Recenzije Windows 8

Acer Aspire Switch 12 - Recenzija

naslovna mala acer aspire switch 12

U današnje vrijeme mnogi laptopi dolaze sa zaslonima osjetljivim na dodir, a mnogi tableti s fizičkim tipkovnicama, no Switch 12, uređaj s kojim se bavimo u ovom tekstu, jedan je od onih koji su ujedno tablet i laptop. Riječ je o uređaju s 12,5" zaslonom koji dolazi s punokrvnim Windowsima 8.1, fizičkom tipkovnicom i procesorom dostojnim laptopa, ali i zaslonom na dodir presvučenim s Gorilla Glass 3 slojem kojeg pronalazimo najčešće na smartfonima i tabletima. Može li jedan uređaj zamijeniti dva, potrudili smo se saznati kroz zadnjih dva tjedna koliko je Switch boravio u našem društvu.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

317 x 221 x 16,5 mm







Masa

1,2 Kg







Zaslon

12,5″ IPS LCD, 1920 x 1080 točaka, 176 ppi







CPU

Intel Core M 5y10a @ 0,8 GHz







GPU

Intel Iris HD 5300







RAM

4 GB







SSD

60 GB







Micro SD

čitač







Povezivanje

WiFi 802.11 (b, g, n), Bluetooth 4.0







Povezivanje

USB 2.0, micro USB 3.0, mini HDMI, 3,5 mm stereo (sl.+mic)







4G

-







OS

Windows 8.1 x64







Kamera

-







Prednja kamera

720p







Baterija

36 Wh







Cijena

5000,00 kn







Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Širok spektar načina korištenja

Veći i teži od tableta u istom cijenovnom rangu







Robusna izrada

Slabiji od laptopa u istom cijenovnom rangu







Bežična tipkovnica








Autonomija








Desktop Windowsi





Dizajn, kućište, tipkovnica i ergonomija


Moglo bi se reći da je Switch zapravo hibrid između laptopa i tableta, no on je u stvari jedno i drugo. Pomalo neobično dizajniran, Switch se ne može otvoriti na klasičan način kao laptop jer je tipkovnica magnetno spojena na stražnju stranu zaslona, a ne na prednju. Tako sa stražnje strane pronalazimo svojevrsni stalak u kojem je ujedno i baterija, a tipkovnicu u njega možete spojiti s obje strane, ovisno želite li uređaj koristiti kao tablet ili kao laptop.

columns="4"

Koristeći Switch kao laptop, s prednje strane pronalazimo nešto veći zaslon nego u većine tableta koji u dijagonali mjeri 12,5". Povrh zaslona nalazi se HD web kamera nešto skromnijih mogućnosti, kao i senzor za osvjetljenje. S desne strane imamo tipke za kontrolu glasnoće, Windows tipku, mikrofon i 3,5 mm utor za slušalice. Na suprotnoj strani je utor za punjenje, micro usb 3.0 te mini HDMI utor. Na vrhu uređaja s desne strane pronalazimo utor za micro SD kartice, tipku za uključivanje kao i LED-icu koja svijetli ovisno o tome je li uređaj uključen, u sleep modu ili ako mu je recimo baterija pri kraju.

columns="4"

S donje strane zaslona je već spomenuti stalak u kojeg su izuzev baterije, integrirani stereo zvučnici kao i po 2 magnetna utora na prednjoj i stražnjoj strani u koje se spaja tipkovnica. Magneti su vrlo jaki i čvrsto drže tipkovnicu za kućište, kako s jedne tako i s druge strane, a jednom spojena tipkovnica djeluje čvrsto kao da je riječ o "jednodjelnom" laptopu. Za jedan laptop, zvučnike možemo svrstati u nekakav prosjek. Nisu ništa pretjerano jaki, ni s nekom većom količinom basa koja će vas zapanjiti, no opet glasniji su od većine tableta, a ujedno i kvalitetniji. Na desnoj strani stalka je USB 2.0 utor, a na stražnjoj, osim spojeva za tipkovnicu i konektor za punjenje tipkovnice. Stražnja strana zaslona tako je ostala prazna i na njoj nećete pronaći kameru, što bi neki mogli uzeti za minus, no osobno smatram kako ona na ovakvom uređaju nije ni potrebna.

Cijelo kućište djeluje vrlo robusno i čvrsto. Savijanja nema čak niti na tipkovnici, a kamoli na kućištu. Uređaj je tako izrađen od polikarbonatne plastike i za jedan laptop je vrlo tanko i lako prenosivo, no u odnosu na tablete nešto je deblje i teže što je i očekivano s obzirom na komponente. Switch tako u debljinu mjeri 16,5 mm što je sasvim solidno u odnosu na sve mogućnosti.

columns="4"

Kao što sam već spomenuo, odvojiva bežična tipkovnica vrlo je čvrsto izrađena. Tipke su nešto plićeg hoda i po općoj kvaliteti spadaju u nekakav prosjek tipkovnica na laptopima, no ova će za razliku od njih raditi i desetak metara daleko od Switcha, što znači kako Switch možete povezati s televizorom i bez problema se zavaliti u kauč skupa s tipkovnicom.

Za razliku od prijašnjeg modela koji je u sklopu tipkovnice imao i touchpad, 12-ica dolazi s trackpadom, odnosno malom kuglicom koja simulira miš, a nalazi se klasično između slova "G" i "H". Trackpad bi mogao biti nešto bolji i precizniji, no moguće je da je samo potrebno malo više vježbe. Lijeva i desna tipka miša smještene su na dno tipkovnice ispod razmaknice i imaju zadovoljavajući klik. Iako tipkovnica dolazi bez numeričkog dijela, on također nije bio ni očekivan jer bi onda cijela tipkovnica postala preuska za ugodno tipkanje.

Na vrhu tipkovnice je i poseban prekidač kojim možete uključiti ili isključiti tipkovnicu, a uz njega se nalazi i prigodna LED-ica koja će zasvijetliti plavo kad ju uključite, odnosno crveno ukoliko je baterija tipkovnice pri kraju. Valja spomenuti i kako jednom napunjena baterija u tipkovnici traje otprilike 2 tjedna bez problema, a ovisno o korištenju možda i dulje.

U slučaju da tipkovnicu sklopite u leđa Switcha, on poprima funkciju i oblik tableta. Odvojite li tipkovnicu sa strane, Switch možete koristiti i kao manji zaslon za gledanje filmova jer ima svoj zasebni stalak, a ukoliko želite široj rodbini pokazati slike iz nekog vašeg albuma ili bilo što slično, stalak možete koristiti kao svojevrsni naslon.

columns="4"

Acer ovaj uređaj reklamira kao svojevrsni 5 u 1 što je, ubrojite li razne načine korištenja, zaista istina. Reakcije ljudi koji su vidjeli ovaj uređaj su iznimno pozitivne i većina je rekla kako im se ovako nešto sviđa više od običnog tableta. Bilo da gledate filmove zavaljeni u krevet ili radeći neke druge stvari za računalom, Switch zaista ima raznih prednosti kako pred klasičnim laptopima, tako i pred tabletima. Moramo svakako spomenuti kako je Switch najveća konkurencija jefitnijim ultrabookovima i nešto skupljim tabletima.

Zaslon


zaslon

Aspire Switch 12 dolazi s 12,5" IPS LCD zaslonom. Uz FHD rezoluciju(1920 x 1080) piksela, tu je i Zero Air Gap tehnologija uz pomoć koje zaslon izgleda praktički kao da je direktno na staklu, a ne smješten negdje unutar kućišta, što na kraju rezultira s još življom slikom te manjom refleksijom svjetla. Zaštitni sloj protiv grebanja potpisuje Corning sa svojim Gorilla Glassom 3.

Kutovi vidljivosti su vrlo dobri, što i priliči IPS zaslonima, no vidljiv je i minimalni pad kontrasta ovisno o vertikalnom kutu gledanja.

Sa 176 ppi pikseli će biti sigurno vidljivi, no s obzirom kako ovakav uređaj ipak koristite na dosta većoj udaljenosti od vašeg smartfona, pa čak i tableta, oštrina je sasvim zadovoljavajuća i nemam posebne primjedbe na nju, jer uostalom veća rezolucija bi rezultirala i nešto većom potrošnjom i lošijim perfomansama.
Zaslon ima čak i dobru vidljivost na suncu što je pomalo iznenađujuće za jedan ovakav uređaj, no nemojte očekivati ugodno korištenje na plaži i sl.

Acer napominje kako je premazan svojevrsnom zaštitom protiv packanja, no ruku na srce, nisam vidio neke koristi od nje, jer tragovi prstiju i dalje ostaju.

Intelova nova Broadwell generacija, Core M


Switch se ne bi mogao nazvati laptopom da ne dolazi s punokrvnim Windowsima, a oni opet ne bi dolazili bez pravog procesora. Tako Switch 12 dolazi s novom generacijom Intelovog Core M procesora baziranog na Broadwell platformi. S obzirom da je ovo novi procesor, sigurno se pitati s čime ga uopće usporediti?
Počnimo sa starijom generacijom temeljenoj na Haswellu, točnije štedljivom i5-4200U.
Perfomanse na računalima i općenito benchmarci se nešto razlikuju u odnosu na one na mobilnim platformama poput Androida.
Intelov cilj s ovom generacijom bio je bitno smanjiti potrošnju procesora bez gubitka perfomansi. Kako to iz generacije u generaciju ide, jedna povećava perfomanse uz istu potrošnju, a ona iduća smanjuje potrošnju uz zadržavanje istih perfomansi.
Core M, 5Y10a u ovom slučaju, je dvojezgreni 64 bitni procesor koji radi na taktu od 100 do 800 MHz. Iako ovo zvuči kao vrlo malo, možda vam neće zvučati kad vam kažem kako u single-thread benchmarcima postiže bolje rezultate od već spomenutog i5? Ali što tou praksi znači nama običnim korisnicima?

Većina radnji koje obavljate na vašem računalu ili tabletu u svakodnevici se zapravo odvija uz pomoć samo jedne jezgre što znači da će Core M u takvim situacijama biti jednako brz kao i štedljivi i5. Neki klasičan primjer ovakvih radnji je surfanje po našem portalu ili gledanje filmova.
Ono u čemu će Core M biti nešto sporiji jesu neke procesorski zahtjevnije radnje poput obrade videa ili fotografija.

Što god radili na Core M procesoru, bit će otprilike usporedivo s prijašnjom generacijom i5-4200U, ali u svakoj toj situaciji, M će biti puno štedljiviji, što znači da ćemo u nekoj vrlo bliskoj budućnosti dobiti ultrabooke koji će izdržati po 15-ak do 20 sati rada. O kolikoj uštedi na potrošnji je riječ, govore i podaci o TDP-u, koji u slučaju i5-4200U iznosi oko 14W, a u slučaju M tek 4.5W. Iako je TDP zapravo termalna oznaka, opet i po njoj možemo vidjeti koliku uštedu energije nova generacija donosi.

No, prijeđemo konačno na stvar: kako se Switch 12 ponaša u svakodnevici?
Jednom riječju, odlično. U mnogim stvarima brži je od mog laptopa kojeg pogoni AMD-ov četverojezgreni A8 procesor. Valja napomenuti i kako će nova generacija Intelove Iris HD 5300 integrirane grafičke kartice bez problema zavritjeti pokoju stariju igru poput nekih temeljenih na Source engineu, a spustite li grafiku i rezoluciju, mogli biste zaigrati i novu Fifu.

Uz već spomenuti Core M i Iris 5300, valja reći kako Switch dolazi i s 4 GB LPDDR3 RAM-a, što će osigurati odličan multitasking na razini tableta, no nešto skromniji od onog na laptopima. Naš primjerak došao je sa 60 GB SSD diskom, a u prodaji će biti dostupan i onaj sa 120 GB. Ukoliko vam ovo nije dovoljno, izuzev micro SD kartica od 128 GB, moguće je spojiti i eksterne diskove.

Valja napomenuti i to da Switch lako možete spojiti s većim zaslonom, kućnim televizorom ili sličnim, te ga koristiti kao zamjenu za mini PC ili slično.

Klasični Windows 8.1


Windowsi na Switchu su isti oni koje koristite na vašim laptopima ili desktopima, što znači da nije riječ o RT ili Phone inačici. U praksi ovo daje dodatni plus svima onima koji koriste određene profesionalne alate u pokretu, odnosno na terenu. Primjene za ovakvo sučelje u ovakvom kompaktnom kućištu ima na sve strane, bilo da želite nekome nešto pokazati u Autocadu diretkno na gradilištu ili jednostavno ga ponijeti kao zamjenu za laptop bilo gdje na put jer će Switch u konačnici koristiti desktop programe, a ne njihove okljaštrene mobilne inačice.

O samim Windowsima 8.1 ne treba puno trošiti riječi, no valja reći kako je metro primarno prilagođen za zaslone na dodir, pa tako puno prirodnije djeluje na jednom ovakvom uređaju nego na klasičnom laptopu ili desktopu. Svaki dodir po zaslonu registrira se kao jednostruki klik mišem, pa tako ukoliko želite otvoriti neku mapu primjerice, morat ćete prstom dvaput tapnuti po njoj, a duži dodir simulira desni klik miša. Zahvaljujući ugrađenom SSD-u, sve se aplikacije u metrou otvaraju vrlo brzo.

columns="4"

S obzirom kako je ovdje riječ o desktop sučelju u FHD rezoluciji, nekima će sve ikonice i tekst biti premali, no njih naravno možete ručno podesiti tako da odgovaraju vašim potrebama. Osobno sam u Chromeu na svim stranicama podesio zoom na 150% jer iako imam dovoljno dobar vid, puno prirodnije izgleda i dosta je lakše sve pročitati kad se stavke uvećaju.

Autonomija


Kapacitet baterije u laptopima ne označava se u mAh već u Wh. Većina 15" prijenosnika tako mjeri oko 50-ak Wh, a ova u Switchu, 36. No sam kapacitet nije toliko bitan koliko je bitna autonomija, a ovaj hibrid će bez punjača izdržati u prosjeku oko 6 sati kombiniranog rada. Iako baterija nema nešto velik kapacitet, vrlo štedljivi Core M nadomješćuje taj nedostatak.

Reproducirajući video s ugašenim svjetlom u sobi, Switch je kroz 2 sata potrošio oko 20% baterije, što znači kako bi nekim takvim režimom vjerojatno izdržao i preko 8 sati, no počnete li koristiti nešto malo procesorski zahtjevnije aplikacije, vjerojatno ćete ga isprazniti i za manje od 4 sata.

Je li ovo dobro ili loše? Pa mogu reći da je zasigurno više nego što prosječan laptop izdrži, negdje u rangu ultrabookova. No ne treba zaboraviti kako je Switch tanji i lakši od potonjih. Zasigurno da ima nekih koji će izdržati dosta više, no uzevši u obzir cijeli paket, autonomija je zadovoljavajuća.

Zaključak


Acer Aspire Switch 12 me zaista oduševio kroz zadnjih 2 tjedna druženja. Vrlo dobar zaslon, generalno malo i kompaktno kućište uz doslovno 5 različitih načina korištenja samo su par od brojnih prednosti koje nudi. Uzmete li u obzir kako na njemu možete zaigrati čak i koju godinu stariju igricu, punokrvne Windowse koji će bez problema zavrtjeti i neke zahtjevnije programe, Switch djeluje kao nešto za čim mnogi ljudi još od pojave prvih tableta teže.

Hoće li se cijelo tržište okrenuti upravo u ovom smjeru, mišljenja sam da neće, no zasigurno u bližoj budućnosti možemo očekivati još ovakvih uređaja. Switch definitivno nije prvi no sasvim sigurno je jedan od najboljih.



A kome je ovakav uređaj namijenjen? Generalno, svima. Putnicima koji traže prijenosni zaslon za gledanje filmova i serija ili nekima kao zamjena za laptop na kojem mogu obavljati dio uredskog posla. No, vjerujem kako će njegove prednosti prvenstveno mnogi iskoristiti u profesionalne svrhe jer osim što odiše s dovoljno snage, djeluje vrlo robusno a lijepo je i dizajniran.

S cijenom nešto nižom od 6000 kn, za koliko se može pronaći u domaćim trgovinama, možete dobiti nešto jači laptop, najskuplji tablet ili neki prosječni ultrabook, no niti jedan od njih nije zapravo sve to zajedno, kao što je slučaj sa Switchem.

Video recenzija