Samsung Galaxy Alpha - Recenzija

Samsung Galaxy Alpha recenzija

Samsung Galaxy Alpha nam je na test trebao stići prije Notea 4, no zbog izvjesnih poteškoća tehničke prirode nabavka uređaja se počela otezati u nedogled. Srećom, u međuvremenu nam je u susret izašao Hrvatski telekom koji nam je jedan primjerak Alphe rado ustupio na testiranje i zahvaljujući njima u nastavku donosimo opširnu recenziju.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 132,4 x 65,5 x 6,7 mm

Masa: 115 grama

Zaslon: 4,7” Super AMOLED 1280 x 720 točaka, 319 ppi, Gorilla Glass 3

SoC: Samsung Exynos 5 Octa 5430

CPU: 4x Cortex-A7 na 1,2 GHz i 4x Cortex-A15 na 1,8 GHz

GPU: Mali-T628 MP6

RAM: 2 GB

Interna memorija: 32 GB

Povezivanje: WiFi 802.11, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, NFC, DLNA, USB on-the-go

4G: LTE

3G: HSDPA+ DC

2G: GSM/EDGE

OS: Android 4.4 KitKat

Kamera: 12 MP, 2160p

Prednja kamera: 2,1 MP

Baterija: 1860 mAh

Ustupio: Hrvatski Telekom

Prednosti


Dizajn i kvaliteta izrade

Iznimno tanak i lagan

Vrhunske perfiormanse

Izvrsna kamera

Nedostaci


Nema utor za memorijsku karticu

Ispodprosječna baterija

Visoka cijena

Uvod


Alpha 1

Dakle, Alpha je zapravo prvi Samsungov smartfon koji dolazi kao rezultat novog strateškog zaokreta u dizajniranju i općenito pristupu izrade kućišta mobilnih uređaja. Vidjeli smo da su dosadašnji modeli mahom bili izrađeni od plastike koja sama po sebi možda i nije problematična, no s obzirom da se otprilike ista takva mogla naći i na višestruko jeftinijim uređajima, postala je upitna opravdanost barem jednog dijela cijene.

Dakle, jeftinija konkurencija je svojim prodorom na tržište jednostavno pritisnula Samsung koji se napokon trgnuo i shvatio da ne može živjeti od specifikacija i na staroj slavi, te da je vrijeme da ne napokon nešto poduzme i po pitanju kućišta. Kao rezultat ispravnog razmišljenja, iz Samsungovih pogona stiže Galaxy Alpha, uređaj vidno boljeg dizajna, s metalnom osnovom, tj. okvirom, ali uz zadržavanje odvojivog stražnjeg poklopca i izmjenjive baterije. Ipak, svojevrsna kompletnost uređaja je izostala jer je “izgubljen” utor za memorijsku karticu. Ovo je, dakako, jedna od stavki koje ne idu u prilog Samsungovom imidžu, no donekle će vas utješiti 32 GB interne memorije.

Alpha Note 600

IMG_0752

Ne treba zaboraviti ni iPhone faktor, jer bi bilo preslučajno da je Samsung Alphu lansirao neposredno prije predstavljanja iPhonea 6, čime je vjerojatno unaprijed htio osigurati proizvod kojim bi izravno konkurirao Appleu. Naravno, suludo je očekivati da će se Alpha po prodajnim rezultatima približiti iPhoneu, ali svakako predstavlja Samsungov jasan korak naprijed i pokazuje smjer u kojem kompanija kreće.

Dizajn i kućište


Metal frame Alpha

Ako do sada još niste shvatili, Samsung Galaxy Alpha dolazi u novokoncipiranom kućištu s metalnom osnovom, tj. okvirom, te plastičnim, odnsono staklenim dijelovima sprijeda i straga. U startu recimo da je plastični poklopac na stražnjem dijelu dosta sličan onome na Galaxyju S5, s određenom dozom “gumiranosti”. Dakle, vrlo ugodan za držanje u ruci i neće tek tako dozvoliti da vam uređaj isklizne.

No, vratimo se na okvir. Nemam namjeru ovdje stvarati nekakvu famu oko metalnog okvira, no u usporedbi s prethodnim Samsunogivm uređajima Alpha je svjetlosnim godinama ispred. Naravno, isto vrijedi i za Galaxy Note 4, no kod njega je sam okvir dobrim dijelom presvučen plastikom pa je dojam kod Alphe još bolji. Vidljivo je da je u finiš izrade uloženo puno, a metal ovakav kakav jest ne djeluje kao da će se brzo oguliti.

columns="4"

Impresivna je masa od samo 115 grama, a isto tako i tankoća od samo 6,7 milimetara. Dakle, Alpha je definitivno najtanji Galaxy do sada, a spada i u najlakše modele u ovoj gabaritnoj kategoriji općenito.

Da skratimo priču, nećemo pogriješiti ako kažemo da je Galaxy Alpha najbolje dizjaniran i najkvalitetnije izrađen Samsungov samrtfon do sada (ne zaboravljajući pritom Note 4) koji napokon ne djeluje jeftino. Štoviše, sada napokon možemo reći da i Samsung nudi premium materijale, čime će svakako osvojiti nove kupce, ali i zadovoljiti one koji su do sada skupo plaćali uređaje izrađene iz jeftinijeg materijala.

Fizičke tipke, slično kao na Noteu 4, također djeluju profinjeno i nešto su tvrđe na dodir. Ovdje imamo uobičajeni Samsungov raspored gdje je ona za uključivanje na desnom, a dvodjelna za podešavanje glasnoće na lijevom boku. Ispod zaslona se smjestila tradicionalna home tipka na kojoj se nalazi i čitač otisaka prstiju, a oko nje dvije kapacitivne tipke s mogućnošću podešavanja trajanja osvjetljenja.

columns="4"

Na donjem rubu se nalaze microUSB utor i vanjski zvučnik, a na gornjem 3,5 mm audio utor. Sa stražnje strane nalazimo modul kamere i pored njega LED bljeskalicu sa senzorom za mjerenje otkucaja srca, isto kao na Galaxyju S5 i Noteu 4.

Na kraju ovog dijela recimo i to da je metalni rub malčice oštar pa bi oni naviknuti na obline u početku mogli malo gunđati, no kad se jednom priviknu, teško će se vratiti plastiku ili imitaciju kroma.

Zaslon


Alpha zaslon

Kao što je iz specifikacija vidljivo, Samsung Galaxy Alpha dolazi s 4,7” zaslonom kojeg u Android svijetu sada već možemo nazvati malim. Ovu dijagonalu sada pakiraju razni miniji i kompakti i pitanje je vremena kad će i 5-inčni postati mali. Naravno, uvijek postoji određeni dio kupaca koji ne voli (pre)velike smartfone i oni su ti kojima je ovaj uređaj namijenjen.

Isto tako treba primijetiti da je Galaxy Alpha za čitavih 5,7 mm kraći od iPhonea 6 s kojim dijeli istu dijagonalu zaslona, 1,5 mm uži i 0,2 mm tanji.

Tehnologija izrade zaslona je, naravno, Super AMOLED kao Samsungov zaštitni znak. Rezolucija iznosi 1280 x 720 točaka što na 4,7” dijagonali rezultira gustoćom od 312 ppi. Dakle, imamo optimalnu rezoluciju za ovu dijagonalu zaslona i više od toga praktički nikom nije potrebno. Treba reći da je svaka nova generacija AMOELD zaslona sve bolja i bolja, a na Alphi dolazi s dodatno poboljšanom čitljivošću na danjem svjetlu. Ukratko, radi se o jednom od najboljih zaslona na tržištu. Picajzlići će vjerojatno prigovoriti na Pentile matricu, no na ovoj gustoći točaka rijetki će Supermani uspjeti izolirati pojedini piksel i naći nesavršenosti u njezinoj dijamantnoj strukturi subpiksela.

Hardver, performanse, povezivanje…


Screenshot_2014-10-23-21-42-53 Screenshot_2014-10-23-21-43-01

Samsung Galaxy Alpha koji je stigao na naš test pokretan je Samsungovim Exynos 5 Octa 5430 procesorom. Za one koji ne znaju, radi se o osmerojezgrenom čipsetu s jednim setom od četiri Cortex-A7 i drugim od četiri Cortex-A15 jezgre. Prve kucaju na taktu 1,3 GHz, a potonje na 1,8 GHz. Dakle, procesor radi na ARM-ovom big.LITTLE principu gdje se set sa slabijim jezgrama koristi za manje zahtjevne zadaće, dok se drugi (jači) uključuje po potrebi, odnosno kad je potrebna dodatna snaga. Tu su još Mali-T628 MP6 grafički koprocesor i 2 GB RAM-a.

Sam procesor spada u prvu generaciju Samsungovih Octa čipova i stepenicu je ispod novog Exynosa 5433 kojeg smo upoznali na Noteu 4. Naravno, sve se to više-manje odnosi na teoriju jer će se u praksi razlika u brzini rada taško primijetiti. Možda će se neke zahtjevnije igre imati malčice sporije početno učitavanje, dok je samo sučelje otprilike jednako fluidno. Po benchmark testovima ovaj se procesor može izravno usporediti sa Snapdragonom 800 i 801.

2 GB RAM-a također govore da se radi u uređaju više klase i sasvim su dovoljna za zahtjevniji multitasking.

Dojam kod svakodnevne upotrebe uređaja je izvanredan. Nismo naišli ni na nikakvu tromost ni probleme bilo koje vrste prilikom korištenja. Ovdje još jednom podsjetimo da uređaj nema utor za memorijske kartice, no interna memorija zato iznosi 32 GB, od kojih je slobodno oko 25 GB.

Što se ostalih detalja hardvera tiče, telefonska slušalica je glasna i osigurava prilično čist i kavalitetan zvuk. Isto vrijedi i za vanjski zvučnik čiju jačinu možemo svrstati malo iznad prosjeka kad su u pitanju zvučnici smješteni na rubu kućišta.

Kod povezivanja treba reći da uz sve uobičajene načine, Galaxy Alpha podržava USB on-the-go i NFC, a donosi i sada već poznati čitač otisaka prstiju, te mjerač otkucaja srca. Ove funkcinalnosti su već opisane u recenzijama Galaxyja S5 i Notea 4 pa nema potrebe da se ponavljamo.

Softver i sučelje


Screenshot_2014-10-27-11-07-53 Screenshot_2014-10-27-11-08-00 Screenshot_2014-10-27-11-08-07 Screenshot_2014-10-27-11-08-16 Screenshot_2014-10-27-11-08-30 Screenshot_2014-10-27-11-08-52

Samsung Galaxy Alpha za operativni sustav koristi Android 4.4 KitKat i povrh njega uobičajenu TouchWiz nadogradnju sučelja. Radi se o novijoj verziji Samsungove nadogradnje koju smo već upoznali na Galaxyju S5, a karakterizira ju izmjena ikonica, djelomičmno “poravnanje” sučelja i drugačiji izbornik s postavkama.

Kao krajenje lijevi početni zaslon stiže “Moj časopis” kojeg smo također već upoznali na drugim Samsungovim modelima, no i dalje bez lokalizazije za Hrvatsku i susjedne zemlje. Ako vam ovaj dodatak ne treba, možete ga isključiti u postavkama početnog zaslona.

U svom stilu, Samsung na Alphu donosi uobičajeni set vlastitih aplikacija. Neke od njih su već instalirane, dok druge možete preuzeti iz Galaxy Apps trgovine.

Multitasking izbornik otprilike odgovara onom na Galaxyju S5, no drukčiji od onog na Noteu 4 koji je opet nanovo dizajniran. Obavjesni centar je također prilagođen novoj diazjnerskoj smjernici sučelja, ali je zadržao vrlo dobru funkcionalnost.

columns="4"

Spomenimo i postojanje cijelog spektra mogućnosti upravljanja gestama i pokretnima, na koje kad se naviknete možda će vam malčice olakšati korištenje, no treba očekivati previše.

Galerija fotografija je također već viđena, kao i video player koji ipak ne podržava sve vrste video formata i codeca, no to sada više nije problem jer se u Play trgovini nalazi mnoštvo alternativnih aplikacija s još širim spektrom funkcionalnosti.

TouchWiz sučelje je na ovom modelu čak iznenađujuće fluidno jer smo se na mnogim drugim modelima do sada uvjerili da ponekad zna biti tromo. Je li to rezultat bolje optimiziranosti za Exynos procesor ili je nešto drugo u pitanju, za sada ostaje napoznanica.

Kamera


Samsung Galaxy Alpha dolazi s 12 MP kamerom što je pomalo neobična brojka kad pogledamo druge Samsungove modele koji pakiraju 8, 13 i sada 16 MP senzore. Ovih 12 megapiksela u startu se snima u omjeru stranica 16:9. U istom omjeru se snimaju 6 i 2,4 MP fotografije, dok je u 4:3 omjeru moguće snimiti rezolucije od 8,9 i 3,2 megapiskela. Uz sve ovo, Alpha nudi i mogućnost snimanja fotografija u omjeru 1:1 i to u 6,7 MP rezoluciji.

Screenshot_2014-10-26-12-15-32

Alpha donosi i uobičajene dodatke, odnosno načine snimanja kao npr. HDR, uzastopno snimanje, selektivni fokus, dodavanje raznih efekata, panorama, spajanje više slika u jednu itd. Podržano je podešavanje osnovnih parametara kamere kao što su ISO vrijednost, trajanje ekspozicije i odabir načina mjerenja svjetlosti, a moguće je i uključiti ili isključiti softversku stabilizaciju slike.

Samsung Galaxy Alpha još je jedan uređaj koji ima mogućnost snimanja 4k videa, odnosno 3840 x 2160 točaka. Uz ovu, moguće je snimati još u 720p i u VGA rezolucijama. Kad snimate u 4k rezoluciji, napomenimo da je trajanje videa ograničeno na 4 minute.

Screenshot_2014-10-26-12-15-21

Kamera relativno brzo fokusira i okida, osim u slučaju kad je uključena bljeskalica. Tada joj je potrebna koja sekunda više, ali kao rezultat imamo izvrsne slike u mraku.

O kvaliteti fotografija nemamo puno toga za reći jer su naprosto odlične. Kako one u idealnim uvjetima, tako i ove snimljene u zatvorenom prostoru i po mraku.

Naravno, kvalitetu je najbolje ocijeniti u usporedbi s nekim drugim uređajem i upravo zato uskoro slijedi usporedba s kamerom iPhonea 6.

20141025_130549

20141024_160830

20141025_184525

20141025_201858

20141025_202040


Fotografije u punoj rezoluciji:



1080p video:



2160p video:


Baterija


Tankoća i lakoća kućišta morala se negdje kompanzirati. Čitajući specifikacije u startu ste mogli vidjeti da kapacitet baterije iznosi 1860 mA, što baš i nije obećavajuće. Vidjeli smo da i iPhone 6 raspolaže otprilike istim kapacitetom, no njegov operativni sustav si to može dopustiti u većoj mjeri nego Android.

No ipak, Alpha dolazi s procesorom koji nije toliko proždrljiv i zaslonom normalne rezolucije, što u konačnici ipak utječe na koliko-toliko razumnu potrošnju. U uobičajenim uvjetima, prosječnom korisniku će baterija svakako potrajati od ujutro do navečer, što je u principu ispodprosječan, ali za jedan ovako tanak i lagan uređaj zapravo dobar rezultat. Naravno, ako se malo zaigrate, očekujte da ćete Alphu na punjač morati priključiti i prije večeri.

Srećom, tu je i Samsungov Ultra power saving mode kojeg smo uponzali na Galaxyju S5 i Noteu 4, koji u ekstremnim uvjetima, odnosno u slučaju da baterija ostane na nekih 10% kapaciteta, isključuje sve funkcije osim telefona i SMS-a, zaslon prebaciuje na manju rezoluciju i crno-bijeli način, te tako osjetno produljuje vrijeme dostupnosti.

Zaključak


Samsung Galaxy Alpha je stigao kao iznenađujuće osvježenje is Samsunga. Zaokret od 180 stupnjeva kad je u pitanju izbor materijala, rezultirao je skladnim i decentnim dizajnom koji u kombinaciji s moćnim hardverom čini zaista impresivnu cjelinu. Sasvim je sigurno da će uvijek biti onih kojima se metalni okvir neće svidjeti, no čak ni oni neće poreći da uređaj izgleda izvrsno. To što kućište nije u cijelosti izrađeno iz metala, po našem je mišljenju prednost nad kompletno metalnim smartfonima. Time je uređaj dobio na lakoći, a u velikoj mjeri i ugodi držanja u ruci, klizanju te izmjenjivoj bateriji.

Ono što nedostaje je utor za memorijsku karticu, no s hardverske strane svakako treba pohvaliti 32 GB interne memorije, 2 GB RAM-a i Exynos osmerojezgreni procesor koji se bez problema nosi s najtežim zadaćama. Ništa lošija nije ni kamera koja prozivodi izvrsne fotografije pa čak i 4k video.

Samsung Galaxy Alpha je zapravo pripadnik nove generacije kompakntih flagshipova u kojoj se sada još nalaze Sony Xperia Z3 Compact i naravno, iPhone 6. Za vjerovati je kako će i drugi proizvođači slijediti ovaj trend i donijeti vrhunske specifikacije u ovaj manji gabaritni razred.

Cijena od skoro 5000 kuna za sami uređaj nije mala, ali uz potpisivanje ugovora s operaterom svakako možete proći jeftinije, kao npr. u ponudi Hrvatskog Telekoma, naravno, ako pronađete odgovarajuću tarifu za svoje potrebe.

Video recenzija