Xiaomi Redmi Note 5A Prime - Recenzija



Da Xiaomi voli zbunjivati ljude kompliciranim nazivima svojih smartfona, nije nikakva tajna. U principu nazivi imaju smisla, no ponekad se dogodi da uleti jedan "padobranac" koji svojom pojavom iznenadi i najzagriženije pratitelje mobilne tehnologije. Tako nekako je stigao i Redmi Note 5A Prime, trenutno jedini predstavnik pete generacije Redmi Note uređaja. Postoji i standardna izvedba koja ima manje memorije, slabiji procesor i lošiju selfie kameru, ali to ćemo ostaviti za kasnije.

Oznaka A uvijek stoji uz oslabljenu verziju one standardne pa se sigurno pitate kako idu zajedno APrime? Trenutno ne postoji "obična" verzija za koju smatramo da bi, jednom kad se pojavi, trebala imati procesor iz serije Snapdragon 6 ili MediaTekov ekvivalent i stoga je Xiaomi posegnuo za dodatkom Prime. kako bismo razlikovali postojeće dvije verzije. Ako vam još nije jasno o čemu pričamo, do kraja ove recenzije možda hoće.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

153 x 76,2 x 7,7 mm




Masa

153 grama




Zaslon

5,5″ IPS LCD, 1280 x 720, 267 ppi




SoC

Qualcomm Snapdragon 435




CPU

8x Cortex-A53 takta 1,4 GHz




RAM

3/4 GB




Interna memorija

32/64 GB




Micro SD

da




Povezivanje

WiFi 802.11 b/g/n, A-GPS, BDS, Bluetooth, FM radio, IR, Micro USB




Brzo punjenje

Ne




Bežično punjenje

Ne




OS

Android 7.1.2 Marshmallow, MIUI 9




Kamera

13 MP, 1080p video, LED bljeskalica




Prednja kamera

16 MP, 1080p video, LED bljeskalica




Baterija

3080 mAh




Cijena





Ustupio






PREDNOSTI

NEDOSTACI





Dizajn i ergonomija

Prosječne kamere




Solidne performanse

Kapacitivne tipke nisu osvijetljene




Dobar zaslon

Ne podržava LTE na 800 MHz



Tri utora za kartice



DIZAJN I KUĆIŠTE


Ako gledamo dizajn Redmi Note 5A Prime, generalno mu ne možemo ništa prigovoriti jer prati smjernice kojih se drži Xiaomi, ali i većina proizvođača smartfona. Uglovi su zaobljeni i uređaj odlično leži u ruci, nije prevelik s obzirom na veličinu zaslona i zapravo je relativno lagan za svoje dimenzije. Prednja strana je staklena (podaci o staklu nisu poznati ni redakciji), oko zaslona je bijeli obrub u koji su ukomponirani zvučnik za pozive, selfie kamera, LED bljeskalica, senzori, LED-ica za obavijesti te tri kapacitivne tipke na suprotnoj strani. Kao i kod manjeg, 5-inčnog Redmi 4 Prime, tipke nisu osvijetljene pa ćete se malo privikavati na njihov raspored, barem dok ih koristite u mraku.

S lijeve strane se nalazi ladica s utorima za kartice i napokon smo dobili tri utora, što znači da istovremeno možete koristiti i dvije SIM kartice i memorijsku karticu. Ovo bismo svakako htjeli vidjeti i u skupljim uređajima. Desno imamo fizičke tipke za glasnoću i uključivanje čiji je klik jasan i precizan, gore 3,5-mm priključak za slušalice, infracrveni predajnik i sekundarni mikrofon, a dolje glavni mikrofon, micro USB priključak i zvučnik za multimediju.



Poleđina je, kao i rubovi, izrađena od plastike koja djeluje kvalitetno i donekle dobro imitira aluminij. Veliki plus je što se ne vide otisci prstiju. Kad smo već kod otisaka, čitač je smješten točno na sredini gornjeg dijela, a glavna kamera i pripadajuća LED bljeskalica su u gornjem lijevom uglu. Iako Redmi Note 5A Prime ne djeluje jeftino, teško da se može reći da ostvaruje onaj premium efekt. Naravno, ako pogledamo cijenu, još je i iznad očekivanoga. Gledajući slike, možda vam se čini da je kućište općenito sklisko, ali daleko je lakše upravljati njime nego nekim metalnim.

Ako vam se ne sviđa ova bijelo-zlatna kombinacija, možete se odlučiti za crno-sivu.

ZASLON


Kako je Xiaomi prilikom projektiranja prvenstveno morao misliti na cijenu, rezolucija zaslona nije mogla biti 1080p nego 720p. Da, na dijagonali od 5,5 inča to ne izgleda idealno, ali nije ni tragično. Na kraju krajeva, procesor se ovako manje muči i ostvaruje bolje performanse.

Prikaz boja je iznenađujuće dobar, a ako niste zadovoljni njime, uvijek ga možete prilagoditi vlastitim preferencijama. S kontrastom nema problema, kao ni s prikazom na otvorenom prostoru gdje je sadržaj na zaslonu uvijek čitljiv. Minimalna razina osvijetljenosti je ugodna za čitanje u potpuno mračnom prostoru.

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


Snapdragon 435 je Qualcommov SoC koji se sastoji od osmerojezgrenog procesora maksimalnog takta 1,4 GHz i GPU-a Adreno 505. Koliko smo vidjeli iz desetodnevnog druženja s Redmijem Note 5A Prime, solidan je igrač za manje zahtjevne korisnike. Sigurno se vidi razlika između njegovih performansi i onih iz smartfona srednje klase, no teško da mu se može reći da je spor. Kod pokretanja zahtjevnih 3D igara dolazi do povremenih trzaja, što je i očekivano, ali barem se ni tada uređaj ne pregrijava. Ono što nas najviše fascinira je da se, osim naše testne verzije s 3 GB RAM-a, nudi i s 4 GB RAM-a. Budimo realni, danas još ima novih flagship uređaja s toliko RAM-a. Osim toga, ni interne memorije ne nedostaje, naš primjerak ima 32 GB, a onaj skuplji čak 64 GB. U slučaju da vam ni to nije dovoljno, uvijek možete ubaciti memorijsku karticu kapaciteta do 128 GB.



Ovdje ćemo dodatno objasniti razliku između Redmi Note 5A i Redmi Note 5A Prime što se tiče procesora i memorije. Slabiji model ima Snapdragon 425 koji ima četverojezgreni procesor takta 1,4 GHz i Adreno 308 te 2 GB RAM-a i 16 GB interne memorije. On se prodaje za otprilike 30 € manje, ali naše je mišljenje da se isplati uložiti u Prime model.

size="medium"

Čitač otisaka prstiju je izuzetno brz i precizan i stekli smo dojam da u posljednje vrijeme Xiaomi ugrađuje iste čitače u sve svoje uređaje, bez obzira na klasu. Jasno, moguće je da nisu isti jer je teško mjeriti vrijeme očitavanja, ali ako i postoje razlike, zanemarive su. Tu dolazimo do još jedne razlike u odnosu na jeftiniju verziju - ona nema čitač otisaka prstiju. Zvučnik za pozive je vrlo dobar, glasan i čistog zvuka, a onaj za multimediju nimalo ne zaostaje za njim. Na kvalitetu zvuka nemamo previše zamjerki, ali ćemo samo reći da iznad 75% glasnoće dolazi do primjetne distorzije zvuka.

Redmi Note 5A Prime je dobro povezan, podržava Wi-Fi, Bluetooth i infracrvenu vezu, kao i 2G, 3G i 4G mreže, osim standardno nesretnog LTE-a na 800 MHz koji se ne koristi u Kini. Nema ni NFC-a, ali zato ima FM radio.

SOFTVER I SUČELJE


Kad prvi put uključite Redmi Note 5A Prime, dočekat će vas klasično MIUI sučelje u verziji 8.5. Bili smo malo razočarani što ne dolazi s MIUI 9 jer je riječ o potpuno novom smartfonu koji u svojem opisu na službenoj stranici ima naveden upravo MIUI 9 kao operativni sustav, uz sve toliko željene novosti koje (tek) sad donosi. Za potrebe ove recenzije smo odlučili instalirati beta verziju novog OS-a za koju smo bili sigurni da neće narušiti ukupni dojam jer je takav slučaj bio i s Mi 5X. Dakle, tijekom cijelog perioda testiranja nije bilo nikakvih problema sa softverom i sve je radilo kao da je finalna verzija.

Standardna tema donosi klasične MIUI ikone, a nova Limitless tema je na tom području doživjela osjetne promjene. Praktički sve ikone sistemskih aplikacija su nove, a pored toga se izgled onih koje skinete s Trgovine Play ne mijenja. To je bio jedan od problema koji su dugo pratili MIUI jer neke ikone nisu dobro izgledale kad su se smjestile u kvadrat. Osim izgleda ikona, dizajn unutar sistemskih aplikacija se nije mijenjao. Sitne promjene su uočljive u Temama i vremenskoj prognozi koja sad prikazuje više informacija.

size="medium"

Vjerojatno najočekivanija značajka koja je stigla s MIUI 9 je rad u dva prozora. Pomalo čudi to što je toliko trebalo čekati jer je Xiaomi često znao prednjačiti u raznoraznim mogućnostima sustava. Primjerice, Samsung već godinama nudi dva prozora, iako nisu baš svi njihovi uređaji bili podržani. Što se tiče izvedbe i performansi, sve radi glatko zahvaljujući 3 GB RAM-a, a isto tako je i 5,5-inčni zaslon idealan za komotan prikaz veće količine sadržaja. Jedino što nas je razočaralo je to što veliki broj sistemskih aplikacija ne podržava način rada u dva prozora.

Budući da ovaj model dolazi s kineskim ROM-om, za Google Play servise i sve Google aplikacije se morate sami pobrinuti. Sustav ima niz kineskih aplikacija koje često viđamo kad prvi put uključimo Xiaomi smartfon, ali i dalje ne znamo čemu služe. Ne brinite, sve ih možete ukloniti i tako malo osloboditi internu memoriju. A da biste cijeli sustav držali čistim i brzim, brine se aplikacija Security putem koje također možete pratiti potrošnju podataka i baterije.

size="medium"

Od ostalih zanimljivih značajki ćemo spomenuti Dual Apps koji klonira aplikaciju, Second Space za dodatnu radnu površinu i Mi Mover za prebacivanje svih podataka sa starog na novi Xiaomi uređaj.

KAMERA


Redmi Note 5A Prime ima pomalo neobičnu kombinaciju kamera - stražnju kameru rezolucije 13 MP i prednju rezolucije 16 MP. Da stvari budu još više na strani selfie kamere, ona ima otvor blende f/2,0, što je više od f/2,2 koliko ima stražnja. Ovo zapravo nije neobično jer u većini slučajeva selfie kamere nemaju bljeskalicu pa je veći otvor blende nužan, no u ovom slučaju i selfie kamera ima pripadajuću LED bljeskalicu koja je, srećom, slabija od one uz stražnju kameru. Drago nam je da je tako jer iako su rijetke, LED bljeskalice selfie kamera uglavnom izazivaju privremenu sljepoću i ten vampira.

O samom sučelju smo davno sve rekli, ali moramo ponoviti još jednom. S lijeve strane su gumbi za HDR i bljeskalicu, a s desne za prebacivanje s jedne kamere na drugu, opcije, filtre, video kameru, okidač i galeriju. Mogućnosti kamere nisu baš velike, ručni način je maksimalno osiromašen i u njemu možete podešavati samo ISO i balans bijele boje.

size="medium"

Kvaliteta fotografija je prosječna, vidi se nedostatak detalja i oštrine; doduše, boje su prilično precizne, ali kontrast i dinamički raspon bi sigurno mogli biti bolji. HDR će vam u tome pomoći, no ne računajte na drastično bolje rezultate. Noćne fotografije su u osjetnom zaostatku za dnevnima, osim velike količine šuma, dosta je teško pogoditi pravu razinu osvjetljenja, a kao što vidite na priloženim primjerima fotografija, problem stvara i odbljesak umjetnih izvora svjetla.

Generalno, pogotovo s obzirom na cijenu, kamera nije toliko lošija od konkurencije i rekli bismo da je praktički ista kao ona na Redmi 4 Prime.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

BATERIJA


Nedavno smo testirali Xiaomi Mi 5X koji ima bateriju kapaciteta 3080 mAh, isto kao i RN5AP (mogli bismo ga zvati i R2-D2), ali se hardverski dosta razlikuju. Snapdragon 435 ima osam jezgri koje rade na maksimalnom taktu od 1,4 GHz i izrađene su u 28-nm procesu. S druge strane, Snapdragon ide do 2 GHz, ali se temelji na 14-nm tehnologiji, što u konačnici skoro dolazi na isto. Uz zaslon jednake veličine, ali i manju rezoluciju, autonomija je otprilike ista, odnosno izvrsna.

S čestim uključivanjem zaslona, stalnom vezom na internet, gledanjem YouTubea, glasovnim pozivima i instant porukama, na kraju dana ostaje 20-30% kapaciteta. Svi oni koji se ne vide u ovakvom režimu rada s lakoćom mogu računati na autonomiju od cijela dva dana. Punjač koji dobivate u paketu bateriju napuni za ravno dva sata.

ZAKLJUČAK


Za Xiaomi Redmi Note 5A Prime se možete zainteresirati iz više razloga. Prvi je zasigurno puno surfanja koje iziskuje veliki zaslon, ali bez Full HD rezolucije kao presudne karakteristike i pod uvjetom da ima dovoljno memorije za multitasking i istovremeni prikaz dvije aplikacije. Drugi je 16 MP prednja kamera s LED bljeskalicom koja će izmamiti osmijeh na lica selfie generacije uz sve svoje filtre i uljepšanja. Pozitivnoj ocjeni je pridonijela i baterija, ali ne smijemo zaboraviti ni povoljnu cijenu.

U Honorbuy web shopu se Redmi Note 5A Prime s 3 GB RAM-a i 32 GB interne memorije prodaje po cijeni od 144,41 € + poštarina, što se čini vrlo povoljnom cijenom. Ako mislite da će vas dobro služiti model s 2 GB RAM-a i 16 GB interne memorije i odlučite se za njega, trebat ćete izdvojiti samo 113,09 € + poštarina, ali znajte da osim manje memorije dobivate i slabiji procesor te ostajete bez čitača otisaka prstiju i LED bljeskalice za selfie kameru. Kod kupovine se svakako sjetite upisati kôd MOBHR za uštedu od 5 €.