ZTE Axon 7 Mini - Recenzija



ZTE, kao i drugi proizvođači smartfona, ima više serija koje se razlikuju po specifikacijama, veličini itd. Axon je vrh ZTE-ove ponude, što smo nedavno vidjeli u recenziji za Axon 7, a ispod njega se smjestio Axon 7 Mini. On nije toliko "mini" koliko bi se dalo naslutiti, barem što se tiče veličine zaslona koji je tek za 0,3 inča manji od velikog brata i još uvijek preko 5 inča, ali model Axon 7 Max ima zaslon dijagonale 6 inča i realno gledajući, naziv "mini" je opravdan. Pored toga, razlike su itekako vidljive ispod površine gdje je Axon 7 Mini ipak najlošiji od braće.

U nastavku pročitajte koje su to točno razlike i kakav je dojam ostavio manji predstavnik najnovije Axon linije.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

147,5 x 71 x 7,8 mm




Masa

153 grama




Zaslon

5,2″ AMOLED, 1920 x 1080, 423 ppi




SoC

Qualcomm Snapdragon 617




CPU

4x Cortex-A53 1,5 GHz + 4x Cortex-A53 1,2 GHz




RAM

3 GB




Interna memorija

32 GB




Micro SD

Da




Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth, USB-C (USB 2.0), NFC, FM radio




3G

HSPA+




4G

LTE Cat.6




OS

Android 6.0.1 Marshmallow




Kamera

16 MP, f/1,9, 1080p video, dvostruka LED bljeskalica




Prednja kamera

8 MP, f/2,2; 1080p




Baterija

2705 mAh




Cijena





Ustupio

Recro





PREDNOSTI

NEDOSTACI





Dizajn i kvaliteta izrade

Baterija ispod prosjeka




Izvrstan zaslon

Operativni sustav nije razrađen




Odlični zvučnici

Slab hardver s obzirom na cijenu, zagrijavanje




Jamstvo





DIZAJN I KUĆIŠTE


Kad čujete za uređaj iz srednje klase s 5,2-inčnim AMOLED zaslonom, vjerojatno ćete prvo pomisliti na Samsung Galaxy A5. Slučajno ili namjerno, ZTE Axon 7 Mini ima isti (ali vjerojatno ne identični) zaslon te sličan procesor i kameru, naravno, ako ga uspoređujemo s A5 iz 2016. Što se tiče dizajna, Axon 7 Mini izgleda poput većeg brata, a to ujedno znači da je zapakiran u kućište od metala i stakla. Na prednjoj strani dominira zaslon i velike rešetke stereo zvučnika, nešto slično onome što smo vidjeli kod HTC-a. Prednja kamera je ugrađena u rešetku, a LED svjetlo za obavijesti i svi senzori su vješto sakriveni u crnom rubu oko zaslona. Ovakvu konfiguraciju ne bi bilo pametno narušiti bilo kakvim tipkama pa zato Axon 7 Mini koristi one virtualne na zaslonu. Ovo je praktički jedina razlika u odnosu na Axon 7 koji ima kapacitivne tipke. U lijevom rubu je smještena ladica za kartice, a u desnom tipke za regulaciju glasnoće i uključivanje uređaja. Gornji je domaćin 3,5 mm priključku za slušalice, a donji USB Type-C priključku. Na poleđini imamo ispupčenu kameru, pripadajuću LED bljeskalicu, čitač otisaka prstiju te ZTE i Dolby Atmos logotip.



Dok je poleđina glatka, metalni dijelovi koji pokrivaju zvučnike su hrapavi na dodir. Za držanje uređaja u ruci bi bilo dobro da je obratno, no ZTE je u paketu priložio jednu prozirnu silikonsku masku koja ipak podiže razinu sigurnosti. Osim nje, dobit ćete punjač i USB kabel te slušalice.

Danas je vrlo teško napraviti smartfon koji će izgledati originalno jer smo okruženi tolikim proizvođačima da su sličnosti neizbježne. Bez obzira na to, ZTE je nekako uspio dizajnirati uređaj koji je lako prepoznatljiv, a porijeklo dizajna se s ponosom ističe natpisom na poleđini Designed in the USA. Kad smo već kod originalnosti, nešto slično tome smo već negdje vidjeli, zar ne?

ZASLON


Ranije smo spomenuli da Axon 7 Mini ima zaslon koji opisom odgovara onome na Samsung Galaxyju A5 jer je AMOLED full HD rezolucije i dijagonale od 5,2 inča. Po pitanju kvalitete prikaza i vidljivosti na jakom svjetlu, sigurno je jedan od najboljih u klasi. Rekli bismo da je tipični AMOLED koji, srećom, ima mogućnost podešavanja boja u postavkama za one koji ne vole zadane vrijednosti kod AMOLED-a.

Rijetko tko će se požaliti na gustoću od 423 ppi, a isto tako moramo naglasiti da ovaj zaslon nema problema s probijanjem osvjetljenja kod prikaza crne boje nego je crna uistinu crna. Ovaj problem smo uočili kod nekih uređaja koji koriste jeftinije AMOLED zaslone pa vrijedi odmah pojasniti kakva je situacija kod Axona 7 Mini.


HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


Sad kad smo nahvalili zaslon, moramo se prizemljiti i reći par riječi o procesoru. Snapdragon 617, uz nešto slabiji 615 je jedan od Qualcommovih procesora iz srednje klase koji se nisu baš proslavili. Naime, nakon određenog opterećenja koje uopće ne mora biti npr. igranje zahtjevnih 3D igara dolazi do primjetnog zagrijavanja i pada performansi. Dobar primjer iz svakodnevnog rada gdje vam se ovo može dogoditi je preuzimanje veće količine podataka s interneta, duže korištenje kamere itd. Kod korištenja aplikacija za chat, surfanja i slično ne bi trebalo biti problema. Dakle, ako ovaj uređaj koristite za procesorski nezahtjevne zadatke, ostat će hladan, no u protivnom ćete osjetiti kad toplina počne probijati kroz metalno kućište. S pozitivne strane, vrlo brzo se ohladi. Da ne bi sad ispalo da je Axon 7 Mini spor ili trom, reći ćemo da je otvaranje aplikacija očekivano brzo, a 3 GB RAM-a je dovoljno za multitasking.



Kao jedna od najimpresivnijih hardverskih značajki su stereo zvučnici koji ne samo da su vrlo glasni nego daju zvuk odlične kvalitete, uz pomoć aktivnog vanjskog pojačala. Zvuk preko slušalica nije toliko impresivan, ali je zadovoljavajuće dobar.

size="medium"

Fizičke tipke uz jasan klik precizno rade svoj posao, a čitač otisaka prstiju je vrlo brz i praktički svaki put prepozna otisak iz prvog pokušaja. Što se tiče prijema signala mobilnih mreža ili Wi-Fija, tu nije bilo nikakvih problema. NFC i Bluetooth su dodatni bežični načini spajanja, a žičano se spaja putem USB Type-C kabla.

SOFTVER I SUČELJE


Softver koji je instaliran na ZTE Axon 7 Mini je Android 6.0.1 Marshmallow, a prekriven je korisničkim sučeljem MiFavor 4.0. Iako je ovo sučelje ZTE-ovo, malo podsjeća na Huaweijev EMUI. Naravno, kao kod velike većine kineskih proizvođača, nema posebnog izbornika s aplikacijama, već su njihove pripadajuće ikone prikazane na početnim zaslonima, eventualno grupirane u mape. Sustav ima nekoliko predinstaliranih tema i razne pozadine za prilagodbu izgleda. Centar za obavijesti i prečace je vrlo pregledan i sadrži najčešće korištene prečace koje možete posložiti po želji, a ispod njih je i regulator jačine osvjetljenja zaslona.



Sustav dolazi sa standardnim kompletom Googleovih aplikacija, ali i njihovih ekvivalenata poput Galerije, Internet preglednika i Glazbenog playera. Od aplikacija za koje nas nitko nije pitao želimo li ih su se našle jedino WPS Office i AccuWeather, no ne možemo ih smatrati nepotrebnima jer su velike šanse da ćemo ih svakodnevno koristiti. Korisnima se često pokažu i kompas, bljeskalica, kalkulator itd.

size="medium"

Kad dublje zavirite u postavke sustava, naći ćete razne zgodne funkcije skrivene u MiFavor. Mi-POP je plutajući komplet prečaca koji olakšava rad jednom rukom, a naravno da je moguće koristiti i razne geste. Zgodno je što se može zamijeniti raspored virtualnih tipki, što je meni itekako pomoglo jer sam naučio da mi je tipka back s desne strane. Jedino što je tu ostalo nedorađeno je grafički opis ove funkcije koji je zalutao s Axona 7 koji ima kapacitivne tipke. Sustav je inače dobro preveden na hrvatski jezik, no tu i tamo ima par grešaka pa tako prijevod Your software is up to date glasi Vaš softver je istekao što baš ne objašnjava puno. Osim toga, primjetni su mali trzaji kod animacija i to se sigurno ne može pripisati procesoru, već isključivo softveru.

size="medium"

ZTE Axon 7 je već dobio Android 7.0 Nougat pa vjerujemo da će uskoro na red doći i Mini model.

KAMERA


Specifikacije kamere na papiru zvuče i više nego dobro - 16 MP, otvor blende f/1,9 i dvostruka bljeskalica te 1080p video snimanje. I zapravo je kvaliteta snimljenih fotografija vrlo dobra, vidi se i prednost velikog otvora blende za noćne fotografije, no jedan problem je prisutan gotovo u svim uvjetima, a to je sporo fokusiranje i bilo kakvo podešavanje parametara u ručnom načinu. Jednom kad se naviknete na to na način da mirno držite ruku još jedno vrijeme nakon okidanja fotografije, stvari bi se trebale normalizirati.

Pored solidnih noćnih fotografija, podrazumijeva se da su dnevne pune detalja i vjernih boja, a kvaliteta video zapisa je na solidnoj razini, iako ima mjesta za napredak.

size="medium"

Sučelje je prilično pregledno, s lijeve strane su prečaci za prebacivanje između prednje i stražnje kamere, uključivanje odbrojavanja, HDR, bljeskalicu i postavke, a s desne prebacujete načine snimanja (automatska i ručna fotografija, videozapis) i uključujete efekte. Live način konstantno snima i od velike je koristi ako vam fotografija slučajno nije dobro ispala pa lako možete odabrati onu koja je snimljena trenutak prije ili kasnije. Od predefiniranih automatskih postavki imamo Super noć, Čarobnu ekspoziciju, Panoramu i Višestruku ekspoziciju te Usporenu i Ubrzanu snimku.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

BATERIJA


Baterija nije jedna od svjetlijih točki Axona 7 Mini. To ne znači da je loša, no zahtjevniji korisnici bi se mogli naći u problemima u kasnim popodnevnim satima. Pretpostavljamo da je za to kriv procesor, ali i kapacitet je mogao biti nešto veći, barem 3000 mAh. Uglavnom, ja sam dan započeo standardnim tempom, ali kako se bližila večer sam morao malo usporiti kako ne bih do kraja ispraznio bateriju. Punjenje traje oko sat i pol.

ZAKLJUČAK


Za cijenu od 2.499,00 kn, ZTE Axon 7 Mini daje prilično. Dobit ćete izvrstan zaslon i zvučnike, sasvim solidnu kameru i dovoljno memorije. Procesor i baterija su slabije točke ovog uređaja, no ako ne tražite vrhunske performanse i niste zahtjevni korisnik, ni s njima nećete imati problema. Za ovaj iznos možete naći smartfon s boljim specifikacijama, ali teško da ćete dobiti jamstvo kakvo vam daje ZTE. Naime, pored dvije godine standardnog jamstva ćete dobiti još jednu godinu, a tu je uključen i jedan besplatan popravak stakla zaslona ako se razbije unutar šest mjeseci od kupnje uređaja te jedan besplatan popravak ako u kućište prodre voda, što se odnosi na sve tri godine jamstva.

Pored svega toga, Axon 7 Mini je zbilja kvalitetno napravljen telefon koji je ujedno ugodan oku, a uskoro se očekuje nadogradnja na najnoviju verziju Androida, što svakako nije za odbaciti.