Apple Android Top teme

OK, Apple je pobijedio, ali što to nama znači?


Apple je danas iznio pobjedu nad Samsungom na američkom sudu, čija odluka vjerojatno nije nikoga iznenadila s obzirom na količinu i tip prezentiranih dokaza.

Sud je istaknuo da su Samsungovi proizvodi nedopušteno koristili Appleove patente, kao što su npr. "bounce-back" (efekt koji se prikazuje skrolanja do kraja neke liste), dvostruki dodir za zumiranje, pinch to zoom, ali i samu ikonografiju te dizajn uređaja. Porota je također odbacila sve Samsungove navode da je Apple nelegalno koristio patente na iPhoneu te iPod Touchu.
Kompenzacija za nastale štete iznosi 1.05 milijardu dolara koju Samsung mora uplatiti Appleu.

Širi značaj presude ćemo znati tek nakon par tjedana, kada će se i saznati koliko će Samsungovih uređaja biti povučeno s američkog tržišta.



Ova je pobjeda u mnogim aspektima puno šira i izlazi iz samog Apple-Samsung ringa.
Zbog nje će ostali proizvođači mobitela biti iznimno pažljivi kako bi izbjegli sve patente koje Apple drži. To znači da će se i puno više novaca ulagati u razvoj proizvoda što na koncu znači i višu cijenu uređaja koje ćemo kupovati u budućnosti.



Osim toga, ova presuda će se odraziti i na velik broj ostalih potencijalnih sudskih sporova koje Apple vodi, ili će voditi. Možemo pretpostaviti da se većina ostalih proizvođača sada neće htjeti upuštati u sudske sporove zbog patenata, već će se nagoditi izvan suda, naravno uz kompenzaciju koju Apple zatraži. Zbog toga što se kompenzacije računaju prema svakom prodanom modelu uređaja, za očekivati je da će rasti i ukupne cijene uređaja.
Ovo će se svakako odraziti i na brzinu izdavanja novih modela uređaja, jer neće biti teško pretpostaviti da će svaki dizajn morati nadgledati i odvjetnici kako bi donijeli zaključak o tome dali je nešto podložno tužbama od strane Applea. Ovo bi uistinu i moglo naštetiti Android sustavu u cjelini, jer upravo čestim izdavanjem velikog broja različitih uređaja Android se nalazi tu gdje je – na vrhu.

Tijekom suđenja smo bili svjedoci prikaza nekih od Appleovih patenata, koji su u najmanju ruku smiješni, a to je mana američkog patentnog sustava koji dozvoljava stvarno sve. Za primjer možemo uzeti Appleov patent koji nosi naziv "Metoda ljudske interakcije s računalom". On uključuje 3,4 ili 5 dimenzijski touch ekran – što bi u prijevodu značilo da se Apple može tužiti sa bilo kojom kompanijom koja koristi touch screen, što je uistinu glupo.
Također, Apple je vlasnik nemalog broja patenata koji su sastavni dio svakog OS-a već godinama i koje Apple ni u kojem slučaju nije izumio, ali je kroz svoj popularni iOS komercijalizirao i na koncu patentirao.

No, iako treba napomenuti da je vjerojatno Samsung i dobio ono što zaslužuje, jer izvan prethodno spomenutih smiješnih patenata, na sudu su prezentirani i dokazi koji upućuju na neobično velike sličnosti TouchWiza i iPhone OS-a, kao i nekih dizajnerskih rješenja samih uređaja.
Zabranom ili povlačenjem uređaja sa polica trgovina Samsung će svakako izgubiti puno novaca, ali ostali proizvođači mobitela će itekako profitirati.

Spomenimo samo HTC, LG, Motorolu i Sony, tvrtke koje su već dugi niz godina inovatori u svojem polju i letimičnim pregledom portfolia uistinu ne možemo reći da bilo koji dio podsjeća na bilo što Appleovo. Upravo ovim tvrtkama Samsung je uzeo značajan dio tržišta (posebno u zadnjoj godini) vjerojatno i na nezaslužen način – ako taj rast pogledamo u svjetlu najnovije presude iz Amerike.

Ova presuda na kraju i ne mora biti jako loša što se nas korisnika tiče. Vjerojatno će proizvođači koji uistinu i rade drugačije proizvode biti više zastupljeni, a Samsung će biti prisiljen puno više ulagati u diferencijaciju svojih proizvoda u odnosu na konkurenciju. Čak je i Apple na sudu spomenuo dva uređaja koja su, složit ćete se podosta drugačija od mora jednolikih – Nokia Lumia i Xperia Arc S. Slobodno se tu može dodati i Motorola Razr, Xperia Ray i niz drugih.



Tako ćemo mi, korisnici uređaja, vrlo vjerojatno plaćati nešto veću cijenu za određene modele, ali oni će biti puno inovativniji i različiti u odnosu na ono što imamo sada.

No, ipak za kraj smo pronašli dvije izjave pokojnog Steve Jobsa. Prva potiče iz 1996. godine i glasi: „Dobri umjetnici kopiraju, veliki umjetnici kradu. Uvijek smo bili besramni u krađi velikih ideja

Druga je iz 2010 i glasi: „Uništit ću Android jer je to ukraden proizvod“.

Sada sami možete zaključiti na koji je način i Apple došao tu gdje je.