Noa H6 - Recenzija



Vidjeli smo da se hrvatski Noa brand u zadnje vrijeme bacio u proizvodnju nešto skupljih smartfona, čime je u dobroj mjeri upotpunio ponudu. To, naravno, nije smetnja jačanju ponude pristupačnijih uređaja, čiji je najnoviji pripadnik 5-inčni Noa H6. Ovaj model još je jedan predstavnik Noa Element serije, a smjestio se u cjenovni razred ispod 1200 kuna, što ga čini dostupnim širokom krugu kupaca.

Usprkos tome, NOA H6 dolazi s metalnim okvirom kao osnovom kućišta, što je u principu obilježje skupljih modela, a isto vrijedi i za 3 GB RAM-a te čitač otisaka prstiju. Tu je još i 16 GB interne memorije, 2400 mAh baterija, 13 MP kamera na poleđini, a zanimljivo je da prodajno pakiranje donosi i originalnu zaštitnu silikonsku maskicu.

Kako se NOA H6 proveo u našem društvu i kakve je dojmove na nas ostavio, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

140 x 68 x 9 mm







Masa

160 grama







Zaslon

5,0″ OnCell LCD 1280 x 720, 293 ppi







SoC

MediaTek MT6737







CPU

4x Cortex-A53 1,3 GHz







RAM

3 GB







Interna memorija

16 GB







Micro SD

do 32 GB







Povezivanje

WiFi, A-GPS, BT, USB OTG, 2G 900/1800, 3G 900/2100, 4G 800/1800







Brzo punjenje

-







Bežično punjenje

-







OS

Android 6.0 Marshmallow







Kamera

13 MP/720p







Prednja kamera

5 MP







Baterija

2400 mAh







Cijena








Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Visoka kvaliteta izrade, metalni okvir

Slabije performanse kamere po noći







Podržava MicroSD i USB OTG

Ne snima 1080p video







Brz i precizan čitač otisaka prstiju








Silikonska zaštita u prodajnom pakiranju








Cijena








Dizajn, kućište i rukovanje




Otkad su 5,5-inčni mobiteli postali uobičajena pojava, 5-inčne sada možemo nazvati kompaktnima. Takav je i Noa H6, kojeg karakterizira klasičan dizajn pravilnog i simetričnog oblika. Ono što ga podiže je metalni rub koji služi kao osnova kućišta. S jedne njegove strane nalazimo zaslon, a s druge plastični poklopac, tako da sve zajedno čini jednu atraktivnu cjelinu.

Dakle, radi se o uređaju s odvojivim stražnjim poklopcem, a time i izmjenjivom baterijom, što je danas svojevrsni kuriozitet. Cijela koncepcija je toliko dobro izvedena da sam na prvu pomislio da se radi u «unibody» kućištu. Tek detaljnijim pregledom, uočio sam maleni otvor za nokat, koji služi za odvajanje poklopca.

Ono što mi se ne sviđa je sandstone uzorak spomenutog poklopca jer je dosta hrapav, no to ne znači da se neće svidjeti vama, budući da se radi o mom subjektivnom dojmu. Svidio vam se sandstone ili ne, u prodajnom pakiranju je sadržana i silikonska maskica, koja će tu hrapavu površinu neutralizirati, a ujedno i zaštititi uređaj od oštećenja.



Na stražnjem poklopcu nalazimo i vanjski zvučnik, dok su se na dnu kućišta smjestili micro USB utor i mikrofon. Tipke za uključivanje i podešavanje glasnoće nalazimo na desnoj strani, a na vrhu 3.5 mm audio utor. Uređaj ne sadrži fizičku ni kapacitivne tipke, već koristi virtualne na dnu zaslona.

Straga imamo kameru s dvostrukom LED bljeskalicom i čitač otisaka prstiju. Za definiranje otiska potrebna je standardna procedura, a za sam čitač mogu reći da je dosta precizan i brz za svoj cjenovni razred. Ne treba očekivati brzinu kao kod top modela, ali mogu potvrditi da je brži i osjetno precizniji od recimo Samsunga Galaxy A5, kojeg sam testirao prošlog tjedna.

Zaslon


5-inčni zaslon ovog uređaja izrađen je u OnCell tehnologiji, što znači da je dodirni senzor ugrađen u LCD strukturu, čime se izbjeglo dodavanje dodatnog sloja, pa je time sam zaslon u konačnici tanji i lakši.

Rezolucija iznosi 1280 x 720 točaka, što na dijagonali od 5 inča rezultira gustoćom od solidnih 293 ppi. Ova gustoća se, naravno, ne može mjeriti s onima koje srećemo na skupljim modelima, ali je sasvim zadovoljavajuća s obzirom na cijenu uređaja.

Što se ostalih detalja tiče, zaslon ima izvrstan prikaz, preciznost i odaziv, kao i čitljivost na danjem svjetlu.

Hardver, performanse i povezivanje


size="full"

Za pogonski stroj, Noa H6 koristi MediaTekov MT6737 64-bitni procesor s četiri Cortex-A53 jezgre koje kucaju na taktu od 1,1 do 1,3 GHz. Radi se o procesoru namijenjenom uređajima nižeg i srednje nižeg cjenovnog razreda, što znači da od njega ne treba očekivati bijesne performanse, u vidu učestalog igranja zahtjevnijih igara. No usprkos tome, sasvim sam normalno odigrao nekoliko krugova igre Riptide GP2, i to sa solidnom razinom igrivosti. Oni s okom sokolovim vjerojatno će primijetiti manjak detalja zbog manje rezolucije zaslona, no ako su im igre prioritet, svako bi trebali razmisliti o jačem (i skupljem) uređaju.

3 GB RAM-a ne nalazimo često kod uređaja s cijenom ispod 1200 kuna, tako da će ovdje najviše profitirati oni koji često rade s više aplikacija istovremeno. Recimo, dok pretražujete fotografije na Facebooku ili Instagramu, stigne vam mail, chat poruka ili obavijest treće aplikacije, a u Chromeu istovremeno imate otvoreno desetak različitih prozora ili tabova. U tom slučaju uređaj neće zastati, čak i ako u pozadini iz music playera trešti glazba.

size="full"

16 GB interne memorije nije puno, ali s obzirom na cijenu uređaja zaista ne bi bilo primjereno tražiti više. Od 16 GB, na raspolaganju vam je čistih 10 GB, ali je tu zato utor za memorijske kartice koje uvijek možete definirati kao primarnu internu memoriju.

Kad je povezivanje u pitanju, uređaj raspolaže uobičajenim protokolima kao što su WiFi, A-GPS i Bluetooth. Za nostalgičare tu je i FM radio, za čije slušanje morate priključiti slušalice. Za punjenje i povezivanje s računalom, Noa H6 koristi micro USB port, putem kojeg je podržan i USB OTG, dakle možete izravno spajati vanjsku memoriju.

U ovom dijelu posebno treba pohvaliti podršku za LTE na 800 MHz, što je čest nedostatak uređaja iz ovog cjenovnog razreda.

Softver i sučelje


Noa H6 za softverski temelj koristi Android 6.0 Marshmallow. Istina, radi se o prethodnoj verziji Androida, usprkos tome što je nova već neko vrijeme dostupna. Ipak, ovom uređaju to ne možemo zamjeriti upravo zbog njegove pristupačne cijene, a vidjeli smo da i mnogi poznatiji proizvođači svoje, mahom skuplje, modele još dan danas otpremaju s Marshmallowom.

Što se samog sučelja tiče, uređaj karakterizira čisti AOSP Android, što u startu osigurava brzinu i fluidnost sustava. Dakle, imamo klasični izbornik s aplikacijama, centar obavijesti, postavke, standardne widgete itd.

size="full"

Od zanimljivosti možemo istaknuti mogućnost podešavanja navigacijske trake. Uz to što se mogu povući i vratiti, navigacijske tipke se mogu rasporediti prema želji, dakle mijenjati poziciju multitasking i back tipke. Nadalje, tu je i sustav pametnih gesti, putem kojih možete buditi zaslon ili izravno sa zaključanog pokretati željene aplikacije. Tu je još i mogućnost snimanja zaslona gestom povlačenjem tri prsta, kao i upravljanje slikama u galeriji mahanjem rukom iznad uređaja.

Što se multimedije tiče, uređaj koristi klasičnu galeriju, ali i Google Fotografije aplikaciju za online sinkronizaciju. Uredno će reproducirati većinu video datoteka, osim onih s problematičnim codecima. U tom slučaju ćete iz Play trgovine morati instalirati neku od alternativnih aplikacija.

Kamera


Noa H6 dolazi s 13 MP stražnjom kamerom i dvostrukom LED bljeskalicom, dok se sprijeda smjestila 5 MP selfie kamera. Softver kamere nam je poznat s mnogih prethodnih modela, čije sučelje pamtimo ga kao jedno od najpreglednijih i vrlo dobro organiziranih.

Ponuđeno je nekoliko načina snimanja i uobičajeno ručno podešavanje parametara poput balansa bijele i ekspozicije. Tu su još izbor scena i HDR snimanje, time-lapse, kao i auto detekcija lica i osmjeha. Iako je senzor veličine 13 MP, softver putem interpolacije omogućuje snimanje u 16 MP rezoluciji.

size="full"

Kvaliteta fotografija odgovara cjenovnom razredu i zadovoljit će one koji od kamere ne očekuju previše. U idealnim uvjetima možemo primijetiti solidnu količinu detalja s realnim prikazom boja i visokom dozom oštrine.

U zatvorenom prostoru s dobrim umjetnim osvjetljenjem kamera će također producirati solidne fotografije, no u noćnim uvjetima već se vidi da se ne može mjeriti sa skupljim uređajima. Slično je i u potpunom mraku, gdje će bljeskalica dobro osvijetliti subjekt/objekt, ali će i dalje ostati vidljiva poveća količina šuma.

Kad je video u pitanju, njegova kvaliteta otprilike odgovara onoj na fotografijama, ali maksimalna rezolucija je 720p. Prisutna je i softverska stabilizacija slike, no njezine mogućnosti su ograničene i ne može se mjeriti s optičkom.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

Primjer 720p videa:
[responsive_youtube GnBy96aV-7Y]

Baterija


Noa H6 dolazi s baterijom kapaciteta 2400 mAh, što je za 5-inčni uređaj sasvim dovoljno da osigura zadovoljavajuću autonomiju, čemu doprinosi i štedljiv procesor, tako da s jednim punjenjem možete računati na bezbrižno cjelodnevno korištenje, naravno, u razumnim granicama.

U uvjetima kada je stalno aktivna podatkovna veza, sinkronizacija dvaju email pretinaca, Hangouts i Twitter aplikacije, uz sat vremena klasičnog surfanja, isto toliko korištenja društvenih mreža, okidanje dvadesetak fotografija, 30 minuta razgovora, 30 minuta slušanja glazbe i približno 45 minuta gledanja YouTube-a (240p), te uz učestalu komunikaciju mailovima, baterija mi je izdržala od ujutro do 22 h navečer, kada je indikator pokazao 15%.

Oni koji uređaj koriste manje intenzivno, mogu očekivati i više od jednog dana autonomije.

Zaključak




U cjenovnom rangu do 1200 kuna na tržištu vlada prilično velika gužva, i mnogi brandovi se u njemu žestoko bore za svoj dio kolača. U moru takvih uređaja nije lako odabrati najbolji, odnosno barem onaj s najboljim omjerom uloženog i dobivenog. Noa H6 u tome prednjači pred mnogima, jer za ovaj iznos nudi visokokvalitetno izrađeno kućište s metalnim okvirom kao osnovom, 3 GB radne memorije, vrlo precizan čitač otisaka prstiju i čisti AOSP Android kao softverski temelj.

Ništa lošiji nije 5-inčni zaslon ni 2400 mAh baterija koja nudi solidnu, a možda i malčice natprosječnu autonomiju. Za performanse smo vidjeli da su solidne usprkos ne baš jakom procesoru. Kamera se nije pokazala naprednom u noćnim uvjetima, ali općenito zadovoljava kriterije cjenovnog razreda.

Noa H6 je tako namijenjen svima s ograničenim budžetima, ali koji ipak imaju određene zahtijeva. Zato nikakav problem neće biti brzina, kao ni rad s više aplikacija odjednom. Zadovoljni će biti i oni koji dulje vise na internetu, društvenim mrežama ili chat servisima, jer je baterija dovoljno jaka da se osigura cijeli dan čak i nešto intenzivnijeg korištenja.

Video recenzija


(uskoro)