Android Top teme

Novi Android, novi Nexusi - novo poglavlje Googlea

xus 6 Lollipop

Na tihoj prezentaciji, predstavljanju, objavi ili nazovite to kako hoćete, Google je predstavio tri nova Nexusa. Smartfon, tablet i "igrač" kako bi to Sony preveo na svojim Xperijama.

Nexus 9 dolazi kao svojevrsna zamjena već dotrajalog Nexusa 10, što i ne znači kako u nekoj bližoj budućnosti nećemo ugledati i njegovog direktnog nasljednika pod istom oznakom desetke.

Glasine o ovom HTC-ovom Nexusu sežu još od početka godine, no sad kad je konačno tu mnogi su ostali pomalo iznenađeni, doduše ponajviše omjerom stranica zaslona koja iznosi 4:3 (iPad... khm). Ovakav omjer stranica na tabletima smatram logičnijim za svakodnevno korištenje poput surfanja internetom, čitanja knjiga, dokumenata ili sličnog. Međutim, takva rezolucija sa sobom donosi i mnogima omraženi "crni okvir" kod gledanja filmova. Opet, s pozitivne strane, ukoliko imate svojevrsan ugovor s nekim od domaćih operatera te mogućnost gledanja televizijskog programa na vašem tabletu, ovo će dobro doći kod gledanja HRT-a i to sa stereo zvučnicima koji su kao rođeni za gledanje dnevnika (jeeej!).

Bilo kako bilo, novi omjer stranica je tu, a ovisno o vašem korištenju tableta može biti koristan ili ne. 8,9" IPS LCD zaslon donosi rezoluciju od 2048 x 1536 px što rezultira gustoćom od sasvim pristojnih 288 ppi. Poznajući HTC ne sumnjam kako će ovaj zaslon biti vrlo dobar i tu priča o samom zaslonu do nekog eventualnog testiranja prestaje.

Ono što je zanimljivo jest 64-bitni SoC - druga generacija NVIDIA Tegre K1. S obzirom na neka loša iskustva s Tegrom u prošlosti, želio bih odmah prekinuti sva negodovanja jer kako je Google objavio, i prvi Nexus 7 s Tegrom 3 će dobiti nadogradnju na novi Android Lollipop. S obzirom da Apple već neko vrijeme pliva u 64-bitnim vodama, logično je bilo za očekivati kako će i Google napraviti pomak u ovom smjeru, a kako kažu "Lizalica" je optimizirana za 64-bitne procesore, no o tome ćemo više u recenziji novog Androida.

Nexus 9

Uz dva uređaja sa zaslonom, predstavljen je i jedan koji se spaja na mnogo veće zaslone, Nexus Player. Ukoliko se sijećate Nexusa Q (nećemo zamjeriti ukoliko se ne sjećate jer je projekt prebrzo ugašen), Player je upravo ono što je Q trebao biti, samo opet malo drugačiji. Google je Player u principu zamislio kao svojevrsnu konzolu. S cijenom od 99$ bit će dosta pristupačan, spajat će se putem HDMI-a na TV, a na njega će moguće biti spojiti i joystick koji bi omogućio igranje Android igara na velikom zaslonu, uz naravno gledanje filmova koje će te putem Play trgovine kupovati ili na neki drugi način nasminiti na uređaj. Uz njega se isporučuje i daljinski upravljač kojim se upravlja kako glasovnim naredbama (tipa "pusti mi Sumrak Sagu") tako i klasičnim putem.

No od svega predstavljenog, najviše publike svakako fascinira novi "ogromni" 5,9" Nexus 6. Kad su počele curiti razne glasine o ovom uređaju, mnogi su bili u nevjerici ("zar i ti sine Googlee?"). Ali razloga za veću paniku nema. Google je to odigrao baš kao i Apple sa novim iPhoneima. S obzirom kako Nexus 5 neće izaći iz prodaje, u ponudi vam ostaju dva Nexus smartfona, sa dvije različite veličine zaslona.

Ali ono što je mnoge iznenadilo jest cijena. Zadnje dvije generacije imali smo vrlo pristupačne Nexus uređaje s minimalnim kompromisima i maksimalno spuštenom cijenom. Istina, Nexus 5 bio je daleko od savršenog, ali za svoju cijenu vrlo vrlo dobar uređaj. Pa što nam onda Google poručuje s novim cijenama u rangu konkurencije?

Logično je samo jedno - Google je napravio Nexus 6 bez ikakvih kompromisa, kako u cijeni, tako i u komponentama, izradi, kameri, bateriji i svemu ostalome. Iako je i Nexus 5 snagom bio u samom vrhu ponude, kompromisi su napravljeni kako na području baterije, tako i na području kamere, zvučnika i sl.

Nexus Player

Kad Google napravi uređaj koji cijenom direktno puca na kupce Notea 4 i ostalih phableta, od njega se očekuje barem koliko i od Samsunga. No, može li Google ponuditi više? Sigurno da može, a je li to i napravio - još uvijek ne znamo.

Vratimo se sada malo na filozofiju prodaje Nexusa. Znači, Nexus uređaji su Googleova smjernica svim ostalim proizvođačima i način na koji Google želi da otprilike izradite svoj smartfon. Kad je Google sa Galaxy Nexusom i ICS-om prešao na on-screen tipke, većina proizvođača se prebacila sa fizičkih. Nažalost, kako je Google izbacio microSD kartice, kratko smo vidjeli trend uređaja i bez njih, što se na svu sreću vraća nazad. Slična je situacija i sa neizmjenjivim baterijama, koje ne služe tu samo da ju zamjenite kad se isprazni, već i da ju lako zamjenite nakon godinu dvije kada počne gubiti svoj kapacitet.

Kao što i sami znate, trendovi mogu biti dobri ili loši, ali kakve trendove postavlja Google s novim Nexusom?

Očito je kako se Google okreće tržištu u smjeru izdavanja "premium" Nexusa, što potvrđuje cijenom i apsolutno svim komponentama u uređaju. 13 MP kamera ne prati suluda povećanja megapiksela, no opet nudi veći otvor blende kao i OIS za što bolje fotografije u uvjetima lošijeg osvjetljenja. S druge strane, podržava povećanje rezolucije zaslona, no s najavljenim boljim iskorištavanjem procesorske snage ujedno bi trebao biti i štedljiviji. Veća baterija dodatni je poticaj proizvođačima da se odmaknu od onih manjih i tu se generalno ciljalo na dulju autonomiju u što ne sumnjam da će uspjeti. Trend brzih punjača možda nije započeo Google, no čim ga je podržao, možemo očekivati većinu proizvođača kako će prihvatiti neka slična rješenja kojima ćemo puno brže puniti naše smartfone nego do sada. Iako Snapdragon 805 predstavlja najnoviji krik, s Nexusom 9 potiče novu eru 64 bitnih procesora, a sa suludo velikim zaslonom proizvođače potiče na proširenje svoje ponude i na tržište na kojem je do sad Samsung bio neprikosnoveni vladar. S druge strane, s ostavljanjem Nexusa 5 u ponudi daje im do znanja da ne zanemare i najdominantniji segment tržišta sa zaslonima oko 5". Kao šlag na tortu, valja napomenunti kako na službenim stranicama Motorole uz specifikacije Nexusa 6 pored vodootpornosti stoji oznaka "Yes". Iako trenutno nije potvrđeno kakavu zaštitu od prodiranja vode ima nova šestica, pretpostavljam kako se radi o nekoj vrsti "coatinga" kakvu Motorola koristi u svojoj G i X Moto seriji, a koja se ujedno pokazala vrlo dobrom u praksi, čak i bez IP certifikata.

Uz podršku za sad već 2 godine stari Nexus 4 i više od dvije godine stari Nexus 7, Google zasigurno okreće novu stranicu kako Nexusa tako i Androida. Iako cijena nije kakvu smo očekivali, s novim Nexusom 6 profitirat će svi kupci Androida (ne isključivo Nexusa) u nekoj bližoj budućnosti, na ovaj ili onaj način. A kakav je novi Android, to ćemo saznati idućih dana kada službeno stigne na Nexus 5. Do tada nam ostavite vaše komentare i mišljenja, je li Nexus 6 očekivani pomak za vas ili ste ostali razočarani očekivajući možda nešto manje i kompaktnije?