iOnik L1001 - Recenzija

 

iOnik L1001 Recenzija

iOnik je njemačka tvrtka koja se ne bavi proizvodnjom smartfona i tableta nego od posrednika naručuje gotove proizvode i prodaje ih pod svojim imenom. U principu se radi o tzv. budget uređajima gdje je cijena najbitnija stavka. Upravo takav je je L1001, tablet iz L serije rezervirane za Android koji se u Instar informatici prodaje po cijeni od 699,00 kn. To nam odmah govori da bi trebao imati skromne performanse, ali vidjet ćete da ima i dobrih karakteristika, naravno, u okviru cijene.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

260 x 150 x 10,3 mm




Masa

498 grama




Zaslon

10,1″ TN LCD, 1024 x 600, 117 ppi




SoC

MediaTek MT8127




CPU

4x Cortex-A7 1,3 GHz




RAM

1 GB




Interna memorija

8 GB




Micro SD

do 32 GB




Povezivanje

WiFi 802.11 b/g/n, A-GPS, Bluetooth, micro USB, USB OTG




OS

Android 5.1 Lollipop




Kamera

2 MP; VGA video




Prednja kamera

0,3 MP (VGA); VGA video




Baterija

5000 mAh




Cijena







PREDNOSTI

NEDOSTACI





Razumna cijena

Loš kontrast i prikaz boja na zaslonu




Dobra autonomija

Kvaliteta kamere




Solidne performanse s obzirom na cijenu

Malo dostupne interne memorije




DIZAJN I KUĆIŠTE


Sve što vidite na iOniku L1001 je plastika, čak i na prednjoj strani umjesto stakla jer se moralo štedjeti kako bi cijena ostala niska. S prednje strane osim zaslona imamo samo VGA kameru, a straga 2 MP kameru, zvučnike te oznake modela, priključaka i tipki. Zgodno je što je sve lijepo označeno, no većina bi shvatila čemu što služi i bez simbola. Sve tipke i priključci su smješteni na jednoj strani, a redoslijed je sljedeći: tipke za regulaciju glasnoće, tipka za uključivanje, micro USB, 3,5-mm i HDMI priključci, utor za micro SD karticu, tipka za resetiranje i mikrofon.



Plastika na poleđini je crne mat boje i ugodna je na dodir, ali je raj za otiske prstiju. Gledajući s pozitivne strane, nije preglatka i nemate osjećaj kao da će vam uređaj ispasti iz ruke. "Mesa" oko zaslona ima, pogotovo na kraćoj strani, ali barem imate gdje odložiti palčeve dok tablet držite u horizontalnom položaju. Sve je prilično jednostavno i nadohvat ruke. Općenito, kvaliteta izrade nije na visokoj razini, ali to ne bi bilo baš objektivno smatrati velikim nedostatkom jer je jednostavno nemoguće zadržati ovako nisku cijenu ako se ide na skuplje materijale.

ZASLON


Zaslon ima TN panel čija je "odlika" da se već pri manjim kutovima gledanja boje izobliče. U ovom slučaju je izobličenje toliko izraženo da je ponekad vrlo teško naći odgovarajući kut. Rezolucija od 1024 x 600 je više primjerena za 7 ili 8-inčne tablete jer na dijagonali od 10,1" daje mršavih 117 ppi i taj nedostatak dolazi do izražaja kod čitanja sitnog teksta, ali kod gledanja filmova se teško primijeti. Stranice zaslona su omjera 16:9, ali rezolucija 1024 x 600 mu ne odgovara pa je slika izdužena, odnosno spljoštena, ovisno o tome u kojoj orijentaciji držite uređaj. Ne može se pohvaliti ni preciznošću, a to zna biti frustrirajuće kod pisanja teksta gdje svako malo registrira dva slova odjednom. Uređaj nema senzor ambijentalnog osvjetljenja pa sami morate regulirati pozadinsko osvjetljenje zaslona. Kako je tablet više kućni komad elektronike, bit će dovoljno i na 50% jačine, a ako vam kroz prozor prodire jako svjetlo ćete klizač potegnuti skroz udesno. Ako se nekim slučajem odvažite i izađete na balkon tijekom sunčanog dana, brzo ćete požaliti jer je vidljivost na otvorenom očajna.

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


Pokretač sustava je MediaTekov čipset MT8127 stvoren isključivo za tablete. Nije baš novijeg datuma i ima već pomalo zaboravljene Cortex-A7 jezgre, no performanse su sasvim pristojne. Četiri jezgre takta 1,3 GHz i Mali-450 MP GPU ne zvuče kao san svakog gejmera, čak ni svakog drugog, ali visoke performanse u 3D igrama nisu smisao ovog tableta. Probao sam Asphalt Nitro i ne može se reći da radi glatko, ali je u svakom slučaju dovoljno igriv. Nedostatak radne memorije ćete osjetiti tek kod prebacivanja između velikih aplikacija, ali u principu je 1 GB dovoljno za sufranje, gledanje videa na YouTubeu, pregledavanje npr. PDF dokumenata i sl.

size="medium"

Na poleđini uređaja se nalaze dva zvučnika za koje sam prilično siguran da nisu stereo. Ako tablet koristite za slušanje glazbe i položite ga na stol, zvuk će biti prigušen, ali srećom su zvučnici dovoljno glasni da to ne smeta. Visoki tonovi su previše izraženi i malo kvare zvučnu sliku, pogotovo kad glasnoću pojačate preko polovice snage. Slušalice koje se dobivaju u paketu nemaju preloš zvuk, ali im definitivno fali jačine i basa.

Jedini bežični načini povezivanja ovog tableta su Wi-Fi i Bluetooth, a podržani WiFi standardi su b/g/n. Doseg mu je dobar, ali nikako nije među boljim tabletima koje sam imao prilike testirati. Uređaj podržava USB on-the-go i ima HDMI izlaz, što više ne viđamo tako često.

SOFTVER I SUČELJE


Tvorničko Android sučelje dokazano ima najbolje performanse i vjerojatno, a i puno je zgodnije za manje tvrtke i ekipa u iOniku je toga svjesna. Teško je na ovako jeftinom tabletu očekivati Marshmallow, a s obzirom da danas u prodaji još uvijek možete pronaći tablete s Jelly Beanom (!), i verzija 5.1 je dobrodošla. Tko zna, možda s vremenom dobije i nadogradnju na noviju verziju, iako su šanse relativno male. Od deklariranih 8 GB interne memorije dobar dio zauzima operativni sustav i nakon što instalirate svoje omiljene aplikacije, ostat ćete na otprilike 2 GB slobodnog prostora. Srećom, podržane su micro SD kartice kapaciteta do 32 GB pa je preporučljivo da odmah ubacite jednu ako vam tablet služi za slušanje glazbe i gledanje HD filmova.



Drago nam je da sustav nema nimalo bloatwarea jer je svaki MB dragocjen. Osim standardnih tvorničkih aplikacija, poput Androidovog (web) Preglednika, E-pošte, Glazbe, Kalkulatora, Galerije i Preglednika datoteka, naći ćete i neke koje se mogu skinuti s Trgovine Play na bilo koji Android uređaj - Hangouts, Kalendar, Gmail, Karte, Sat i YouTube. Definitivno prilikom prvog uključivanja imate dojam da ste kupili Nexus tablet, barem po instaliranim aplikacijama.

Na zaključanom zaslonu je samo prečac za kameru koju ćete zbog njezine kvalitete koristiti vrlo rijetko, a kontrolni centar je klasični s prikazom vremena i datuma, razine baterije, prečacem za postavke sustava, prekidačima za bežične veze, lokaciju, audio profile i sl. te klizačem za regulaciju osvjetljenja zaslona. I navigacija kroz izbornike je dobro poznata - tri standardne softverske tipke. U horizontalnoj orijentaciji je ikona izbornika s aplikacijama smještena s desne strane, a sam izbornik nema nikakve dodatne opcije i aplikacije uvijek sortira po abecedi. Widgeti i pozadinske slike se konfiguriraju dugim pritiskom na prazno područje početnog zaslona.



Galerija je prilično osnovna, s tek nekoliko opcija sortiranja sadržaja (npr. po vremenu ili lokaciji). Budući da sustav nema posebni video player, upravo je Galerija postavljena kao zadana za reprodukciju videa. Ako slučajno imate film s AC-3 zvukom, Galerija će reproducirati samo sliku, no rješenje za to je krajnje jednostavno, instalirate npr. BS Player i sve funkcionira savršeno. Glazbeni player radi svoj posao i osim standardnog ekvilizatora ima i nekoliko efekata. FM radio je zgodno rješenje jer možete slušati svoju omiljenu radio postaju i izvan dosega WiFija.

Nije se išlo ni na kakvu alternativnu tipkovnicu, dijelom zato što je Googleova jedna od najboljih na Androidu, ali i zbog redovnog ažuriranja koje nema nikakve veze s proizvođačem, nego direktno s Googleom.

KAMERA


Kamere na tabletima su valjda najsporednija stvar na svijetu. Kod skupljih uređaja su čak i solidne, sa senzorima preko 13 MP i LED bljeskalicama, ali teško se mogu mjeriti s onima na smartfonima. Nije teško pogoditi zašto - tako veliki uređaji su vrlo nespretni za nošenje i držanje u položaju za fotografiranje.

size="medium"

iOnik L1001 je opremljen najosnovnijom mogućom kamerom, rezolucije 2 MP za fotografije i VGA za video zapise. Rezolucija se u postavkama može smanjiti i na 1 MP, no ne postoji razlog zašto biste to učinili jer ni 2 MP nije blizu idealnog. Osim rezolucije, u postavkama se može regulirati ekspozicija i balans bijele boje, a čak je dostupan i noćni način te nekoliko efekata (mono, sepija, negativ, plava sepija, estetika lica). Teško je naći lijepe riječi za kvalitetu fotografija, koliko god bila mala očekivanja. Nedostaje im oštrine, kontrast je vrlo loš, boje su isprane i u svim situacijama je primjetan šum. I kod najlošijih kamera dobivamo relativno dobre fotografija dok ima dovoljno svjetla, no ovdje nije dobro ni kad ima previše ni premalo svjetla, a sredinu je teško pogoditi. Ako baš nemate krumpir uza se, ova kamera će ipak poslužiti. Unatoč svemu, sasvim je jasno da kamera stavljena u potpuno drugi plan i da uopće nema smisla previše diskutirati o njoj.

size="medium"

Video zapisi se snimaju u VGA rezoluciji (640 x 480) i podsjećaju na one kakve smo snimali prije pet ili više godina, prije ekspanzije HD zaslona na kojima bi se prikazivali.

BATERIJA


Ako tražimo najsvjetliju točku iOnika L1001, to je svakako baterija. 5000 mAh je manje od onoga što se može naći u tabletima sa zaslonima dijagonale 10,1", ali mala rezolucija i četverojezgreni procesor relazivno niskog takta ne mogu biti veliki potrošači. Vjerujem da je mnogima tablet izbor broj 1 za gledanje filmova pa je zanimljiv podatak da reprodukcija HD filma u trajanju od dva sata potroši maksimalno 20% baterije pri osvjetljenju zaslona na 50% i glasnoći zvuka također na 50%. Dakle, može se izvući 10 sati zaslona, tj. 5-6 filmova. Naravno, ovaj rezultat je moguće ostvariti ako tijekom reprodukcije niste povezani na WiFi mrežu. Punjenje baterije priloženim punjačem od 2A traje između 5 i 6 sati.

ZAKLJUČAK


iOnik L1001 je tipičan primjer budget tableta gdje se gleda na maksimalnu uštedu i barem donekle pristojne mogućnosti. Uistinu, dobro posluži za surfanje internetom, pregledavanje PDF datoteka i gledanje filmova ili videa na YouTubeu, uz sasvim pristojnu autonomiju baterije. Kvaliteta zaslona je definitivno bolna točka, no tko može preći preko toga jer mu treba veća površina, svakako može računati na to da će biti zadovoljan ponuđenim.