Android Recenzije

Xiaomi Mi4 - Recenzija

Xiaomi Mi4

Xiaomi, ili kineski Apple kako ga neki nazivaju, uz Oppo, Meizu i Huawei, predstavlja kremu kineske industrije smartfona. Radi se o proizvođaču čiji su modeli nešto skuplji od generičkih i drugih niskobudžetnih uređaja, ali i dalje jeftiniji od najpopularnijih brandova, od kojih se po hardverskim specifikacijama ne razlikuju puno.

Uređaj koji nam je iz XiaomiShopa, ovog tjedna stigao na test je njihov najnoviji top model, odnosno - Xiaomi Mi4.

Radi se o 5-inčnom Androidu pokretanom Snapdragonom 801, s 3 GB RAM-a, 13 MP kamerom koja donosi veliki otvor blende f/1,8, a u ponudi su modeli sa 16, odsnosno 64 GB interne memorije.

Kako se Xiaomi Mi4 proveo u našim rukama i kakav je dojam ostavio, pročitajte u nastavku teksta.

Osnovne karakteristike



  • Dimenzije: 139,2 x 68,5 x 8,9 mm

  • Masa: 149 grama

  • Zaslon: 5.0″ IPS LCD 1080×1920, 441 ppi

  • SoC: Qualcomm Snapdragon 801

  • CPU: 4x Krait 400 na taktu 2,5 GHz

  • GPU: Adreno-330

  • RAM: 3 GB

  • Interna memorija: 16/64 GB

  • Povezivanje: WiFi 802.11, WiFi Hotspot/Direct, GPS, Bluetooth 4.0, USB on-te-go, Miracast

  • 3G: HDSPA do 42 Mbps

  • 4G: -

  • OS: Android 4.4 KitKat, MIUI sučelje

  • Kamera: 13 MP/2160p

  • Prednja kamera: 8 MP/1080p

  • Baterija: 3080 mAh

  • Cijena: 2800,00 kn

  • Ustupio: XiaomiShop


Prednosti



  • Kvaliteta izrade

  • Izvrstan prikaz na zaslonu

  • Hardver i performanse

  • Izuzetno brzo i fluidno sučelje

  • Cijena


Nedostaci



  • Baterija nije izmjenjiva

  • Nema utor za memorijske kartice

  • Ne podržava LTE

  • Nema Gorilla Glass


Dizajn, kućište i zaslon




Xiaomi Mi4 je dizajniran jednostavno. Karakterizira ga pravilan oblik, simetrične linije, što možemo svrstati u klasiku, za razliku od prethodnika Mi3, od kojeg je i manji, usprkos istoj dijagonali zaslona. Dakle, okvir je prilično tanak, čime je postignut izvrstan omjer cjeline i iskoristive zaslonske površine. Ukupne dimenzije uređaja iznose 139.2 x 68.5 x 8.9mm, što je u klasi s mnogim top modelima, dok ga masa od 149 grama svrstava u prosjek 5-inčnih uređaja.

Kućište je izrađeno iz polikarbonata u kombinaciji s metalnim okvirom koji cijeli uređaj čini atraktivnim i elegantnim. Kvaliteta izrade je na visokom nivou, nema škripanja i krckanja. Završna obrada sugerira da se radi o profinjenom i skupljem uređaju, mada po cijeni vidimo da je on pristupačniji od konkurencije.

Kao što je već rečeno, na prednjoj strani nalazimo prilično velik zaslon u odnosu na cjelinu kućišta, a ispod njega tri kapacitivne tipke s pozadinskim osvjetljenjem, čije se trajanje može podešavati. Na desnom se rubu nalaze fizičke tipke (za podešavanje glasnoće i uključivanje), na lijevom mala ladica za micro SIM karticu, na vrhu 3,5 mm audio utor i infracrveni port, a na dnu micro USB utor i vanjski zvučnik.



5-inčni zaslon Xiaomija Mi4 dolazi u razumnoj 1080p rezoluciji, a izrađen je u IPS LCD tehnologiji. Ovime osigurava gustoću točaka od 441 ppi i izvrsne kutove vidljivosti. Prikaz boja, oštrina i opći dojam su na najvišem mogućem nivou. Vidljivost na danjem svjetlu je u rangu s ostalim top modelima, a ono što nedostaje je Gorilla Glass zaštitni sloj, kojeg smo sada navikli vidjeti i na jeftinijim modelima. Zašto je Xiaomi izostavio ovu prilično bitnu stavku, teško je reći, i zato prepručamo da svakako koristite zaštitu u vidu folije za zaslon ili futrole koje se nalaze u prodajnom pakiranju zajedno s mini touch penom.

Hardver, performanse i povezivanje


Screenshot_2014-12-31-23-30-27 Screenshot_2015-01-11-11-51-06

Xiaomi je jedna od onih kineskih kompanija koja svoje uređaje oprema nešto skupljim komponentama. Tako u Mi4 nalazimo Qualcommov Snapdragon 801 s četiri Krait 400 jezgre koje kucaju na taktu od 2,5 GHz. O ovom precesoru ne treba posebno trošiti riječi, jer smo ga do sada upoznali na mogim top modelima drugih, mahom poznatijih proizvođača. To su u prvom redu LG G3, Samsung Galaxy S5 i Sony Xperia Z2, odnosno Z3.

Ispod se nalaze i 3 GB RAM-a, što samo rijetki uređaji imaju, a što se tiče interne memorije, u ponudi su modeli sa 16 i 64 GB kapaciteta. Naš testni model je ovaj s manjim kapacitetom, a krajnjem je korisniku na raspolaganju oko 13 GB prostora. Budući da uređaj ne posjeduje utor za memorijske kartice, pokušajte u startu predvidjeti hoće li vam ovih 13 GB biti dovoljno, jer ako ste zahtjevniji korisnik, bilo bi dobro razmisliti o 64 GB modelu.

Performanse ovog uređaja spadaju u sam vrh današnje ponude na tržištu. Snapdragon 801 je sam po sebi jamac da će se svaka aplikacija izvršavati najbolje što može, uključujući i najzahtjevnije igre. Ukupan dojam upotpunjuju 3 GB RAM-a, koja pružaju najbolje mogućnosti multitaskinga i u najtežim uvjetima. Tako je, recimo, brži prelazak između težih aplikacija, a Internet preglednik će brže raditi s većim brojem otvorenih prozora/tabova.

Xiaomi Mi4 raspolaže uobičajenim mogućnostima povezivanja. Podržano je spajanje na 2G, 3G, ali ne i 4G mreže, što je malčice čudno s obzirom na ugrađeni čipset. Tu su uobičajeni bluetooth i A-GPS, ali nalazimo i infracrveni port. Podržan je USB on-the-go, ali ne i NFC. Za mirroring na većem zaslonu, ugrađen je Miracast protokol.

Softver i sučelje


Screenshot_2014-12-31-17-15-11 Screenshot_2015-01-11-15-34-28

Screenshot_2015-01-11-15-33-01 Screenshot_2015-01-11-15-33-11 Screenshot_2015-01-11-15-33-22 Screenshot_2015-01-11-15-34-10

Xiaomi Mi4 kao softverski temelj koristi Android 4.4 KitKat, ali porvh njega donosi za Xiaomi uobičajenu MIUI nadogradnju. Glavna karakteristika ovog sučelja je to što se sve aplikacije odmah nalaze na početnom zaslonu, dakle kao na iOS-u. Ako ikonicu uklonite, ona će biti deinstalirana, dakle nema posebnog izbornika s aplikacijama kao na ostalim Androidima.

Ipak, ovo sučelje ima velike mogućnosti personalizacije, dakle moguće ga je prilagođavati prema vlasititm željama i potrebama do krajnjih granica. Integracija MIUI-a u Android ide prilično duboko pa je tako i izbornik s postavkama posebno prilagođen, a isto vrijedi i za obavjesni centar. Ono što ne volimo su uniformirane ikonice na čiji će se izgled trebati prilagođavati. Bolje je moglo biti izvedeno i dodavanje widgeta koji se u izborniku prikazuju u umanjnom obliku.



Naravno, ukoliko vam ovo sučelje ne odgovara, možete instalirati alternativni launcher, čime ćete dobiti uobičajeni set ikonica i izbornik s aplikacijama. U postavkama postoji i izbornik koji omogućuje odabir željenog pokretača (launchera), čime je selidba s jednog na drugi pojednostavljena.

Najvažnija stavka u svemu ovome je brzina i fluidnost MIUI sučelja. I na hardverski slabijim modelima smo se mogli uvjeriti u njegovu superiornost, a u kombinaciji s jednim od trenutno najjačih procesora i 3 GB RAM-a, dojam je još bolji.

Kamera


size="large"

Xiaomi Mi4 dolazi s 13 MP kamerom i LED bljeskalicom. Posebnost ove kamere je f/1.8 otvor blende, što obećava da senzor može primiti veliku količinu svjetla i u slabije osvijetljenom ambijentu.

Sučelje kamere nam je poznato s ostalih Xiaomijevih modela i nudi uobičejene mogućnosti, odnosno načine snimanja i podešavanja parametara: HDR, noćni način, panorama, manualni fokus, podešavanje ekspozicije i ISO osjetljivosti, a ponuđeno je i nekoliko filtera, dok s druge strane nedostaje samookidač.

Kvaliteta fotografija je na očekivano izvrsnoj razini. Prikaz boja i oštrina odgovaraju najvišim standardima, premda smo od spomenutog f/1.8 otvora blende očekivali više. Naime, fotografije u slabijim svjetlosnim uvjetima su, istina, vrlo dobre, ali je ipak vidljiva otrpilike ista količina šuma kao i na modelima s manjim otvorom.

Prednja kamera dolazi sa senzorom od osam megapiksela i nudi otprilike istu kvalitetu fotografija, a snima i 1080p video.

Bilo kako bilo, ukupan dojam kod ove kamere je izvrstan i zadovoljit će i najzahtjevnije korisnike, premda bismo kvalitetu fotogafija svrstali malčice ispod top klase (iPhone 6, Samsung Galaxy S5, Sony Xperaia Z3), no s obzirom na cijenu uređaja, nema mjesta prigovorima.

Video se snima u 480p, 720p, 1080p i 2160p (4K) rezolucijama i njegovu kvalitetu možemo svrstati u sami vrh ponude na tržištu. Naravno, za ispravno prikazivanje 4K videa morate imati odgovarajući monitor, a ako ga nemate, bolje je odabrati manje rezolucije.

Primjeri fotografija




Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

Primjeri videa


720p:



1080p:



4K:


Baterija


Kapacitet baterije od 3080 mAh obećava, ali u praksi se neće osigurati natprosječne rezultate. Hoću reći da se s ovolikim kapacitetom mogla postići i nešto bolja autonomija.

U načinu upotrebe sa stalno aktivnom podatkovnom vezom, aktivnom sinkronizacijom šest mailboxova, tri chat aplikacije, 100% osvjetljenost zaslona, 40 minuta surfanja, 30 minuta ukupnog rada s porukama, 20 minuta poziva, 45 minuta reprodukcije videa, okidanje destak fotografija i snimanje 10-minutnog 1080p videa, indikator je u 21:00 pokazivao 16%.

Dakle, u svakom slučaju možete računati uobičajeni ciklus cjelodnevnog korištenja s punjenjem po noći.

Zaključak


Xiaomi Mi4 sadržaj pakiranja

Iz dosadašnjeg iskustva s Xiaomijem, zaključili smo da se ne radi o niskobudžetnim uređajima, već o visokokvalitetnim proizvodima koji ipak dolaze po povoljnijoj cijeni od konkurentskih modela poznatijih brandova.

Mi4, vidjeli smo, predstavlja njihov top model i konkurira već nabrojenim najpopularnijim modelima poznatijih proizvođača. Najveće zamjerke odnose se na nedostatak Gorilla Glass zaštite i izostanka podrške za rad na 4G mrežama, no sve to, ali i više od toga, opravdava cijenom od 368 eura (cca 2800,00 kuna), s uključenim troškovima dostave iz EU skladiša XiaomiShopa na vašu kućnu adresu. Dodatnih pet eura popusta možete ostvariti ako prilikom kupovine upišete kod MIHR.