Windows Phone Recenzije

Nokia Lumia 625 - Recenzija



Dijagonala zaslona od 4,5” inča do sada je bila gornja granica za Nokijine uređaje, no očito nikad nije kasno za povećanje. Slijedeći opći trend povećanja zaslona, Nokia je na tržište izbacila model Lumia 625 s dijagonalom od 4,7 inča. Ovo je jedan od rijetkih primjeraka Windows Phone uređaja sa zaslonom većim od 4,5 inča i u ovaj eko-sutav dolazi kao svojevrsno osvježenje. S druge strane, povećanje dijagonale zaslona ovdje nije uvjetovano bjesnim specifikacijama, što je popraćeno i nižom cijenom. Nokia Lumia 625 u našim je rukama provela provela tjedan dana, a kako nas se dojmila, pročitajte u nastavku:

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 133.3 x 72.3 x 9.2 mm

Masa: 159 grama

Zaslon: 4,7” IPS LCD, 480 x 800, 199 ppi,

SoC: Qualcomm MSM8930

CPU: 2x Krait 1,2 GHz

GPU: Adreno 305

RAM: 512 MB

Interna memorija: 8 GB

Utor za MicroSD memorijske kartice

Operativni sustav: Windows Phone 8

3G: HSPA+ do 21 Mbps

4G: LTE do 100 Mbps

Kamera: 5 MP

Video kamera: 1080p

Prednja kamera: VGA

Baterija: 2000 mAh

Prednosti


Velik i pregledan zaslon

Podrška za 4G mrežu

Prihvatljiva cijena

Nedostaci


Nema izmjenjivu bateriju

Windows Phone još uvijek zaostaje za iOS-om i Androidom

Dizajn, kućište i zaslon


  IMG_4488  IMG_4491 IMG_4492 IMG_4493 IMG_4494 IMG_4495 IMG_4496 IMG_4497 IMG_4498 IMG_4500 IMG_4501 IMG_4502  IMG_4504 IMG_4505

Nokijini Windows Phone uređaji od samog su početka prepoznatljivi po živopisnim bojama kućišta i jasno zacrtanoj dizajnerskoj liniji. Lumia 625 nije iznimka, no nažalost, ovu raskoš boja vam ne možemo dočarati jer nam je na test stigao primjerak u crnoj boji. Ipak, Nokia Lumia 625 je koncipirana tako da polikarbonatnu pozadinu možete izmjenjivati, što znači da možete kupiti dodatni poklopac u bilo kojoj boji. Zanimljivo je da je spomenuti poklopac tako dobro pričvršćen za ostatak konstrukcije pa je vrlo lako pomisliti da se radi o jednodjelnom kućištu. Ispod poklopca se nalaze utori za SIM i memorijsku karticu, ali unatoč ovakvom konceptu, baterija je i dalje ostala nedostupna za izmjenu na korisničkoj razini. Dakle, ako ju baš morate vaditi, otiđite u servis.

Uređaj je pravilnog oblika s ravnim i simetričnim bridovima, ali je na poleđini blago zaobljen, a to osigurava dobar osjećaj u ruci. Matirani polikarbonat kao takav na sebe ne prima otiske prstiju, a ukupna konstrukcija kućišta ostavlja dojam visoke čvrstoće.

Povećanje dimenzija uzrokovalo je i povećanje mase pa tako Nokia Lumia 625 teži pozamašnih 160 grama. Debljina uređaja od 9,2 mm je podnošljiva i zapravo je u skladu s ukupnim gabaritima.

Prazan prostor ispod i iznad zaslona je smanjen u odnosu na starije modele, čime se i Nokia približava Androidima u postizanju što veće iskoristivosti površine namijenjene zaslonu. Fizičke tipke za podešavanje glasnoće, uključivanje uređaja i kameru na desnom rubu kućišta su relativno dobro koncipirane, s dobrim odazivom i nije ih problem pronaći naslijepo.

4,7-inčni zaslon Nokije Lumije 625 izrađen je u IPS LCD tehnologiji, a rezolucija iznosi 800 x 480 točaka, što daje gustoću točaka od cca. 200 ppi. Dakle, nije puno, ali će zadovoljiti srednje i manje zahtjevne korisnike. Realno, opća kvaliteta prikaza na ovakvo zaslonu je prilično dobra, a preciznost i odaziv su sada već postale neupitne stavke. Vidljivost na dnevnom svjetlu je izvrsna, a treba istaknuti da posjeduje istu super-osjetljivost za upotrebu u rukavicama kao model Lumia 920.

Telefonija, povezivanje i pohrana


Nekih posebnih iznenađenja u ovom dijelu nema, prijem signala je odličan, a isto vrijedi i za zvuk u telefonskoj slušalici. Uređaj nudi uobičajene načine povezivanja: WiFi, WiFi hotspot, Bluetooth, ali ne i NFC. Zanimljivo je da Lumia 625 podržava spajanje na LTE mrežu, što nije čest slučaj u ovom cjenovnom rangu. Brzine u 4G mreži idu do 100 Mbps (75 u hrvatskim mrežama) te do 42 Mbps u 3G mreži (HSPA+ DC).

Kad uređaj putem USB kabela povežete na PC, odmah je dostupna masovna pohrana. Isto tako će se u web pregledniku otvoriti Microsoftova web stranica s podrškom za Windows Phone uređaje i ponuditi instalaciju dodatnog sofvera za sinkronizaciju i manipulaciju sadržajem. Uređaj ima 8 GB interne memorije, od kojih je korisniku dostupno nekih 5 GB.

Operativni sustav, sučelje i performanse






Windows Phone 8 već je neko vrijeme standardni operativni sustav kojeg nalazimo na Nokijinim uređajima. Lumia 625 u startu dolazi s Amber nadogradnjom, koja uz uobičajene stavke donosi podršku za FM radio i poneke novosti vezane uz kameru. Ostalo je više-manje poznato, a ono što čekamo je GDR3 nadogradnja koju je Microsoft prije nekoliko dana najavio. GDR3 donosi nešto više novosti, a o čemu se konkretno radi, pročitajte ovdje.

Što se sučelja tiče, imamo standardne Windows Phone pločice u tri različite dimenzije koje mogu biti “žive.” Takve pločice otprilike odgovaraju widgetima na Androidu, ali su ograničene na dimenzije i oblik koje dopušta sučelje. Na početni zaslon se mogu dodati kontakti, oznake web stranica i sl. Pločice mogu pokazivati događaje poput poziva, poruka i bilješki iz kalendara, no cijelom sustavu i dalje nedostaje notifikacijski centar po uzoru na iOS i Android platformu.

Sučelje je na Windows Phone uređajima poslovično fluidno i ne ovisi toliko o hardveru, no ipak, dvojezgreni procesori su i u ovoj platformi u međuvremenu postali standard pa je jedan takav smješten i unutar Lumije 625. Qualcomm Snapdragon MSM8930 je SoC s dvije Krait jezgre koje kucaju na taktu 1,2 GHz u društvu s Andreno 305 grafičkim procesorom.

Ovakva konfiguracija osigurava performanse dovoljne većini korisnika, a vrijeme pokretanja aplikacija može malčice produljeno u odnosu na najjače modele, ali u mnogome ovisi i njima samima.

Recimo i to da je Windows Phone platforma u međuvremenu napredovala, ali se funkcionalno još uvijek nalazi iza vodećih iOS-a i Androida. Najbolji primjer za to je npr, nedostatak spomenutog notifikacijskog centra, ali i mnogih aplikacija koja su za iOS i Android uobičajene.



Još jedna stavka koja mi se na Windows Phone uređajima ne sviđa je tipkovnica u okomitom načinu. Čak i uz nešto veći zaslon, kakav ima Nokia Lumia 625, tipkovnica nije toliko praktična zbog premalih razmaka između svake pojedine tipke. Istina, možda se na ovo potrebno priviknuti, no iOS i Android nude objektivno bolji raspored i dizajn tipkovnice. Dodatni problem je što je hrvatska tipkovnica, u najmanju ruku, čudno koncipirana. Već na osnovnom rasporedu možemo pronaći slova ć i đ, ali ne i š i ž, jer do njih dolazite tako da dulje držite s, odsnono z. Bilo bi odlično da Windows Phone SDK dopušta razvoj i instalaciju alternativnih tipkovnica, no to za sada još nije slučaj.

Aplikacije i multimedija


wp_ss_20131017_0014

Na svim Windows Phone uređajima možemo pronaći Office aplikaciju koja nudi mogućnost pregledavanja, kreiranja i uređivanja Office dokumenata (Word, Excel i PowerPoint), podršku za One note sustav bilješki i potpunu integraciju sa Skydrive servisom na kojem imate 7 GB prostora besplatno.

Uređivanje Word i Excel dokumenata je prilično jednostavno, čak i za mobilni uređaj, zbog čega Office na Windows Phoneu pruža najbolje iskustvo među mobilnim platformama. Ponuđen je širok spektar mogućnosti koje nalazimo i na desktop verziji Worda i Excela te dijeljenje preko SharePointa.

HERE Maps i HERE Drive su standardne aplikacije na Nokia uređajima za navigaciju i općenito pomoć svjetskim putnicima. Licenca za korištenje Mapa pokriva samo jednu zemlju, ali je dobro što je mape moguće koristiti u offline načinu, što znači da je željene mape prethodno potrebno preuzeti na uređaj. Valja istaknuti da Here Drive nudi doživotnu licencu za glasovno navođenu navigaciju, a upotreba je krajnje jednostavna. Omogućeno je korištenje u 2D ili 3D načinu, a postoje i upozorenja za brzinu i situaciju u prometu (gužve), što nije podržano na baš svim lokacijama.

Drive i Maps aplikacije su razdvojene jer je prva fokusirana na vožnju, tj, navigaciju, dok su Mape svojevrsni vodič s raznim lokacijama i sadržajima.

Za pregledavanje interneta zadužen je Internet Explorer, a za fotografije uobičajeni Photos hub koji omogućuje izravno spremanje sadržaja na SkyDrive servis. Uz to, ovaj hub omogućuje i prikaz fotografija s Facebooka, koje mogu biti integrirane u People hub, tako da svakom kontaktu možete pridružiti njegove Facebook fotografije. Podjela sadržaja se odvija putem Bluetootha ili slanjem e-mailom, MMS-om i sl. te podjelom na društvenim mrežama i SkyDrive servisu.



Što se tiče reprodukcije videa, treba reći da je Windows Phone OS nedavno dobio podršku za nešto širi spektar video formata i codeca pa sada podržava DivX i XviD codece te MP4 i MKV datoteke, no ove potonje će biti reproducirane bez zvuka ukoliko je korišten inače problematični AC3 audio codec.

Za preslušavanje glazbe imamo standardni Music hub, ali i FM radio, koji na Windows Phone platformi dugo nije bio podržan. Glazbu, kao i sav drugi multimedijski sadržaj možete jednostavno prenijeti na uređaj putem USB kabela i mass storage protokola.

Kamera


Nokia Lumia 625 dolazi s 5 MP kamerom i LED bljeskalicom. Softver nudi jednostavno oblikovano sučelje s uobičajenim mogućnostima podešavanja parametara (ISO, zasićenje boja, oštrina, balans bijele boje) te Macro fokus. Treba istaknuti da kamera na Lumiji 625 ima fizičku tipku za fokusiranje i okidanje, što danas nije čest slučaj.

Aplikacija Kamera sadrži i razne dodatke poput Bing čitača QR kodova, a tu je i Cinemagraph za kreiranje animiranih fotografija, Panorama (samo ime govori sve) te Nokia Smart Cam za biranje najbolje fotografije iz niza ili brisanje neželjenih detalja. Ipak, u potpunom mraku će biti primjetna veća količina šuma, no na uređaju ovog cjenovnog ranga, bilo bi iluzorno očekivati bolje.

WP_20131016_001 WP_20131017_003WP_20131017_004 WP_20131017_005 WP_20131017_006

Kvaliteta snimljenih fotografija je za jednu 5 MP na prilično visokoj razini. Kontrast je dobar, količina detalja također, dok količina šuma ne prelazi kritičnu točku, čak i u slabije osvijetljenom ambijentu..

Kamera snima i 1080p 30 fps video s kontinuiranim autofokusom. Kvaliteta snimljenog materijala je također vrlo dobra, s priličnom količinom detalja što je postignuto zahvaljujući relativno niskom stupnju kompresije. U nastavku pogledajte jedan takav primjer.


Baterija


Uređaj dolazi s baterijom kapaciteta 2000 mAh, za koju sam već rekao da nije izmjenjiva, unatoč tome što je stražnji poklopac odvojiv. Prema specifikacijama proizvođača, ova će baterija osigurati oko 15 sati razgovora na 3G mreži ili oko 550 sati na čekanju. Ako gledamo po stavkama, očekujte nešto manje 7 sati surfanja ili isto toliko video reprodukcije. U uobičajenim uvjetima umjerenog korištenja, Nokia Lumia 625 će izdržati do dva dana, a ako češće surfate ili igrate igre, tj, ako uređaj koristite intezivnije, možete biti komotni od ujutro do navečer.

Zaključak


Nokia Lumia 625 prvi je Nokijin model uređaj s 4,7” dijagonalom zaslona, čime se automatski svrstava u relativno velike uređaje, barem kada govorimo o Windows Phone platformi. Ova situacija je, naravno, privremenog karaktera jer ćemo i ovdje uskoro moći izabrati još veće dijagonale zaslona.

Unatoč većem zaslonu, koji za sobom često povlači jači hardver, Lumia 625 donosi nešto umjerenije specifikacije, ali i pristupačnu cijenu. Veliki zaslon, solidan hardver, vrlo dobra kamera i opće performanse zadovoljit će svakog prosječno zahtjevnog korisnika, a mogućnost izmjene stražnjih maski sve one naklonjene živim bojama i čestim izmjenama izgleda. Cijena uređaja iznosi 2.199,00 kuna, a možete ga kupiti u slobodnoj prodaji.

Uređaj za potrebe testiranja ustupio: Mobis