Noa H8 - Recenzija

noa-h8-recenzija

Hrvatski Noa brand se već pozicionirao na tržištu jugoistočne Europe, a kako smo nedavno saznali, polako kreće u osvajanje i drugih zemalja Europske unije, gdje će mu od velike pomoći biti i skorašnji nastup na MWC sajmu u Barceloni.

U međuvremenu nam je na test stigao još jedan njihov model. Ime mu je Noa H8, a u prodaju stiže 15. prosinca. Dolazi u metalnom kućištu, ima 5,5-inčni zaslon, pokreće ga Helio P10 procesor uz pomoć 4 GB RAM-a. Tu je još i 13 MP Samsungova kamera, 4000 mAh baterija s podrškom za brzo punjenje i ono što je posebno zanimljivo – Android 7.0 Nougat. O svemu ovome, kao i ostalim detaljima, te kakav je dojam Noa H8 na nas ostavio, čitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

155 x 76 x 8,9 mm







Masa

188 grama







Zaslon

5,5″ IPS LCD 1920 x 1080, 400 ppi







SoC

MediaTek Helio P10







CPU

4x Cortex-A53 1,8 GHz







RAM

4 GB







Interna memorija

32 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth, USB-C, FM radio







Brzo punjenje

Da







Bežično punjenje

Ne







OS

Android 7.0 Nougat







Kamera

13 MP/1080p







Prednja kamera

5 MP







Baterija

4000 mAh







Cijena

1899,00 kn







Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Vrlo kvalitetno aluminijsko kućište

Poveća masa







Izvrstan zaslon

Ne podržava USB OTG (trenutna verzija softvera)







Najnovija verzija Androida








Vrlo dobar čitač otisaka prstiju








Kamera iznad očekivanja








Natprosječna autonomija i brzo punjenje








Dizajn, kućište i rukovanje


Noa H8 dolazi u jednodijelnom metalnom kućištu izrađenom od aluminija 6000. Već na prvi pogled je vidljivo da se radi o povećem uređaju, jer je unutar kućišta smještena i poveća baterija, što je na kraju rezultiralo i nešto većom masom. Za dizajn možemo reći da je klasičan, s vidljivo zaobljenim kutovima. Zbog toga odlično leži u ruci, bez obzira na poveće gabarite. Brušeni aluminij izgleda lijepo, ali je klizav, što znači da ćete morati pripaziti da vam ne isklizne iz ruke.

Fizičke tipke nalazimo na desnom boku, dakle na uobičajenoj lokaciji. Na suprotnoj strani se nalazi ladica za SIM kartice, s tim da jedan utor možete iskoristiti i za microSD memorijsku karticu. Na dnu kućišta nalazimo rešetke vanjskog zvučnika, a u sredini USB-C utor.



Straga se nalaze kamera i bljeskalica, a na prednjoj strani ispod zaslona fizička home tipka, koja je ujedno i čitač otisaka prstiju. Pomoću njega uređaj je moguće otključati samo jednim dodirom, s prilično visokom razinom preciznosti. Istina, nije kao na iPhoneu ili OnePlusu 3, ali svakako nadilazi kriterije cjenovnog razreda u kojem se nalazi.

S lijeve strane, ispod ladice sa SIM karticama, nalazi se i posebna fizička tipka koja se može programirati. Zadana postavka je da pokreće aplikaciju kamere, a vi joj u izborniku postavki možete odrediti bilo koju drugu.

Uređaj nema kapacitivne tipke pa se za upravljanje koriste softverske na zaslonu. One u pravilu smanjuju radnu površinu, ali je uređajem zato lakše manipulirati ako gledate video ili igrate igre, jer je osjetno smanjena vjerojatnost neželjenih prekida.

Zaslon


Kao što je iz specifikacija vidljivo, Noa H8 dolazi s 5,5-inčnim IPS zaslonom u Full HD rezoluciji, kojeg potpisuje Sharp. Na ovoj dijagonali to rezultira gustoćom točaka od vrlo visokih 400 ppi, što osigurava oštrinu iznad granice koju ljudsko oko može razlučiti.

Iznenađujuće dobar je i kontrast, te pozadinsko osvjetljenje koje će osigurati izvrsnu čitljivost na vanjskom svjetlu i pod izravnim udarom sunca. Ne treba zanemariti ni vrlo dobar prikaz boja, koje bi nekima eventualno modle izgledati prezasićeno.

Iako je u ovom cjenovnom razredu u današnje vrijeme zaista teško naći uređaj s lošim zaslonom, treba priznati da je dojam kod ovog ipak iznad očekivanja.

Hardver, performanse i povezivanje


Noa H8 za pogonski stroj koristi MediaTekov Helio P10 procesor u kojem na taktu od 1,8 GHz kuca osam Cortex-A53 jezgri. Radi se o procesoru fokusiranom na štednju energije, ali ne može se reći da ne obavlja posao i kad su performanse u pitanju. Ne treba očekivati glatku igrivost kod grafički najzahtjevnijih igara, ali one malo manje zahtjevne će vrtjeti bez problema. Tako sam kod Asphalta 8 i Real Racinga primijetio gubitak frameova, dok sam Riptide GP 2 odigrao s guštom.

size="medium"

Oni kojima smartfon ipak treba za neke ozbiljnije zadaće, bit će oduševljeni radnom memorijom, koja u ovom modelu raspolaže s čak 4 GB. Naravno, ovakva količina RAM-a nije novost, ali u ovom cjenovnom razredu predstavlja rijetkost, dok neki mnogo skuplji top modeli drugih proizvođača još uvijek dolaze s 3 GB. Dakle, s ovim ćete uređajem bez trzavica koristiti mailove, društvene mreže, Internet preglednik i još mnogo drugih aplikacija odjednom, uključujući i pokoju igru u pauzama. Uređaj dolazi sa 32 GB interne memorije, od čega će vam dostupno biti solidnih 25 GB.

Glasnoća telefonske slušalice je vrlo dobra, kao i općenito prijem signala, dok je jakost vanjskog zvučnika čak i malo iznad prosjeka. Kad je povezivanje u pitanju, nema posebnih iznenađenja, osim što na testnom uređaju nije podržan USB-OTG, ali je moguće da u prodajnim primjercima ipak dođe. Svakako treba spomenuti i FM radio za nostalgičare, kojeg je moguće koristiti uz upotrebu slušalica koje služe kao antena.

Softver i sučelje


Iako je Android 7.0 Nougat dostupan već mjesecima, još uvijek predstavlja raritet, čak i među friško predstavljenim uređajima. Noa H8 je tu na neki način izuzetak jer u startu dolazi upravo s Nougatom. Sučelje nije nagrđeno posebnom nadogradnjom, tako da imamo skoro čisti Googleov AOSP. Kažem skoro, jer su neke stavke ipak prilagođene. Tako je, primjerice, moguće maknuti Googleov search bar s vrha zaslona, a dodane su pojedine ikonice i dodatne aplikacije.

Tako imamo Flashlight za osvjetljenje prostora, spomenuti FM radio, posebnu aplikaciju za backup, kao i onu za OTA nadogradnju. Tu je i standardna galerija fotografija i video sadržaja, kao i uobičajene Google aplikacije.

size="medium"

Razlike u odnosu na Android 6 su vidljive u donekle izmijenjenim stavkama unutar izbornika postavki, gdje se sada na vrhu pojavljuju sugestije ili zadnje korištene. Na ovom je uređaju zanimljiva i mogućnost podešavanja softverskih tipki, koje možete proizvoljno rasporediti u različitim kombinacijama. Uređaj koristi senzor blizine kako bi spriječio neželjeno pozivanje dok se nalazi u džepu ili torbi, a tu opciju možete i isključiti.

Ne treba zaboraviti ni split-screen sustav, koji omogućuje prikaz dviju aplikacija odjednom. Ovo je sada podržano za sve aplikacije na razini operativnog sustava, što je također karakteristika Androida 7.0.

Ovaj model ne donosi posebne mogućnosti upravljanja gestama kao neki jeftiniji modeli, tako da se oni koji su na njih navikli mogu osjećati uskraćeno, a oni koji ih nikad nisu koristili, nemaju što izgubiti.

Ukupan dojam korištenja novog Androida 7 je izvrstan. Sučelje je jednako fluidno kao na Nexusu 6, možda čak i malo brže. Zapinjanja nema, a ukupna stabilnost je na vrlo visokoj razini. Naime, u ovih desetak dana koliko je uređaj kod mene, nisam zabilježio niti jedno rušenje bilo kojeg segmenta softvera.

Kamera


Noa H8 dolazi s 13 MP Samsungovom kamerom koja snima i 1080p video, dok je za selfije zadužena 5 MP kamera. Glavna karakteristika primarne kamere je Phase detection autofokus, poznat sa Samsungovih modela, gdje smo vidjeli kako često zna pomoći u podizanju opće kvalitete fotografije.



H8 dolazi s izmijenjenim softverom kamere u odnosu na prethodne Noa modele. Sučelje je izmijenjeno na način da se i ovdje dalo prednost upravljanju gestama, što je već neko vrijeme u trendu, ali zahtijeva određenu dozu privikavanja. Tako odabir načina vršite potezanjem prsta od gore prema doje i obrnuto, a ponuđeni su foto, video, panorama i pro-photo.

Potonji način otvara dodatna podešavanja kao što su zasićenje boja, ekspozicija, kontrast, ISO vrijednost i balans bijele boje. Ovim svakako možete postići nešto bolje rezultate nego u automatskom načinu, ali će to, logično, iziskivati više vremena. Imamo još i HDR opciju, detekciju lica, anti-flickering i samookidač.

Kvaliteta fotografija je izvrsna za ovaj cjenovni razred, kako u idealnim uvjetima, tako i u nešto mračnijem prostoru. Dinamički raspon je također dobar, zbog čega HDR opcija niti neće biti potrebna. Dakle u lošijim uvjetima imamo relativno dobre rezultate, sa solidnom dozom oštrine i bez previše šuma. Noćne fotografije ne možemo svrstati među najbolje, što nitko nije ni očekivao, ali možemo reći da kamera čak i u tom slučaju opravdava cijenu uređaja. Dvostruka bljeskalica odlično odrađuje posao, ali u slučaju njezinog korištenja očekujte malčice crvenkastiji ton fotografija, a pripremite se i na nešto dulje fokusiranje.

Kvaliteta videa otprilike odgovara kvaliteti fotografija. Video je oštar i s velikom količinom detalja. Ono što ovakvom videu nedostaje je neki vid stabilizacije, ali to ne možemo staviti pod minus zbog cijene uređaja.

Primjeri fotografija:



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

1080p video:



 

Baterija


4000 mAh obećava puno i na neki način to i ostvaruje. Noa H8 s ovom baterijom će bez problema izdržati cijeli dan čak i nešto intenzivnijeg korištenja, dok bi oni štedljiviji moglo dogurati i do sredine drugog dana. U usporedbi s mojim OnePlusom 3, u mom režimu korištenja, Noa H8 je u pravilu izgurao 20 do 25% dulje.

Za one koji još uvijek nisu odustali od Screen-on time podatka, recimo da je Noa H8 unutar jednog dana u pravilu postizao više od 4 sata. U nekim slučajevima bi to bilo i više od 5, ali bih tada i ranije morao potražiti punjač. Srećom, tu je i brzo punjenje, koje će 4000 mAh bateriju napuniti za nešto više od sat vremena.

Zaključak


Iz svega navedenog je vidljivo da Noa H8 nudi puno toga za relativno malu svotu novca. Iznos od 1899,00 kuna, koliko će uređaj koštati kada 15. prosinca stigne u prodaju na EU tržištu, čini se razumnim s obzirom na što sve za njega dobivate. Od kvalitetno izrađenog aluminijskog kućišta, izvrsnog zaslona, preko 4 GB RAM-a, najnovije verzije Androida, preciznog čitača otisaka prstiju, odlične autonomije, brzog punjenja, pa sve do iznenađujuće dobre kamere.

Isto tako smo vidjeli da uređaj nije namijenjen najzahtjevnijim korisnicima kad je u pitanju sirova procesorska snaga, ali zato jest onima koji istovremeno rade s više normalnih aplikacija odjednom. Znači, oni koji žele džepnu igraću konzolu, svakako bi trebali potražiti uređaj s jačim procesorom i pritom dublje posegnuti u džep.

Ako često surfate ili živite na društvenim mrežama, a istovremeno vam je potrebna i kvalitetna komunikacija putem e-maila, chat servisa i slično, i to na velikom i preglednom zaslonu, ovaj uređaj bi vas, uz mnoštvo dobrih fotografija i opuštanje uz poneku igru, itekako mogao zadovoljiti.