Huawei P8 - Recenzija

Huawei P8 recenzija

Huawei P8 je logični nasljednik prošlogodišnjeg modela Huawei Ascend P7 i odmah je vidljivo da je Huawei ovdje pribjegao promjeni nomenklature. Višegodišnji brand “Ascend” je jednostavno nestao, slično kao što je LG iz svojih modela svojedobno izbacio naziv Optimus. Kraćenje naziva je svakako dobrodošao potez jer se tako i kupcima lakše snaći.

Dakle, P8 predstavlja Huaweijev top model u kategoriji između 5 i 5,5 inča. Dolazi u jednodjelnom metalnom kućištu, s 5,2-inčnim zaslonom, pokretan je Hi-Silicon procesorom proizvedenim u Huaweijevim tvornicama, ima 3 GB RAM-a, a krasi ga i 13 MP kamera.

Naravno, sve je ovo popraćeno i odgovarajućom cijenom, a opravdava li ju i kakve je dojmove na P8 nas ostavio, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

144.9 x 72.1 x 6.4 mm







Masa

144 grama







Zaslon

5,2″ IPS LCD 1920 x 1080, 424 ppi







SoC

HiSilicon Kirin 930







CPU

4x Cortex-A53 1,5 GHz x 4x Cortex-A53 2 GHz







RAM

3 GB







Interna memorija

16 GB







Micro SD

do 128 GB







Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, NFC, USB OTG







3G

HSPA+ DC







4G

LTE Cat. 6







OS

Android 5.0 Lollipop







Kamera

13 MP/1080p







Prednja kamera

8 MP/1080p







Baterija

2600 mAh







Cijena

Oko 4000,00 kn







Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Metalno kućište i kvaliteta izrade

Visok stupanj kompresije rezultira slabijom kvalitetom videa







Izvrstan zaslon

Potrebno privikavanje na EMUI







Dual SIM

Isti slot za drugu SIM ili memorijsku karticu







Jak procesor i 3 GB RAM-a








Brzo i fluidno sučelje








Širok spektar povezivanja








Razumna cijena








Dizajn, kućište i rukovanje


Iako dolazi s 5,2-inčnim zaslonom, Huawei P8 dimenzijama nije ništa veći od ostalih aktualnih 5,0-inčnih uređaja na tržištu. Ono što ga karakterizira je aluminijsko kućište koje djeluje vrlo elegantno i profinjeno. Treba reći da se model Huawei P8 Lite, kojeg smo recenzirali prethodno, s ovim dijeli samo dio imena, a po svemu ostalom uopće se ne mogu uspoređivati. Naravno, nije za sve ovo zaslužan samo metal kao takav, već i vrlo dobar dizajn.

Kad govorimo o dizajnu, valja napomenuti kako je okvir kućišta u neku ruku posuđen ponajprije od iPhonea 6, ali i svih onih koji su u njemu pronašli inspiraciju, kao npr. Samsung Galaxy S6. Radi se o umecima od plastike na ključnim mjestima pri vrhu i dnu, u ovom slučaju bijelim, koji neodoljivo podsjećaju na gore navedi iPhone. Ipak, treba primijetiti i osjetno oštrije kutove kućišta, što ga ipak čini različitim i u neku ruku posebnim.

columns="4"

Na prednjem dijelu vidljivo je da se Huawei poslužio trikom kako bi stvorio iluziju “bezel-less” uređaja, dakle s vrlo tankim okvirom oko zaslona. Ovime uređaj dobiva na atraktivnosti, no između zaslona i samog ruba postoji dodatni prostor koji je obojan u crno i sa zaslonom tvori jedno tijelo, barem dok je zaslon isključen. Nakon uključivanja vidljivo je da je rub ipak postoji, ali je još uvijek tanji nego na mnogim konkurentrskim uređajima.

Metalni rub je blago zaobljen i ne reže dlan i prste, tako da P8 vrlo fino leži u ruci, usprkos četvrtastom dizajnu. Za rukovanje nije ništa teži ni lakši od većine drugih uređaja iz ove gabaritne kategorije. Jedino je aluminijska poleđina zbog načina obrade malko klizava pa će trebati pripaziti da vam ne ispadne iz ruke.

IMG_4082

Na desnom rubu kućišta nalazimo fizičke tipke i utore za dvije (nano) SIM i memorijsku karticu. Na vrhu se nalazi 3,5 mm audio utor, dok je microUSB na dnu i to između dviju rešetki od kojih je jedna vanjski zvučnik. Aluminijska poleđina sadrži samo Huawei logo, dok je na vrhu odvojen plastični dio na kojem se nalaze kamera i bljeskalica, a zanimljiv je podatak da je i taj mali plastični dio presvučen Gorilla Glass 3 zaštitnim slojem. Na vrhu prednjeg dijela imamo zvučnik slušalice, prednju kameru, senzore i notifikacijsku diodu koju ćete primijetiti tek kad zasvijetli.

Ukupan dojam je na vrlo visokom nivou i možemo zaključiti da je Huawei s aluminijskim kućištem ovoga puta napravio izvrstan posao i ponudio uređaj vrlo kvalitetne izrade, kojeg u svakom slučaju možemo svrstati u premium klasu.

Zaslon


Huawei je u P8 ugradio 5,2-inčni IPS-LCD zaslon rezolucije 1920 x 1080 točaka i presvukao ga Gorilla Glass 3 zaštitnim slojem. Posebno moramo pohvaliti ovu normalnu i razumnu FHD rezoluciju koja na 5,2” dijagonali nudi gustoću od više nego dovoljnih 424 ppi. Naime, većina proizvođača sada forsira QHD (2560 x 1440 točaka) rezoluciju za koju smo nebrojeno puta do sada konstatirali da je na uređajima ovih dimenzija nepotrebna i samo dodatno crpi bateriju.

Zaslon karakterizira i tzv. IPS-NEO panel koji omogućuje vjerniji prikaz boja, pa je tako crna usporediva čak s onom na AMOLED rivalima. Pozadinsko osvjetljenje je isto vrlo dobro, što utječe na vidljivost na danjem svjetlu koja je na razini najskupljih modela.

Hardver, performanse i povezivanje


Huawei svoje smartfone već nekoliko godina oprema procesorima iz vlastite proizvodnje. Tako je P8 pokretan Hisilicon Kirin 930 SoC-om koji sadrži osam Cortex-A53 jezgri, s tim da jedan set od njih četiri kuca na 1,5 GHz, a drugi na 2. Ovaj procesor na benchmark testovima ostvaruje rezultate u rangu npr. Samsungovog Exynosa 5433 u Galaxy Noteu 4 ili Qualcommov Snapdragon 805 u istom uređaju ili u Nexusu 6. Kad svemu ovome pridodamo 3 GB RAM-a, dobivamo konfiguraciju koja će osigurati besprijekoran rad doslovno svih aplikacija i visoku razinu igrivosti najzahtjevnijih igara. Više od ovoga razumnoj osobi jednostavno nije potrebno.

size="medium"

Interna memorija testiranog primjerka sadrži 16 GB prostora za pohranu, no napomenimo da na tržištu postoji i 64 GB verzija. Od 16 GB krajnjem korisniku je dostupno oko 10 GB, tako da ćete za sve ostalo morati koristiti MicroSD memorijsku karticu, a podržane su one do čak 128 GB kapaciteta. Ovdje dodajmo da memorijska kartica dijeli zajednički slot s drugom SIM karticom, tako da u isto vrijeme ne možete koristiti obje.

Kod povezivanja u startu spomenimo podršku za LTE Cat. 6, dakle podržane su brzine downloada do 300 Mbps, koje ćete, naravno, moći koristiti samo u odgovarajućim mrežama, a kod nas su trenutno podržane LTE Cat. 4 brzine, tj. do 150 Mbps. U praksi su se one kretale između 50 i 100 Mbps, što je u svakom slučaju izvrstan rezultat i više će ovisiti o operateru.

Od ostalih načina povezivanja spomenimo WiFi, što podrazumijeva WiFi Hotspot i WiFi direct. Dodajmo i to da Huawei ovdje nudi i tzv. WiFi+, tehnologiju koja omogućuje jednostavnije prebacivanje između poznatih WiFi mreža, tako da se uvijek spaja na onu s najjačim signalom i najvećom brzinom.

Uz WiFi+, Huawei je na P8 predstavio i tzv. Signal+ tehnologiju s dvije antene (jedna na vrhu, druga na dnu uređaja) što poboljšava prijem signala.

Uz ova dva plusa, imamo i Roaming+, što će omogućiti do tri puta brže spajanje na mrežu stranog operatera kad prijeđete granicu. Tu su još A-GPS, Bluetooth 4.1, NFC i USB on-the-go, kao i FM radio.

Prijem signala je zbog spomenute dvostruke antene izvrstan, a slijedi ga i opća kvaliteta zvuka. Vanjski zvučnik nije pretjerano glasan, ali njegov smještaj na donjem rubu omogućuje bolji doživljaj nego kod drugih modela kod kojih se nalazi na poleđini.

Softver i sučelje


Huawei P8 kao temelj koristi Android 5.0 Lollipop. Kao i većina drugih proizvođača, Huawei svoje modele oprema vlastitom nadogradnjom sučelja, a u ovom slučaju je to EMUI 3.1, nastao iz prethodnih Emotion UI varijanti. Kao što je već rečeno u recenziji modela P8 Lite, sučelje se sastoji od početnih zaslona na kojima se odmah nalaze aplikacije, dakle za njih nemamo posebnog izbornika, isto kao na iOS-u i mnogim Kineskim Androidima (Xiaomijev MIUI i sl.).

EMUI sučelje na Huaweiju P8 dolazi kao pravo osvježenje jer nudi pregršt korisnih opcija, ali će istovremeno zahtijevati privikavanje. Već na zaključanom zaslonu će vas ugodno iznenaditi izmjenom prekrasnih pozadinskih slika i to svaki put drugom. Naravno, dogodit će se da se koja tu i tamo ponovi, ali je stvar općenito dobro riješena jer radi brzo i besprijekorno, za razliku od mnogih sličnih aplikacija iz Play trgovine koje nisu i ne mogu biti optimizirane za sve uređaje.

size="medium"

Zaključani zaslon posjeduje i posebno dizajnirane prečice do kojih se dolazi gestom povlačenja prstom od dna prema gore (inače, povlačenje lijevo-desno ga u potpunosti otključava). Uz prečice prema postavkama i aplikacijama (snimač zvuka, svjetiljka, kamera, kalkulator), zaključani zaslon nudi i kontrolu glazbenog svirača, što također može biti zgodno.

Tu je još i širok izbor stilova i tema, odnosno skinova sučelja koje možete birati u postavkama, a sustav omogućuje i postavljanje željenog broja stupaca i redova aplikacija na početne zaslone. Ponuđene su varijante 4x5, 5x4 i 5x5. Zanimljivo je da Huawei ovdje nudi i mogućnost da se ikonice same poravnaju kad neku aplikaciju deinstalirate, kao i njihovo preslagivanje kada uređaj protresete.

Prostor za obavijesti je također dizajniran u skladu s ostatkom sučelja i sastoji se od dva taba: u jednom nudi same obavijesti, u drugom prečice prema često korištenim postavkama, a poseban naglasak je dan na dizajn.



Task manager je u odnosu na klasični Android isto redizajniran, ali je, kao što smo rekli u recenziji modela P8 Lite, pomalo nepraktičan jer nudi tabelarni prikaz aktivnih aplikacija i ograničeni broj onih koje istovremeno možete vidjeti.

Naravno, ako ste pristaša klasičnog Android sučelja, imate punu slobodu instalirati alternativni launcher koji će vam donijeti izbornik s aplikacijama i još dosta toga približiti izvornom Androidu, ali imajte na umu da je integracija EMUI sučelja prilično duboka i da će neki njegovi elementi uvijek biti vidljivi.

Sve u svemu, sučelje ovakvo kakvo jest sasvim će sigurno iziskivati određeno vrijeme privikavanja, ali je najvažnija stavka da je brzo, stabilno i fluidno i da ni na kakve probleme u radu u ovih nekoliko dana igranja s njim nismo imali.

Kamera


Glavna kamera Huaweija P8 ima senzor od 13 megapiksela, opremljena je LED bljesklaicom i optičkom stabilizacijom. Otvor blende je f/2.0, što je više od većine današnjih kamera na smartfonima koji u pravilu sadrže f/2.2, ali i veći od f/1.8, koliko nudi npr. LG G4. Dakle, fotografije u slabijim svjetlosnim uvjetima bi teoretski trebale biti nešto bolje, ali ovu prednost će donekle neutralizirati relativno mala veličina samog piksela od 1,12 mikrometra.

columns="4" size="medium"

Sučelje kamere otprilike odgovara onom u modelu P8 Lite, dakle s jednostavnim rasporedom osnovnih stavki na primarnom zaslonu, dok se dodatne opcije i podešavanje parametara kriju dublje u izborniku postavki. Tako je na desnoj strani moguće birati između fotografiranja, video snimanja, uljepšavanja lica i ubrzane snimke, a na istom dijelu se nalaze prečica prema galeriji i postavljanje filtera.

S lijeve strane imamo odabir prednja/stražnja kamera, upravljanje bljeskalicom i izbornik postavki. Tu možete odabrati HDR način snimanja, staviti vodeni žig na fotografije, podešavati dodatne načine i scene, uključiti panoramu i sl. Dodatna tipka za postavke otvara mogućnosti podešavanja veličine fotografije. Tako možete snimati u rezoluciji 13 MP (omjer 4:3), 10 MP (16:9), 10 MP (1:1), 8 MP (4:3) i 6 MP (16:9). Tu je još i geo označavanje, odabir lokacije spremanja fotografija, samookidač, refokus, podešavanje balansa bijele boje, ISO osjetljivost itd.

Fokusiranje i okidanje se odvija dosta brzo i tu praktički nema nikakvog kašnjenja, osim ako je uključena bljeskalica, koja će cijeli proces produljiti za koju sekundu. U ovom će slučaju pomoći optička stabilizacija, ali je još uvijek potrebna mirna ruka.

Kvaliteta fotografija generalno je vrlo visoka. Nudi prilično dobar kontrast, oštrinu i prikaz boja, ali nešto slabiji dinamički raspon (primjer fotografije palme s odsjajem u lijevom kutu). Srećom, tu je izvrsna HDR funkcija koja će u mnogim sličnim situacijama spasiti stvar.

U slabijim svjetlosnim uvjetima veći otvor blende neće puno pomoći, ali ono što hoće je već spomenuta optička stabilizacija.

Bljeskalica je dovoljno jaka da u mraku osvijetli subjekt i tu nemamo posebnih prigovora, osim na odsjaj koji će se pojaviti ako snimate iz neposredne blizine.

1080p video je zadovoljavajuće kvalitete, ali ispod razine koju nudi većina top modela. Krivac za ovo je prilično visok stupanj kompresije, a dojam donekle popravlja digitalna stabilizacija i snimanje stereo zvuka.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

1080p video:



[responsive_youtube VbVCOgiXXRM]

Baterija


U Huaweiju kažu da će baterija kapaciteta 2600 mAh u P8 izdržati do dan i pol prosječnog korištenja. Očekivano, takav scenarij moguć je samo u teoriji i to ako uređaj koristite umjereno, dok će malo zahtjevniji korisnici morati potražiti punjač već istog dana u kasno popodne.

Prosječnom korisniku baterija će ipak izdržati od ujutro do navečer, dakle slobodno se možete pripremiti na uobičajen ciklus dnevnog korištenja i punjenja po noći.

Ovo podrazumijeva stalno aktivnu internetsku vezu, sinkronizaciju dvaju e-mail pretinaca, dvije chat aplikacije, do pola sata razgovora, sat vremena surfanja ili korištenja društvenih mreža, 20 minuta igranja, pola sata slušanja glazbe i povremenu komunikaciju putem maila.

Zaključak


Na početku zaključka želim naglasiti da sam ovom uređaju dugo tražio objektivnu manu, jer je red da se nešto napiše i pod rubriku nedostaci. Već u glavnim karakteristikama mogli ste vidjeti da je njegova cijena razumna pa zato ni sve komparativne nedostatke u odnosu na top klasu ne možemo posebno naglašavati.

Dakle, jedini objektivni nedostaci Huaweija P8 su nešto slabije performanse kamere u odnosu na recimo Galaxy S6, ali i dalje dovoljno dobre da opravdaju cijenu. Istina, video je mogao biti malo bolji. Isto tako će i privikavanje na EMUI sučelje zahtijevati određeno vrijeme privikavanja, ali opet manje nego što je to slučaj kod drugih sličnih sučelja.

Profinjeno aluminijsko kućište u kombinaciji s izvrsnim zaslonom i vrhunskim hardverom čini cjelinu koja će zadovoljiti i ona najzahtjevnije, tako Huawei P8 možemo nazvati flagshipom razumne cijene. Naime, ako pogledate što od novijih modela konkurencija nudi za isti iznos, sve će vam biti jasno. Tako se npr. HTC One M8s na papiru i u praksi pokazao dosta lošijim kad su performanse u pitanju, ali i po ukupnom dojmu jer je veći, nezgrapniji i teži, a ima manji zaslon.

Kao alternativu u obzir treba uzeti i lanjske top modele drugih proizvođača, koji se sada mogu naći po otprilike istoj cijeni kao i ovaj, ali se specifikacijama još uvijek “drže”.

Bilo kako bilo, Huawei P8 je na nas ostavio izvrstan dojam i toplo ga preporučamo svima kojima treba relrelativno veliki zaslon, pouzdan rad i performanse, a istovremeno ne žele plaćati preko 1000 kuna više za flagshipe najzvučnijih brandova. Na kraju spomenimo i tri godine jamstva koje Huawei daje za ovaj uređaj, što nikako nije za zanemariti.

Huawei P8 Video recenzija


[responsive_youtube RSHDIFSU7qg]