Android Recenzije

Acer Liquid Z520 - Recenzija

Acer Liquid Z520 Recenzija

Uz to što je jedan od najpoznatijih prozivođača prijenosnih računala, Acer se u zadnje vrijeme profilirao i kao prozivođač pametnih telefona s vrlo dobrim omjerom uloženog i dobivenog. Nakon nekoliko njih koje smo već testirali, stigao nam je i na domaćem tržištu vrlo popularni model Liquid Z520.

Ovaj 5-inčni smartfon vas neće obasuti bijesnim specifikacijama niti će vas oduševiti spektakularnim dizajnom, ali će vam zato ponuditi solidne karakteristike za cijenu manju od 1000,00 kuna. Napomenimo da je kod nas na testu model s 8 GB interne memorije i 1 GB RAM-a, a ponuđen je i onaj sa 16 GB memorije i 2 GB RAM-a. Detalji slijede u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

142 x 72 x 9,5 mm







Masa

150 grama







Zaslon

5,0″ TFT LCD 854 x 480, 187 ppi







SoC

MediaTek MT6582







CPU

4x Cortex-A7 na taktu 1,3 GHz







RAM

1 GB







Interna memorija

8 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth







3G

Da







4G

Ne







OS

Android 4.4 KitKat







Kamera

8 MP/720p







Prednja kamera

2 MP







Baterija

2000 mAh







Cijena

cca. 800,00 kn







Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Kvaliteta izrade

Stariji TFT zaslon slabije rezolucije







Podrška za microSD kartice

Starija verzija Androida







Dual SIM








Vrlo dobra kamera








Izmjenjiva baterija








Cijena








Dizajn, kućište i zaslon


Acer Liguid Z520 pakiranje

Za dizajn Acera Liquid Z520 možemo reći da je klasičan. Kućište je oblikovano četvrtasto, ali ipak dovoljno zaobljenih rubova za ugodno držanje u ruci i općenito manipulaciju. Materijal izrade je plastika, s odličnom imitacijom metala po sredini ruba, s fizičkim tipkama na njemu. Stražnji poklopac je odvojiv i baterija je izmjenjiva, a ispod njega se nalaze još dva micro SIM utora, kao i onaj za microSD memorijske kartice.

Spomenuti stražnji poklopac na sebi sadrži lijepu teksturu, koja usput sprječava isklizavanje iz ruku, a niti ne prima tragove prstiju. Oba utora (micro USB i 3,5 mm) audio utor nalaze se na vrhu, a vanjski zvučnik na poleđini, odmah do kamere i bljeskalice.

size="medium"

Odnos zaslona i okvira kućišta nije tako povoljan kao kod nekih drugih modela, dakle imamo određenu količinu “mesa”, koju opet ne možemo nazvati prevelikom. Isto tako ne možemo reći ni da je uređaj elegantan, jer mu debljina iznosi 9,5 milimetara, a masom od 150 grama ulazi u nekakav prosjek. Ovakav dizajn će u prvom redu zadovoljiti one koji traže jednostavnost, ali i robusnost.

Ispod zaslona nalaze se tri kapacitivne tipke bez pozadinskog osvjetljenja, dok je sam zaslon izrađen u starijoj TFT tehnologiji. Naime, već dulje vrijeme i u ovom cjenovnom rangu možemo naći IPS zaslone, čija su prednost bolji kutovi vidljivosti. Rezolucija je 854 x 480 točaka, što na 5,0” dijagonali daje gustoću od relativno malih 187 ppi. Opći prikaz boja i sadržaja na zaslonu je solidan, ali pod uvjetom da ga gledate pod pravim kutom, a neki bi zbog male rezolucije mogli imati prigovora na oštrinu.

Hardver, performanse i povezivanje


Aver Liquid Z520 pokretan je MediaTekovim čipsetom MT6582M, u kojem kucaju četiri sada već starije Cortex-A7 jezgre na taktu od 1,3 GHz. Količina RAM-a iznosi 1 GB, a za grafiku je zadužen Mali-400MP2 GPU. Ova konfiguracija na benchmark testovima pokazuje solidne rezultate, ali i u svakodnevnom korištenju. Ipak, nemojte očekivati da će glatko raditi zahtjevnije igre, ali one manje gladne za resursima vrtjet će se sasvim normalno.

size="medium"

Što se ostalih performansi tiče, možete računati na normalno ponašanje web preglednika (ako ne pretjerate s brojem otvorenih tabova). Aplikacije za društvene mreže također rade besprijekorno, kao i chat servisi, što će mnogima biti najvažnije.

Interna memorija ima modul kapaciteta 8 GB, a krajnjem je korisniku dostupno oko 5 GB. Srećom, cijela memorija se nalazi na istoj particiji, a ako vam je to malo, možete koristiti memorijske kartice.

Prijem signala i kvaliteta telefonskog razgovora su zadovoljavajući. Glasnoću slušalice možemo svrstati u prosjek, no vanjski zvučnik je čak i nešto tiši, ali ga zato zbog relativno visoke pozicije na poleđini nećete prekriti rukom.

Kod povezivanja treba reći da se uređaj spaja na 2G i 3G mreže (ne i 4G), te da podržava sve ostale uobičajene načine, kao što su WiFI, Bluetooth i A-GPS, s kojima nismo imali problema u radu. Ono što nedostaje USB on-the-go.

Softver i sučelje


Acer Liquid Z520 kao temelj koristi sada već vremešni Android 4.4 KitKat i upravo ovih dana je stigla nadogradnja koja, nažalost, još uvijek nosi oznaku 4.4. Kada će stići nadogradnja na Lollipop, za sada nije poznato, no nadamo se da neće trebati dugo čekati.

Acer svoje smartfone oprema posebnom nadogradnjom sučelja, pa ni Z520 nije izuzetak. Intervencija u sam Android je dosta duboka, što je vidljivo već na zaključanom zaslonu. Prisutne su posebne animacije, ikonice su drukčije od standardnih, a i raspored brzih postavki je dosta izmijenjen. Jedino što koliko-toliko nalikuje izvornom Androidu je izbornik s postavkama, te onaj s aplikacijama.

size="medium"

Multitasking izbornik je također prerađen i nudi prikaz četiriju nedavno korištenih aplikacija, s dodatnim opcijama koje omogućuju korištenje tzv. plutajućih aplikacija koje plutaju nad radnom površinom. Ponuđene su Bilješke, Kamera, Kalkulator, Mape, Web preglednik, Štoperica i sl. Zanimljivo je i to što je desna (mutitasking) tipka ima i funkciju otvaranja opcija u svakoj od aplikacija, a pokreće se duljim pritiskom. Ovo je praktično kada uređaj koristite jednom rukom, jer su opcije na dohvat palca, tako da ne ih ne morate drugom rukom tražiti u vrhu zaslona, gdje se inače nalaze kod većine uređaja.

Posebno je prilagođena i galerija fotografija, koja uz uobičajen način organizacije sadržaja nudi i poseban pregled po povijesti gledanja. Tu je i Googleova Photos aplikacija za eventualnu automatsku sinkronizaciju, Clean master za optimizaciju sustava, Upravitelj datoteka te cijeli niz Acerovih alata.

Usprkos poprilično dubokoj intervenciji u sučelje i bloatware aplikacijama, sustav radi prilično brzo i fluidno, tako da s te strane prigovora nemamo. Ako ste do sada koristili neki drugi Android, ovdje ćete se morati prilagoditi na vidno izmijenjeno sučelje i ikonice. Ako vam se ovo ne svidi, instalirajte alternativni launcher, ali opet računajte da će određeni dijelovi Acerovog sučelja ostati vidljivi.

Kamera


Screenshot_2015-10-07-11-35-37

Acer Liquid Z520 dolazi s 8MP stražnjom i 2 MP prednjom kamerom. Stražnja kamera je opremljena i LED bljeskalicom. Budući da na cijelom uređaju ostavlja svoj softverski pečat, Acer donosi i vlastiti softver, odnosno sučelje kamere. Osnovni zaslon donosi mogućnost istovremenog okidanja fotografija i snimanja videa, upravljanje bljeskalicom, odabir prednje ili stražnje kamere i prečicu prema galeriji.

Ulaskom u opcije dolazimo do dodatnih postavki gdje možemo birati veličinu fotografije, ali i odnos stranica. Pohvalno je što se 8 MP i 5 MP fotografije mogu okidati u 4:3 i 16:9 odnosu, a ponuđene su i manje veličine. U istom izborniku može se podesiti ISO osjetljivost, načini (HDR, panorama itd.), geolokacija, te uključiti kontinuirano okidanje. Isto tako se može uključiti softverska stabilizacija videa, kao i odabrati njegova veličina (720p ili MMS format). Nedostaje samookidač, ali fotografiju zato možete okinuti glasovnom naredbom.

size="medium"

Kvaliteta fotografije je svakako iznad očekivanja za ovaj cjenovni razred, barem kad su u pitanju idealni i dobri uvjeti osvjetljenja, no u slabijim uvjetima očekujte poveću dozu šuma, što je i normalno za senzor ove klase. U mraku jaka bljeskalica dolazi do izražaja i osigurava solidnu kvalitetu fotografija, ali će im dati određen crvenkasti ton.

Kao što je već rečeno, video kamera snima 720p video, ali ne i 1080p. Ovo bi se moglo okarakterizirati kao nedostatak, no njegova kvaliteta je zato veća nego što je to slučaj kod mnogih konkurentskih, ali i skupljih uređaja koji snimaju 1080p video. Kompresija je na relativno niskom stupnju i zato imamo veću količinu detalja, a i boje su realne. Čak je i snimanje zvuka bolje nego kod drugih uređaja iz istog cjenovnog razreda.

Sve u svemu, fotoaparat je ispunio očekivanja i možemo reći da će njime biti zadovoljna velika većina kupaca ovog uređaja. Isto vrijedi i za video kameru, koja se usprkos samo 720p rezoluciji, pokazala boljom od mnogih konkurentskih 1080p kamera.

Primjeri fotografija i videa




Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

Primjer 720p videa:

[responsive_youtube UySDvH7Zeyc]

Baterija


Acer Liquid Z520 opremljen je baterijom kapaciteta 2000 mAh. Ova brojka nije visoka i ne treba očekivati čuda, ali će zbog male rezolucije zaslona i relativno štedljivog procesora osigurati jedan do dva dana autonomije, ovisno o tome koliko intezivno i na koji način koristite uređaj.

U uvjetima kad je stalno aktivna podatkovna veza, automatsko osvjetljenje zaslona, sinkronizacija jednog e-mail pretinca, Hangouts servisa, pola sata razgovora, sat vremena surfanja i korištenja društvenih mreža, pola sata slušanja glazbe, okidanje desetak fotografija, igranje jednostavnijih igara u trajanju od 20 minuta, te uz povremeno odgovaranje na e-mail i Hangouts poruke, indikator baterije je u 21:00 pokazivao 37%.

Zaključak


Vidjeli smo da je Acer Liquid Z520 kvalitetno izrađen smartfon solidnih hardverskih karakteristika, koje će prosječno zahtjevnom korisniku osigurati normalan rad i performanse. U svakodnevnom korištenju se pokazao pouzdanim, ali ako se želite igrati zahtjevnijim igrama, radije potražite neki skuplji model ili igraću konzolu.

Također, vrlo dobrom se pokazala i kamera, koja je fotografijom i videom vidljivo ispred kineske konkurencije u ovom cjenovnom razredu.

S druge strane, zamjerka ide na stariju tehnologiju izrade zaslona, ali i stariju verziju Android operativnog sustava, za kojeg ne znamo kad će dobiti nadogradnju.

Na kraju, glavni adut Acera Liquid Z520 je cijena, koja se na našem tržištu kreće između 800 i 1000 kuna, što ga čini izvrsnim izborom za one kojima će on biti prvi smartfon, a nekome će sasvim sigurno dobro poslužiti i kao sekundarni uređaj.