Pred Sonyjem je razdoblje većih promjena, što smo vidjeli na novim flagship modelima, XZ2 i XZ2 Compact. Srednja klasa će vjerojatno pričekati sljedeću godinu za takvo nešto, no to ne znači da i u njoj nema novosti. Kao manji brat velike Xperije XA2 Ultra nam je stigao jedan više-manje kompaktni uređaj - Xperia XA2. Od novosti u usporedbi s prošlogodišnjim XA1 ćemo izdvojiti nešto veći, ali puno oštriji zaslon, jači i štedljiviji procesor, 4K video, čitač otisaka prstiju i osjetno veću bateriju. Dizajn je preživio određene promjene, a ako vas zanimaju svi detalji, pronaći ćete ih u nastavku teksta.
GLAVNE KARAKTERISTIKE
Dimenzije
142 x 70 x 9,7 mm
Masa
171 gram
Zaslon
5,2" IPS LCD, 1920 x 1080, 424 ppi. 75% prednje površine
SoC
Qualcomm Snapdragon 630
CPU
8x Cortex-A53 2,2 GHz
RAM
3 GB
Interna memorija
32 GB
Micro SD
do 256 GB
Povezivanje
WiFi 802.11 a/b/g/n, A-GPS, GLONASS, Bluetooth 5.0, NFC, FM radio, USB Type-C
Brzo punjenje
Da
OS
Android 8.0 Oreo
Kamera
23 MP; 4K video
Prednja kamera
8 MP; 1080p video
Baterija
3300 mAh
Ustupio
Sony
PREDNOSTI
NEDOSTACI
Kvaliteta izrade
Prosječna selfie kamera
Dobre performanse, fluidnost
Malo zastarjeli dizajn
Vrlo dobra glavna kamera
DIZAJN I KUĆIŠTE
Koliko god je Xperia XA1 izgledala kao kutija, toliko Xperia XA2 ne izgleda. To je prvenstveno zbog zakrivljene plastične poleđine, kao i metalnog okvira koji se savršeno uklapa u sendviču od stakla, aluminija i plastike. Nijanse srebrne boje u kojoj smo dobili naš testni primjerak su pogođene gotovo "u dlaku", što je inače dosta teško kod kombinacije metala i plastike. Izvana je zapravo preslika Xperije XA2 Ultra, uz nedostatak druge prednje kamere kao jedinom vidljivom razlikom.
Sprijeda se ispod stakla nalazi 5,2-inčni zaslon, a iznad njega zvučnik za pozive, senzori, kamera i LED lampica za obavijesti, dok je donji dio prazan. Danas svi bježe od velikih rubova iznad i ispod zaslona kao da nose zaraznu bolest, ali Sony mirno šeće i ne skreće pogled. Moramo biti pošteni i istaknuti praktički nepostojeće bočne rubove koji s 2.5D staklom izgledaju kao da se stapaju s metalnim okvirom, no zaslon je ipak potpuno ravan. U lijevom boku je ladica s utorima za kartice, u desnom tipke za regulaciju glasnoće, okrugla tipka power i tipka kamere, s gornje strane imamo sekundarni mikrofon i 3,5-mm priključak za slušalice te na kraju s donje strane glavni mikrofon, USB-C priključak i zvučnik za multimediju. Na poleđini je 23 MP kamera s LED bljeskalicom i, napokon, čitač otisaka prstiju.
U direktnoj usporedbi dimenzija i mase s prethodnikom, Xperia XA2 je kraća za 3 mm i za isto toliko šira, deblja za 1,7 mm i teža za 28 g. Rekli smo da ima veći zaslon i bateriju pa je teško moglo doći do smanjenja u svim smjerovima. Uklonjen je onaj besmisleni prorez bez zvučnika koji nije uspio nikoga prevariti, a stražnja kamera je preseljena iz gornjeg lijevog ugla na sredinu pa možemo zaključiti, uz ranije navedene detalje, da je Sony pročitao našu recenziju Xperije XA1 i ispravio veliki dio nedostataka. Šalu na stranu, Xperia XA2 je, uz XA2 Ultra, uvjerljivo najljepši i najkvalitetnije izrađeni član obitelji XA.
Već standardno u paketu dolazi USB kabel i punjač od 1,5 A koji ne podržava brzo punjenje.
ZASLON
Xperia XA2 je nakon dva prethodnika s HD zaslonima prva s Full HD zaslonom. Dijagonala je narasla za 0,2 inča, no svejedno imamo 424 ppi, što daje izvrsnu oštrinu. Kao i na većem bratu, poželjno je uključiti poboljšanje kvalitete slike za malo zasićenije boje.
Općenito je kvaliteta prikaza vrlo dobra, uz dobar kontrast i jako pozadinsko osvjetljenje koje će i tijekom sunčanih dana osigurati jasan prikaz.
HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE
Sony je ove godine ostavio MediaTek procesor samo za seriju L, stoga ovdje imamo Qualcommov proizvod. Konkretno, to je Snapdragon 630, isti kakav ima i Xperia XA2 Ultra. Zanimljivo, prilikom testiranja je XA2 uz 1 GB RAM-a manje uspio u AnTuTu postići bolji rezultat, i to baš na području memorije. U svakodnevnom radu je 3 GB RAM-a dovoljno za multitasking sa srednje velikim aplikacijama i vjerujemo da će još jedno vrijeme biti dostatno za takve radnje, pa i više od toga. Možda je Sony mogao podići količinu radne memorije na 4 GB, ali to se ne bi uklapalo u trenutnu ponudu njihovih smartfona. S 3D igrama nema nikakvih poteškoća, sve su radile glatko i grafika je oku ugodna, zahvaljujući grafičkom procesoru Adreno 508.
Osim RAM-a, Xperia XA2 ima istu količinu interne memorije kao prethodnik - 32 GB. To će biti dovoljno za sustav, sve aplikacije koje vam trebaju te fotografije i ponešto glazbe. Ako fotografije spremate u najvećoj rezoluciji, računajte s time da jedna fotografija može zauzimati do cca. 7 MB, a 30 sekundi 4K videa oko 130-170 MB, ovisno o tome koji codec koristite. Jednom kad vam interna memorija postane tijesna, možete posegnuti za micro SD karticom kapaciteta do 256 GB.
size="medium"
Zvučnik za pozive je glasan i sigurno se nikad nećete požaliti na kvalitetu zvuka. Glasnoća vrijedi i za zvučnik za reprodukciju multimedijskog sadržaja, uz ponešto distorzije kad ga pojačate do kraja. Prijem signala je standardno dobar, a za nostalgičare je tu i FM radio. Čitač otisaka prstiju je precizan, ali kao i na XA2 Ultra je nešto sporiji od konkurencije.
SOFTVER I SUČELJE
Xperia XA2 ima operativni sustav Android 8.0 Oreo koji je, žalosno za reći, još uvijek slabo rasprostranjen. S obzirom na to da je u srednjoj klasi, ovako na prvi pogled ćemo reći da je nadogradnja sustava na Android P zajamčena, a za dalje ćemo vidjeti.
Kao što je poznato, Sonyjevo sučelje je vrlo čisto i gotovo nepromijenjeno u odnosu na ono kakvo imaju Google Pixel smartfoni. Naravno, tu su poneke Sonyjeve aplikacije kojih se još uvijek ne žele riješiti - Glazba, Album, Videozapisi, PlayStation, Xperia Lounge, E-pošta, Vijesti, Movie Creator i Sketch te Facebook, Amazon Shopping i Amazon Kindle. Zadana tipkovnica je SwiftKey, ali su zato web preglednik, kalendar i poruke Googleovi.
size="medium"
Zaključani zaslon ima prečace za glasovno biranje i kameru te veliki sat čiji se izgled može promijeniti bez odlaska u postavke, samo je potrebno zadržati prst na satu i pojavit će se nekoliko ponuđenih tipova. Postavke početnog zaslona su bogate, u njima možete promijeniti veličinu i izgled ikona, isključiti Google Feed ako vam nije potreban, mijenjati efekt prijelaza, pozadine, teme, veličinu rešetke ikona i dodavati widgete. Ikona za izbornik aplikacija ne mora nužno biti u sredini donjeg reda, a možete ju i potpuno ukloniti jer se izbornik ionako može otvoriti povlačenjem prsta od dna zaslona prema gore.
size="medium"
Sučelje može raditi u portetnoj i pejzažnoj orijentaciji, a ako vam to smeta, tj. ne želite da se zarotira kad malo nagnete uređaj, lako se može isključiti u postavkama početnog zaslona. Unatoč tome što po današnjim mjerilima Xperia XA2 nema veliki zaslon, funkcija operacije jednom rukom je prisutna jer zasloni rastu, ali prsti ne. Jasno, ne radi u pejzažnoj orijentaciji. Ono što radi u obje orijentacije je, između ostaloga, rad u dva prozora.
size="medium"
Brzina i fluidnost ni u jednom trenutku nisu bili upitni, čak nikad ne bismo rekli da uređaj ima samo 3 GB RAM-a jer nismo primijetili da je imalo posustao ili "zakašljao" prilikom otvaranja većeg broja aplikacija.
KAMERA
Kao i kod većine Sonyjevih smartfona, stražnja kamera je visoke rezolucije, 23 MP. Predmetni senzor je IMX300, otvor blende f/2,0, a od istaknutijih značajki su tu PD automatski fokus i ISO 12.800. Otvor blende možda nije velik koliko bi trebao biti za bolje snimke u mraku, ali uglavnom je riječ o modernoj kameri koja će uglavnom nadmašiti svoje rivale.
Sučelju malo nedostaje da bi bilo u potpunosti moderno. Da, sve je pregledno i uredno, ali kad napokon dočekate snimanje 4K videa, sreća splasne čim shvatite da za to morate ući u posebni način rada, a u tih nekoliko sekundi ne samo da će proći baba s kolačima, nego i slastičarnica sa širokom ponudom.
size="medium"
Univerzalno automatski, kao i godinama dosad, je vjerojatno najsigurniji način za dobivanje najboljih fotografija. Oni malo vještiji će posegnuti za ručnim postavkama, a to je ujedno i jedini način da aktivirate HDR. Kvaliteta fotografija je vrlo dobra, čak ni noćne nisu loše i ispadaju dosta svijetle i bez bljeskalice, samo uz nešto veću količinu šuma. Kamera ima jednu bljeskalicu, ali je ona dovoljno jaka i ne rezultira hladnijim tonovima.
Ako ste pročitali recenziju Xperije XA2 Ultra, vidjeli ste da ona ima dvije selfie kamere, jednu s "normalnim" vidnim poljem, većom rezolucijom, većim otvorom blende i optičkom stabilizacijom te drugu sa širokim poljem i manjim otvorom blende. U pomoć im je po potrebi uskočila i LED bljeskalica. Možda malo nepravedno, ali od svega toga Xperia XA2 ima samo širokokutnu kameru, i to bez bljeskalice. I dok kvaliteta fotografija nije pretjerano loša ni pretjerano dobra, velika joj je prednost koliko toga uhvati u kadru. Iako nema dvije kamere, možete prebacivati između dva načina rada - normalnog i širokokutnog. Ovo čak ima jednu određenu prednost -na Ultri morate zapamtiti koja je koja kamera tako da gledate u pravu, a ovdje nikako ne možete pogriješiti.
size="medium"
4K video snimke su vrlo dobre kvalitete i pune detalja, ali iz nekog razloga su u H.264 formatu izuzetno trzave, dok H.265 nema problema s time. S obzirom na to da potonji zauzima i manje mjesta, nema razloga da odaberete H.264. Naposlijetku, vjerujemo da će se spomenuti problem otkloniti ažuriranjem softvera.
Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.
[responsive_youtube v=y9RCSMiP3lk]
BATERIJA
Došli smo do dijela koji malo opravdava debljinu kućišta. Naime, u usporedbi s Xperijom XA1, baterija je narasla s 2300 mAh na 3300 mAh. Ne moramo valjda ni posebno naglašavati da se autonomija drastično poboljšala, iako je i tada bila iznenađujuće dobra. Snapdragon 630 je malo štedljiviji od Helio P20 i na kraju dana se gotovo uvijek nađete s bar pola preostalog kapaciteta. Naravno da to ovisi o načinu korištenja, od broja sinkroniziranih računa do jačine osvjetljenja zaslona, ali vjerujemo da bi mnogi mogli izvući dva dana od punjenja do punjenja.
Čipset podržava brzo punjenje, ali za to vam treba odgovarajući punjač. Ovaj iz paketa je jačine 1,5 A i puni praznu bateriju skoro tri sata, a s punjačem od 2,5 A se napunila za oko dva sata, što opet nije pretjerano brzo. Razlog je taj što sustav drastično uspori punjenje pred kraj kako bi joj produljio vijek trajanja. Ako vam je baterija prazna, a u žurbi ste, s jačim punjačem će se za 15 minuta napuniti do 20%, dok za sat vremena stiže na 75%.
ZAKLJUČAK
Sony Xperia XA2 možda izgledom nije najmoderniji smartfon, ali je kvalitetno izrađen i ima vrlo sposoban hardver, kao i najnoviju verziju Androida, čime se još uvijek ne mogu pohvaliti i neki uređaji iz najviše klase. Malo nam je žao što ovo nije samo umanjena verzija Xperije XA2 Ultra, već je u tom procesu izgubio drugu selfie kameru i ima manje RAM-a, ali kompromisi su još uvijek sastavni dio današnje ponude smartfona.
Da zaključimo priču: Xperia XA2 je prva svojeg imena s Full HD zaslonom i čitačem otisaka prstiju i sad manje zaostaje za konkurencijom. Isplati li se vlasnicima Xperije XA1 prelazak na novi model? Ako želite uređaj držati pod kontrolom, a ne da vam se svaki put prilikom otključavanja upisivati PIN ili crtati uzorak, XA2 će vam olakšati taj dio posla putem čitača otisaka prstiju. Ako vam zaslon nije dovoljno oštar, evo opet poboljšanja. Ovih 0,2 inča za koliko je veći XA2 ne čini drastičnu razliku, kao ni performanse koje su dosta slične, ali na području baterije smo doživjeli veliki pomak. Također, ako vam je velika želja snimati 4K video, dobit ćete i to. Cijena uređaja u domaćim trgovinama se kreću oko 2.600 kn, što je dosta dobra cijena s obzirom na mogućnosti ovog uređaja.
Najbolje cijene Sony mobitela potražite na mobis.hr