Recenzije Windows

Lenovo Miix 2 10 - Recenzija

Lenovo Miix 2 10

Prošlo je nešto više od godine dana otkako se na našem testu našao neki Windows tablet. Interes za ovim proizvodima se ne može usporediti s onim koji vlada za Android tabletima, a isto tako i za Appleovim iPadom. Nedavno smo vidjeli da se Microsoftovi gubici, nastali zbog forsiranja Surface tableta, procjenjuju na 1,7 milijardi dolara, što se može okarakterizirati kao svojevrstan udarac cijelom eko-sustavu. Ipak, mnoge tvrtke smatraju da ponudom upravo Windows tableta mogu dobro zaraditi, a jedna od takvih je i kineski Lenovo. Naravno, Surface je prilično skup proizvod i kao takav dostupan vrlo uskom krugu kupaca, dok drugi proizvođači u svom portfoliu nude i jeftinije modele.

Jedan od takvih je i Lenovo Miix 2 10 s cijenom od cca. 3.500,00 kuna, koji dolazi u zanimljivo dizajniranom kućištu, ali i u kompletu s fizičkom tipkovnicom, što kod Surfacea, ali i mnogih drugih uređaja nije slučaj, gdje ju je potrebno kupiti posebno.

Zahvaljujući HGspotu, s Lenovo Miix 2 10 uređajem smo se družili nekih tjedan dana, a kakve je dojmove na nas ostavio, pročitajte u nastavku.

Osnovne karakteristike


Masa: 620 grama, 1080 grama s tipkovnicom

Zaslon: 10,1” IPS LCD, 1980 x 1200 točaka,  ppi

CPU: Četverojezgreni Intel Z3470 1,33 GHz

RAM: 2GB

Interna memorija: 64 GB

Utor za memorijske kartice: Da

Povezivanje: WiFi, Bluetooth, HDMI, USB

3G: -

4G: -

OS: Windows 8.1

Kamera: 5 MP

Prednja kamera: 2 MP

Cijena: 3.495,00 kuna

Ustupio: HGspot

Prednosti


Vrlo dobar Full HD zaslon

Fizička tipkovnica u prodajnom paketu

Puni Windows 8.1 operativni sustav

Cijena

Nedostaci


Slabiji procesor i mala količina RAM-a

Spor trackpad na tipkovnici

Dizajn, kućište i ergonomija (ne nužno tim redosljedom)




Lenovo Miix 2 10 najprije treba promatrati kao hibridni uređaj, jer zajedno s tipkovnicom tvori cjelinu koja nudi kombinaciju ugode rada na zaslonu osjetljivom na dodir i produktivnosti u punom Windows okružju.

Simbioza tableta i tipkovnice izvedena je na prilično intuitivan način - magnetom. Naime, do sada smo mogli vidjeti razne načine spajanja tableta na tipkovnice s prilično lošim i nepraktčinim rješenjima, od koncepta gdje tablet samo stoji na postolju, do raznih opruga i brava koje ga oba komada drže na okupu.

Magnetsko spajanje se čini dosta praktičnijim, štoviše, ono to u suštini i jest. Naime, magnet koji tablet pridržava na postolju u tipkovnici je dovoljno jak da kad podignete tabelt, tipkovnica se podiže s njim. Isto tako, ako uređaj držite samo za tipkovnicu i okrenete naopako, dogodit će se isto, obje komponente ostaju spojene. No ipak, ovdje savjetujemo krajnji oprez jer i manji trzaj rukom može rezultirati ispadanjem tableta na pod.

Dakle, ovdje mi nije bio cilj demonstrirati nikakvo žongliranje, već samo ukazati na jakost magneta koja je sasvim dovoljna za normalno korištenje uređaja.

“Otklapanje i zaklapanje” se odvija krajnje jednostavno i izvedeno je na izvrstan način. Sve sjeda na svoje mjesto, a kada tablet želite odvojiti od tipkovnice, dovoljno ga je podignuti pod kutem. Također, ako vam tipkovnica u nekom trenutku nije potrebna, tablet možete okrenuti “naopako”, tj. leđima prema tipkovnici, koja mu u tom slučaju služi kao stalak. Ovo je jako zgodno kad na stolu ili bilo kojoj ravnoj površini želite koristiti samo touch sučelje, pregledavati fotografije ili gledati film, a do izražaja će doći i vanjski zvučnik (subwoofer) koji se tada nalazi točno ispod zaslona.

Loša strana ovakvog koncepta spajanja tableta i tipkovnice je u tome što je kut fiksiran, dakle, ne možete podešavati nagib zaslona u odnosu na tipkovnicu. Ipak, zbog IPS tehnologije izrade zaslona, on nudi izvrsne kutove vidljivosti pa ovaj problem neće toliko doći do izražaja.

Kad govorimo o dizajnu, treba reći da tablet i bez tipkovnice izgleda drukčije od većine drugih 10-inčnih uređaja. Obilježavaju ga kose linije, što mu daje izvjesnu atraktivnost, no ako ga usporedimo s najnovijom serijom npr. Samsungovih tableta iste kategorije, vidjet ćemo da je osjetno deblji i teži, no zbog i više nego povoljne cijene, to ne bi trebalo biti deal-breaker.

Vidjeli smo da se rubovi tableta savršeno uklapaju s onima na tipkovnici s kojom on tvori kompaktnu cjelinu, ali su sami po sebi prilično oštri. Kosi rub također uzrokuje optičku varku zbog koje vam se može činiti da je uređaj s donje strane deblji, a s gornje tanji. S druge strane, sama tipkovnica je zaista blago stanjena pri dnu pa uređaj u kompletu s njom na kraju i dobije nekakav kosi izgled.

Kao što je već rečeno, uređaj ima prilično veliku masu i to 620 grama, što je u usporedbi s konkurencijom, poprilična cifra. Kad tome pridodamo još i 440 g tešku tipkovnicu, dobijemo ukupno 1080 grama, što otprilike odgovara masi 11,6-inčnog MacBook Aira. Dakle, situacija nije toliko crna kao što se na prvi pogled čini, posebice ako na uređaj gledamo kao na mini laptop, ali opet treba imati na umu da je MacBook Air cijeli izrađen iz aluminija, dok je ovaj od plastike.

Kad govorimo o platičnom kućištu, treba reći da je dopunjeno elementima od metala koji su nužni zbog magneta koji ga spaja s tipkovnicom.

Većina tipki i utora se nalazi se na lijevom boku. Na vrhu imamo tipku za uključivanje, lijevi vanjski zvučnik, microUSB utor, mini HDMI utor i utor za slušalice. Na suprotnoj strani na vrhu imamo tipku za podešavanje glasnoće, desni vanjski zvučnik i DC utor za punjenje. Na dnu vidimo konektore za komunikaciju s tipkovnicom, dok se na vrhu nalazi samo mikrofon.

Tipkovnica




Fizička tipkovnica, koja dolazi u paketu s uređajem i s kojom tvori cjelinu, dobro je dizajnirana i koncipiran komad hardvera. I dok zbog korištenja plastike kao osnovnog materijala ne možemo govoriti o “premium” dojmu, ona je funkcionalno odlično izvedena. Zbog izbora boja tipki i srebrno-sive podloge, dosta podsjeća na MacBook, a i same tipke djeluju solidno. Ispod tipki imamo i dodirnu površinu iliti trackpad, a na suprotnoj strani gumene čepove za bolje pijanjanje na stol. Ovdje do izražaja dolazi loša strana plastike jer bi vremenom moglo doći do njenog savijanja na središnjem dijelu gdje se nalazi trackpad kojeg ćete često pritiskati. Isto tako, brzina tracpada je relativno mala, čak i na kada je u postavkama sustava podešena na maksimum.

S druge strane, tipkovnica na suprotnoj strani sadrži dva USB utora normalne veličine, putem kojeg možete koristiti i miša.

Možda najzanimljiviji dio tipkovnice je subwoofer koji upotpunjuje doživljaj zajedno s vanjskim zvučnicima na samom tabletu.

Zaslon


10,1-inčni zaslon je izrađen u IPS tehnologiji, koja je u svijetu tableta odavno standard. S druge strane, večina klaičnih prijenosnika iz ovog cjenovnog razreda još uvijek koristi TFT zaslone, tako da je Lenovo Miix 2 10 s te strane u velikoj prednosti.

Full HD rezolucija od 1920 x 1200 točaka (odnos 16:10) osigurat će odlično iskustvo kod gledanja filmova u istoj rezoluciji, ali i kod drugih radnji. Gustoća točaka na ovoj dijagonali iznosi 224 ppi, što i nije reprezentativna cifra jer smo vidjeli da novi tableti dolaze s QHD rezolucijom zaslona (2560 x 1440) koja im osigurava puno bolji rezultat. S druge strane, ako na uređaj gledamo kao na prijenosnik, vidjet ćemo da je u tom pogledu debelo ispred konkurencije jer većina njih i dalje nudi pretpotopnu rezoluciju od 1366 x 768 točaka koja daje još manju gustoću, uključujući i često spominjani 11,6-inčni MacBook Air.

Hardver i povezivanje


Lenovo Miix 2 10 za pogonski stroj koristi Intelov četverojezgreni 1,33 GHz procesor Z3470 iz serije Bay Trail s integriranom grafikom, a karakterizira ga izrazito niska potrošnja energije, ali i povećanje “performansi po megagehercu” u odnosu na prehodnu generaciju.

2 GB RAM-a će malo koga impresionirati, no s obizirom da je uređaj koncipiran tako da zadovolji potrebe za jednostavnijim radnjama poput unosa teksta, surfanja, gledanja filmova i sl., to neće predstavljati problem. Uostalom, o tome govori i cijena uređaja.

Online igre ćete u pravilu pokretati i igrati bez problema i gaming će u principu završiti na tome. Zahtjevnije igre u startu zaboravite.

Interna flash memorija ima kapacitet od 64 GB od kojih je 46,6 dostupno korisniku. Ovo je u pravilu dovoljno za instalaciju osnovnih aplikacija i pohranu ne prevelike količine multimedijskih sadržaja.

Što se povezivanja tiče, vidjeli smo da tipkovnica sadrži dva USB utora pune veličine na koje možete spajati sve što inače spajate na PC računbala (miševe, USB stickove, pisače, kamere itd.), a na kućištu samog tableta imamo i utor micro USB stabdarda. Za punjenje je zadužen posebni DC punjač, premda je punjenje omogućeno i preko microUSB-a, ali je nešto sporije. Tu je i micro HDMI utor za povezivanje s većim zaslonima, kao i WiFi i Bluetooth 4.0.

Vanjski zvučnici na samom tabletu neće vas očarati svojom glasnoćom ni čistoćom zvuka, ali će dojam svakako popraviti subwoofer koji se nalazi na tipkovnici. Naravno, ukupan dojam će ovisiti i o kvaliteti snimljenog multimedijskog materijala. Generalno, ovaj uređaj ima solidan zvuk u usporedbi s konkurentskim tabletima, ali i prijenosnicima iz ovog cjenovnog razreda.

Softver


Snimka zaslona (1)

Lenovo Miix 2 10 kao temelj koristi punu verziju Microsoftovog Windows 8.1 operatinog sustava, gdje je moguće kombinirano koristiti “Metro” sučelje prilagođeno zaslonu osjetljivom na dodir, ali i standardnu “Desktop” verziju Windowsa te ga generalno koristiti kao bilo koje drugo PC računalo.

Lenovo je uređaj u startu opremio s nekoliko vlastitih aplikacija kao npr. Lenovo Veriface, Lenovo Motion Control te nekoliko aplikacija za kameru i obradu fotografija. Ne treba zanemariti ni Office Home & Student 2013 koji također dolazi u paketu s uređajem.

Snimka zaslona (3) Snimka zaslona (4)

Generalno, rad na Metro sučelju iliti “Modern UI”, kako ga Microsoft službeno naziva, nije na razini upotrebljivosti koju nude iOS i Android. Ovo je, naravno, subjektivan dojam, ali ovakva koncepcija sučelja i općenito eko-sustav imaju i objektivnih nedostataka kao npr. još uvijek nedovoljna količina prilagođenih aplikacija, barem u usporedbi s konkuretnstkim platformama.

S druge strane, punokrvni Windows 8.1 operativni sustav nudi nešto širi spektar mogućnosti od Androida ili iOS-a, ali na za Windowse prilično malom zaslonu, mnoge aplikacije neće imati razinu upotrebljivosti na koju ste navikli kod većih.

Kamere


Stražnju kameru na tabletu nećete toliko često koristiti, ali može poslužiti za povremeno fotografiranje koeječga i memoriranje dokumenata. 5 megapiskela će tako snimiti dovoljnu količinu detalja, ali su boje koje smo dobili nekako isprane.

Prednja kamera će služiti uglavnom za video pozive. Sadrži senzor od 2 megapiskela i snima video u 720p rezoluciji koja će osigurati solidan video chat, koji opet može ovisiti i o brzini i općem stanju internetske veze.


Baterija


Prema podacima proizvođača, baterija bi trebala izdržati 8 sati rada i u praksi to neće biti problem postići, ali ovisno o tome što i kako koristite. Pri osvjetljenju smanjenom na 50% uređaj je izvrtio 3 filma u ukupnom trajanju od nešto više od 6 sati, da bi indikator nakon toga pokazivao oko 15% kapaciteta. Pri manje zahtjevnim radnjama autonomija se može i produljiti, ali računajte na to da kada je uređaj spojen na tipkovnicu, potrošnja se povećava.

S druge strane, kad je uređaj preko WiFi-a spojen na internet i postavljen na tipkovnicu, možete računati na nekih šest sati rada, što što surfanja, što ostalog. Na kraju krajeva, ovo i nije toliko loš rezultat, ali treba reći da na tržištu postoje i slični uređaji s većom autonomijom.

Zaključak


Iako hibridni uređaji poput ovog još uvijek pate od svojevrsne krize identiteta, treba reći da mogu biti od velike koristi onima koji se fokusiraju na prenosivost, multimedijske mogućnosti i povremeni rad.

Koncept magnetskog povezivanja tableta s tipkovnicom se pokazao vrlo dobrim, iako tu savjetujemo dobru dozu opreza. Procesor i hardverska konfiguracija općenito nisu namijenjeni težim poslovima i zadacima, tako da ako radite u AutoCAD-u ili ste okorjeli gejmer, na ovaj uređaj zaboravite.

IPS zaslon u punoj HD rezoluciji će osigurati vrlo dobro iskustvo kad je gledanje filmova u pitanju, ali će zbog svojih izvrsnih kutova vidljivosti ostaviti dobar dojam i kod drugih poslova.

Lenovo Miix 2 10 s punokrvnim Windows 8.1 operativnim sustavom, fizičkom tipkovnicom i relativno niskom cijenom od 3495,00 kuna, predstavlja zaista dobar omjer uloženog i dobivenog u nižem cjenovnom razredu hibridnih uređaja i kao takav predstavlja dobar temelj za razvoj eko-sustava.