Recenzije Windows 8 Windows

Recenzija: Windows 8 tablet Acer Iconia Tab W510



Svečano objavljujemo da je “Post PC” era započela. Vjerojatno ste već čuli za ovaj termin koji forsira Apple, a njime sugerira da je vrijeme klasičnih PC računala završilo i da slijedi razdoblje u kojem ćemo umjesto njih sve češće koristiti tablete, pametne telefone i razne srodne uređaje. S druge strane, Microsoft ovu situaciju doživljava drukčije od Applea i novu eru naziva PC+ erom, čime želi naglasiti da vrijeme klasičnih računala nije završilo, nego da slijedi njihova redefinicija. Ukratko, Microsoftova vizija skore budućnosti sadrži računala koja mijenjaju oblike prema potrebi i time kombiniraju prednosti klasičnog prijenosnika i tableta.

Uvod


Vidjeli smo da je novi Windows 8 operativni sustav koncipiran tako da objedinjuje novo “Modern UI” sučelje (prethodno nazivano “Metro”) prilagođeno dodirnim zaslonima i “stare” desktop Windowse koji se koncepcijski nisu puno promijenili još od 1995. godine, tj. od vremena Windowsa 95.

Svi se slažu da je budućnost računala u dodirnim zaslonima, pa se tako i Microsoft u najnovijoj verziji svog operativnog sustava fokusirao na novo sučelje, optimizirano za manipulaciju dodirom i bez upotrebe miša. Novo je sučelje prepoznatljivo po karakterističnim pločicama (kvadratima i pravokutnicima) čiju smo umanjenu verziju već upoznali na Windows Phone operativnom sustavu na mobitelima. Sukladno novoj filozofiji, Microsoft forsira i developere da se okrenu razvoju aplikacija upravo za novo sučelje i za očekivati je da će takvih uskoro biti sve više i više. S druge strane, postoje milijuni aplikacija razvijenih za desktop verzije Windowsa i one se kao takve ne mogu koristiti na novom Modern UI sučelju. Kako bi zadržao dominaciju u PC svijetu, Microsoft je nove Windowse 8 koncipirao tako da mogu istovremeno  funkcionirati na Modern i “Desktop” sučelju.

Paralelno s ovim, Microsoft je lansirao i posebnu verziju Windowsa 8, nazvanu Windows RT koja je namijenjena isključivo tabletima i na takvom se uređaju ne mogu koristiti stare desktop aplikacije. No, budući da će se vrijeme tranzicije potpunog prelaska na novo Modern sučelje prilično otegnuti, Microsoft je i ovdje odigrao na sigurno pa je naknadno i tabletima omogućio korištenje punokrvnih Windowsa 8. Upravo jedan takav uređaj smo ovih dana testirali, a detalje i dojmove s testiranja pročitajte u nastavku.

Tableti i platforme


O tabletima smo već imali jednu opširnu temu i ako niste sigurni treba li vam takav uređaj, pronađite ju ovdje i pročitajte cijelu. Dakle, uz dominantni iPad koji radi na iOS-u te brzo rastući tržišni udio Android tableta, nedavno smo dobili mogućnost izbora i treće platforme, a to je naravno - Windows. Možda je bitno napomenuti kako Windows tableti za sada postoje samo u 10-inčnoj i nešto većoj 11,6-inčnoj verziji dok su 7-inčni izostavljeni. Razlozi za ovo vjerojatno leže u tome što su Windows tableti zamišljeni tako da potpuno zamijene netbooke/ultrabooke te u što većoj mjeri čak i veće prijenosnike.

Acer Iconia Tab W510


IMG_2125

Kao što je već rečeno, Acer Iconia Tab W510 je 10.1-inčni tablet modernog dizajna, kompaktan i lagan te kao takav usporediv s mnogim drugim tabletima na tržištu. Ukoliko vašim potrebama ili ukusu iz bilo kojeg razloga ne odgovara iPad niti bilo koji Android tablet, svakako možete razmisliti i o trećoj platformi, dakle Windows tabletu. Ono što ovaj i ovakav uređaj u startu diferencira jest njegova mogućnost ekspresne transformacije iz tableta u klasični prijenosnik. Naravno, ovdje podrazumijevam kupnju one verzije Iconije Tab W510 koja u prodajnom paketu uključuje i fizičku tipkovnicu. Kasnije u tekstu ćemo vidjeti da je upravo ta tipkovnica ono što ga odmiče od iPada i Android tableta i da tek tada dobiva na smislu.

Osnovne karakteristike:


Dimenzije: 259 x 168 x 9 mm
Masa: 576 grama, s tipkovnicom 1260 grama
Zaslon: 10.1” IPS LCD 1366 x 768 točaka
Procesor: Intel Atom 1,5 GHz
RAM: 2 GB (DDR2)
Interna memorija: 32 GB (dostupno 16)
Utor za memorijske kartice
Kamera: 8 MP, 1080p
Prednja kamera: 2.1 MP, 1080p
Operativni sustav: Windows 8
Baterija: do 9 sati rada, uz tipkovnicu do 18 sati.

Prednosti:


- Punokrvni Windows 8 operativni sustav
- Mogućnost brze transformacije u netbook
- Odlična tipkovnica s touchpadom i dodatnom baterijom
- Mogućnost korištenja miša (USB host)
- Autonomija
- Cijena

Nedostaci:


- Nemogućnost izravnog povezivanja s drugim računalom (MTP i Mass storage)
- Manjak “Modern UI” aplikacija prilagođenih dodirnom zaslonu
- Microsoftove “Modern UI” aplikacije su ograničene upotrebljivosti
- Desktop način rada nije optimiziran za korištenje dodirom
- Nerazumno koncipirana galerija fotografija
- Ugrađeni video player ne podržava DivX i MKV

Konstrukcija, ergonomija i rukovanje








Tablet sam po sebi je prilično tanak i lagan, te kao takav lako prenosiv na način na koji biste prenosili i koristili bilo koji drugi tablet istih dimenzija. Tipkovnica koja dolazi u prodajnom paketu je ipak nešto teža, no to je cijena dodatne baterije koja se u njoj nalazi, kao i metalnog postolja koje pridržava uređaj. Ukupna masa uređaja s tipkovnicom ipak neće prijeći masu nekog drugog netbooka sličnih karakteristika.
Dizajn uređaja nije nešto o čemu bi se moglo puno diskutirati jer je zapravo klasičan i vrlo jednostavan. Nema ničeg po čemu bi se sam tablet mogao izgledom isticati ni po čemu bi bio posebno prepoznatljiv. Ono što mu definira porijeklo i otkriva krvna zrnca je decentno izvedeni Acerov logo na poleđini koja je također izrađena iz plastike, ali dosta vjerno imitira aluminij.

Prednji dio tableta također je izrađen iz plastike, a model kojeg imamo na testu stigao je u crno bijeloj kombinaciji. S estetske strane ovo možda i nije najpametniji potez jer uz sivu boju imitacije aluminija imamo još dvije, što dizajn u konačnici čini nedosljednim.





Gornji rub Iconije Tab W510 sadrži 3,5 mm audio utor, poteznu tipku i tipku za uključivanje. Desni rub je prilično načičkan. Na njemu se nalaze mikrofon, tipka za podešavanje glasnoće, HDMI, micro USB i utor za microSD memorijsku karticu te jedan od zvučnika. Suprotni rub kućišta sadrži samo drugi zvučnik. Na donjem rubu nalazimo docking utor koji služi i za punjenje te dvije rupe za postolje na tipkovnici.

Umetanje uređaja u postolje na tipkovnici je krajnje jednostavno, nakon čega ostaje  pričvršćen i s njom praktički čini jedno tijelo. Postolje koje ga pridržava je gibljivo i omogućuje jednostavno “zatvaranje” i “otvaranje” kao na klasičnim prijenosnicima. Ovo namjerno naglašavam jer postoji niz tipkovnica koje se mogu dodatno kupiti i uglavnom služe kao stalci te nemaju savitljivo ležište, što ih čini nepraktičnim za transport zajedno s uređajem. Acer Iconiju Tab W510 s pripadajućom tipkovnicom zato možete vrlo lako prenositi po kući ili uredu te nositi u torbi manjih dimenzija. Također, ako za usporedbu uzmemo jači model, Iconia Tab W700, vidjet ćemo da s njime dolazi stalak za stol te tipkovnica koja nema savitljivo ležište pa je onome tko često putuje Iconia Tab W510 svakako bolji izbor.

IMG_2168

IMG_2175



Ležište na tipkovnici je prilično čvrsto i uređaj nema problema s namještanjem željenog kuta, no ipak postoji jedan dio “praznog hoda” oko kojeg osobno ne bih stvarao polemiku. Kada je Iconia Tab W510 “zatvoren” sve djeluje čvrsto i kompaktno. Unutarnji dio metalnog ležišta presvučen je slojem plastike što bi u velikoj mjeri trebalo spriječiti nastajanje ogrebotina i sličnih oštećenja.

Zaslon


Prednjom stranom uređaja dominira 10-inčni IPS lCD zaslon s Windows tipkom neposredno ispod. Ima iznimno dobar kut vidljivosti, tj. veći od onih na većini netbooka. Odaziv i preciznost su na vrlo visokoj razini i u tom pogledu nema prigovora. Rezolucija zaslona iznosi 1366 x 768 točaka što daje gustoću od 156 ppi. Za tablet je ovo sasvim dovoljno jer ga u pravilu promatrate iz veće razdaljine nego što je to slučaj mobitel. Zaslon je opremljen i Gorila Glass 2 slojem koji će ga štiti od grebanja, naravno, u okvirima zakona fizike.

Operativni sustav, sučelje, upotrebljivost...


windows_8

Windows 8 operativni sustav je sam po sebi toliko opširna tema da bi trebalo pisati posebnu recenziju kako bi se pokrila većina detalja. Mi ćemo se ovdje fokusirati na najvažnije aspekte te pokušati dočarati opću upotrebljivost.

Kao što je već rečeno, Windows 8 je u izvjesnom smislu bipolarni operativni sustav jer ga možete koristiti u novom Modern UI (metro) sučelju i na uobičajeni način (desktop). Kada uređaj uključite prvo što zatraži je dostupna WiFi veza kako bi se mogao spojiti na internet i registrirati. Potom će od vas zatražiti da se prijavite s Microsoftovim računom (hotmail, live, outlook...) kako biste uređaj mogli koristiti. Račun s kojim se prvi put prijavite kasnije ćete koristit kao primari za e-mail, a moći ćete ga spojiti i sa Skype računom.

2





Kad se Windowsi podignu, prvo što ćete ugledati je novo sučelje s prepoznatljivim pločicama u različitim bojama. Dodirom ili klikom na pločicu “Radna površina” u trenutku se teleportirate u prošlost, tj. na dobri stari desktop.
Metro sučelje novih Windowsa zapravo je veća (i šira) izvedenica Windows Phone sučelja i odlično je optimizirano za korištenje dodirom. Ovakvo sučelje je naizgled jednostavno, no ako ga usporedimo s klasičnim desktop Windowsima, prilično je konfuzno. Štoviše, u određenim segmentima funkcije i opcije su nelogično i neintuitivno raspoređene i svakako će vam trebati određeni period prilagode.

S druge strane, na desktop sučelju možete koristiti sve aplikacije koje ste i do sada koristili na prethodnim generacijama Windowsa i to bismo mogli nazvati najvećom prednošću Windows tableta nad iPadom i Android tabletima u ovom trenutku. Ipak, desktop sam po sebi nije optimiziran za korištenje prstima i prilagodba takvom načinu rada mogla bi potrajati prilično dugo. Čak i kad naučite sve trikove za odvlačenje, selektiranje, desni klik i slične radnje, teško je da ćete postići produktivnost kakvu imate s touchpadom ili mišem.

IMG_2181

E sad, upravo ovdje na scenu stupa fizička tipkovnica s postoljem i touchpadom te USB utorom u kojeg možete uključiti miša. Na ovakav način Iconia Tab W510 postaje pravi netbook s dodatnim benifitom kojeg pruža dodirni zaslon. Miša inače možete koristiti i bez tipkovnice, a zahvaljujući adapteru (sadržan u prodajnom paketu) koji micro USB utor na kućištu pretvara u standardni USB host.

Ako nemate tipkovnicu, na raspolaganju vam je i dalje ona virtualna (softverska) koju jednako možete koristiti na Metro i desktop sučelju.

Uz sasvim očite prednosti i USB utor u punoj veličini, fizička tipkovnica ima još jednu, a to je dodatna baterija koja uređaju omogućuje doslovno dvostruku autonomiju. Prema specifikacijama proizvođača, sam uređaj Acer Iconia Tab W510 omogućuje oko 9 sati rada (slično kao i iPad i Android tableti), a u kombinaciji s tipkovnicom ovo se vrijeme može udvostručiti, no o tome malo kasnije. Kada je uređaj spojen na tipkovnicu, prioritet korištenja energije je koncipiran tako da se najprije troši baterija iz tipkovnice, a potom ona u uređaju. Tipkovnica ima svoj utor za punjenje, a ukoliko je na nju spojen uređaj, pune se obje baterije. Na kućištu tipkovnice s lijeve strane se nalazi mala LED diodica koja služi kao indikator punjenja.

Sama tipkovnica je izvedena s uobičajenom rasporedom i sa svim funkcijskim i navigacijskim tipkama. Tipke su sasvim pristojne veličine i odvojene praznim prostorom za ugodno tipkanje. Touchpad je također zadovoljavajućih dimenzija i prilično je precizan.

Vratimo se malo novim Windowsima. Sučelje optimizirano za upravljanje dodirom koncipirano je tako da se njime upravlja jednostavnim gestama, odnosno povlačenjem prstom po zaslonu. Na primjer: povlačenjem prstom preko desnog ruba zaslona prema sredini aktivira se mali izbornik koji sadrži određene funkcije i pokretanje općih postavki te onih vezanih uz aktivnu aplikaciju. Usput napomenimo kako opće postavke nisu izvedene jedinstveno, nego postoje na Metro i klasičnom desktop sučelju. Tako je npr. upravljačka ploča (control panel) ostala dizajnirana kao desktop aplikacija, dok se mnoge postavke (npr. WiFi) odvijaju u Metro sučelju.

Druga važna gesta je ona kada povlačite prst preko donjeg ruba zaslona prema sredini. Na početnom zaslonu ona otkriva izbornik s prečicom popisa svih aplikacija, a kada je aktivna određena aplikacija, tada spomenuti izbornik sadrži nekoliko tipki vezanih uz upravljanje samom aplikacijom.

Upravljanje gestama je jednostavno, a odaziv sustava u Metro sučelju je trenutan. Ipak, u desktop sučelju to nije slučaj jer se često dogodi da ne znate jeste li ili niste dodirnuli željenu stavku pa ćete tu radnju u većini slučajeva ponoviti. Ovo može rezultirati pokretanjem višestrukih instanci jedne te iste aplikacije, a nerijetko i smrzavanjem sustava.

Sam izgled Metro sučelja, aplikacija i svih njihovih detalja pomalo je konfuzan i iziskuje određeno vrijeme prilagodbe. Vidljiva je Microsoftova namjera da sve maksimalno pojednostavi, no u mnogim se segmentima otišlo predaleko. Tako su pojedine aplikacije ostale uskraćene za mnoge opcije i dodatne postavke, što u konačnici otežava njihovo korištenje.
Nadalje, mnoge aplikacije (npr. control panel) i postavke uopće nemaju Metro verziju, pa ćete za npr. device manager brzo biti preusmjereni na desktop. Ukoliko u tom trenutku pri ruci imate tipkovnicu ili miša to neće biti problem, a ako nemate, pripremite se na lagano gubljenje živaca.

Acer Iconia Tab W510 je 10-inčni tablet, no na tom (za tablete) velikom zaslonu desktop Windowsi će korisniku klasičnog 15,6-inčnog ostaviti prilično klaustrofobičan dojam. Dodatni problem može uzrokovati zumiranje sučelja u postavkama rezolucije. Ako povećate prikaz na npr. 150% mnogi prozori kojima je nemoguće mijenjati dimenzije neće biti vidljivi u cijelosti.

Ipak, vjerujem da će se većina korisnika vremenom snaći u ovakvom okruženju, a vrijeme prilagodbe ovisit će o tome koliko vam je uređaj zaista potreban.

Performanse


Općenito, Metro sučelje je prilično brzo i fluidno te u pravilu radi bez zastajkivanja, no Windowsi ne bi bili Windowsi da se povremeno ne dogode smrzavanja aplikacija, ali i cijelog uređaja. U takvoj je situaciji potrebno pritisnuti tipku za uključivanje i držati ju malo dulje kako bi se sustav ponovno pokrenuo.

Intel Atom procesor takta 1,5 GHz u kombinaciji s 2 GB RAM-a osigurat će solidne performanse za civilne svrhe. Surfanje, manipulacija mailovima, korištenje uredskih alata i mnogih drugih aplikacija te igranje manje zahtijevnih igara na ovom će se uređaju odvijati bez poteškoća.

Kad se malo uhodate i prepustite instaliranju svih Windows aplikacija koje vam padnu na pamet moglo bi se dogoditi da vam ubrzo nestane prostora za pohranu. Naime, 32 GB verzija svih Windows 8 tableta, pa tako i ovog, nema 32 GB slobodnog prostora, već oko 16. Razlog leži u tome što instalacija Windowsa i pratećih aplikacija zauzme pola ukupne interne memorije, barem kada su u pitanju 32 GB verzije.
Spas je donekle u memorijskoj kartici, no na primjeru instalacije novih Modern UI aplikacija vidjet ćemo da je svijet daleko od savršenog.

Windows 8 aplikacije




Kada koristimo termin „Widnows 8 aplikacije2, u pravilu mislimo na one namijenjene Metro (Modern UI) sučelju i optimizirane za upotrebu na dodirnom zaslonu. O toj temi  zapravo i nemamo puno toga za reći, jer aplikacija za novo sučelje još uvijek nedostaje. Microsoft je u sklopu operativnog sustava ponudio nekoliko standardnih aplikacija, no njihova je upotrebljivost prilično ograničena.

Ono što Aceru Iconia Tab W510 posebno nedostaje jesu Office aplikacije. Premda start površina sadrži ikonicu Officea, ona vas odvede na web stranicu na kojoj je moguće kupiti Office 2010, a najjeftinija verzija zapada nešto više od 500 kuna.

Windows sada ima svoju trgovinu aplikacijama pod nazivom Windows Trgovina (Windows Store). Kao i sve druge Modern UI aplikacije, prilično je jednostavnog izgleda s osnovnim postavkama. Budući da je ovaj uređaj namijenjen hrvatskom tržištu i s Windowsima na hrvatskom jeziku, inicijalno korištenje Windows trgovine vas može zbuniti. Naime, postavke su u startu podešene na olakšavanje pronalaska lokaliziranih aplikacija, što rezultira praktički nikakvom ponudom istih.

Sama ideja olakšavanja pronalaska lokaliziranih aplikacija nije loša, no način na koji je Microsoft to izveo je, najblaže rečeno, nelogičan. U svakom slučaju, u postavkama Windows Trgovine potrebno je isključiti opciju olakšavanja pronalaženja lokalnih aplikacija jer će vam u suprotnom pronaći zanemarivu količinu.

Pozitivna strana novog Modern UI sučelja je zaista ekspresna instalacija aplikacija. Isto kao na iOS-u i Androidu, pronađite željenu aplikaciju, dodirnite install i aplikacija je instalirana. E sad, ovdje nastupa problem kojeg je u svojim počecima imao i Android. Sustav ne dozvoljava instalaciju aplikacija na memorijsku karticu što znači da morate pripaziti što instalirate, jer bi vam se interna memorija mogla vrlo brzo napuniti. Istina, postoji izvjesni registry hack koji omogućuje instalaciju aplikacija na memorijske kartice, no to je prilično opasna radnja i pripada nekoj drugoj temi. Utjehe radi, recimo i to da ovo vrijedi isključivo za instalaciju Modern UI aplikacija putem Windows Trgovnie, dok je kod desktop aplikacija ipak moguće birati odredište, ali i to može ovisiti o samoj aplikaciji.

Galerija fotografija




Jedna od novih aplikacija je npr. galerija fotografija koja radi brzo i fluidno, no prilikom pokretanja neće prepoznati sve slike i fotografije kao što je to uobičajeno na Android tabletima ili iPadu, već je sadržaj potrebno uvesti u “biblioteku” slika. To samo po sebi ne bi predstavljalo problem da galerija ovdje zapravo ne kopira fotografije u /users/.../pictures mapu i time automatski izrađuje duplikate. Dakle, ako vam se fotografije nalaze na memorijskoj kartici, uređaj će ih kopirati u ionako već tijesnu internu memoriju uređaja. Ako fotografije u spomenutoj mapi izbrišete, aplikacija za pregledavanje slika će ih prikazivati do prvog resetiranja uređaja i ako ih želite ponovo pregledavati morat ćete ih ponovno “uvesti” u biblioteku.

Video


Reprodukcija videa odvija se putem zasebne aplikacije koja, blago rečeno, nije ni sjena klasičnom Windows Media playeru koji s ovom verzijom Windowsa 8 ne dolazi. Dizajnirana je jednostavno, djeluje spartanski i bez problema će reproducirati MP4 i 3GP datoteke. Sučelje sadrži najosnovnije funkcije, a izostala je podrška za najpopularnije video formate. Uspjeli smo, doduše, pokrenuti jedan AVI film, no prilikom pokretanja drugog, već je uslijedilo razočarenje. Mnogo toga ovisi o korištenim codecima unutar svake pojedine video datoteke, no podrška codeca od strane same aplikacije je praktički nikakva. Za gledanje filmova najpametnije je instalirati neku od besplatnih desktop aplikacija i koristiti ju na desktop sučelju (npr. BS Player).

Glazba




Slično kao i video, aplikacija za reprodukciju glazbe je jednostavno dizajnirana i sadržava najosnovnije funkcije za reprodukciju i glazbe. Poslužit će svrsi, ali neće vas ničim posebnim oduševiti. Problem kod ove aplikacije je sličan onome kod galerije fotografija. Naime, svaku će glazbenu datoteku bez problema reproducirati neovisno o tome s koje ju lokacije pokrenete, no da biste ju mogli dodati na popis ona mora biti smještena u mapu /users.../music na samom uređaju.

Naravno, svemu ovome možete doskočiti instalacijom bilo koje desktop aplikacije za slušanje glazbe (npr. Winamp), no postavlja se pitanje što je Microsoft radio kada je razvijao vlastite Modern UI aplikacije. Ponekad se zapitam koriste li Microsoftovi inženjeri svoje proizvode?

Internet Explorer




U zadnje vrijeme Microsoft vodi velike bitke kako bi vratio popularnost svog web preglednika, a koliko vidimo to mu baš i ne uspijeva. Mozillin Firefox i Googleov Chrome su uzeli dobar dio tržišnog kolača pa se udio Internet Explorera i dalje smanjuje. Razloga za ovo ima mnogo, a kao najvažniji spominju se nestabilnost i prisustvo sigurnosnih rupa. Microsoft u svakoj novoj verziji popravlja propuste i Internet Explorer diže na višu razinu upotrebljivosti, no povjerenje korisnika nije nešto što se vraća preko noći. Ipak, na Windows tabletu s dodirnim zaslonom kakav je i Acer Iconia Tab W510, Intenet Explorer se pokazao kao iznimno stabilan i pouzdan preglednik te je ostavio puno bolji dojam čak i od Chromea. Naime, Chrome se na ovom uređaju pokazao kao vrlo bugovit i nestabilan preglednik, a najveća zamjerka ide na račun loše optimizacije pinch-to-zoom funkcije (zumiranje štipanjem) koja ne radi baš kako bi trebala.
Internet Explorer to obavlja puno bolje i na ovom konkretnom uređaju je općenito stabilniji od Chromea. Ne sumnjam da će Google u budućnosti riješiti ove bugove, ali za sada IE ostavljam kao zadani preglednik.
Treba reći i to da IE postoji u desktop i Metro izdanju, dakle moguće ga je koristiti na uobičajen način s mišem ili u novom sučelju optimiziranom za upravljanje dodirom.

Povezivanje


Ako povezivanje ovog uređaja promatramo kao posebnu kategoriju, možemo reći da je puna suprotnosti. S jedne strane imamo iznimno dobar koncept povezivanja drugih uređaja preko tabletovog USB porta i korištenja uobičajenih Windows drivera, dok s druge strane postoji problem prilikom obrnutog povezivanja. No, krenimo redom.
Budući da je Acer Iconia Tab W510 pokretan punokrvnim Windows 8 operativnim sustavom, bilo je za očekivati punu podršku za spajanje preko USB ulaza. Premda sam tablet iz razumljivih razloga ima ugrađen micro USB utor, prodajni paket sadrži i adapter pomoću kojeg se micro USB u trenutku pretvori u pravi USB host, kao na klasičnom računalu. Tako na njega možete spajati razne memorijske stickove, mobitele, fotoaparate, druge tablete i sve ono što inače spajate na svoje računalo. USB veza je prilično brza i transfer sadržaja sa spojenih medija odvija se na uobičajen način.
Problem nastaje kada ovaj tablet želite spojiti na drugo računalo. Budući da sam na svoja Windows računala do sada bez problema spajao razne uređaje, očekivao sam isti razvoj događaja i s Tabom W510. Ali šipak. Spojim ga USB kabelom na računalo pokretano Windowsima 7 i na iznenađenje prisutnih, dogodi se jedno veliko - ništa. Ne reagiraju ni jedan ni drugi. Mrtva veza. Ispostavilo se da Windowsi 7 uopće ne prepoznaju Windows 8 tablet kao spojeni uređaj, čak ni kao mass storage. Da nije tragična, ova incestuozna situacija bi zapravo bila smiješna, jer čak i prastari Windowsi XP prepoznaju Android uređaje kao mass storage te iOS uređaje kao jednosmjerni MTP. Spajanjem na računalo pokretano Windowsima 8 u jednom se trenutku ipak ostvarila veza i bilo je moguće pregledavati određene mape tableta, no prijenos sadržaja je i dalje bio nemoguć.

Dakle, ako na svom Windows 8 tabletu namjeravate gledati filmove, pripremite se na žongliranje raznim USB stickovima, memorisjkim karticama i sličnim napravama, a manje datoteke inače možete prebacivati putem Dropboxa, Skydrivea i ostalih cloud servisa. Direktnog prebacivanja kabelom s PC-a na tablet i obrnuto za sada nema. Budući da trenutno još uvijek ne znam kako se u ovom segmentu ponašaju drugi Windows 8 tableti, postoji izvjesna šansa da je problem u Aceru, no bilo bi nelogično da Windowsi tu mogućnost u osnovi podržavaju, a da ju je Acer iz nekog razloga izbacio.

Tu je još i problem s WiFi-em. Naime, kada je zaslon zaključan WiFi veza se prekida, a postavke ne dopuštaju proizvoljno namještanje politike spajanja. Ulaskom u detljane postavke mrežnog adaptera (wireless modul) moguće je dopustiti sustavu da ne isključuje WiFi, no ukoliko to podesimo uređaj se prilikom zaključavanja zaslona (sleep mode) potpuno isključi. Dakle, radi se o ne baš zanemarivom bugu.

Možda Microsoft u neko doba i za ovo izda neku nadogradnju ili patch, ali gorak okus u ustima ostavlja činjenica što je uvijek potrebno nešto čekati.

Acer Iconia Tab W510 ima i HDMI izlaz, no prodajni paket ne sadrži kabel kojim bi se takva veza mogla uspostaviti. Kada kupite dodatni kabel, HDMI možete koristiti za reprodukciju multimedijskih sadržaja na kompatibilnom monitoru ili TV-u.

Kamera


Malo je vjerojatno da ćete ovim uređajem fotografirati, no tu je ipak 8 MP kamera za svaki slučaj. Problem kod kamere je taj što okida pola sekunde nakon što se čuje zvuk okidača i ako ne pričekate taj trenutak, slike će ostati mutne. Video kamera može snimati 1080p video koji je zadovoljavajuće kvalitete. Kod tableta je možda važnija kvaliteta prednje kamere jer je pretpostavka da ćete ju koristiti za video razgovore. U tu svrhu Acer Iconia Tab W510 donosi 2,1 MP prednju kameru koja snima i 1080p video što vam uz dobru internetsku vezu može osigurati izvrsnu kvalitetu video poziva.

Baterije i autonomija


Acer Iconia Tab W510 je iznimno dobar uređaj kada je autonomija u pitanju. Sam tablet je izdržao nešto više od 7 sati konstantnog rada s uključenim zaslonom na maksimalnom osvjetljenju, što nije daleko od deklariranih 9 stati. Ako pozadinsko osvjetljenje smanjite, možda i postignete ukupno vrijeme od 9 sati. Treba reći da je tijekom ovog razdoblja stalno bila aktivna WiFi veza, dakle uređaj je konstantno bio spojen na internet. U tom vremenu je kombinirano korišten za surfanje, čitanje i pisanje mailova te reprodukciju videa i glazbe.
Kada je tablet spojen na tipkovnicu, prioritet potrošnje je prebačen na bateriju u tipkovnici, da bi se tek kasnije počela koristiti i ona u uređaju. Jednako kao i sam uređaj, tipkovnica posjeduje utor za punjač preko kojeg se mogu puniti obje baterije, što je vrlo praktično rješenje. Dakle, ako uređaj koristite s priključenom tipkovnicom, računajte na dobrih 15 sati intezivnog rada, a ukoliko se na internet spajate po potrebi i smanjite osvjetljenje, možete dobiti još koji sat više.

Zaključak


Što reći na kraju? Realno je nemoguće kompletan dojam sažeti u nekoliko rečenica i ako zaista namjeravate kupiti ovakav ili sličan uređaj svakako pažljivo pročitajte cijeli tekst. Generalno, Acer Iconia Tab W510 32 GB je solidan tablet i za svoju cijenu nudi zaista mnogo. Za približno 4.500,00 kuna dobijete 10-inčni IPS zaslon, dobar Intelov Atom dvojezgreni procesor, 2 GB RAM-a, punokrvni Windows 8 operativni sustav i fizičku tipkovnicu s dodatnom baterijom. S druge strane, nemoguće je govoriti o uređaju kao takvom ako se istovremeno ne osvrnemo i na Microsoft te njegovi operativni sustav kojim je Tab W510 pokretan. Za određene propuste i mane uređaja ne bi bilo pošteno okriviti Acer, jer je on proizveo hardver u okvirima koje mu dopuštaju upravo spomenuti Windowsi.

Pojednostaviti jedan kompleksan operativni sustav kao što je Windows nije lako, ali treba priznati da je Microsoftu to u dobrom dijelu pošlo za rukom. S druge strane, trebat će proći neko vrijeme dok se mnoge nelogičnosti i propusti ne isprave. Unatoč namjeri da se sučelje pojednostavi ono je na kraju ispalo prilično konfuzno, što se posebice odnosi na raspored stavki i naredbi u aplikacijama. Naravno, ovo je subjektivan dojam i dopuštam mogućnost da će se netko drugi lakše snaći.

Sve u svemu, kombinacija dodirnog zaslona, touchpada i miša te prilično jednostavna transformacija iz tableta u netbook i obrnuto ovaj uređaj čini posebnim, tj. osjetno drukčijim od onog na što smo navikli kod iOS i Android tableta. Ne treba posebno naglašavati spektar mogućnosti koji nudi fizička tipkovnica i ona je u najvećoj mjeri zaslužna za povećanu upotrebljivost i produktivnost koju ćete postići. Naravno, ovdje idem s pretpostavkom da ćete na njemu nešto konkretno raditi, a ne samo surfati i igrati igre.
U ovom trenutku ovakav uređaj bez fizičke tipkovnice zapravo ne bi imao puno smisla jer bi u tom slučaju bilo pametnije kupiti iPad ili neki Android tablet, ali kako se vremenom bude povećavao broj aplikacija prilagođenih za upravljanje dodirom, tako će i Windows tableti sve više dobivati na smislu.

Više informacija o ovom uređaju potražite na službenim stranciama proizvođača.

U nastavku pogledajte kraću video prezentaciju i osvrt: