HTC U12+ Recenzija



HTC ima lijep komad povijesti lutanja s raznim projektima, a njihov lanjski U11 model, kojeg koristim već godinu dana kao primarni uređaj, također je jedan od njih. Izuzetak je bio HTC 10, koji je po svemu bio fantastičan i apsolutno u rangu svih konkurentnih modela na tržištu u to doba. Ove godine bismo mogli reći da imamo pravog nasljednika te desetke jer HTC U12+ dolazi s gotovo svime što bi jedan kupac u današnje vrijeme mogao poželjeti.

Za početak, i kao najvažniju stvar u vrijeme kad proizvođači Androida kopiraju samo loše stvari od Appleovog iPhonea, HTC nema zuba. Nažalost, nema niti 3,5 mm izlaza za slušalice, i to je u stvari jedna od rijetkih mana ovog uređaja.

Mogli bismo reći da je HTC ove godine igrao na sigurno, gotovo bez nepotrebnih eksperimenata. U uređaj ugrađen trenutno najjači Snapdragon 845, u kombinaciji sa 6 GB RAM-a. Konačno imamo i dvije kamere na, kako sa stražnje, tako i s prednje strane. I zaslon je modernog 18:9 omjera stranica, a imamo i poboljšanja vezana uz Edge Sense, koji je prošle godine obilježio U Ultra i U11 modele, a krajem iste godine prihvatio ga je i sam Google ugradivši ga u svoj Pixel 2.

Vide se blage promjene koje je Google donio u ovu kompaniju, a koje su to i kakve, saznajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

156,6 x 73,9 x 8,7 mm







Masa

188 grama







Zaslon

6" SuperLCD 6, 1440 x 2880 537 ppi, 80,3% površine, 18:9







SoC

Qualcomm Snapdragon 845







CPU

CPU 4×2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4×1.7 GHz Kryo 385 Silver







RAM

6 GB







Interna memorija

64/128 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth 5.0, DLNA, USB-C, DualSIM







Brzo/bežično punjenje

Da/Ne







Vodootpornost

Da, IP68







OS

Android 8.0 Oreo







Kamera

2 MP (f/1.75, 27mm, 1/2.55″, 1.4µm, EIS, OIS) + 16 MP (f/2.6, 1/2.55″, 1.0µm) 4K 60 fps, 1080p 240 fps







Prednja kamera

2x 8 MP (f/2.0), EIS, Auto HDR, 1080p







Baterija

3500 mAh







Cijena

Oko 800 eura







Ustupio

HTC









PREDNOSTI

NEDOSTACI










Dizajn (nema zuba) i kvaliteta izrade

Nema 3,5 mm audio utor







Odličan zaslon

Fizičke tipke su morale biti bolje







Vrhunski hardver i performanse

Visoka cijena







Odlična softverska rješenja i Edge Sense








Natprosječna autonomija








Vrhunske kamere








Odlični zvučnici








Dizajn, kućište i ergonomija


I ovoga puta imamo stakleno kućište, ali nešto drukčije obrade. Prisjetimo se, lanjski U11 imao je staklenu poleđinu koja je ovisno o kutu pada svjetla blago mijenjala boje i nijanse. Slična je situacija i ove godine, ali ne toliko izražena kao prošle.

Naglasak je stavljen na izvedbu u plavoj boji s transparentnom poleđinom, koja nije potpuno transparentna u pravom smislu riječi, već samo jedan njezin dio oko i ispod kamere. Nažalost, testni primjerak je i ove godine došao u crnoj varijanti, tako da ćemo se poslužiti primjerom fotografija uhvaćenim na predstavljanju ovoga uređaja.

size="medium"

Bez obzira na boju, U12+ izgleda vrlo lijepo, ali i donekle neupadljivo. Sigurni smo da će se i ovo svidjeti određenom dijelu kupaca, a to je samo jedan od pokazatelja koliko je HTC išao na sigurno. Okvir je aluminijski, s precizno izrezanim otvorima, bez grubih prijelaza. Dakle završna obrada je na najvišem nivou.

size="medium"

Novost su tipke koje više nisu hardverske u klasičnom smislu. Smještaj je ostao isti, na lijevom boku uređaja. Donja tipka za uključivanje je rebrasta, tako da ne bi trebalo biti previše zabune i slučajnog pritiska na nju umjesto na tipku za stišavanje.

Pritiskom na bilo koju od njih, dobit ćete blagu povratnu vibraciju, dakle neće se fizički pomaknuti, odnosno - kliknuti. Slična situacija kao na iPhoneu i novom home tipkom, samo što je ovdje to nešto lošije riješeno.

size="medium"

Ne bih nužno rekao da je rješenje loše, ali definitivno i nakon desetak dana i dalje preferiram prave fizičke tipke. S pozitivne strane, nadogradnjom softvera s beta verzije na prodajnu, tipke konačno rade savršeno i svaki put "klik" zabilježe savršeno točno. To inače nije bio slučaj u beta verziji softvera i bilo je iznimno iritirajuće koristiti ih.

Na suprotnoj strani kućišta smjestio se utor za dvije SIM kartice i micro SD karticu. Doduše, morat ćete odabrati želite li koristiti dvije SIM kartice ili jednu SIM i micro SD u kombinaciji. Nije ovo jedini uređaj s ovakvom zaprekom, ali definitivno je bolje imati mogućnosti korištenja dviju SIM kartica nego ne imati uopće.

size="medium"

Na donjoj strani smjestio se USB-C utor, a pokraj njega glavni mikrofon i zvučnik. Povrh zaslona smjestile su se dvije prednje kamere, slušalica, klasični set senzora kao i LED-ica za obavijesti. Čitač otiska prstiju premješten je na stražnju stranu ispod dvostruke kamere.

S novim izduženim zaslonom, i U12+ je nešto viši i uži od lanjskog U11, a dimenzijama otprilike odgovara Galaxyju S9+. Zahvaljujući staklenoj poleđini, vrlo je sklizak i podložan oštećenjima, doduše ne koliko i Samsung sa svojim zakrivljenim zaslonima.

size="medium"

Lijepo je što i ove godine u pakiranju dobivate plastičnu zaštitnu maskicu, koja će zasigurno u dobroj mjeri zaštiti uređaj, barem dok ne kupite neku deblju i robusniju.

Osim što ostavlja lijep dojam u ruci, ne trebate se brinuti niti ako ga slučajno zalijete dok leži na stolu u lokalnom kafiću, jer dolazi s IP68 certifikatom. Bez obzira na certifikat, mi i dalje ne preporučujemo skakanje u bazen i slične aktivnosti, jer garancija neće pokriti oštećenja uzrokovana prodiranjem vode u unutrašnjost uređaja.

size="medium"

Zaslon


HTC ima dugu povijest sa svojim SuperLCD zaslonima, a ove godine dolazi u šestoj generaciji, koju smo doduše već vidjeli na U11+ modelu. Nisam siguran ima li razlike u odnosu na njega, jer nisam imao primjerak U11 Plusa da ih direktno usporedim, ali svakako mogu reći da se vidi razlika u odnosu na obični U11. Bolji je u svim segmentima.

1440 x 2880 piksela, na 6" dijagonali 18:9 omjera stranica, rezultira s iznimno visokih 537 ppi. Rezoluciju možete i spustiti na FHD+, ali u tome osobno ne vidim nikakvih prednosti, čak niti eventualne uštede na potrošnji baterije.



Benefite eventualno možete vidjeti ukoliko u potpunosti isključite Always On način rada. On je zadano namješten da se uključi samo kad podignete uređaj sa stola. Meni osobno u takvom načinu rada ne služi ničemu, jer se orijentiram prema LED-ici za obavijesti, a u konstantno uključenom načinu troši previše struje.

U svakom slučaju, drago nam je da mogućnosti ima, a na vama je da odlučite koliko vam je potreban. Šteta što i HTC nije prešao na AMOLED zaslone, barem zbog upravo navedenog razloga.

Valja napomenuti da je ovo definitivno jedan od najboljih LCD-a na tržištu, ali da je isto tako lošiji od zaslona ugrađenih u Samsungove top modele koji su ipak za koplje bolji od prve iduće konkurencije.

Hardver i performanse


Snapdragon 845 trenutno je najjači Qualcommov procesor ugrađivan u smartfone, pa tako pokreće i HTC U12+. Riječ je o osmerojezgrenom procesoru s 4 Kryo 385 Gold jezgre koje kucaju na taktu od 2,8 GHz i 4 štedljivije Kryo 385 Silver jezgre na 1,7 GHz.

6 GB RAM-a je odlična podloga za budućnost, a 64 GB interne memorije neki minimum za ovu godinu ispod kojeg niti jedan proizvođač ne bi trebao ići. Na predstavljanju uređaja shvatili smo da će bazni model imati 128 GB, a što je bilo realno i za očekivati, ali to ipak nije slučaj pa je uslijedilo blago razočaranje. S pozitivne strane, ukoliko vam je 64 GB malo, imate mogućnost proširenja memorije s micro SD karticama ili mogućnost kupnje verzije sa 128 GB, ali za njega ćete morati zavući ruku dublje u džep.

columns="4" size="medium"

Posebno me oduševio pomak u kvaliteti prijema signala koji je dignut u odnosu na U11. Osjeti se to, posebno u područjima slabije pokrivenosti u ruralnim područjima. Slušalica je također vrlo kvalitetna, a s čak 4 mikrofona, razgovori prođu ugodno čak i u bučnijim prostorima.

Nažalost nismo dobili kutiju, tj. prodajno pakiranje, ali koliko vidimo po internetu, u njemu bi trebao biti uključen i adapter s USB-C utora na 3,5 mm izlaz. Ovo nije baš najsretnije rješenje, ali takvi su negativni trendovi posljednje dvije godine.

U pakiranju sigurno dobivate vrhunske HTC-ove slušalice koje će vas odlično poslužiti čak i ako nemate neke kvalitetnije već u pripremi. Izgledaju mi identično kao i one iz prošle godine, a i zvuče tako, pa je pretpostavka da ih HTC nije mjenjao. Nije to loša stvar jer su vrlo dobre i imaju odlično smanjenje okolnog šuma.

Kućište je i dalje osjetljivo na stisak šake, ali ovoga puta imamo i poboljšanja vezana uz te senzore, no o tome više u softverskom dijelu.

I ove godine imamo BoomSound zvučnike, a koji su doživjeli osjetno poboljšanje u odnosu na prošlu. Nije to pravi stereo zvuk kao kod nekih drugih proizvođača, ali je konačno toliko dobro izbalansiran da se razlika između zvučnika u slušalici i onoga na dnu uređaja, ne primijeti toliko. Tako da je općenito iskustvo gledanja filmova ili videa puno bolje nego kod prošle dvije generacije.

Softver i sučelje


HTC-ovo sučelje jedno je od najčišćih među poznatijim brendovima. Ima tek toliku dozu vlastitih rješenja koje koristi u odnosu na Googleova, a sva ona su dobrodošla jer su u konačnici i bolja.

Jedina zamjerka na sučelje ide na tipku za pozivanje izbornika s aplikacijama koja tu realno ne bi trebala ni biti. Izbornik s aplikacijama se poziva povlačenjem prstom po zaslonu, a na isti način, suprotnom gestom, možete spustiti i traku s obavijestima. Micanjem ikonice za izbornik s aplikacijama, oslobodilo bi se mjesto za još jedan prečac, a takvo rješenje imamo kod većine drugih proizvođača. Istina, možete instalirati i drugi launcher i riješiti ovaj problem, ali mi preferiramo tvornička rješenja i ukazujemo na njihove nedostatke.

Edge sense dobio je razne nove funkcije, a prisjetimo se, riječ je o senzorima za stisak šake koji su smješteni u donje dijelove lijeve i desne strane aluminijskog okvira uređaja. Jačim stiskom šake možete pozvati određenu aplikaciju, uključiti bljeskalicu ili pak unutar određene aplikacije napraviti neku zadanu radnju. Primjerice, unutar galerije s fotografijama stiskom šake možete uvećati fotografiju ili istu stvar napraviti u Google mapama.

columns="4" size="medium"

Osobno sam funkciju stiska na U11-ki koristio samo za uključivanje bljeskalice i to sam namjestio da radi samo dužim i snažnijim stiskom. Na taj način nije bilo slučajnih uključivanja bljeskalice, a istovremeno sam i vježbao mišiće šake tako da sam sad u top formi za ljeto.

Ono što posljednjih 10 dana koristim jest pametna rotacija zaslona, i moram priznati da jednom kad sam se privikao na nju, da mi je funkcija genijalna. Trik je u senzorima koji prepoznaju da uređaj držite s jednom rukom, zahvaljujući kojima, zaslon se neće rotirati dok god ne primite uređaj dvjema rukama. Naravno, i dalje ga možete rotirati i s jednom rukom na način da isključite pametnu rotaciju i ostavite klasičan način koji se orijentira po žiroskopu, ili da jednostavno uređaj primite kako biste ga inače jednom rukom držali u vodoravnom načinu, odnosno za donji dio kućišta.

Vrlo jednostavno rješenje, a sprječava slučajne i neželjene rotacije zaslona dok se vozite u autu ili ležite u krevetu recimo. Poznajem mnogo ljudi koji samo zbog ovakvih slučajeva nemaju uključenu automatsku rotaciju, a ovo bi im definitivno olakšalo korištenje uređaja.

columns="4" size="medium"

Druga novost vezana uz Edge sense je osjetljivost na dvostruki dodir po okviru uređaja. Dovoljno je samo palcem dvaput tapnuti po okviru i napravit ćete zadanu akciju. Primjerice, možete narediti da vam se tom radnjom zaslon spusti u desni ili lijevi kut i olakša vam korištenje jednom rukom, ili recimo pozvati dodatni brzi izbornik s aplikacijama koje najčešće koristite. Vrlo zgodna funkcija, i siguran sam da će ju mnogi koristiti. Ja sam izabrao prvu opciju koja olakšava korištenje jednom rukom i slučajno je aktivirao dva puta u posljednjih desetak dana. Dakle, za mene osobno nije, ili barem nisam pronašao funkciju koja bi mi možda tu trebala biti.

Novosti su vezane i uz navigacijske tipke. Omogućen je swipe po navigacijskim tipkama, baš kao i po početnom zaslonu. Tako jednom kad potegnete navigacijsku traku u lijevu stranu, otvara vam se paleta prečica koje uključuju spuštanje, odnosno skrivanje navigacijske trake, snimanje zaslona u obliku videa ili slike, spuštanje trake s obavijestima i za isključivanje zaslona. Vrlo zgodno i praktično.

columns="4" size="medium"

Što se ostalih stvari tiče, nekog očekivanog redizajna sučelja nije bilo. Nije da je sučelje zastarjelo, ali je već treću godinu za redom iznimno slično i voljeli bi vidjeti nešto novo, ili barem još malo više nalik čistom Androidu.

Valja napomenuti i da je sučelje temeljeno na Androidu 8.0 Oreo, a hoće li biti nadograđeno na verziju 8.1 ili direktno na Android P, to ćemo još vidjeti.

Kamera


Prošle godine, U11 je imao vrhunsku kameru, ali bila je samo jedna. Ove godine, HTC se odlučio na sustav s dvije kamere i to s obje strane uređaja.

Tako U12+ dolazi u klasičnoj postavi gdje pomoćna kamera služi za optičko uvećanje, baš kao i na gotovo svim ostalim smartfonima. Uz pomoć te dodatne kamere, konačno možemo dobiti i fotografije sa zamućenom pozadinom, iznimno zgodne za portrete.

Primarna kamera broji 12 MP i veliki f/1,75 otvor blende. Riječ je o Sonyjevom, ne pretjerano velikom, 1/2,55" senzoru, no nismo uspjeli saznati točno kojem. Sekundarna kamera broji 16 MP i osjetno manji f/2,6 otvor blende. Obje kamere su optički stabilizirane i uparene s phase detection autofokusom kao i laserskim autofokusom, te dvotonskom LED-icom.

Sučelje se blago izmjenilo u odnosu na ono prošle godine. Nešto je logičnije posloženo s više instantno dostupnih opcija na početnom zaslonu. Dostupan je i profesionalni način fotografiranja uz pomoć kojeg možete uhvatiti zapanjujuće noćne fotografije zahvaljujući čak 30 sekundnoj ekspoziciji. Nažalost, maksimalna dostupna ISO vrijednost u ovakvkom načinu snimanja ograničena je na 800, za što osobno ne vidim neko logično objašnjenje.

size="medium"

Kvaliteta fotografija je na najvišem mogućem nivou, i ovo je definitivno jedna od najboljih kamera u smartfonima koje smo testirali do sad. Nažalost nismo ju direktno usporedili sa Galaxyjem S9+ i Huaweijem P20 Pro, a ukoliko budemo u mogućnosti, definitivno ćemo probati odraditi tu usporedbu jer su toliko blizu kvalitetom fotografija da ovako ne znamo koja je bolja od koje, i u kojim uvjetima.

U uvjetima dobrog osvjetljenja jasno je da U12+ ima vrhunski dinamički raspon. Smatram da je onaj u Pixelu 2 XL nešto bolji, zahvaljujući Googleovom algoritmu, a isto vrijedi i za P20 Pro kojeg izvlači ogroman senzor, ali to su sve nijanse.

U uvjetima lošijeg osvjetljenja također me naprosto iznenadila. Nema zadanog noćnog načina fotografiranja kao na Huaweiju, ali fotografije ispadaju impresivne za jedan smartfon. Količina šuma je odlično prigušena, a da je istovremeno zadržana velika količina detalja, kao i realan prikaz boja.

Pomoćnu kameru možemo iskoristiti za optičko uvećanje u uvjetima dobrog osvjetljenja, baš kao i na svim ostalim smartfonima. Sigurno je da će biti korisna u nekim situacijama, ali ono zbog čega je ona zapravo najkorisnija je zbog stvaranja efekta zamućene pozadine.

size="medium"

Ono što je fascinantno jest da ova funkcija radi i na do 2 metra udaljenosti od subjekta, tako da je moguće uhvatiti i cijelu osobu u kadru, ili više njih, a da i dalje imamo bokeh efekt. Istina, i na nekim drugim smartfonima je moguće dobiti ovako nešto, ali po slobodnoj procjeni definitivno bolje radi na HTC-u. I dalje to nije savršeno, i realno što se više odmičete od subjekta fotografiranja, to su šanse za pogreške u kreiranju zamućene pozadine veće.

Bokeh efekt je moguće i manualno podesiti, ovisno koliku razinu zamućenosti želite. No jednom kad okinete fotografiju, naknadno podešavanje nije moguće. Dakle, naš savjet je da okinete nekoliko fotografija u nadi da će jedna ispasti približno savršena.

size="medium"

Video se, u skladu s ovogodišnjim trendovima, snima u 4k rezoluciji pri 60 sličica u sekundi, no vremenski je ograničen na samo 6 minuta. Iskreno ne znamo čemu ova ograničenja čak i nakon što toliko godina imamo mogućnosti snimanja u 4k rezoluciji, ali eto, ona su i dalje tu, kako na većini smartfona, tako i na HTC-u.

Nema fancy mogućnosti snimanja super slow motion videa u 960 fps-a kao kod Galaxyja S9 u 720p rezoluciji, a kamoli kao kod Xperije XZ2 u 1080p, ali zato ima u 240 fps-a pri FullHD rezoluciji kao i na najnovijim iPhoneima.

size="medium"

Nije ni to loše, dapače, snimke izgledaju odlično, a vremensko ograničenje od 6 minuta i za ovaj način snimanja i nije toliko presudno jer obično takav vid akcije koji snimate ne traje pretjerano dugo. Naravno, bilo bi lijepo kad bi skinuli ta ograničenja jer smatram da nikakvih hardverskih zapreka ne postoji da ga snima bez ograničenja.

Što se same kvalitete videa tiče, ona je očekivano na najvišoj razini, s velikom količinom detalja i također odličnim dinamičkim rasponom. Zvuk snimljen kamerom je među najboljima, ako ne i najbolji na tržištu, ponajprije zahvaljujući spomenutim mikrofonima, ali i zbog mogućnosti snimanja u loseless formatu.

size="medium"

Stabilizacija videa pri hodu radi odlično u FullHD rezoluciji pri 30 sličica u sekundi. U tom načinu snimanja kadar je blago uvećan tako da osim optičke stabilizacije, video stabilizira i elektronička stabilizacija. U svim ostalim načinima snimanja radi samo optička stabilizacija, tako da nemojte očekivati savršeno izglađen hod. S pozitivne strane, dok stojite mirno, možete snimati i u 4k rezoluciji pri 60 sličica u sekundi savršeno stabilan video.

Prednje 8 MP kamere s f/2,0 otvorom blende su sasvim solidne. Imaju pristojan dinamički raspon i sigurno će poslužiti za pokoji selfie. Ne mogu reći da su pretjerano dobre, pogotovo kad u obzir uzmemo prednju kameru u HTC-u 10 koja je tu negdje s kvalitetom fotografija, a još je bila optički stabilizirana. Istina, ove godine su nešto malo bolje, ali mala je to utjeha kad u obzir uzmemo dvije godine razlike. Mogu kreirati i bokeh efekt koji je sasvim solidan, a otprilike u rangu onog na prednjoj kameri. Očito je da se koriste isti algoritmi i to je sasvim uredu.

size="medium"

Baterija


Nakon 3930 mAh u ne pretjerano većem U11+, ovih 3500 mAh u U12+ čini se kao blago razočaranje. No realno, kad pogledamo konkurenciju, nije ni tih 3500 loše, dapače.

Doduše, imamo nešto rastrošniji LCD zaslon u odnosu na neke druge konkurente, tako da se sve to izbalansiralo i svelo na jedan dan zahtjevnijeg korištenja. Autonomija je definitivno nešto malo lošija nego kod Huaweija P20 Pro, ali istovremeno je i osjetno bolja nego na S9+. Neka zlatna sredina, ako to uopće možemo tako nazvati.

Mojim načinom korištenja izdržala bi mi bez većih problema cijeli dan, s otprilike 4,5 - 5h uključenog zaslona. On uključuje konstantno aktivnu 4g mrežu s povremenim spajanjem na kućni WiFi, povremeno uključen Alawys On način rada zaslona objašnjen prethodno, dva sinkronizirana email pretinca kao i sinkronizaciju društvenih mreža, WhatsAppa, Hangoutsa i ostalih sličnih aplikacija. Uz sve to, svaki dan bi rezultirao i otprilike sat vremena razgovora od kojih je polovica putem Bluetootha u automobilu.

U pakiranju standardno dolazi Qualcommov Quick Charge 3.0 brzi punjač, a koliko sam uspio shvatiti, ovaj uređaj podržava i novi 4+ standard, no u to se nisam osobno uvjerio s obzirom na nedostatak takvog punjača, pa uzmite to s dozom rezerve.

Zaključak


HTC je s U12+ modelom igrao na sigurno. Nije donio ništa revolucionarno i neviđeno u industriji smartfona, ali je opremio uređaj sa više-manje svime što bi ste od jednog top modela mogli poželjeti.

Novi moderni 18:9 zaslon sigurno neće izazvati uzdahe slučajnih prolaznika kao što to izaziva Samsung sa svojim najnovijim Galaxyjima S9 i S9+, odnosno njihovim Edge zaslonima, a niti s kamerom neće izazvati wow efekt kao Huawei P20 Pro s ogromnim senzorom i trostrukim sustavom kamera na poleđini. Nema niti neki specijalan poseban dizajn, nikad viđen u industriji smartfona, ali ipak ima svojih aduta u rukavu.



Zaslon je, bez obzira na sve, vrhunski, a isto vrijedi i za kameru koja je na najvišem mogućem nivou. Dizajnerski bismo mogli reći da je malo dosadan, ali u plavoj boji s transparentnom poleđinom se definitivno izdvaja iz okoline.

Nema zuba na vrhu zaslona kao Huawei, niti zakrivljenog zaslona kao Samsung, a to su dva dovoljno velika plusa za sve one koji ne žele niti jedno od navedenog. Osobno spadam točno u tu kategoriju i lako je moguće da je ovo moj idući smartfon.

Softver je naizgled isti kao i prošle godine, ali donio je taman toliko korisnih poboljšanja u sklopu Edge Sense tehnologije da možemo reći da su napore pametno uložili. Ovakav sustav je jedinstven u svijetu smartfona, bez obzira što ga imaju i Googleovi Pixeli. Prisjetimo se, oni su uvelike ograničeni i dopuštaju tek nekoliko osnovnih radnji. BoomSound zvučnici s kojima se HTC proslavio prije nekoliko godina, bolji su nego ikad. Vrlo su glasni i kvalitetni i zasigurno među najboljima u jednom smartfonu.

Sve u svemu, HTC je vrhunski uređaj u mnogo toga, a realno jedine ozbiljnije mane su mu izostanak 3,5 mm utora za slušalice i nove tipke na koje ćete se morati priviknuti. Fanovi HTC-a vjerojatno će i dalje patiti za prekrasnim aluminijskim jednodijelnim kućištima, a do povratka takvih ćemo vjerojatno pričekati neko vrijeme dok se eventualno ne vrate u trend.

Za kraj ostaje cijena od nemalih 800 eura za bazni model, odnosno 720 eura ukoliko ga uzmete u nekoj od prednarudžbi. Nije malo, ali je donekle očekivano s obzirom na negativan trend općeg porasta cijena u svijetu smartfona.

Video recenzija


[responsive_youtube jMcCq-3zAtk]