Android Top teme

Android lekcija: O RAM-u, task killerima i zašto ih NE koristiti



Dosta ljudi misli da su task killeri važni za Android, a i sam nekoć bio jedan od njih. Ideja je da se zatvaranjem/ubijanjem procesa aplikacija štedi baterija, da smartfon brže radi i slično... Stvarnost je nešto drugačija. Task killeri zapravo mogu usporiti vaš uređaj, a to najčešće i rade.

Većina korisnika uporabu RAM-a na Androidu doživljava istom kao i na Windowsima. Ako se računalo uspori, izađete iz aplikacija, zatvorite prozore, pogasite sve što radi i generalno to na računalu uvijek pomaže.

No, prava istina je da Android funkcionira malo drugačije. Koristiš neku aplikaciju, izađeš iz nje, zatvoriš je... ali se ispostavi da ona još uvijek radi negdje u pozadini. Veći dio tih aplikacija se ajmo reći pauzira, premda bi pravi izraz bio “kešira” (cache) i ne koristi ni CPU niti troši bateriju. Drugi dio njih nastavi raditi u potpunosti, tipa mp3 player, torrenti, gmail koji se sinkronizira, Facebook ako je tako podešen, razne navigacije i sl.

Kada ponovno otvorite alikaciju koja je pauzirana, ona se gotovo instantno nastavi tamo gdje je stala. To je zato jer je ta aplikacija spremljena u RAM-e i spremna za uporabu.

Probajte napraviti mali test: pokrenite bilo koju aplikaciju i pustite ju da se učita, primjerice Chrome ili neki drugi preglednik. Izađite iz nje pomoću home tipke i nekoliko sekundi kasnije probajte opet ući. Aplikacija bi se trebala gotovo instantno otvoriti.

Sada kliknite na vaš task killer koji će ubiti aplikaciju (ili je jednostavno ubijte među aktivnim procesima) i probajte ponovno uć u nju. Aplikacija bi se trebala otvarati nešto duže nego u prethodnom slučaju.

Naime, pokretanjem neke aplikacije, Android prvo prikuplja sve podatke, kompajlira ih u bajtkod i smješta u RAM memoriju te program počinje izvođenje. Ovisno o procesoru u vašem smartfonu, ovaj korak može trajati dulje ili kraće. No u svakom slučaju, svakim ubijanjem aplikacije i pokretanjem ispočetka, ova radnja kompajliranja se ponavlja, obavljaju se nepotrebni procesorski ciklusi čime se troši baterija uređaja.

Android sam po sebi, zauzima puno RAM-a i sprema veći broj aplikacija u RAM-e, no to i nije tako loše. Vjerovali ili ne, Androidu je prazan RAM zapravo beskoristan. Ukoliko je RAM pun i otvarate aplikaciju koja nije već u RAM-u, Android će instantno zatvoriti i maknuti neke nekorištene aplikacije kako bi oslobodio mjesto za novu.

Ovdje možemo zaključiti da bio RAM pun ili prazan, on će jednako koristiti bateriju.

Znači da ponovimo, što task killeri zapravo rade?

Oni miču pokrenute aplikacije iz RAM-a i kada ih ponovo otvarate, to zahtjeva više snage, troši bateriju i sporije se odvija nego u slučaju kad su one u RAM-u. Što je još gore, neke aplikacije se same od sebe ponovno resetiraju čim ih prisilno zatvorite sa task killerom pa uređaj radi Sizifov posao.

E sad, neki će reći da to nije istina i pitati zašto onda njima task killeri baš pomažu.

U nekim slučajevima task killeri mogu zapravo i pomoći, ali treba znati kako ih postaviti i kada ih koristiti. Jednom sam imao Navigonovu aplikaciju koja je znala prilično trošiti bateriju kad je radila u pozadini pa sam ju gasio pomoću task killera, a na kraju sam je jednostavno “zaledio” pomoću Titanium backupa. U ovakvom i sličinim slučajevima task killeri vam mogu pomoći  ako imate vrlo malo RAMa na smartfonu u kombinaciji s nekim starijim procesorom, pa želite baš neku igricu zaigrat.

Ukoliko vam nešto crpi bateriju, moj je savjet, izbjegavati task killere i jednostavno pronaći aplikaciju koja vam je crpi te ju ili zaledite ako ste baš ovisni o njoj (kao ja o Navigonu jednom mjesečno) ili najbolje - deinstalirajte ju. Danas je Play trgovina puna aplikacija i za više manje svaku postojeću koju koristite, imate dovoljno kvalitetnu alternativu.

Kako biste pronašli aplikaciju koja vam crpi CPU, probajte Wakelock detector koju preporučuje i XDA zajednica.

S dolaskom KitKata, situacija s RAM-om se malo mijenja, Dalvik se polako gasi i stiže novi ART (Android Runtime), no pravila bi trebala ostati ista. Više o tome napisao je kolega Dejan ovom članku.