Windows Phone Top teme

Windows Phone 7 i malo povijesti



Kako se bliži 11. listopada, za kada je najavljeno službeno predstavljanje prvih Windows Phone 7 uređaja, pripremili smo malu retrospektivu, odnosno prikaz povijesti Microsoftovog mobilnog operativnog sustava, a prokomentirat ćemo i neke najvažnije značajke ovog najnovijeg.
Povijest Microsoft-ovog mobilnog operativnog sustava seže u 2000. godinu, kada je postojao pod nazivom Pocket PC 2000 i tada je postao poznat po tome što je pokretao razne PDA (Personal Digital Assistant) uređaje tj. džepna mini-računala. Rijetki su tih godina očekivali evoluciju PDA uređaja u smjeru preobrazbe prema mobilnim telefonima, odnosno potpunu integraciju s njima. Mobilna telefonija je u to doba bila na takvom stupnju evolucije da su mobiteli imali crno-bijele ekrane, GPRS-a nije bilo ili je tek bio u planu, a u Europi je u tijeku bilo natjecanje operatera za nove 3G lincence, koji tada praktički nisu ni znali što bi s njima.
Pocket PC 2000, temeljen na Windows CE 3.0 kernelu, uveo je mnoge novosti u



usporedbi s tadašnjim PDA uređajima, temeljenim na Palm operativnom sustavu, na kojima su također dominirali crno-bijeli ekrani, spartansko sučenje, a multitasking praktički nije postojao kao pojam na uređajima manjim od PC-a. Prelazak s Palm-a na Pocket PC je bio pravo osvježenje. Jedino gdje ga se moglo usporediti s Palm-om bilo je korištenje stylusa za unos teksta. Pocket PC je kasnije doživio nadogranje na Pocket PC 2002, a s početkom uvođenja GSM funkcionalnosti dodana je verzija Phone Edition.
2003. godine sustav je temeljito izmjenjen, izgrađen je na Windows CE.NET 4.2 kernelu, a naziv je promijenjen u Windows Mobile 2003. Nova verzija je uvela



mogućnost korištenja mobilnih izvedbi popularnih desktop aplikacija poput Worda, Excela, Outloka, Internet explorera i Media Playera. Uvedena je podrška za VGA ekrane i time je započela era Windows Mobile operativnog sustava. 2005. godine u upotrebu ulazi Windows CE 5 kernel kao osnova, donosi poboljašanja u odnosu na 2003 verziju. Najvažnija promjena se dogodila uvođenjem Flash memorije, tako da se svi korisnički podaci i aplikacije nisu više morali nalaziti u RAM memoriji kao što je to bio slučaj na prijašnjim verzijama. Naime, kada bi se baterija potpuno ispraznila, svi bi podaci bili izgubljeni te je ovom promjenom taj problem bio riješen. 2007. godine stiže Windows Mobile 6.0 koji nije donio značajnije promjene u odnosu na 5.0, osim određenih estetskih zahvata. Manje estetske promjene donosi i verzija 6.1 kao i poboljašnja u radu s porukama te poboljšanu podršku za Push e-mail, a time i produžavanje vijeka trajanja baterije. Verzija 6.5 donosi Marketplace, estetske izmjene i



promijenjeno korisničko sučelje prilagođeno radu prstima, jer su prijašnje verzije uglavnom bile prilagođene radu pomoću stylusa. I tako smo došli do listopada 2010. godine, kada mobilni Windowsi doživljavaju svoju reinkarnaciju u vidu potpuno novog Windows Phone 7 operativnog sustava, no kakvu karmu nose tek ćemo vidjeti. WP7 ne sadrži nikave vidljive poveznice s prethodnim operativnim sustavima koji su proizašli iz Microsofta. U Microsoftu su se pobrinuli da se WP7 dovoljno razlikuje i od najpopularnijih mobilnih operativnih sustava današnjice, Androida i iOS-a. Najveće razlike vidljive su u samom korisničkom sučelju koji za razliku od ostalih koristi tzv. HUB-ove. Koliko će ovaj novi način upravljanja biti prihvaćen od strane korisnika, teško je predvidjeti u ovom trenutku. Tu je integracija s drugim Microsoftovim


proizvodima poput Zune i Xbox-a, što će u startu donijeti određenu predsnot. Naravno, Microsoft računa i na prednosti prirodne integracije WP7 sustava s desktop verzijama Windowsa koji se nalaze na preko 90% računala u cijelom svijetu.
Najviše zamjerki pak ide na račun nove Microsoftove politike kopiranja Appleovih strateških poteza. Čak je i sam Balmer priznao da im je Apple u nekim segmentima "bio uzor". U prvom redu tu je nedostatak punokrvnog multitaskinga, a potom i nepotrebne restrikcije poput ukidanja copy/paste funkcionalnosti. Kao zadnji šamar dolazi i obavijest da WP7 neće podržavati tethering, odnosno mogućnost dijeljenja internet veze s drugim uređajima, npr. računalima. Slaba je utjeha službena izjava kako će tethering biti podržan u slijedećim verzijama mobilnih Windowsa.
Bilo kako bilo, Microsoft već ima odličnu podršku renomiranih proizvođača hardvera, tj. samih mobilnih uređaja i nema sumnje da će prodaja krenuti agresivno. HTC, Samsung, LG, Dell i Asus su imena koja su se do sada spominjala kao proizvođači WP7 uređaja, a po nekim glasinama mogao bi im se pridružiti i Sony Ericsson. HP, kao jedan od najpoznatijih proizvođača Windows Mobile uređaja, zbog nedavne akvizicije Palm-a automatski odustaje od WP7 platforme i nastavlja razvijati Palm-ov WebOS.

Naravno, s nestrpljenjem iščekujemo nove mobilne Windowse, kao i prve uređaje temeljene na njima koje ćemo uskoro recenzirati.