Android Recenzije

ThL T11 - Recenzija

ThL T11 recenzija

Još jedan ThL-ov uređaj je stigao na naš test. Nakon modela T100S te W200S, stiže nam uređaj pod imenom T11 koji pakira poznati osmerojezgreni procesor, 2 GB RAM-a, 5-inčni zaslon i 8 MP kameru. Dakle, imamo izvrsnu kombinaciju velikog zaslona,

snažnih komponenti po prihvaljivoj cijeni, a kako je prošlo testiranje i kako nas se uređaj dojmio, pročitajte u nastavku.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 144,3 x 70.4 x 8.4 mm

Masa: 163 grama

Zaslon: 5.0″ IPS LCD, 1280 x 720, 293 ppi, Gorilla Glass 3

SoC: MediaTek MT6592

CPU: 8x Cortex-A7 1,7 GHz

GPU: Mali-450MP4

RAM: 2 GB

Interna memorija: 16 GB

Povezivanje: WiFi 802.11, WiFi Hotspot/Direct, GPS, Bluetooth 4.0, NFC

3G: HSPA+ DC

4G: -

OS: Android 4.2 Jelly Bean

Kamera: 8 MP/1080p

Prednja kamera: 5 MP

Baterija: 2750 mAh

Cijena 1900,00 kn

Info: Wowshop.hr

Prednosti


Dual SIM

Izvrstan zaslon

Hardver i performanse

Kamera iznad očekivanja

Cijena (omjer uloženo/dobiveno)

Nedostaci


Nema LED lampicu za dojavu

Ne podržava 3G na 900 MHz

Dizajn, kućište i zaslon




ThL T11 je u osnovi vrlo sličan modelu T100S. Imamo klasičan dizajn s pravilnim linijama uz blago zakrivljenje bočnih rubova. Prednji rubovi su nešto oštriji, ali nakon par dana korištenja, na njih se nije problem priviknuti. Uređaj fino leži u ruci, a relativno mala masa od 145 grama te tankoća od 8,4 mm omogućuju jednostavno i ugodno rukovanje.

Materijal korišten za izradu je plastika, s napomenom da je stražnji poklopac “gumiran”, što će spriječiti klizanje iz ruku.

Fizičke tipke za podepavanje glasnoće i uključivanje su prilično “plitke” i trebat će vremena dok se naviknete na njihovu poziciju, ali zato imaju nešto dulji hod i dobar odaziv.

Za razliku od mnogih sličnih uređaja, kapacitivne tipke ovog modela imaju vrlo dobro pozadinsko osvjetjenje.

5-inčni zaslon dolazi u 720p rezoluciji, što rezultira gustoćom od cca. 293 ppi. Iako nominalno ispod “retina” granice (320 ppi), ova gustoća točaka omogućuje vrlo kvalitetan prikaz i općenito doživljaj, a rijetki će uspjeti pogledom izolirati pojedine piksele.

Treba reći da je tehnologija izrade IPS, što omogućuje izvrsne kutove vidljivosti, a ukupnom dojmu pridonosi i vrlo dobar prikaz boja, te solidna vidljivost na danjem svjetlu.

Ono što će mnogima rastegnuti osmjeh je Gorilla Glass 3 zaštitni sloj, kojeg u ovom cjenovnom razredu nije lako pronaći.

Napomenimo da uređaj nema LED lamipicu za dojavu poziva i poruka, ali zato u prodajnom paketu dolazi s originalnom zaštitanom maskom.

Hardver i povezivanje


Kao što je već rečeno, ThL T11 dolazi s MediaTekovim MT6592 procesorom u kojem na taktu od 1,7 GHz kuca osam Cortex-A7 jezgri i Mali-450 MP grafički koprocesor. Količina RAM-a iznosi 2 GB, što je na razini modela najviše klase. Dakle, s multitaskingiom neće biti nikakvih problema, a spomenuti procesor omogućuje izuzetne performanse prilikom svakodnevnog korištenja, kao i kod igranja zahtjevnijih igara.

Interna memorija ovog modela iznosi 16 GB, od čega je korisniku dostupno 13,5, no nampomenimo i to da je podijeljena na dvije particije. Primarna zauzima 6 GB, a sekundarna 7,5 GB. Što se instalacije težih igara tiče, problema ne bi trebalo biti jer se njihove dodatne datoteke mahom instaliraju na sekundardnu particiju ili na memorijsku karticu, ako je prisutna.

Uređaj radi na 2G i 3G mrežama, s maksimalnom brzinom prijenosa podataka do 42 mbps, dakle podržana je HSPA+ DC tehnologija. Ono što nije podržano je rad 3G mreže na frekvencijskom spektru od 900 MHz, što će rezultirati nešto lošijom pokrivneošću 3G signalom u određenim ruralnim krajevima, prvenstveno ako vam je operater Tele2. 3G na 2100 MHz radi normalno. Od ostalih načina povezivanja spomenimo uobičajeni WiFi, GPS i Bluetooth, ali i NFC i USB on-the-go, s kojima nismo imali nikakvih problema.

Što se telefonije i prijema signala tiče, sve proteklo u najboljem redu, a jačinu zvuka u slušalici i u vanjskom zvučniku možemo svrstati u prosjek.

Softver i sučelje


columns="4"

Kao i većina Kineza, ThL T11 dolazi s Androidom 4.2, no ako je vjerovati informacijama koje dolaze iz MediaTeka, svi uređaji pokretani njihovim procesorima uskoro bi trebali dobiti nadogradnju na Android 4.4 KitKat. Sučelje samo po sebi nema nikakvu posebnu nadogradnju, osim sitnije dorade detalja, tako da možemo reći da praktički vrti “goli” Googleov (AOSP) Android.

Zahvaljujući tome, sustav radi brzo i fluidno, no tome svakako dobrinosi i izuzetno jak hardver. U ovih desetak dana korištenja, nisam naišao ni na kakve probleme, zastajkivanja ni rušenja sustava ili pojedinih aplikacija.

Kao posebnost istaknuo bih buđenje zaslona dvostrukim dodirom, slično kao na LG-evim i Nokijinim uređajima.

Od dodatnog softvera valja istaknuti Adobe Flash player koji radi sa standardnim Android web preglednikom, a sadržan je i vrlo dobar File mamanger. Galerija fotografija je ista kao na većini Androida i prilično je brza. Tu je i video player koji vrti većinu AVI i MKV video datoteka, a ako naiđete na bilo kakav problem, isntalirajte neki od alternativnih iz Google Play trgovine.

Screenshot_2014-05-19-15-42-40

Kad su performanse u pitanju, ThL T11 odrađuje zaista odličan posao i najzahtjevnije igre vrti besprijekorno. Štoviše, zbog nešto manje rezolucije zaslona (720p), mnoge će se igre brže renderirati, a razlika u kvaliteti u odnosu na 1080p je praktički neprimjetna.

Kamera


ThL T11 dolazi s 8 MP kamerom, LED bljeskalicom i 5 MP pednjom kamerom. Softver nudi uobičajeno namještanje postavki i parametara, te razne načine snimanja, scene i sl. Ono što je u cijeloj priči najvažnije je kvaliteta fotografija koja je na ovom modelu prilično napredovala u odnosu na npr. model T100S. Ovdje praktički pričamo o fotografiji visoke kvalitete kad su smartfoni u pitanju i sada je usporediva s mnogima iz višeg cjenovnog razreda. Kad sam prije nekoliko mjeseci pisao o modelu T100S, ali i nekim drugim Kinezima, rekao sam da je još jedino kamera, odnosno kvaliteta fotografija ono što ih distancira od poznatijih brandova. E sad, ako je suditi po ovom, kao i nekim novijim Zopo modelima, Kinezi su napkon probili i tu barijeru, pa su sada i njihovi najveći protivnici praktički ostali bez argumenata.

Dakle, na danjem svijetlu fotografije su jasne, oštre, pune detalja i s vjernim prikazom boja, a ništa lošije nisu ni u zatvorenom prostoru, što je vidljivo iz primjera ispod. Bljeskalica je također vrlo jaka i dobro će osvijetliti predmete u mraku, a jedina digresija je to što te fotografije u pravilu djeluju pomalo isprano.

Primjeri forografija:

columns="4"

Video je također bolji od onih koje proizvodi većina dosadašnjih Kineza, no ipak nije na razini spomenutih fotografija. Količina detalja je solidna, ali prilikom pomicanja uređaja dolazi do nešto sporijeg renderiranja, od onog na koje smo navikli na skupljim modelima. Na kraju krajeva, video kvaliteta je za ovaj cjenovni razred i više nego zadovoljavajuća.

Primjer videa


Baterija


ThL T11 dolazi s baterijom kapaciteta 2750 mAh, što svakako obećava. Ipak, procesor s osam jezgri nije toliko štedljiv kao njegova četverojezgrena braća, ali ono što će donekle kompenzirati potrošnju je nešto manja rezolucija zaslona.

Bilo kako bilo, ThL T11 će s ovom baterijom osigurati natprosječnu autonomiju, koja može varirati između jednog i dva dana, ovisno o intenzitetu korištenja i navikama vlasnika.

Zaključak


Kineski smartfoni su još uvijek tabu tema među kupcima i mnogi su prema njihovoj kvaliteti s pravom nepovjerljivi. No ipak, proteklih nekoliko mjeseci (da, mjeseci), dogodio se vidljiv napredak u svim segmentima proizvodnje uređaja, pazi se na puno više detalja, a najznačajniji napredak doživjele su kamere, koje su bile zadnji kamen spoticanja prilikom odluke o eventualnoj kupnji. Dakle, kinezi napreduju, a ono što fascinira je brzina tog napretka.

Upravo zato je ThL T11 jedan od onih uređaja kojemu je bilo jako teško naći manu, naravno, u okvirima desetodnevnog korištenja koje je potrebno da bi se uređaj kvalitetno recenzirao.

Ukratko, lagani Dual SIM uređaj s 5-inčnim zaslonom presvučenim Gorilla Glass 3 slojem, moćnim procesorom, 2 GB RAM-a, utorom za memorijske kartice, više nego solidnom kamerom, natprosječnom baterijom i bez ozbiljnih manjkavosti, ostavlja izvrstan ukupni dojam. I naravno, ono najvažnije u ovoj priči je cijena. 1900 kuna za ovakav uređaj je prihvatljiv i razuman iznos, čime ThL T11 u ovom trenutku predstavlja jedan od najisplativijih uređaja u ovom cjenovnom razredu.