Xiaomi Mi 5 - Recenzija

Xiaomi Mi 5 - Recenzija

Xiaomi svoju top klasu smartfona nije obnavljao istom tempom kao većina drugih proizvođača. Vidjeli smo da Mi4 stigao krajem ljeta 2014. godine, da bi njegov nasljednik, Xiaomi Mi 5, bio najavljen tek na ovogodišnjem MWC-u, s početkom prodaje u ožujku.
Mnogi su očekivali da će Xiaomi za lansiranje nasljednika poštivati vremenski rok od godinu dana, ali to se nije dogodilo, jer je Mi 5 stigao godinu i osam mjeseci kasnije.

Možemo pretpostaviti da je jedan od glavnih razloga ovog otezanja bila Qualcommova prošlogodišnja afera s pregrijavanjem Snapdragona 810, pa su u Xiaomiju jednostavno odlučili pričekati nasljednika, čiji se razvoj prilično otegao.

Također, Xiaomi Mi 5 je prvi top model ove kineske kompanije koji je predstavljen pod svjetlima pozornice MWC-a, što je nagovijestilo i službeni izlazak na globalno tržište. Na europskom tržištu smo ove uređaje do sada mogli kupovati isključivo preko web shopova, među kojima je bilo i onih koji nisu pružali servisnu podršku, pa bi se sada ta situacija trebala promijeniti.

Xiaomi Mi 5 po svojim specifikacijama (i dijagonalom zaslona od 5,15 inča) izravno konkurira top modelima najpoznatijih proizvođača, kao što su: Samsung Galaxy S7, LG G5 ili HTC 10, koji u trenucima pisanja ovog testa još nije bio službeno predstavljen.

Kao i mnogi drugi Xiaomijevi modeli, Mi 5 dolazi u nekoliko varijanti. Naš testni primjerak dolazi u bijeloj boji kućišta, sadrži 3 GB RAM-a i 64 GB interne memorije. Tu je 16 MP kamera s f/2.0 otvorom blende, Android 6.0 Marshmallow, širok spektar načina povezivanja, baterija kapaciteta 3000 mAh i podrška za brzo punjenje.

Detalje o uređaju i naše dojmove pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

144,6 x 69,2 x 7,3 mm







Masa

129 grama







Zaslon

5,15″ IPS LCD 1920 x 1080, 428 ppi, Gorilla Glass 4







SoC

Qualcomm Snapdragon 820







CPU

2x Kryo 1,6 GHz + 2x Kryo 2,15 GHz







RAM

3/4 GB







Interna memorija

32/64/128 GB







Micro SD

Ne







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth, NFC, USB-C







SIM

2x Nano SIM







4G

LTE Cat. 12







OS

Android 6.0 Marshmallow/ MIUI 7







Kamera

16 MP f/2.0, 4K







Prednja kamera

4 MP, UltraPixel







Baterija

3000 mAh







Cijena

3399,00 kn (32 GB)







Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Dizajn i kvaliteta izrade

Ne podržava memorijske kartice







Hardver i performanse

Ne podržava LTE na 800 MHz







Brz i precizan čitač otisaka prstiju








Natprosječna autonomija








Quick Charge 3.0








4-smjerna optička stabilizacija








Cijena








Dizajn, kućište i rukovanje


Ma koliko smartfoni danas bili nalik jedni drugima, mnogi proizvođači su se ipak uspjeli profilirati, i to uglavnom malim, ali bitnim razlikama u dizajnu. Tako su i Xiaomijevi uređaji već neko vrijeme prepoznatljivi po svom obliku.

S dijagonalom zaslona od 5,15 inča, Xiaomi Mi 5 spada u najpopularniju skupinu kad su dimenzije u pitanju, iako se zbog tankih rubova i relativno malog «mesa» ispod i iznad zaslona, doima još manjim. Kad je zaslon isključen, uređaj djeluje kao da nema okolnog okvira, što je dosta atraktivno, ali čim ga uključite, ipak ćete primijetiti jedan manji dio crnog ruba.



Debljina od 7,3 milimetra također doprinosi općoj eleganciji, a masa od 129 grama Xiaomi Mi 5 svrstava u najlakše smartfone u svojoj kategoriji. Usporedbe radi, Samsung Galaxy S7, s otprilike istom veličinom zaslona, ima masu od 152 grama. Isto tako je zanimljivo je uređaj otprilike iste veličine kao iPhone 6(s), koji sadrži vidljivo manji 4,7'' zaslon.

Okvir kućišta izrađen je iz metala, što je u zadnje dvije godine postalo uobičajeno čak i kod nešto jeftinijih uređaja. Ipak, za razliku od njih, ovaj na Xiaomiju Mi 5 je fino brušen i ostavlja dojam profinjenosti, a vidljiva je i izvrsna završna obrada.

Poleđina je ugodna na dodir i neće se klizati u ruci. Kućište bijele boje na sebe ne privlači tragove prstiju, što je inače čest slučaj kod tamnijih boja. Stražnji dio je zaobljen na rubovima, što možemo protumačiti i nekakvim novim trendom. Dobra strana ovog zakrivljena je to što je uređaj lakše podignuti sa stola ili neke druge ravne površine, a loša to što je nezgodniji za držanje u ruci. Puno bolje bi bilo da se metalni okvir proteže cijelom širinom kućišta, a zbog zakrivljenija, i fizičke tipke stoje praktički nakoso. Ovo je malo čudno u početku, ali nakon par dana ćete se priviknuti.

Prednja strana je potpuno ravna i njezini rubovi su prilično oštri, što i nije nesretnije rješenje. Ne toliko zbog «rezanja» prstiju, koliko zbog činjenice da mnogi proizvođači sada ugrađuju blago zakrivljene rubove zaslona zbog ugodnijeg prelaska prstima, pa smo to i ovdje očekivali.

Na modelu Mi 5, Xiaomi po prvi puta donosi fizičku home tipku ispod zaslona, koja uz osnovnu namjenu, služi i kao čitač otisaka prstiju, zbog čega je malo čvršća na dodir. Ovdje recimo da je čitač, usprkos prilično uskoj home tipki, vrlo precizan i dosta brz. Kod otključavanja zaslona dovoljan je malčice dulji pritisak, nakon kojeg čitač reagira i otključa zaslon, čak ako prst držite pod vilo kojim kutom.

Zaslon


Iako su mnoge glasine sugerirale povećanje rezolucije na QHD, Xiaomi Mi 5 dolazi s 5,15-inčnim zaslonom u 1080p rezoluciji. Ovu odluku svakako pozdravljamo, jer će pozitivno utjecati na bateriju. Budući da Xiaomi nije dao naslutiti da bi uskoro mogao izbaciti mobilni uređaj za virtualnu stvarnost, ova rezolucija će sa svojih 428 ppi biti i više nego dovoljna.

Zaslon je izrađen u IPS LCD tehnologiji i ima odličan prikaz boja, kontrast i kutove vidljivosti. Isto vrijedi i za čitljivost na danjem svjetlu, tako da može ponosno konkurirati najboljima, ali ne i najnovijoj generaciji Super AMOLED-a, koji su već dvije godine kategorija za sebe. Vidljivo je da je zaslon osjetno bolji od onih na Redmi modelima i ostavlja puno bolji dojam općenito od svih ostalih modela ovog proizvođača.

Hardver i performanse


Screenshot_2016-04-04-15-51-42_com.antutu.ABenchMark Screenshot_2016-04-04-15-53-57_com.antutu.ABenchMark

Snapdragon 820 je ime koje dovoljno govori o prirodi ovog uređaja. Najnoviji i najjači procesor iz Qualcomma sam po sebi jamči da ćete dobiti najbolje moguće performanse, a kako stvari sada stoje, problem s pregrijavanjem lanjskog Snapdragona 810 riješen je pasivnim hladnjacima, o čemu više možete pročitati ovdje. Isti procesor koriste i ostali top modeli predstavljeni početkom godine, tako da im Mi 5 ponosno stoji uz bok.

3 GB RAM-a će biti dovoljno svakome, ali ako se držimo pravila što više to bolje, možda ćete poželjeti i model s 4 GB, ali on se prodaje isključivo u kombinaciji sa 128 GB interne memorije i keramičkom pozadinom, pa je samim time osjetno skuplji (Xiaomi Mi 5 Pro). Od 64 GB, koliko interne memorije ima naš testni primjerak, krajnjem korisniku je dostupno nekih 54 GB. U ponudi je još i 32 GB model, ali imajte na umu da uređaj nema utor za memorijske kartice, tako da u startu trebate ocijeniti koliko prostora za pohranu će vam biti dovoljno.

Ukupan dojam performansi je izvrstan. Na uređaju sve doslovno leti, od sučelja pa do najzahtjevnijih aplikacija. Sve igre koje sam instalirao i pokrenuo, radile su glatko, tako da tu prigovora nema. Što se grijanja uređaja tiče, treba reći da se zagrije, što je pri izvođenju zahtjevnijih aplikacija ili snimanja 4K videa normalno, no to ne možemo nazvati pregrijavanjem, niti dolazi do pada performansi, što se redovito događalo kod lanjskih modela pokretanih Snapdragonom 810.

Kod povezivanja nema većih iznenađenja. Podržani su svi uobičajeni načini, jedino nedostaje podrška za LTE na 800 MHz. Ovo u principu neće biti problem, jer su gradovi pokriveni 1800 MHz signalom, znači dok ste izvan gradova, uređaj će se prebaciti na 3G, odnosno na 2G.
USB OTG nismo bili u mogućnosti isprobati zbog ograničene dostupnosti USB-C adaptera.

Zanimljiva je prisutnost infracrvenog porta, kojeg drugi proizvođači inače izbacuju, a poslužit će vam kao univerzalni daljinski upravljač, zbog čega je Xiaomi osigurao i MiRemote aplikaciju.

Kvaliteta poziva je zadovoljavajuća, uz solidnu jačinu telefonske slušalice. Isto vrijedi i za vanjski zvučnik, koji uvijek može biti bolji i jači, no mjesta prigovorima nema. Audio izlaz također osigurava vrlo dobar zvuk u priključenim slušalicama.

Softver i sučelje


Xiaomi Mi 5 je prvi Xiaomi koji u startu dolazi s Androidom 6.0. Dakle imamo prvi MIUI temeljen na novom Androidu, ali i dalje nosi oznaku 7, kojeg smo upoznali i na nekolicini dosadašnjih uređaja. Kao što je već poznato, radi se o prilično dubokoj integraciji nadogradnje u operativni sustav, koju karakterizira nepostojanje posebnog izbornika s aplikacijama, već se sve nalaze na početnim zaslonima. Prilično je izmijenjen i izbornik s postavkama, ali su općenito proširene mogućnosti personalizacije.

size="medium"

Na raspolaganju je cijeli niz različitih tema, widgeta i ostalih dodatka kojima možete osvježiti izgleda sučelja i organizirati mnoge druge detalje. Xiaomi donosi i svoju galeriju, ali i vlastiti video player s podrškom za vrlo širok spektar codeca, tako da možda nećete ni morati instalirati alternativnu aplikaciju za gledanje videa, što je čest slučaj na konkurentskim uređajima.

Tu je i Xiaomijev cloud servis, u kojem možete pohraniti do 5 GB sadržaja, te dječji način (child mode), koji kad je uključen, onemogućuje pristup aplikacijama i dijelovima sustava koje ste prethodno definirali.

size="medium"

MIUI je tradicionalno brz i fluidan, i po tome mu malo koji Android može parirati. Ovo je zapravo i najvažniji dio priče o sučelju koje je brzo i na hardverski slabijim uređajima, a ovdje doslovno leti.

Još jedan bitan detalj kad je softver u pitanju. Naime, na nekolicini prethodno testiranih Xiaomijevih modela, iskusili smo probleme u sinkronizaciji pozadinskih podataka, što je rezultiralo kašnjenjem isporuke poruka, mailova i općenito obavijesti povezanih s internetom. Mi 5 takvih problema nema, što u ovom trenutku možemo pripisati kombinaciji MIUI-a 7 i Androida 6.0, mada to ne mora biti slučaj.

size="medium"

Oni koji do sada nisu koristili Xiaomi uređaje, mogli bi ostati prilično zatečeni dubinom izmjena koju MIUI sučelje donosi, kao da se radi o nekom drugom operativnom sustavu. Izbornik s aplikacijama možete vratiti instalacijom alternativnog launchera, ali će i dalje ostati vidljivi drugi tragovi MIUI-a, na kojeg će se svakako trebati priviknuti.

Kamera


Xiaomi se prilično potrudio da novi top model osvane u što bolje svjetlu, pa tako ni kamera nije izuzetak. U nju je ugradio Sonyjev IMX 298 16 MP senzor s phase detection autofokusom. Tu je još i dvotonska LED bljeskalica, ali i četverosmjerna optička stabilizacija, koja obećava još bolji, odnosno stabilniji video. Kamera ima i mogućnost snimanja 4K videa, HDR fotografiranje, razne filtere i uobičajene softverske trikove.

size="full"

Za one koji imaju malo više živaca, tu je i ručni način fotografiranja, koji nudi podešavanje balansa bijele boje, načina fokusiranja, ISO vrijednosti i trajanja ekspozicije. Ovime, naravno, možete dodatno poboljšati rezultate, ali ne trebate previše očekivati, jer je kvaliteta iznimno dobra i u automatskom načinu.

Uz očekivanu izvrsnu kvalitetu u idealnim uvjetima, Xiaomi Mi 5 proizvodi i vrlo dobre fotografije u slabije osvjetljenom ambijentu, uz prilično visok dinamički raspon, koji će ipak biti još bolji ako uključite HDR opciju. Ovdje je važno napomenuti da je HDR dosta brz i nećete morati puno čekati na procesuiranje slike.

U slabije osvijetljenom prostoru kvaliteta će i dalje biti solidna, uz minimalnu dozu šuma, dok će se vidljiv pad kvalitete osjetiti tek na noćnim fotografijama, što je bilo i za očekivati. Naime, f/2.0 otvor blende objektivno ne može konkurirati onome na LG-u G4 (f/1,8) ili Samsungu Galaxy S7 (f/1,7).

1080p video je izvrsne kvalitete i izravno usporediv s onim kojeg snima Galaxy S7, naravno, ukoliko je dovoljno svjetla. Četverosmjerna optička stabilizacija vidljivo pomaže i pridonosi općoj kvaliteti videa, ali ne može se reći da je presudna. Ono što mi se čini malčice slabijim su detalji na 4K videu, ali budući da ga nisam imao prilike pogledati na odgovarajućem monitoru, ovu ću stavku ostaviti otvorenom. Isto tako, kvaliteta snimljenog zvuka nije na razini koju nude najnoviji top modeli konkurencije.

Prednja selfie kamera dolazi s 4 MP senzorom koji sadrži veće, 2 µm piksele, što je također preduvjet za primitak više svjetla na senzor, slično HTC-ovoj UltraPixel tehnologiji od prije nekoliko godina. Kvaliteta je i ovdje na visokoj razini, s prilično velikom količinom detalja.

columns="4"

Selfie:

IMG_20160410_122916

Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

1080p video:

[responsive_youtube M9J26Y-CuLU]

4K video:

[responsive_youtube x-OTawL3sDQ]

Baterija i autonomija


Xiaomi Mi 5 je postigao svojevrstan rekord, budući da je najtanji i najlakši uređaj s kojim smo se susreli, a da je opremljen 3000 mAh baterijom. Vidjeli smo da isti kapacitet ima i Galaxy S7, ali je od ovog ipak deblji i osjetno teži.

Ukupan rezultat je, očekivano, vrlo dobar. S jednim punjenjem uspio sam izgurati cijeli prilično intenzivan radni dan, s nekih sat i pol razgovora, dosta mailova i razmjene poruka putem WhatsAppa i Hangoutsa, uz povremeno opuštanje na webu, Twitteru, i naravno, na našem novom forumu.

Ako malo pripazite i smanjite svjetlinu zaslona, odnosno postavite ju na automatsku, autonomija bi se mogla produljiti i na dva dana.

Ne treba zaboraviti ni podršku za Quick Charge 3.0. Ova 3000 mAh baterija već u prvih pola sata može biti napunjena na preko 70% kapaciteta, što je vrlo impresivan rezultat. Nakon toga se brzina punjenja smanjuje, tako da će za postizanje 90% kapaciteta trebati oko sat vremena, a za 100% oko sat 20 minuta.

Upravo ovo je razlog da originalni punjač uvijek nosite sa sobom, kako zbog brzog punjenja, tako i zbog USB-C standarda koji još uvijek nije previše raširen.

Zaključak


IMG_6150

Xiaomi je još jednom dokazao da može napraviti izvrstan smartfon, ali po nižoj cijeni od konkurencije. Naime, kad se Xiaomi Mi 5 (32 GB) uskoro pojavi u Hrvatskoj, uz osiguranu servisnu podršku, trebao bi koštati 3399 kuna (3199 u prednarudžbi, koja kreće uskoro), što je osjetno manje od konkurentskih modela koji pakiraju praktički isti hardver.

U usporedbi s npr. Galaxyjem S7, Xiaomi Mi5 se možda ne može mjeriti po pitanju zaslona, ali po svemu ostalom može. Štoviše, u nekim ga segmentima i nadmašuje, kao npr. u tankoći i masi kućišta. Vrhunska izrada konkurira i Appleu, jer je dizajn iPhonea 6s ovom uređaju u svakom pogledu inferioran.

Vidjeli smo da je i čitač otisaka prstiju precizan i iznimno brz, opće performanse, zahvaljujući ultimativnom hardveru, odlične. MIUI 7, usprkos svojim specifičnostima, osigurava zavidnu fluidnost sučelja i brzinu u radu, kao i opću stabilnost sustava. I za kameru smo vidjeli da daje izvrsne rezultate i neće se posramiti ni pred najskupljima, ali je otvorom blende ipak fizički ograničena u uvjetima lošijeg osvjetljenja.

Kao šlag na kraju stiže natprosječna autonomija s još bržim punjenjem, tako da Xiaomi Mi 5 svakako možemo preporučiti najzahtjevnijim korisnicima, kojima trebaju vrhunske performanse, odlična kamera, natprosječna autonomnija, ali po razumnoj cijeni.