Samsung Galaxy S5 - Dvije godine kasnije

Samsung Galaxy S5 Recenzija Nakon Dvije Godine

Prošlo je dvije godine otkad je Samsung lansirao S5. Riječ je o Galaxyju iz nekog drugog vremena, kad je prioritet bio napraviti uređaj kojemu će jedini kompromis biti materijal izrade.
I uistinu, tako je to nekako i bilo. Bio je nešto veći od Galaxyja S4, imao je nešto viška mesa oko zaslona i bio je plastičan. Ali je imao gotovo sve što se u ono vrijeme od jednog smartfona moglo poželjeti.

Od infra-crvenog i vodootpornosti, pa sve do proširive memorije i izmjenjive baterije, snažnog Snapdragona 801 i prekrasnog 5,1“ zaslona. To je ujedno i dijagonala koja se na Galaxy S liniji zadržala i sljedećih godina. Dvije godine su prošle otkad sam njegov vlasnik, a ako vas zanima njegova sudbina i kako se ponaša Galaxy S5 danas, pročitajte u nastavku.

Kućište


Ukoliko nas dulje pratite, znate da sam, za razliku od našeg urednika, ipak nešto spretniji kad je čuvanje smartfona u pitanju. Tako moji uređaji ne izgledaju kao da su prošli ratište, već su pažljivo rukovani. Štoviše, u proteklih nekoliko godina, jedino je Lumia 950 XL doživjela nespretan pad za koji ne biste ni vjerovali da se dogodio.



Tako je i S5, odnosno njegova imitacija aluminija na boku, ostala gotovo potpuno očuvana. Dva su oštećenja na čitavom kućištu. Jedno od njih je vezano uz poklopac koji štiti utor za punjenje od prodiranja vode. Potpuno se otkinuo nakon nešto više od godinu dana korištenja, pa samim time niti moj S5 više nije vodootporan. Zamjena ovog dijela je u servisu vjerojatno vrlo jeftina, ali tko još ima vremena otići do servisa samo radi takvog dijela?



Za drugo oštećenje kriv sam ja, jer sam želio pokazati kako aluminijska maskica utječe na signal. Ona iznimno čvrsto naliježe na kućište, a pri njenom skidanju, uz pomoć sitnog alata, uspio sam otkinuti jedan dio kromiranog obruba.

Stražnji poklopac se odvaja normalno, a gumice koje štite od prodiranja vode su potpuno očuvane, unatoč vrlo čestom otvaranju i zatvaranju poklopca. Leća kamere nije zagrebana, ali je kromirani obrub oko nje poprimio tragove korištenja.


Zaslon


Gorilla Glass 3 se drži odlično na zaslonu i dan danas. Nema niti jedne vidljive ogrebotine, bez obzira što se nije koristilo zaštitno staklo ili folija. Sve je baš kao i prvog dana. Naravno, ovome pogoduje i određeni faktor sreće i očuvanja. Da je kojim slučajem išao sa mnom na more, plažu ili slično, vjerojatno bi se našla pokoja ogrebotina na staklu od pijeska ili soli.
Kvaliteta samog zaslona je definitivno lošija nego u novijih modela Samsunga, posebno u usporedbi s najnovijim S7, gdje vidljiva jasno kao dan. I dalje je zaslon odličan, ima perfektne kutove vidljivosti i savršen kontrast, ali isto tako je vidljivost na suncu nešto lošija u odnosu na današnje standarde. Definitivno se vidi da su boje nešto naglašenije nego u novijih modela, ali za ono vrijeme on je bio vrhunski.

Hardver i performanse


Da su godine uzele maha, to pokazuju i procesori. Koliko god mala razlika bila između dvije generacije procesora, jednom kad uređaj ostari, pa čak i da se nalazi na originalnom softveru, vidi se koliko performansama zaostaje za današnjim top modelima.
Najnovije i najzahtjevnije igrice Snapdragon 801 će i dalje prožvakati bez veće muke, no jasno se vidi razlika u kvaliteti u odnosu na najjače procesore. Prisjetimo se, Snapdragon 801 je četverojezgreni procesor, temeljen na staroj ARMv7 arhitekturi. Vrlo je sličan kultnom Snapdragonu 800 za kojim su mnogi patili godinu ranije, a u dvije generacije je tek blago poboljšan. Snapdragon 805 koji se pronašao u Noteu 4 te godine je pak poboljšana verzija Snapdragona 801, no hardverski su to vrlo slični procesori.
S kvalitetom signala je i dalje na pristojnom nivou, ali nekako se čini kao da su noviji uređaji poboljšani i u tom segmentu. To se najviše osjeti na prelasku s bilo kojeg najnovijeg modela na stariji.

columns="4"

Godinama se pomalo oštetio i micro USB utor koji više ne prihvaća baš sve kablove, pogotovo ne jeftine kineske. Originalni kablovi koji se dobiju uz današnje flagshipe će bez problema poslužiti za protok podataka i punjenje, dok oni jeftini neće dugo izdržati ni punjenje. Moram napomenuti da sam USB 3.0 za prijenos podataka koristio prvih godinu dana, no nakon što mi je zec pregrizao micro USB 3.0 kabel, nisam imao volje za kupnju još jednog takvog, posebno kad u obzir uzmemo da niti jedan noviji uređaj nema ovaj utor.

Softver i sučelje


Samsung je godinama slovio za vlasnika najomraženijeg sučelja u smartfonima, a TouchWiz na S5 se pokazao kao dosta brži i lakši od onog iz S4, koji je bio kudikamo više natrpan raznim trikovima, gestama i dosjetkama. Nedavno je Samsung pustio i nadogradnju na Marshmallow, trenutno najnoviju inačicu Androida, a kako stvari stoje, i sudeći po prijašnjim nadogradnjama, ovo bi mogao biti kraj nadogradnji za S5.

Ipak, novi TouchWiz temeljen na Marshmallowu je donio mnoga prijeko potrebna unaprjeđenja sustava i ispravio mnoge greške i nedostatke prijašnjih verzija. Tako se sada konačno može direktno iz sučelja kamere ući u galeriju fotografija bez čekanja od nekoliko sekundi. I dalje nije to baš najbrže i najglađe, ali je dovoljno brzo da nitko ne bi smio imati prevelikih prigovora.

columns="4"

Najtromiji dio sučelja vezan uz multitasking tipku konačno je postao responzivan, odnosno otvara se odmah nakon dodira. Do ove inačice mu je nerijetko trebalo i po nekoliko sekundi, što je mnoge uvelike živciralo.

Sve ostalo radi uredno, kao od prvog dana. Naravno, morate uzeti u obzir da je brzina otvaranja svih aplikacija, i općenito svega na uređaju, osjetno manja u odnosu na najnovije uređaje. Razlika se primijeti, ali nije kritična.

Moram napomenuti da uređaj nije rootan ili modificiran instalacijom nekog drugog kernela, ROM-a ili bilo čega sličnog. Siguran sam da bih s nekim custom kernelom značajno profitirao na performansama i autonomiji, no jednostavno hoću reći da uređaj radi sasvim dobro, da nisam osjetio potrebu za bilo kakvim intervencijama. Uostalom, do nedavno je imao i dvogodišnje jamstvo koje nisam želio izgubiti instalacijom alternativnog softvera.

Zanimljivo da Doze na S5 praktički uopće ne radi, ili radi neprimjetno, jer se da primijetiti da se tijekom noći izgubi solidnih 6-7% baterije. Noviji uređaji nerijetko izgube puno manje u ovakvom stanju, tako da nisam siguran u čemu je problem.

columns="4"

Postoje neke stvari koje su i dalje užasno iritantne, pa tako zaostatci sinkronizacije s Googleovom Picassa galerijom vas svaki dan podsjećaju da niste sinkronizirali galeriju slika. Ukoliko imate 2 Google računa, to znači dvije bespotrebne obavijesti, nekad i par puta dnevno, i ne možete napraviti baš ništa da ih se riješite osim da eventualno odobrite neku sinkronizaciju.

Samsung se potrudio složiti i novi launcher povrh TouchWiza, a zove se Good Lock. Izgleda dosta modernije i puno bolje od TW-a, ali je tek nedavno izašao iz, kako to moj kolega kaže, «bug verzije». Trenutno na 24.0.9 inačici radi vrlo dobro. Nemam nekih posebnih primjedbi, ali osobno preferiram ovaj stariji izgled na kojeg sam navikao. Ukoliko želite, pozivam vas da isprobate novi launcher, možda vam vrati mladost uređaju.

Kamera


Da se kamera iz S5 danas ugradi u neki uređaj srednjeg cjenovnog ranga, vjerojatno biste rekli da je nešto sporija nego što smo očekivali. Tako je to kad se njihova kvaliteta diže iz godine u godinu, a noviji uređaji rade sve brže i brže.

Nije troma, ali definitivno su nas razmazila sva ova nova tražila. Sučelje kamere se nije promijenilo u poslijednje dvije godine, a osobno niti ne vidim potrebu zašto i bi. Vrlo je dobro, jednostavno koncipirano i nudi klasičan set postavki i načina fotografiranja.



Kvalitetom fotografija je i dalje sasvim dobra, pogotovo ako je subjekt pristojno osvjetljen. Dinamički raspon je sasvim solidan, količina detalja u takvim uvjetima je gotovo na razini S7, ali opet primijeti se jaz u godinama i općenito kompletnoj kvaliteti fotografija.

Kad padne noć, treba dosta čekati da se okine fotografija. Od klika do gotove fotografije skoro da prođe i nekoliko sekundi. Ovo možda ne zvuči kao puno, ali uzmite u obzir da najnoviji uređaji u ovakvim uvjetima to rade višestruko puta brže.
Opet, kvalitetom fotografija definitivno zaostaje za današnjim uređajima, a to je uzrokovano jednom od rijetkih mana ovoga uređaja, nedostatkom optičke stabilizacije. Konkurentni HTC One M7 je još godinu ranije imao optičku stabilizaciju isto kao i Lumia 920, a i glavni korejski konkurent, LG G2. Kad svi konkurenti čak i godinu ranije imaju nešto što vi nemate, onda vam se to u pravilu zamjera.

Ako vam kamera u smartfonu služi samo za povremeno fotografiranje za Facebook i slične društvene mreže, S5 će vas solidno poslužiti. Ne možete očekivati kvalitetu kao u današnjih uređaja, ali opet, za dvije godine stari uređaj, teško da može biti puno bolje od ovoga.


Baterija


S5 dolazi s relativno pristojnim kapacitetom baterije od 2800 mAh. To je više čak i od Galaxyja S6, a tek nešto manje od Galaxyja S7. Iako je baterija lako izmjenjiva, nisam još imao neke pretjerane potrebe za zamjenom iste. Koristio bih uređaj za vrijeme nekih lakših dana, posebno ako bih išao negdje gdje ću smartfon ostaviti bez nadzora neko vrijeme, kao recimo na termine za nogomet i slično, pa tako mi autonomija na njemu nikad nije bila primarna.
Opet, kakvo god korištenje bilo, kapacitet baterije je značajno opao, a to se lako primijeti. Nekad bi mi S5 izdržao i po 5,5 sati uključenog zaslona, a danas se to svelo na najviše 3,5 sata. Tako sam ga prije dvije godine mogao ujutro skinuti S5 s punjača i bez brige dočekati sitne sate, a danas isto to mogu samo ako ga značajno manje koristim. U prosjeku ga moram puniti dva puta dnevno, ali ovi problemi bi lako mogli biti riješeni s nabavkom nove baterije.

Za sitnu cijenu, autonomija bi trebala biti još bolja zahvaljujući raznim optimizacijama Marshmallowa, ili barem približno ista. To je nešto čime se rijetko koji današnji flagship može pohvaliti.

Zaključak


S5 je stari flagship kojeg i dan danas nerijetko preporučam. Moguće ga je kupiti za relativno male novce, a još uvijek je dobar izbor za sve koji ne pate za najnovijim i najboljim.
Svima koji ga kupe preporučujem da obavezno zamijene bateriju s novom originalnom, jer one u pravilu traju puno dulje i ponašaju se puno bolje od zamjenskih, pogotovo na ovim ljetnim vrućinama. Razlika u cijeni između originalne i zamjenske je osjetna, no mislim da ju kvaliteta i opravdava. Naravno, ukoliko znate nekog pouzdanog proizvođača zamjenskih baterija koji se inače samo njima i bavi, vjerujem da bi i one trebale biti iste kvalitete, samo nemojte naručivati s ebay-a ako niste upućeni, jer tu zna biti zaista svega.
Procesorski se vidi da zaostaje za današnjim uređajima, no s obzirom na sve optimizacije softvera, moći ćete igrati i najnovije igre, samo s nešto lošijom grafikom.
Pogledom u prošlost, najviše vidimo koliko su se mnoge stvari promijenile. Iz jedne u drugu generaciju nerijetko kukamo i prigovaramo kako se baš ništa ne mijenja, osim sitnice tu i tamo, no kad pogledamo dvije generacije unatrag, definitivno vidimo da su razlike dosta velike i očigledne. S5 je doživio tek drugu godinu, a čini se kao da je iz nekog potpuno drugog doba. Tromije sučelje, tromije tražilo, sporije izvođenje aplikacija i još mnogo toga samo pokazuju koliko smo postali razmaženi novim uređajima i njihovom brzinom.

Video osvrt