iPhone ili Android? - Vodič za neznalice



Zadnjih nekoliko godina tržište smartfona podijeljeno je isključivo na dva tabora: Android, koji zauzima oko 85% i iOS s cca. 14% tržišnog udjela. Budući da sve ostale platforme zajedno zauzimaju manje od 1% udjela, možemo ih smatrati zanemarivima.

Tako smo dobili crno-bijelu sliku svijeta, koju opisuju rasprave na temu koji je bolji, a često se mogu čuti i prepucavanja, pa čak i svađe suprotstavljenih tabora. Ali ne brinite, nije to ništa novo, budući da sličnu situaciju imamo i na drugim područjima. Fotografi se tako često prepiru oko Canon i Nikon fotoaparata, ljubitelji piva se pokockaju oko Žuje i Karlovačkog, a recimo biciklisti oko Shimano i Campagnolo komponenti. Netko će se sada sjetiti Mercedesa i BMW-a ili recimo Stojadina i Lade.

Naravno, najveći dio ovih rasprava temeljen je na subjektivnim stavovima, jer su ukusi i korisnička iskustva individualne prirode. Zbog toga u ovom tekstu njima nećemo pridavati posebnu pažnju, već ćemo se fokusirati na objektivne prednosti i nedostatke jednih i drugih.

Zatvoreni i otvoreni eko-sustav




Razlog zašto je Android uređaja toliko više leži u činjenici što ih proizvodi veći broj proizvođača, odnosno brandova, a velika većina njih spada u srednji ili niži cjenovni razred, dakle dostupni su širem krugu kupaca. iPhone, s druge strane, proizvodi samo Apple i to unutar zatvorenog eko-sustava, dakle svoj softver (iOS) ne licencira drugima, što mu osigurava apsolutnu kontrolu nad cijelom platformom.

Apple, dakle, proizvodi samo smartfone višeg cjenovnog ranga, i na godišnjoj razini u pravilu nudi samo dva modela. Ovakva politika, logično, sužava krug potencijalnih kupaca, no ne znači nužno da je (za Apple) loša, što se vidi iz bilanci poslovanja. Naime, usprkos ograničenoj ponudi, Apple prodajom smartfona ostvaruje veću dobit od svih ostalih proizvođača zajedno. Razlog tome je što skuplji uređaji u svojoj cijeni sadrže i veću dodanu vrijednost.

Zasloni


Ako ste se namjerili na iPhone, po ovom pitanju nemate puno izbora. U ponudi su dijagonale od 4,7 i 5,5 inča, a možete naći i 4-inčni iPhone SE. Dakle, ovdje se morate odlučiti koja veličina uređaja i zaslona vam najviše odgovara. Ako ne surfate često i ne radite s mailovima, manje gledate video sadržaj i manje se igrate, manji se model činiti logičnijim izborom. Na većem zaslonu je sve preglednije, jasnije i upotrebljivije, ali tada se morate pomiriti i s većim gabaritima.

Kod Android smartfona na raspolaganju su vam zasloni dijagonale od recimo 4,5 pa sve do 6,4 inča. Ovdje također morate utvrditi što vam točno treba, s tom razlikom što imate veći izbor. Imajte na umu da je veličina zaslona kod najvećeg dijela kupaca polazišna točka.

U zadnje dvije godine, na tržištu je najviše Android uređaja sa zaslonima između 5 i 5,5 inča, koji sada predstavljaju nekakav standard. Ovdje ponovimo da velik broj 5-inčnnih Androida stane u kućište 4,7-inčnog iPhonea, dakle sama dijagonala zaslona ne definira nužno ukupne vanjske gabarite. Isto vrijedi i za 5,5-inčni iPhone, u kojeg mogu stati i poneki 6-inčni Androidi.

Što se kvalitete zaslona tiče, možete biti sigurni da Apple u svoje proizvode ugrađuje najbolje što postoji na tržištu, ali za sada u okvirima IPS LCD tehnologije. Naime, ova tehnologija ima svoja ograničenja i u zadnje dvije generacije ne može izravno konkurirati Super AMOLED tehnologiji koju koristi Samsung.

Dakle, Samsung na najskupljim uređajima, koji su inače u cjenovnom rangu iPhonea, nudi objektivno bolji prikaz, a onima kojima se boje čine prezasićenima, ponudio je softversko podešavanje.

Dakle, u ovom trenutku jedino Samsung (i proizvođači kojima je licencirao svoju tehnologiju) nude objektivno bolji zaslon od onog na iPhoneu, dok je situacija s proizvođačima koji koriste IPS otprilike jednaka. Najbolji dokaz ovome dolazi izravno iz Applea, jer je procurila informacija da upravo od Samsunga naručuje AMOLED zaslone za sljedeću generaciju iPhonea.

Ipak, zaslon ovdje ne bi trebao biti deal-breaker, i nećete ništa pogriješiti kojeg god izaberete. Naravno, jeftiniji Android uređaji donose i objektivno lošije zaslone, koji možda nisu izravno usporedivi s onima na iPhoneu, no treba reći da se situacija u zadnje dvije godine i po tom pitanju popravila, tako da je i u nižem cjenovnom rangu teško naći zaslon s lošim prikazom. Eventualno trebate pripaziti da ne kupite prejeftin smartfon s nešto starijom generacijom zaslona, koja uz lošiji prikaz, nudi i manju razinu preciznosti, te slabiji odaziv.

Hardver


iPhone je prethodnih godina dolazio s realno slabijim hardverom od Androida iz istog cjenovnog razreda, no to nije utjecalo na njihov međusobni odnos performansi, budući da Android općenito pokazuje veću glad za resursima od iOS-a. Ipak, čak i ova situacija se polako mijenja, jer novije generacije iPhonea počinju stizati jačim procesorima i većom količinom memorije, ali ne zato da bi na papiru izgledali bolje, već zbog realne potrebe za podrškom novih mogućnosti.

size="full"

Kupci iPhonea više nisu zakinuti za veličinu zaslona, ali jesu kad je u pitanju odnos zaslona i okvira, budući da aktualni iPhone 7 i iPhone 7 Plus izgledaju isto kao i dvojac iz 2014. godine. Unutar ovog razdoblja Androidi su dodatno evoluirali, tako da danas u kućište veličine iPhonea 7 Plus komotno mogu stati 6-inčni Androidi, a vidjeli smo da je Xiaomi nedavno smjestio i 6,4-inčnog.

Apple, dakle, na području dizajna kućišta zaostaje za proizvođačima Androida, i to je cijena koju ćete morati platiti ukoliko želite koristiti iOS, odnosno ponositi se jabukom na smartfonu. Hoće li sljedeći iPhone doći s boljim omjerom zaslona i «mesa», za sada je teško špekulirati, iako neke glasine najavljuju da bi dizajn najesen trebao biti drastično izmijenjen.

Kao hardversku manu iPhonea, svakako treba spomenuti nedostatak LED lampice za obavijesti. Istina, nemaju je ni svi Androidi, ali ako vam je potrebna, barem imate slobodu izbora i odabrati uređaj koji ju ima. Vlasnici iPhonea su na nedostatak ove lampice naviknuti i ne doživljavaju ga kao problem. S druge strane, pitanje je kako ga doživljavaju njihovi sugovornici, kada na vrijeme ne dobiju uzvratnu poruku ili poziv.

Na kraju ovog dijela spomenimo i vodootpornost. Mnogi proizvođači Androida već nekoliko generacija nude vodootporne uređaje, što može biti dosta praktično. Apple se dugo opirao ovom trendu, ali je u najnovijoj generaciji iPhonea popustio, te uveo IP67 certifikat.

Povezivanje


Povezivanje s drugim uređajima bio je i ostao jedna od najvećih mana iPhonea. Za razliku od Androida, mogućnosti su po ovom pitanju ograničene. iPhone ne možete spojiti na računalo kao vanjsku memoriju i jednostavno prebacivati sadržaj, već to morate činiti putem iTunesa ili odgovarajućih alternativnih aplikacija.

Ovaj se problem često očituje u inkompatibilnosti nekih video formata. Tako ako npr. želite prebaciti film u Appleu nepoznatom formatu, prvo ćete ga morati konvertirati, što iziskuje dodatno vrijeme, odnosno morat ćete tražiti video player koji podržava vaš format.

Kod Androida je ovo riješeno dosta jednostavnije. Predinstalirani video playeri u principu pokreću sve video datoteke i podržavaju većinu popularnih codeca, dok prebacivanje ide vrlo jednostavno putem mass storage protokola ili putem WiFi-a.

Najnoviji iPhone je izgubio i 3.5 mm audio utor, zbog kojega morate koristiti priložene slušalice, a ako želite stare, trebat će vam adapter. Što se punjenja tiče, iPhone se puni putem posebnog Appleovog Lightning utora i kabela, dok Androidi koriste micro USB ili USB-C, tako da ako ostanete prazne baterije, veća je vjerojatnost da ćete uspjeti užicati punjač za Android.

Softver


Softver je dvostruki mač. Appleov iOS u prvom redu nudi veću razinu sigurnosti i konzistenciju u radu, dok je Androide lakše «probiti». Naravno, razmjeri ove nesigurnosti nisu toliki da bi na dnevnoj bazi predstavljali problem, ali je svakako preporučljivo da na Androide instalirate samo aplikacije iz službene trgovine.

size="full"

iOS sam po sebi iziskuje manje resursa od Androida i uglavnom radi uglađenije, što se može primijetiti na hardverski slabijim Androidima, koji opet dolaze i po neusporedivo manjim cijenama.

Jači Androidi već neko vrijeme ne pate od problema zastajkivanja i zapinjanja, no zna se dogoditi da neki proizvođač svoje uređaje opremi loše optimiziranom nadogradnjom sučelja, što dodatno iscrpljuje resurse i rezultira lošijim korisničkim iskustvom. Ovdje nema pravila, jer isti ti proizvođači u prvim nadogradnjama softvera spomenute probleme često i isprave.
Zastajkivanje se najčešće događa kod uređaja opremljenim procesorima starije generacije, koji nisu u stanju nositi se s novijim aplikacijama i većim rezolucijama zaslona.

size="full"

iPhonei novijih generacija nude i šire mogućnosti upravljanja sučeljem, tj. otkad je Apple predstavio 3D touch tehnologiju. Upotrebom senzora koji razlikuje jačinu pritiska prsta na zaslon, sustav nudi širi spektar akcija. Tako, primjerice, jačim pritiskom na ikonicu kamere na početnom zaslonu u startu možete odabrati želite li snimiti selfie ili klasičnu fotografiju. Slično je i s drugim aplikacijama, koje izbor akcija ponude prije samog pokretanja.

S druge strane, iOS za Androidom i dalje zaostaje po pitanju personalizacije. Ni 10 godina nakon prvog iPhonea, Apple još uvijek ne poznaje koncept widgeta, koji na početnim zaslonima Androida nude razne korisne informacije i detalje. Apple je, doduše, na jednoj od novijih verzija iOS-a uveo određenu vrstu widgeta, ali ne na početnim zaslonima, već u akcijskom centru, za pristup kojem je potrebno izvršiti dodatnu radnju, što govori da je razina upotrebljivosti manja.

Generalno, Android uređaji nude neusporedivo više mogućnosti podešavanja i prilagođavanja vlastitim željama nego iPhone, što opet ovisi i o proizvođaču. Neki će reći da je iOS bolje dizajniran, što je djelomično točno, no opet ovisi koji Android uređaj odaberete, odnosno kako je nadograđeno njegovo korisničko sučelje.

Kamere


Ovdje nema puno filozofije. iPhone kao izrazito skup uređaj nudi ponajbolju kameru na tržištu, naravno, u usporedbi s odgovarajućom generacijom drugih uređaja. Primjerice, Samsung, Sony ili HTC, koji su izašli iste godine, nudit će otprilike istu kvalitetu fotografija, a razlike među njima će mjeriti sitnicama, koje opet mogu biti i od veće važnosti ako vam točno određena funkcija kamere treba. Za detalje o kamerama i njihovim mogućnostima, pogledajte recenzije uređaja koje namjeravate kupiti, gdje možete naći i primjere fotografija.

Baterija i autonomija


iPhone će prosječno zahtjevnom korisniku osigurati do jedan dan autonomije, a Plus verzija i nešto više od toga. Ipak, ako ćete se ponekad dulje poigrati ili više surfati, raditi s mailovima i chat aplikacijama, slušati glazbu ili zapeti na društvenim mrežama, očekujte da će vam punjač (ili power bank) zatrebati već u popodnevnim satima.

Ništa bolja situacija nije ni kod Androida, koji nude otprilike jednake rezultate, no ovdje ponovo do izražaja dolazi raznovrsnost ponude Android uređaja. Oni u raznim veličinama nude baterije s osjetno većim kapacitetima, pa tako sada i za relativno mali iznos možete nabaviti 5,5-inčni Android s baterijom od 4000 mAh, koja će vas poslužiti i puna dva dana. Što je najzanimljivije, takvi uređaji nisu ništa veći ni teži od 5,5-inčnih iPhonea, a neki su čak i manji.

Problem kod iPhonea je i nedostatak podrške za brzo punjenje. Mnogi Androidi svoju bateriju mogu napuniti za sat vremena, dok je kod iPhonea situacija lošija. iPhone 7 se napuni za cca 90 minuta, a iPhoneu 7 Plus će trebati i više od dva sata.

Zaključak


I koja je na kraju prava platforma za vas? Ako niste sigurni, svakako dobro poučite svaku od gore navedenih stavki i pokušajte odrediti prioritete. Ako je moguće, iskoristite iskustva drugih, iako se ona ne moraju nužno poklapati s važim zahtjevima i navikama.

Ono od čega treba krenuti je novac. Ako nemate dovoljno novca ili iz bilo kojeg razloga ne želite potrošiti cijelu prosječnu plaću na mobitel, problem je možda riješen sam od sebe, jer ste u tom slučaju osuđeni na jeftiniji Android uređaj, koji opet ne mora nužno biti lošiji. Naravno, sve ovo vrijedi za nove uređaje, jer uvijek možete kupiti i rabljeni iPhone.

Ne postoji univerzalni recept, kao ni točno određeni profil ljudi kojemu bih preporučio ovu ili onu platformu. Svatko treba sagledati vlastite potrebe i na temelju dostupnih informacija odrediti koja je za njega bolja. Zato se nadam da sam vam ovim tekstom barem malo pomogao.

Za više detalja, pročitajte recenzije uređaja za koje se zanimate, a ako ciljate na najbolje, svakako pogledajte koji su uređaji obilježili 2016. godinu.