Windows Phone Recenzije Windows

Nokia Lumia 630 - Recenzija

Nokia Lumia 630

U svijetu Windows Phonea, zadnjih mjeseci se puno toga dogodilo. Dvije stvari su najviše odjeknule, Microsoft je kupio Nokiu, i predstavio novu inačicu svog mobilnog operativnog sustava. Lumia 630 jedan je od prvih uređaja koji dolazi s njim, Windows Phone 8.1 operativnim sustavom. Živahne boje kućišta, proširiva memorija i izmjenjiva baterija, dvije SIM kartice te pristupačna cijena najviše će se svidjeti mlađoj populaciji. Teoretski, nasljednica je Lumie 625 no nešto je manjeg zaslona i donosi čak neke korake unazad pa bi ju možda bilo pravilnije proglasiti nasljednicom Lumije 620. Kako god gledali na cijelu situaciju, mi smo uređaj uzeli kao zaseban i takvog ga testirali.


Osnovne karakteristike


Dimenzije: 129,5 x 66,7 x 9.2 mm

Masa: 134 grama

Zaslon: 4,5” ClearBlack IPS 480p (480x854), 218 ppi, Gorilla Glass 3

SoC: Qualcomm Snapdragon 400

CPU: 4x Cortex A7 @ 1,2 GHz

GPU: Adreno 305

RAM: 512 MB

Interna memorija: 8 GB

MicroSD: Da, do 128 GB

Povezivanje: WiFi, WiFi Hotspot, GPS, Bluetooth, DLNA

3G: HSDPA do 21 Mbps

4G: Ne

OS: Windows Phone 8.1

Kamera: 5 MP/720p

Prednja kamera: Ne

FM radio: Da

Baterija: 1830 mAh

Cijena: 1400,00 kn

Info: Mobis

Prednosti


Odlična kamera za cjenovni razred

Fluidnost sučelja

"Šik" dizajn

Odlične Nokia aplikacije (HERE mape i kamera)

Nedostaci


Nema bljeskalicu

Nema prednju kameru

Nema senzora blizine

512 MB RAM-a je malo zahtjevnije igre

Loša hrvatska tipkovnica

Dizajn i kućište


Kao što je već rečeno, Lumia 630 dolazi s paletom "šik" boja kućišta, odnosno stražnjeg poklopca. Na prvi pogled mnogi bi pomislili kako je riječ o nekoj zaštitnoj maskici, no to je zapravo sastavni dio uređaja koji pokriva izmjenjivu bateriju i utore za microSD i micro SIM kartice.
Za razliku od nekih skupljih modela koji dolaze u jednodjelnom kućištu, Lumia 630 ne ostavlja toliko robusan i čvrst dojam u ruci, no zato je moguće ponijeti rezervnu bateriju sa sobom i lako je zamijeniti kad se prva isprazni. Generalno ostavlja dobar dojam i "fora" je za vidjeti na ulici. U svakom slučaju nešto drukčije od većine današnjih uređaja.

Kućište je izrađeno od plastike s matiranom završnom obradom. Rubovi prema zaslonu su blago zaobljeni, ali naglašeni oštrom linijom, što se posebno osjeti na donjem bridu prema stražnjoj strani kućišta. Stražnja strana je konveksnog oblika, odnosno blago zakrivljena tako da ugodnije leži u ruci. Na vrhu uređaja pronaći ćemo tek 3,5 mm utor za slušalice. Na donjoj strani se nalazi micro USB utor, a na desnoj strani uređaja tipka za uključivanje i povrh nje tipke za podešavanje glasnoće. Zbog šarenih kućišta i načina izrade, tipke su pomalo tvrde na dodir i daju osjećaj kao kada ih pritišćete preko neke zaštitne maske, no s vremenom se navikne.

Prednjom stranom dominira zaslon povrh kojeg pronalazimo samo logo i slušalicu za poziv. Prednja "selfie" kamera je izostala kao i LED-ica za obavijesti skupa sa senzorom blizine. Ispod zaslona, također na prednjoj strani, smješten je mikrofon za pozive, a sekundarni za otklanjanje šumova je izostao. Na stražnjoj strani pronaći ćemo kameru (bez bljeskalice) i vanjski zvučnik prosječne jakosti.

Ukoliko uređaj gledamo kao nasljednika Lumije 625, primjetit ćemo da je u svim dimenzijama manji i lakši, osim debljine koja je ostala na 9,2 mm. Zaslon je također nešto manj jer mu dijagonala iznosi 4,5" u odnosu na 4,7" na prethodniku.

columns="4"

Zaslon


Kao što je u specifikacijama navedeno, Lumia 630 dolazi s 4,5" LCD zaslonom rezolucije 854 x 480 točaka, što rezultira gustoćom od 218 ppi. Iako brojke same po sebi nisu za pohvalu, možemo reći kako je zaslon solidan. Nokia ga naziva ClearBlack IPS što bi teoretski značilo da ima dobar kontrast. U praksi se pokazalo da su boje stvarno žive i kontrast je vrlo dobar, pogotovo za ovaj cjenovni razred. Toliku pohvalu nažalost ne možemo prenijeti i na kutove vidljivosti koji nisu na razini skupljih uređaja, ali su zadovoljavajući i vjerujemo da kupcima neće predstavljati problem.

Vidljivost na danjem svijetlu je pristojna, no zbog nedostatka senzora svjetline, morat ćete ručno podešavati jačinu osvijetljenja. Dostupna su 3 stupnja intenziteta.

columns="4"

Povezivanje, pozivi, dual sim, hardver...


Lumia 630 dolazi u dvije varijante. Naš primjerak na testu dolazi sa utorom za dvije micro SIM kartice, a na tržištu je još dostupna i inačica sa samo jednim utoromu. Valja napomenuti kako oba utora podržavaju 3G konekciju i možete birati preko koje ćete se spajati na internet, no samo jedna može biti zakačena na 3G mrežu u određenom trenutku. Iako su obje kartice istovremeno aktivne, za vrijeme razgovora na jednoj, druga kartica će biti nedostupna što znači da vam neće "zvoniti u uhu" drugi dolazni poziv. Sreća u nesreći jest ta da možete vrlo lako podesiti prosljeđivanje u slučaju razgovora. Tako u slučaju da razgovarate preko prve SIM kartice, a netko vas zove na drugu, ona može preusmjeriti poziv na prvu tako da ne propustite neki drugi dolazni poziv. U tom trenutku morate biti svjesni kako će vam se to preusmjerenj naplatiti.

Što je tu je, neki dual sim uređaji nemaju ni ovu opciju, a i oni koji imaju, nerijetko su teže dostupne za podesiti.

Aplikacija za pozive je podijeljena u dvije pločice, za prvu i drugu SIM karticu, baš kao i ona za poruke. Unutar samog imenika prije poziva možete odabrati s koje kartice želite uputiti poziv. Isto takva situacija je i s SMS porukama, kod unosa broja možete također odabrati s koje kartice želite poslati SMS. Problem kod SMS aplikacije jest u tome što vam svi brojevi na koje želite slati sms moraju biti spremljeni pod "mobile phone". Ukoliko vam je broj spremljen pod kućni, iako je to broj mobitela, kod tražilice u sms porukama nećete pronaći taj broj, što baš i nije zgodno.

Što se samog imenika tiče, neke probleme smo već objasnili u osvrtu na WP 8.1 iz perspektive jednog Androidaša. Poslagan je naravno po abecednom redu, a povrh svakog početnog slova, tu je ikona za prečace do drugih slova abecede. Tako recimo na vrhu samog imenika pronalazimo slovo A, a klikom na njega skačemo u brzi izbornik početnih slova kojima brže pronalazimo kontakte u imeniku. Na dnu je smješten gumb za pretraživanje tako da i ručno na QWERTZ tipkovnici možete unijeti ime tražene osobe. Ukoliko određena osoba ima 3 imena, recimo ime, nadimak i prezime, nadimak će izostati u prikazu, no tražilica će ga svejedno pronaći. Aplikacija za pozive podržava brzo biranje u koju možete dodati neke najčešće pozivane kontakte. Nažalost, pametno biranje još uvijek nedostaje, što bi moglo nedostajati onima koji su se na njega navikli.

S obzirom kako je Microsoft vlasnik i Skypa, logično je da je i on integriran duboko u sustav, tako ćete u pozivima pronaći i tipku za Skype poziv. Video poziv naravno nije podržan zbog nedostatka prednje kamere.

Uz uobičajeni WiFi imamo i njegove derivate kao što su: WiFI direct, WiFI Hotspot i DLNA. Podržan je i Bluetooth s mogućnošću prebacivanja sadržaja. Standardni microUSB utor služi za punjenje i povezivanje s računalom, a podržani su uobičajeni protokoli kao npr. masovna pohrana za kojeg nije potrebno instalirati drivere na Windows računalo. USB OTG nažalost nije podržan.

Za pohvalu je i organiziranost sučelja kod spajanja na računalo, naspram Androida. Sve je podijeljeno u par jednostavnih mapa, vrlo je pregledno i lako za naći sve što je smješteno na smartfonu, od slika do dokumenata.

Uređaj pokreće Snapdragon 400 SoC, s četiri Cortex A7 jezgre na 1,2 GHz. Za grafiku se brine Adreno 305 koji na ovoj rezoluciji zaslona pokreće čak i neke zahtjevnije naslove. Nažalost, RAM je ostao na svega 512 MB, iako je zahvaljujući dobro optimiziranom sustavu, sasvim dovoljno za većinu operacija.

Operativni sustav, sučelje, perfomanse...




Kao što smo već rekli, Lumia 630 dolazi s najnovijim Windows Phone 8.1 operativnim sustavom koji na njoj radi dosta glatko i bez nekih zastajkivanja. Animacije su fluidne, no voljeli bismo kad bi bile nešto kraće, odnosno brže. S obzirom kako ispod zaslona nema tipki, one su virtualne i smještene na samom zaslonu. Tri su tipke, a s lijeva na desno imamo tipku za povratak koja dužim pritiskom otvara multitasking izbornik koji radi brzo i pregledno. Srednja tipka je Windows ili home tipka, a desna otvara bing tražilicu. Duljim pritiskom na desnu tipku otvara se glasovni asistent. Valja napomenuti kako za tipke u postavkama uređaja, možete uključiti ili isključiti vibraciju.



Obavijesni centar konačno je došao i radi zadovoljavajuće. Na vrhu možete smjestiti do 4 brza prekidača po želji, poput onog za WiFi, Bluetooth ili slično. Ispod ikone za WiFi tako možemo pročitati i na koju je mrežu spojen, što je za svaku pohvalu. Swype-to-dissmiss iz nekog razloga radi samo za grupne poruke, dok samo na jednoj ne. WhatsApp aplikacija često nanovo pokazuje obavijesti o novim porukama koje su već pročitane i odgovorene. Vjerojatno je neka softverska greška, ili u sustavu ili u aplikaciji i vjerujemo kako će se ona ubrzo ispraviti. Za razliku od onog na Androidu, ovdje obavijest možete potegnuti samo u desnu stranu. Otvaranjem obavijesnog centra, dobivamo i informacije o postotku baterije, datumu te mobilnim mrežama na koje smo spojeni, dok se ispod prečaca može pronaći fiksni prečac za postavke uređaja.

columns="4"

Lumia 630 dolazi suobičajenim setom Nokijinih aplikacija, poput Here mapa ili Nokia kamere. Možemo slobodno reći kako su HERE mape trenutno najbolje koje možete na pronaći na smartfonima općenito. Rade iznimno dobro i glatko čak i u 3D sučelju. Brže su i bolje od Googleovih Mapa na Androidu, a podržana je i hrvatska glasovna navigacija. Mape možete skinuti na sam uređaj tako da vam nije potrebna podatkovna veza da bi ste imali navigaciju. U slučaju nedostatka podatkovne veze, spajanje na GPS može potrajati i desetak minuta dok se ne utvrdi vaša lokacija, a u slučaju vožnje i još dulje. Naravno, to je opća karakteristika A-GPS sustava, kojem je podatkovna veza potrebna za brže lociranje.

columns="4"

Nokia kamera aplikacija je o kojoj ste mogli pročitati najviše u recenziji popularne Lumie 1020, ali i bilo koje druge. Iako joj kod učitavanja treba nešto više vremena, isplati se čekati jer otvaranjem iste dobivate pregršt opcija za podešavanje. Podržano je ručno podešavanje balansa bijele, fokusa, ISO osjetljivosti, duljina ekspozicije, kontrast... Više-manje sve što od jedne aplikacije na mobitelu možete očekivati, i još više.



Valja napomenuti kako je dostupna i Cortana, glasovni asistent. Hrvatski jezik još uvijek nije podržan i ukoliko želite popričati s njom, morat ćete komunikaciju prebaciti na npr. engleski. Najavljeno je i proširivanje dostupnosti čak i na hrvatski, no bez jasnih datuma ili rokova, baš kao što je to slučaj i sa konkurentnim Google Now i Siri aplikacijama.

Korisnicima Facebooka svidjet će se to što je People hub, odnosno imenik, moguće sinkronizirati s prijateljima sa Facebooka. Dostupan je i "Me" hub u kojem možete pročitati neke zadnje statuse na Facebooku ili Twitteru, a možete i sami postaviti neki status ili tweet.

Tu je i odličan i vrlo jednostavan Kid's Corner, odnosno nešto poput "gost računa" na Windowsima, namijenjenom prvenstveno roditeljima sa djecom. U njemu možete postaviti neke određene aplikacije, igrice, slike ili video zapise kojima vaša djeca mogu pristupiti. U slučaju aktivacije Kid's Cornera, preporučuje se stavljanje lozinke na zaključani zaslon. Tako kada vaše dijete uzme mobitel, moći će pristupiti nekim igricama bez straha kako će vam nešto izbrisati ili napraviti neku sličnu štetu. Kid's Corneru se pristupa tako da sa zaslona zaključavanja potegnete zaslon u lijevo i zatim prema gore. Otvaranjem ćete primjetiti jedan početni zaslon na kojemu su redom poslagane stvari koje ste dodali u vidu pločica. Zgodno i dobro prilagođeno djeci.



A kakav bi Windows bio bez Ofiice paketa? Unutar apliakcija moguće je pregledavati i izmjenjivati dokumente, Excel tablice ili PowerPoint prezentacije i sve to potpuno besplatno. Sve je to integrirano s OneDrive cloud servisom tako da su dokumenti koje uređujete iz "oblaka" direktno sinkronizirani s onima na vašem računalu. Što se tiče zabilješki, tu je OneNote koji također može biti sinkroniziran sa OneDrive-om. U zabilješke možete dodati i slike ili glasovne zabilješke i sve to proslijediti mailom. Office radi vrlo dobro, sučelje je dosta jednostavno i sve radi vrlo glatko i brzo.



Tipkovnica je također doživjela neke sitne promjene. Iako je engleska tipkovnica vrlo dobra, hrvatska je nažalost još uvijek loša. Tipke su nelogično stisnute na lijevu stranu kako bi se sa desne strane dodala samo dva slova, "ć" i "đ", a ostatak je skriven pod strelicom. Ovo ne bi bilo toliko žalosno da ista takva situacija nije i u vodoravnom načinu rada tipkovnice gdje postoji više nego dovoljno mjesta s obje strane. Opet, možete koristiti englesku tipkovnicu koja je vrlo dobra, ali onda nemate hrvatskih slova. Dostupan je i swype način unosa, ali još uvijek ne i na hrvatskom jeziku. Vibracijski odgovor na tipkovnici vjerojatno ćemo morati pričekati još neko vrijeme.

columns="4"

Generalno, sve radi dosta brzo i fluidno izuzev pokoje zahtjevnije igrice poput Asphalta 8 u kojem je lako primjetan nedostatak snage i RAM-a. Sve aplikacije se otvaraju sa popratnim animacijama. Internet Explorer 11 ima mjesta za poboljšanja u vidu pregleda stranica, ali zato vrlo dobro upravlja RAM memorijom tako da problem nije bio ni sa desetak otvorenih tabova. U Microsoftu kažu kako ih možete otvoriti beskonačan broj, ali u tu se avanturu nismo upuštali. Dolazi s dosta opcija poput "private browsinga", spremanja zaporki kao i sinkronizacijom svih tabova otvorenih na vašem računalu s onima na vašem smartfonu. Podržava i geste poput onih na iOS-u za prethodnu ili slijedeću stranicu povlačenjem prsta sa lijevog ili desnog ruba zaslona.

Photos aplikacija vrti nasumice slike na početnom zaslonu, no sustav nije baš najbolje razrađen jer da će se nerijetko vrtjeti i slike koje su izbrisane. Unutar same aplikacije imamo i gumb za slanje ili podijelu slika preko Facebooka, e-maila, WhatsAppa i slično. Nažalost, gumb ima grešku, tako da za mnoge slike ne nudi naknadno instalirane aplikacije poput WhatsAppa već samo one predinstalirane. Vjerujemo kako će se ove sitne softverske greške ispraviti s vremenom u nekim nadogradnjama, no ne znamo kada.

columns="4"

Kamera


Nokia je u svijetu smartfona poznata po svojim vrhunskim kamerama. Iako LED bljeskalica nije dostupna i bit će nedostatak u uvjetima slabijeg osvjetljenja, možemo reći kako nas je kamera generalno iznenadila za ovaj cijenovni rang.

Fotografirati je moguće u 2 rezolucije, 5 MP (4:3) i 3,7 MP (16:9). Dodatne opcije moguće je ubaciti preko "Nokia Lenses" opcija, a dostupne su neke animirane ili recimo panorama. S vremenom će biti još svega, ali u testu ćemo se usredotočiti na samu kameru na uređaju.

Kada kupujete uređaj ovog cijenovnog ranga, ne očekujete previše od kamere. Takav je slučaj bio sa primjerice Motorolom Moto G, no ne i kod Nokie. Možemo slobodno reći kako je ovo jedan od najboljih uređaja u rangu 5 MP kamera. Sigurno da će se naći i pokoji bolji, ali ovaj je u samom vrhu. Boje su taman dovoljno zasićene, kontrast je dobar, a šum u granicama normale. Količina detalja vidljiva u fotografijama je stvarno zadovoljavajuća za ovaj cjenovni rang, ali kad se smrači povećanje šuma je očekivano.

U slučaju da imate stativ, možete iskoristiti sve prednosti aplikacije Nokia kamere. Tako čak i u poluzamračenoj prostoriji možete snimiti pokoju dobru fotografiju ili u sumrak u prirodi, sve dok se predmet kojeg snimate ne kreće. U prilogu ispod redom možemo vidjeti malu usporedbu s kamerom LG G2.

Napomena: G2 ima jednu od najboljih kamera trenutno dostupnih na tržištu i usporedba ima namjeru pokazati koliko je zapravo kamera Lumie 630 dobra i kako će poslužiti svrsi bez obzira na "samo 5 MP".

columns="4"

U primjerima iznad možemo vidjeti kako uz uporabu stativa možemo čak i u lošijim uvjetima dobiti koliko toliko dobru sliku sa čak solidnom količinom detalja. To možemo zahvaliti izrazito dugoj ekspoziciji koju si u ovom slučaju možemo priuštiti.

Kad se stativ ukloni i kada uređaj uzmemo u ruke, možemo vidjeti kako će isti motiv biti dosta lošiji. Ekspozicija je kraća, ISO osjetljivost dosta veća i generalno slika je dosta lošija. Pogledajmo i u primjerima ispod. Neovisno o parametrima i njihovim ručnim postavkama fotografija je ispala mutna. Posljedica je to malih pomaka ruku i fotografija tada bolje ispada u automatskom načinu. G2 je tu kompenzirao pomicanje s optičkom stabilizacijom i što idemo više prema mraku, razlika u kvaliteti se više vidi.

columns="4"

U većem mraku od ovog u primjeru, bez bljesklaice, praktički nemamo što tražiti. Slike su gotovo neupotrebljive tako da nema smisla ni primjere pokazivati.

Situacija je, naravno, najbolja na danjem svjetlu, gdje su fotografije pune detalja.

columns="4"

Pohvala ide i za makro snimke. Boje su malo prenaglašene, no to je danas ionako slučaj s većinom kamera na smartfonima pa to ne možemo uzeti za manu. Sve to ide u svrhu "življe slike" pa tako jednom kada ih pregledavate na računalu većini izgledaju bolje bez obzira na realnost.



S druge strane, video snimanje nije za pohvalu. Digitalna stabilizacija koliko toliko odrađuje svoj posao, ali generalno kvaliteta nije na zavidnoj razini. Video se snima u .mp4 formatu u 720p rezoluciji pri 30 slika u sekundi.


Baterija


Lumia 630 dolazi s baterijom kapaciteta 1830 mAh, čime se uređaj baš i ne može podičiti. Na testu nije dočekao niti jednu noć bez više kraćih punjenja tokom dana, no to ne mora značiti kako će i kod vas biti ista situacija. S vedrije strane, baterija je izmjenjiva, pa tako možete kupiti zamjensku i spremiti je u novčanik te lako zamijeniti u slučaju da vam se prva isprazni.

Realno je očekivati nekih 3-3,5 sati aktivnog korištenja kroz dan što bi trebalo biti sasvim dovoljno za prosječnog korisnika, ali na punjaču bi mogla završiti i prije večeri. U prilog bateriji ide i ciljana klijentela kojoj vjerojatno nije prioritet "visiti" cijeli dana na mobitelu.

Zaključak


Pred navalom jeftinih Kineza, od kojih se neki uključuju i u borbu za WP platformu, Nokia cilja na prepoznatljivo ime i brand koji je nekad vladao tržištem mobitela. Iako je situacija danas potpuno izokrenuta, dosta kupaca drži Nokiju kao premium brand i sinonim za kvalitetu.

Upravo takva je i Lumia 630. Iako izgleda plastično i u neku ruku jeftino, ne sumnjamo kako se ispod krije čvrsta Nokia koja će izdržati više godina korištenja. WP se pokazao kao sustav koji s vremenom ne slabi i nakon mjeseci uporabe radi dobro gotovo kao prvog dana korištenja. Iako još uvijek u nekim dijelovima zaostaje za konkurencijom, nadu vam može uliti Microsoftovo obećanje kako ćete dobiti i sljedeću nadogradnju na WP 9, kad jednom dođe, što vam malo proizvođača Androida može jamčiti. Sustav je dosta jednostavan pa će se čak i stariji ljudi lako naviknuti na njega. U prilog uređaju ide i paleta predinstaliranih aplikacija, od najboljih mapa na tržištu do odličnog MS Office paketa.

Želite probati nešto novo i drugačije od većine, a niste previše zahtjevan korisnik i spremni ste na nešto novo, Lumia 630 bi mogla biti pravi uređaj za vas. Prelaskom s Androida ili iOS-a na Windows Phone trebat će vam neko vrijeme prilagodbe, no možda vam promjena i dobro dođe, sve ovisi o vašim navikama i potrebama.