakako preporučljivo uređaj držati u zaštitnoj maskici. Poleđina je jednako klizava kao i kod konkurencije, ali barem nema zakrivljenog ruba zaslona, tako da je s ergonomske strane u prednosti. Usput spomenimo da je zaštita od grebanja Gorilla Glass 6, kako na zaslonu, tako i na poleđini.

Fizičke tipke smještene su na desnom boku, uz za Sony tradicionalni dodatak posebne tipke za kameru, a između njih bočni čitač otisaka prstiju. Na lijevom boku imamo ladicu za SIM i memorijsku karticu.

Važno je napomenuti da uređaj ima dva vanjska zvučnika koja daju stereo efekt, a na poleđini se nalazi trostruka kamera o kojoj detalji slijede niže u tekstu. Spomenuti zvučnici nude dobar i jasan zvuk, a ne fali mu ni jačine. Nisu najglasniji na tržištu, ali svakako zaslužuju pohvalu.



Sve u svemu, zbog svojih kompaktnih dimenzija i pravilnog četverokutnog, ali ipak ne oštrog oblika, a posebice činjenice što je uzak, Xperia 5 odlično leži u ruci, što ga čini idealnim za one koji smartfone koriste jednom rukom. Svemu pridonosi i mala masa od samo 164 grama.

Na kraju ovog dijela dodajmo da je uređaj vodootporan i dolazi s IP65/IP68 certifikatom, ali zahvaljujući pomodnom trendu, izbačen je 3,5 mm audio utor za slušalice, tako da ćete morati koristiti one s USB-C priključkom.

Zaslon


Manje dimenzije znače i manji zaslon, ali tehnologija izrade ostala je ista. Sony Xperia 5 tako dolazi sa 6,1-inčnim OLED zaslonom u već spomenutom 21:9 omjeru stranica. Rezolucija iznosi 2520 x 1080 točaka, što je rezultiralo izvrsnom 449 ppi gustoćom točaka.

Kao što je već rečeno, na ovakav format zaslona svakako se treba prilagoditi, posebice zato jer je većina video i slikovnih sadržaja još uvijek u starijim 16:9 (ili čak 4:3) formatima, zbog čega prilikom gledanja dobar dio zaslona sa strane ostaje zacrnjen.

Što se samog prikaza tiče, one je izvrstan, kako po pitanju boja i oštrine, tako i kontrasta, no ipak moramo primijetiti da pozadinsko osvjetljenje nije među najjačima na tržištu.

Hardver, performanse i povezivanje


Sony Xperia 5 dolazi s istim pogonskim strojem kao i njegov veći brat Xperia 1, dakle Qualcommovim Snapdragonom 855. O ovom procesoru ne treba puno mudrovati, budući da je poznato da se radi o jednom od trenutno najjačih na tržištu. To znači da će uređaj pružiti najbolje moguće performanse, čemu će pridonijeti i 6 GB RAM-a. Znamo da top modeli drugih proizvođača nerijetko imaju i dvostruko više, no takve su količine upitne iskoristivosti, tako da je 6 GB po našem mišljenju optimalno.

Ukoliko ste gejmer, malo je vjerojatno da ćete ovaj uređaj kupiti u svrhu igranja jer je u tom slučaju Xperia 1 zbog većeg zaslona bolji izbor, no dobro je znati da će sve aplikacije pokretati i izvoditi jednako dobro kao i na većem bratu.

Što se povezivanja tiče, podržani su svi uobičajeni načini i protokoli, osim, naravno, 3,5 mm audio standarda, što u ovako relativno malom uređaju možemo i razumjeti.

Softver i sučelje


Sony Xperia 5 dolazi s Androidom 9 Pie i uobičajenom Sonyjevom nadogradnjom sučelja preko njega. Složit ćemo se da je s obzirom na početak prodaje na njemu mogao biti i Android 10, no Sonyju je očito bilo važnije da ga predstavi na IFA-a sajmu u Berlinu, koji se pak održao prije službenog lansiranja nove generacije Androida od Strane Googlea. Bilo kako bilo, nadogradnja na Android 10 će stići, ali je nezahvalno nagađati kada će se to dogoditi.

columns="4"

Što se samog izgleda i rada sučelja tiče, svatko tko je koristio neki od novijih Sonyjevih uređaja trebao bi se osijecati kao kod kuće. Karakteristična stavka je tzv. pill navigacijska tika na dnu zaslona, ali je u postavkama moguće namjestiti i klasično rješenje s tri tipke.

Softver nudi dodatnu mogućnost upravljanja jednom rukom, iako zbog dimenzija kućišta nećete imati problema ni u kojem slučaju. Tu je i Side sense, sustav upravljanja dodirom senzora u rubovima, odnosno u određenim njihovim područjima. U principu dobro zamišljeno, ali u praksi ne najbolje iskoristivo. U najboljem slučaju, trebat će vam vremena da se priviknete.

Prednost izduženog zaslona očituje se u jednostavnijem korištenju dviju aplikacija odjednom, zato ćete na ovom uređaju vjerojatno češće koristiti split-screen funkciju nego na nekim drugom.

Naravno, tu su i nedostaci ovakvog omjera stranica, jer postoji dio aplikacija koji se neće ispravno prikazivati.

Kamere


Postava kamera na Xperiji 5 identična je onoj u većem modelu Xperia 1. Radi se o modulu s tri senzora i leće, s različitim karakteristikama i svrhama. Glavni senzor je veličine 1/2.6 inča, ima rezoluciju od 12 megapiksela, f/1.6 otvor blende i klasičnu širokokutnu 26 mm leću. Drugi donosi isti broj piksela, ali je fizički manji (1/3.4") inča, donos f/2.4 otvor blende i služi kao telefoto kamera s 2X optičkim povećanjem, što je ekvivalent 52 mm leći. Treća kamera je ultra-širokokutna. Donosi jednaku veličinu senzora, megapiksela i otvor blende kao telefoto, ali i leću od 16 milimetara s fiksnim fokusom.

columns="4"

Ne možemo reći da je Sony ovdje napravio nešto revolucionarno, budući da konkurencija odavno ima bolje komparativne, ali i realne prednosti. Ipak, fotografije koje će ova kamera proizvesti zadovoljit će većinu korisnika, pa čak i one zahtjevnije, iako ju ne možemo izravno usporediti s najboljima na tržištu.

Aplikacija kamere nudi sada već uobičajene dodatke, a ponuđen je i Pro način snimanja s mogućnošću ručnog podešavanja parametara. Također, moguće je birati između različitih rezolucija i omjera fotografija, a video, naravno, ide do 4K.

Primijetili smo da se za vrijeme dok je aplikacija kamere aktivna često pojavi upozorenje da se uređaj zagrijava i da će se aplikacija automatski isključiti, što nikako nije za pohvalu. No bez obzira na to, uređaj je uredno snimao video u 1080p i 4K rezoluciji.

Što se kvalitete fotografija glavne kamere tiče, ona je generalno na visokoj razini, iako, kao što sam već napomenuo, nije izravno mjerljiva s top modelima konkurencije. U idealnim uvjetima tu će razliku biti teško uočiti jer je zanemariva. Isto vrijedi za telefoto i ultra-širokokutnu kameru, uz napomenu da distorzije koju potonja proizvodi softver prilično uspješno ispravlja.

Kod noćnog, ili snimanja općenito u slabijim uvjetima, uređaj ih sam prepoznaje i sukladno tome po potrebi aktivira noćni način. U tom slučaju će za okidanje biti potrebno par sekundi jer kamera snima više fotografija s različitim ekspozicijama, te ih i spaja u jednu, slično kao na konkurentskim uređajima. Rezultat je iznenađujuće dobar, iako se može reći da prepoznavanje scena ne radi baš najbolje, tako da niste posve sigurni kad će kamera okinuti u auto, a kad u night načinu.

U svakom slučaju možete koristiti i ručni način, tako da je ukupan dojam više nego dobar, iako smo vidjeli i bolje primjere noćnih fotografija. Bilo kako bilo, malo će biti onih koji će na kameru imati prigovora, kako po pitanju fotografije, tako i videa.

Video, očekivano, možete snimati u 4K i manjim rezolucijama, no spomenuta je dostupna samo u 30 fps varijanti. U najvišoj rezoluciji dostupan je i HDR, no često zna prezasititi boje, a možete ga snimiti samo u H.265 codecu. Najbolji dio priče je što Sonyjeva tradicionalna softverska stabilizacija sada radi u kombinaciji s optičkom, kako u običnoj, tako i u telefoto kameri. Rezultati nisu izostali, tako da je video snimljen ovom kamerom svakako među boljima na tržištu.

Kao i veći brat, Xperia 5 nudi posebnu aplikaciju Cinema Pro za snimanje videa u 21:9 formatu, koji u konačnici odgovara odnosu stranica zaslona. Radi se o tzv. kino, odnosno filmskom formatu, stalno je podržan HDR, a nudi i ručnu kontrolu fokusa. Pored 21:9 tu su i drugi formati poput 16:9 i 4:3, ali i trenutno najpopularniji 18:9 (2:1).

Selfie kamera dolazi s 8 MP 1/4“ senzorom i f/2.0 otvorom blende. Problem može predstavljati nedostatak autofokusa, no Sony ovdje očito slijedi politiku mnogih drugih proizvođača koji su jednostavno odlučili da isti na prednjoj kameri nije potreban, pod pretpostavkom da svi imaju otprilike jednaku duljinu ruke.

Bilo kako bilo, fotografije sadrže dovoljno veliku količinu detalja, prirodne boje i dobar kontrast.







[responsive_youtube 4Om7A6wkf7A]

Baterija


Sony Xperia 5 dolazi s baterijom kapaciteta 3140 mAh, što je relativno malo za današnje standarde, no sasvim pristojno ako u obzir uzmemo ukupne dimenzije uređaja. Manji zaslon će trošiti manje energije, tako da se autonomija u konačnici ne razlikuje od konkurentskih modela većih gabarita.

Sasvim solidno će vas poslužiti tijekom dana, no ako se zahtjevniji korisnik, svakako računajte na nadopunjavanje u kasnim popodnevnim ili večernjim satima. Sve u svemu, Xperiju 5 po autonomiji možemo svrstati čak u grupu koja stoji malko iznad prosjeka, tako da u ovoj domeni definitivno zaslužuje pohvalu.

Naravno, tu je i dalje Stamina način štednje, no imajte na umu da će u slučaju njezinog korištenja dostupnost raznih servisa, prvenstveno onih koji ovise o internetskoj vezi, biti ograničena.

Xperia 5 ne podržava bežično punjenje, ali zato nudi 18W brzo žično punjenje koje će ovu bateriju za pola sata napuniti za sada već uobičajenih 50%, dok će „do čepa“ stići za nešto više od sat vremena.

Zaključak


Xperiju 5 svrstavamo u tzv. kompaktne flagshipe, dakle u istu kategoriju u kojoj su do sada bili Sonoyjevi Compact modeli. Nudi sve što nudi veći brat Xperia 1, dakle najjači hardver, izvrstan zaslon, izvrsnu kameru i natprosječnu autonomiju, ali uz lakše i ugodnije korištenje jednom rukom.



S druge strane, osim sada već uobičajenog nedostatak 3,5 mm audio utora, ovom uređaju ne možemo pronaći neku ozbiljniju manu. Jasno, na 21:9 omjer će se trebati priviknuti, budući da ogromna većina proizvođača ne nudi takav format.