Honor 10 Lite - Recenzija



Honor 10 Lite predstavljen je krajem prošle godine, tj. nekih šest mjeseci nakon osnovnog modela Honor 10. „Laka“ verzija dolazi s nešto slabijim procesorom, ali suprotno očekivanjima, i vidljivo većim zaslonom, što je za posljedicu imalo i rast dimenzija kućišta.

Osim dimenzijama, zaslon Honora 10 lite se razlikuje i manjim zubom, koji je sada zapravo suza, kao i manjim rubom (bradom) na dnu, što je vidljiv napredak. Nije izostalo ni sjajno kućište koje sada već postaje Honorov zaštitni znak, a zanimljivo je da svaki novi model dolazi s novom idejom po tom pitanju.

Količina radne memorije u testnom modelu iznosi 3 GB, a spremišne 64 GB. Softverski temelj je Android 9.0 Pie, dok baterija raspolaže kapacitetom 3400 mAh. Za fotografiju se brine 13 MP kamera s 2 MP senzorom dubine, a za selfije 24 MP prednja kamera.

Kakav je Honor 10 lite u praksi, i kakav je dojam na nas ostavio, čitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

154.8 x 73.6 x 8 mm







Masa

162 grama







Zaslon

6,21 IPS LCD 1080 x 2340, 19.5:9, 415 ppi







SoC

Kirin 710







CPU

4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53







RAM

3/4/6 GB







Interna memorija

64/128 GB







Micro SD

Da, koristi drugi SIM utor







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth, FM radio, NFC, micro USB







Brzo/bežično punjenje

Ne/Ne







Otporan na vodu

Ne







OS

Android 9.0 Pie







Kamera

13 MP, f/1.8, 26mm, + 2MP, PDAF, 1080p







Prednja kamera

24 MP, f/2.0, 26mm, 1080p







Baterija

3400 mAh







Cijena











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Atraktivan dizajn

Plastično kućište







Iznimno glasan vanjski zvučnik

Video kamera nema stabilizaciju







Natprosječna autonomija

Stari micro USB utor






Vrlo dobre performanse








Izvrstan veliki zaslon








Cijena - omjer uloženo/dobiveno








Dizajn, kućište i rukovanje


I dok je prva polovica prošle godine u Android svijetu bila obilježena velikim zubom na vrhu zaslona, u drugoj polovici se počeo pojavljivati vidljivo manji zub, popularno nazvan waterdrop ili suza. Tako je Honor 10 lite zahvatio noviji trend, što je rezultiralo boljim rješenjem smještaja prednje kamere. Osim estetske, tu je i objektivna ergonomska prednost, jer je gornjem dijelu zaslona sada oslobođen p-dodatni rostor za statusnu traku s indikatorima i obavijestima. Za razliku od „običnog“ Honora 10, lite verzija ima i manji donji rub, tj. bradu.

columns="4"

Za poleđinu možemo reći da je jednako sjajna i atraktivna kao na originalnom modelu, iako je vidljiva promjena u nijansiranju. Naime, na ovom modelu plava boja s dna prema vrhu polako prelazi u sivo-bijel. Honoru očito ne nedostaje ideja za atraktivnu poleđinu napraviti još atraktivnijom, a jednu od najboljih smo vidjeli u top modelu Honor View 20. Međutim, za razliku od skupljih modela, poleđina ovog je izrađena iz plastike, no to nimalo ne utječe na njegov ukupan izgled. Vremenom će se vjerojatno prije početi primjećivati tragovi korištenja nego na staklu, ali će se zato i teže razbiti u slučaju pada.

Bilo kako bilo, Honor je u prodajno pakiranje i ovdje ubacio silikonsku zaštitnu maskicu koja će vam svakako dobro doći.

Fizičke tipke uređaja (za uključivanje i podešavanje glasnoće) smještene su na desnoj strani, a ladica za SIM i memorijsku karticu na vrhu. Na dnu su smješteni spomenuti micro USB utor i mikrofon, u društvu s vanjskim zvučnikom i 3.5 mm audio utorom, tako da je lijeva strana ostala potpuno prazna.

columns="4"

Treba reći da je waterdrop zub, odnosno suza, jedna od najmanjih koje smo do sada vidjeli. Iznad nje je diskretno smještena telefonska slušalica s vanjskim zvučnikom, a mjesta se našlo i za LED-icu za obavijesti.

Za uređaj ovih dimenzija Honor 10 lite ima i relativno malu masu. Sa svojih 162 grama neće predstavljati opterećenje ni u džepu košulje. Mala masa ide u prilog i ergonomiji, tako da je ukupan dojam kod držanja uređaja u ruci odličan.

Zaslon


Kao što je iz specifikacija vidljivo, Honor 10 lite dolazi sa 6,2-inčnim zaslonom izrađenim u IPS LCD tehnologiji, što je i razumljivo, jer u ovom cjenovnom razredu nismo ni očekivali AMOLED. Rezolucija iznosi 2340 x 1080 točaka, što rezultira gustoćom od izvrsnih 415 ppi.

Zaslon ima izvrstan dobar prikaz, i po tom pitanju se lako može mjeriti sa skupljim modelima. Pozadinsko osvjetljenje nije najjače na tržištu, ali je više nego dobro s obzirom na cijenu. Boje su realne, a oštrina i kontrast na visini.

Ovo iznad možda zvuči štreberski, ali objektivno je teško uputiti bilo kakav prigovor na bilo koji zaslon smartfona na tržištu, jer su vremenom svi postali dobri, a razlike u kvaliteti prikaza su minimalne.

Na kraju priče o zaslonu dodajmo i to da u startu dolazi sa zalijepljenom zaštitnom folijom.

Hardver, performanse i povezivanje


Srce uređaja je relativno novi Kirin 710, Huaweijev procesor namijenjen srednjem i srednje-višem cjenovnom razredu. Karakterizira ga 12 nm proces u kojem je izrađen, što jamči visoke performanse i štedljivost, barem u usporedbi s 14 nm i starijim procesorima koji se još uvijek ugrađuju u neke smartfone. U njemu kucaju četiri nove Cortex-A73 jezgre na taktu 2,2 GHz te dodatne četiri Cortex-A53 na taktu 1,8 GHz, dok je za grafiku zadužen Mali-GP1 MP4 koprocesor.

size="full"

Naš testni primjerak dolazi s 3 GB RAM-a, što je početni model, a u ponudi su još 4 i 6 GB varijante. Pohvalno je što početni model dolazi sa 64 GB interne memorije, a to u ovom cjenovnom razredu i nije tako česta pojava. Ako vam je 64 GB malo, možda biste trebali razmisliti o 128 GB modelu ili eventualno koristiti memorijske kartice, koje su također podržane, a možete ih umetnuti u s drugi (hibridni) SIM utor.

Ovakva konfiguracija uređaja jamči solidnu brzinu i stabilnost u radu, čak i ako ste zahtjevniji korisnik. Uređaj će tako bez poteškoća pokrenuti i grafički zahtjevnije igre, što znači da će sve ostale raditi kao podmazane.

Prijem signala i kvaliteta telefonskog razgovora nisu došli u pitanje, a za svaku pohvalu je vanjski zvučnik, koji je iznenađujuće glasan, a ispušta prilično kvalitetan i čist zvuk. Možemo slobodno reći da je ovo jedan od najjačih mono zvučnika koje smo do sada imali prilike isprobati.

Što se povezivanja tiče, uz uobičajene načine podržan je NFC, što će cijeniti svi oni koji koriste ili namjeravaju početi koristiti mobilno plaćanje, a za nostalgičare tu je FM radio. Ono što me neugodno iznenadilo je sada već vremešni micro USB utor za punjenje i povezivanje. Možemo sada razvijati teorije zavjere o iskorištavanju preostalih dijelova na skladištima, ali ugradnja USB-C utora na krajnju cijenu jednostavno nije mogla imati presudan utjecaj.

Softver i sučelje


Softverski temelj Honora 10 lite je Android 9.0 Pie, a povrh njega novi EMUI 9, za kojeg smo već u nekoliko modela vidjeli da se osjetno razlikuje od prijašnjih generacija. Ne može se reći da nas njegov dizajn ostavlja bez daha, no EMUI 9 nudi nešto daleko važnije, a to su performanse. Ova nadogradnja je sada integrirana u Android kernel, što u startu omogućuje osjetno veću fluidnost, kao i otvaranje mnogih aplikacija. No ipak, s obzirom da je ugrađeni procesor nešto sporiji od onog u Huaweiju Mate 20 Pro i/ili Honoru View 20, ne treba očekivati identične, već mrvicu slabije performanse.

columns="4"

Ako ste do sada koristili bilo koji Huawei ili Honor smartfon, EMUI vam neće biti stran jer vizualno odgovara prethodnicima. Prema zadanim postavkama sve se aplikacije nalaze na početnim zaslonima, a krajnji lijevi je vaš Google feed, ukoliko ga ne isključite. Ukoliko želite, poseban izbornik s aplikacijama možete aktivirati u postavkama.

Stupanj personalizacije je uobičajeno visok, tako da možete sami odabirati teme i načine prikaza sadržaja na početnim zaslonima. Bez obzira što je zub manji, postoji softverska opcija za zacrnjivanje cijelog gornjeg dijela zaslona, a taj prostor je i dalje iskoristiv za statusnu traku i obavijesti. Isto tako je moguće odrediti i načimn prikaza stupca i redaka ikonica, a na izbor imate 4x6, 5x5 i 5x6 raspored.

Honor 10 donosi i mnoge funkcije poznate s Huaweijevih modela, pa tamo imamo HiTouch za prepoznavanje proizvoda s fotografija, s brzim pronalaženjem na internetu i dodatnim informacijama. Sustav je prepoznao većinu predmeta, ali nemojte očekivati da će vam ponuditi odgovarajuću lokaciju za kupnju.

Ono što mi se baš i ne sviđa je tipkovnica, posebice ona s dodanim dijakritičkim znakovima, zbog kojih su tipke uže i teže ih je pogoditi, i zato u startu savjetujemo instalaciju Googleove Gboard tipkovnice koja je objektivno bolja.

Uređaj sa sobom donosi i nekolicinu bloatware aplikacija, no to se uglavnom svoji na uobičajene alate koji mogu biti korisni, dok one koje to nisu, ne zauzimaju puno mjesta u memoriji.

Tu su još i uobičajene geste za navigaciju, no osobno preferiram stari dobri način koristeći se navigacijskim tipkama.

Kamera


Honor 10 lite donosi dvostruku kameru na poleđini, s primarnim senzorom od 13 megapiksela i f/1.8 otvorom blende, dok je drugi 2 MP senzor dubine. Za fokusiranje koristi Phase Detection tehnologiju, omogućuje snimanje videa u 1080p rezoluciji u 30 ili 60 fps, a posjeduje i LED bljeskalicu. Prednja kamera ima senzor od čak 24 megapiksela, f/2.0 otvor blende, a može snimati i 1080p 30 fps video.

Aplikacija kamere je klasika. Možete birati između foto, video, noćnog načina i portret (zamućenje pozadine), a dodatne opcije donose panoramu, HDR, razne filtere, naljepnice i trikove, ali i Time-lapse, te Pro način u kojem možete ručno podešavati ISO vrijednost, brzinu zatvarača,  kompenzaciju ekspozicije i balans bijele. Tu je i AI asistent koji putem spomenutog HiTouch sustava uči i vremenom prepoznaje sve više motiva.

columns="4"

Honor 10 lite općenito proizvodi vrlo dobre fotografije za svoj cjenovni razred, stoga možemo reći da se uloženo isplati. Nemojte očekivati da će biti na razini skupljih uređaja, što je primijeti u povećanoj količini šuma u lošijim uvjetima osvjetljenja. Dinamički raspon vas također neće oboriti s nogu, ali će dojam donekle popraviti HDR opcija. Što se AI komponente tiče, nije bila od prevelike koristi, dok su portreti s bokeh efektom solidni.

Sve u svemu radi se o kameri koja vjerojatno neće zadovoljiti zahtjevnije korisnike, ali će svakako poslužiti za svakodnevne potrebe chatova, društvenih mreža i fotografiranja u kafićima, restoranima i sl., ali uz odgovarajuće filtere i za Instagram.

Maksimalna rezolucija videa je 1080p, što je samo po sebi za ovaj cjenovni razred razumljivo, no ono što nije, je nedostatak bilo kakvog vida stabilizacije. Nismo očekivali optičku, ali je se moglo naći mjesta za softversku, jer smo je znali vidjeti čak i na jeftinijim uređajima. Izravna posljedica je pomalo drhtavi video, koji će poslužiti osnovnoj svrsi, ali će teško koga oduševiti. No, tko zna, možda će u nekoj bliskoj budućnosti Honor izbaciti softversku nadogradnju koja će ju omogućiti.

Primjeri fotografija i videa


Idealni uvjeti



Zatvoreni prostor



Noć



Loši uvjeti/bljeskalica



Portret i selfie

columns="4"

Video



[responsive_youtube cLr2janunjQ]

[responsive_youtube PsTzcuXbdV4]

[responsive_youtube NN85610X0_o]

Baterija i autonomija


Honor 10 lite dolazi s baterijom kapaciteta 3400 mAh, koja će vas bez problema poslužiti tijekom cijelog dana. Čak i ako ga malo više „gazite“ ne bi vas trebao iznevjeriti sve do kasnih večernjih sati, a oni malo umjereniji možda prebace i na drugi dan.

Isto tako, ako na maksimalnom osvjetljenju pogledate 90-minutni film, baterija će izgubiti oko 20% kapaciteta.

Softver nudi razne načine uštede baterije, no kako biste izbjegli izostajanje dolaska obavijesti, u postavkama odredite prioritete apliakcija, odnosno one koje smiju i koje neće koristiti pozadinske procese.

Zaključak


Honor 10 lite još je jedan model koji se pokušava izdignuti u gomili uređaja u srednje nižem cjenovnom razredu. To mu uglavnom uspijeva, i to ponajprije zbog atraktivnog dizajnna, odnosno sjajnog kućišta i prilično velikog zaslona. Ništa lošija situacija nije ni s pogonskim strojem koji će zadovoljiti i nešto zahtjevnije korisnike. Većinu će zadovoljiti i solidna kamera, koja okida vrlo dobre fotografije, ali bi zbog nedostatka stabilizacije mogla razočarati one koji očekuju kvalitetniji video.

Oni koji traže kvalitetniju kameru ili jači procesor, trebali bi razmisliti eventualno o Honoru Play ili Honoru 10, a ono čime ovaj model zaista odskače je prikaz na zaslonu, autonomija, ali i vrlo glasan vanjski zvučnik.

U svakom slučaju, Honor 10 lite će zadovoljiti potrebe prosječnog korisnika. Pritom će ponuditi odličan ugođaj na velikom zaslonu i punim sjajem zasjati kućištem koje se kombinacijom boja zaista ističe, a sve to uz razumnu i prihvatljivu cijenu.

Najbolju ponudu Honor 10 Lite uređaja potražite na mobis.hr