Huawei Mate 20 X 5G - Recenzija



Otprilike paralelno s modelom Mate 20 Pro, Huawei je predstavio još nekoliko inačica Mate 20 modela, među kojima i Mate 20 X koji nikad nije stigao na naše tržište. Pola godine kasnije, došla je njegova blago izmijenjena varijanta, odnosno s dodatkom 5G modema. Sve ostale komponente zadržane su iz običnog X-a, a dosta njih dijeli i sa Mateom 20 Pro kojeg smo ujedno i proglasili najboljim smartfonom 2018. godine.

Prije par tjedana, u Zagrebu smo uz pomoć A1 Hrvatska testirali 5G mrežu upravo na ovom uređaju i uvjerili smo se sami u blagodati gigabitnih brzina koje one nude, odnosno koje će to na našem tržištu tek ponuditi kroz narednih godinu dana.

Danas kupovati uređaj s podrškom za 5G mrežu možda naizgled nema smisla. Kažem, naizgled, jer isto se tako činilo i Appleu kad je predstavio prvi iPhone bez podrške za 3G.

Moderne smartfone, pogotovo top modele, krajnji kupci mogu koristiti i po nekoliko godina, bez da osjete veću potrebu za nabavkom novog modela. Pod pretpostavkom da kupujete uređaj svake dvije godine uz produljenje ugovora, ulog u smartfon koji ima podršku za 5G mrežu čini se kao donekle i logična opcija, tim više što ćete ga jednog dana lakše prodati ili proslijediti mlađem članu obitelji kako to često biva. Isto tako, ako putujete u npr. Britaniju, Njemačku ili neku drugu zemlju s komercijalnom 5G mrežom, blagodati ove tehnologije možete osjetiti već danas.

Bez obzira trebao li vam 5G ili ne, Huawei Mate 20 X 5G je odličan uređaj, i u neku ruku specifičan zbog ogromnog zaslona koji će sigurno privući određeni dio kupaca. Uz to, donosi identične kamere kao i Mate 20 Pro, Kirin 980 koji pokreće i P30 Pro, ali i 8 GB RAM-a, te 256 GB interne memorije. što je dobra podloga za budućnost. A kakav je mimo pustih specifikacija, saznajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

174,6 x 85,4 x 8,4 mm







Masa

233 grama







Zaslon

7,2″ OLED, 1080 x 2244, 346 ppi, 87,6% odnos







SoC

Huawei Kirin 980







CPU

2x Cortex-A76 2,6, 2x Cortex-A76 1,9, 2x Cortex-A55 1,8 GHz







RAM

8 GB







Interna memorija

256 GB







Micro SD

Da, NM format







Biometrija

Čitač otisaka prstiju







Otpornost na vodu

IP53







Brzo/bežično punjenje

40W (70% u 30 min)/15W







OS

Android 9.0 Pie, EMUI 9.1







Kamera

40 MP f/1.8 27mm + 20 MP f/2.2 16mm + 8 MP f/2.4 telefoto







Prednja kamera

24 MP f/2.0 26mm







Baterija

4200 mAh







Cijena

7499,00 kuna







Ustupio

Huawei










PREDNOSTI

NEDOSTACI










Dizajn i kvaliteta izrade

Nema 3,5 mm audio utor







Hardver i performanse

Nestandardna proširiva memorija







Odličan čitač otiska prstiju

Selfie kamera s fiksnim fokusom







Superbrzo punjenje

Velik i nezgrapan za korištenje jednom rukom







Odlična kamera

Nije potpuno vodootposran







Podrška za 5G mreže u oba SIM utora

Relativno visoka cijena







Dizajn, kućište i ergonomija


Već na prvi pogled, jasno vam je da je ovo ogroman uređaj, vjerojatno veći od bilo kojeg drugog smartfona trenutno na tržištu, što i ne čudi jer Huawei je u ovaj uređaj ugradio zaslon koji mjeri nevjerojatnih 7,2” u dijagonali. I kad se prisjetimo da su nekad tableti mjerili 7” te da je ovo definitivno preveliko, valja uzeti u obzir da su nekadašnji 7” tableti ipak bili osjetno veći uređaji. Tajna, naravno, leži u neusporedivo manjim obrubima oko zaslona koji su na Mateu 20 X svedeni na minimum, pa tako zaslon zauzima gotovo 90% prednje površine. Usporedbe radi, Googleov Nexus 7 tablet, imao je 7” zaslon u 2,5 cm višem i 3,5 cm širem kućištu, a sam zaslon zauzimao je manje od 60% površine. Na koncu, ovdje u obzir treba uzeti i faktor promjene omjera stranica koji se dogodio u međuvremenu, budući da novi 18:9 omjer nudi realno manju površinu od 16:9 omjera.

Dizajn je nedvojbeno Huaweijeve Mate serije, pogotovo kad ga pogledate sa stražnje strane. Tri kamere i bljeskalica smještene u kvadrat, postale su lagano sinonim za Huawei Mate, a to su ujedno one iste koje na poleđini skriva i Mate 20 Pro. Uvidom u glavne karakteristike uređaja, mogli ste primijetiti da uređaj teži pozamašnih 233 grama, ali se to zbog njegove veličine ne osjeti koliko biste očekivali.



Naš primjerak došao je u smaragdno zelenoj boji, a koliko smo uspjeli shvatiti, to je ujedno i jedina boja u kojoj ćete ga pronaći. Vizualni dojam je pomalo ostao u sjeni povećih gabarita samog uređaja. Lijepo je zaobljen tako da fino leži u ruci, ali je korištenje jednom rukom praktički nemoguće. Toliko je velik, da sam čak i ja imao ogromnih problema pri dosezanju vrha na kojoj se nalazi traka s obavijestima, pa čak i kad bih želio unijeti adresu u Chrome ili Mape.

Pri vrhu zaslona nalazi se mali “waterdrop” zub unutar kojeg je smještena samo selfie kamera. Nema naprednih 3D skenera za zaključavanje lica kao što je to slučaj kod Mate 20 Pro, ali su istovremeno zadržani stereo zvučnici za koje je P30 Pro ostao zakinut. To bi značilo i da je pri vrhu smještena i klasična slušalica, a ne ona piezoelektrična kao u P30 Pro.

Na dnu kućišta, na lijevoj strani nalazi se glavni zvučnik, što je realno bolji položaj nego na većini smartfona gdje je smješten na desnu stranu, jer ćete ga puno teže prigušiti ukoliko uređaj držite desnom rukom i pritom ga oslanjate na mali prst.

Tu su još USB-C utor i glavni mikrofon, a dok je utor za dvije nano SIM kartice i jednu nano memorijsku smješten na lijevi bok. Tipke su, baš kako i treba, smještene na desni bok uređaja i relativno su na dohvat palca.



Najveći problem s veličinom Matea 20 X 5G je to što stane u rijetko koji džep, a bome, imao sam problema i sa stavljanjem uređaja u svoju original Tommy Hilfiger pederušu koju sam kupio u Barceloni na štandu pored plaže. Nije da on fizički ne bi stao u džep traperica, pogotovo ako imate veće džepove, već kad ga jednom stavite, imat ćete problema sa sjedanjem i morat ćete ga svaki put izvaditi na stol ili negdje odložiti.

S pozitivne strane, u pakiranju, uz 40W brzi punjač i USB-C kabel, dobivate i zaštitnu silikonsku masku koju je dobro iskoristiti. Nažalost, maska dodatno povećava gabarite uređaja pa se tu još stvaraju dodatni problemi pri stavljanju u spomenute džepove ili torbice.

No zato je na ovom uređaju pravi užitak konzumiranje svih vrsta sadržaja. Bilo da je riječ o videu, fotografijama ili pak čitanju dužih recenzija na našem portalu. Toliko više informacija stane na ovako velik zaslon da je lako zaboraviti na sve probleme. Šteta jedino što se prilikom pregledavanja videa preko cijelog zaslona na jednoj strani odričete malog dijela zbog spomenutog watredrop zuba.

Zaslon


Na 7,2” dijagonali, QHD rezolucija bila bi dobrodošla, ali nažalost, Mate 20 X 5G dolazi s tek proširenom FullHD rezolucijom, za koju se ipak u nekim situacijama osjeti da nije baš najidealnija. Daleko od toga da zaslon nije oštar, ali jednostavno smo vremenom postali razmaženi vrlo visokom gustoćom piksela koju danas nude čak i neusporedivo jeftiniji smartfoni. Doduše, neki će reći da iPhone XR ima još manju gustoću, ali nisu daleko.

Rezolucija zaslona tako iznosi 2244x1080 piksela, što rezultira gustoćom od 346 ppi. Vidljivo iz rezolucije, omjer stranica zaslona je pomalo neobičan 18,7:9, ali valjda je to tako moralo biti.

Još jedan mali nedostatak ovako velikog zaslona jest njegova maksimalna svjetlina koju postiže. Nipošto ne mogu reći da je ona loša ili da zaslon nije vidljiv na direktnom udaru sunca, ali smo viđali i svjetlije.

Sve ostalo je na vrlo visokom nivou, i bez obzira na ove dvije mane, vrlo brzo sam se privikao na ovaj zaslon. Ima odlične kutove vidljivosti, kontrast, ali i vrlo vjeran prikaz boja ukoliko to poželite. Zaštićen je nepoznatom inačicom Gorilla stakla, a naša pretpostavka je da je riječ o nekoj starijoj verziji.

Hardver i performanse


Kirin 980 dobro nam je poznati procesor s kojim se družimo od kad je Mate 20 Pro predstavljen. Krešo je ujedno i vlasnik spomenutog modela, a o njemu ima samo riječi hvale jer je riječ o vrlo snažnom, a istovremeno i relativno štedljivom procesoru. U kombinaciji s novim Huaweijevim EMUI sučeljem, performanse u svakodnevnici nije uspio nadmašiti niti najnoviji OnePlus 7 Pro, čija je nadogradnja objektivno “lakša”.

Prisjetimo se, Kirin 980 sadrži osam jezgri koje rade na tri-cluster principu, i to u rasporedu Big + Middle + Little. „Big“ skup čine dvije najnovije Cortex-A76 jezgre i kucaju na taktu 2,6 GHz. Zadužene su za najzahtjevnije operacije i uključuju se po potrebi. Srednji, odnosno tzv. Middle cluster donosi također dvije Cortex-A76 jezgre, ali na taktu od 1,9 Ghz. One su tu za nešto manje zahtjevnije zadaće, a dok se za energetsku učinkovitost brine najmanji Little cluster od četiri Cortex-A55 jezgre koje rade na maksimalnom taktu od 1,8 GHz.

Tu se još nalazi i dvostruki NPU, koji je, recimo to tako, poseban čip za umjetnu inteligenciju, a čije blagodati najviše koristi sama kamera. Uz njega imamo i vrlo snažan Mali-G76 GPU, koji će se pobrinuti da sve vaše utrke ili slične grafičke aktivnosti prođu bez greške.

columns="4"

Već smo spomenuli da uređaj dolazi sa 8 GB RAM-a i 256 GB interne memorije, a što je uz spomenuti Kirin, vrlo dobra podloga za budućnost. Teoretski, memoriju možete proširiti, ali za to će vam trebati posebne nano memorijske kartice koje koristi samo i isključivo Huawei, tako da to nije baš najsretnije rješenje. No s obzirom da na raspolaganju imate izdašnu internu memoriju, ovo mu ne možemo baš zamjeriti. Barem imate mogućnost proširenja ukoliko vam stvarno zatreba.

Slušalica je vrlo dobra, iako se ne bismo žalili i da je malo glasnija, jer to je lako mogla i biti s obzirom da je ona ujedno i pomoćni vanjski zvučnik. Onaj glavni smješten je na dno uređaja, što smo već spomenuli, a to je ujedno i mala razlika u odnosu na Mate 20 Pro koji ga ima smještenog u USB-C utor.

3,5 mm izlaz za slušalice izostao je i s ovog modela, a što je već neko vrijeme Huaweijeva praksa u njihovim najboljim modelima. Oni nešto povoljniji ga još uvijek imaju, ali vjerojatno ne zadugo.

Što se kvalitete signala tiče, ona je prosječna, ništa specijalno dobra, ali definitivno nije niti loša. Ono što je prednost ovog uređaja jest naravno njegov 5G modem Balong 5000 koji mu omogućuje spajanje na 5G mreže, i to istovremeno na obje SIM kartice!

Ovo je bilo potpuno neočekivano, s obzirom na trenutni stadij razvijenosti 5G mreža u svijetu, ali je ujedno i za svaku pohvalu. Na testiranju smo uspjeli postići čak 1 Gbps u downloadu, o čemu smo vas već opširno izvijestili u ovom članku.

Kako sada stvari stoje, komercijalne 5G mreže bi u Hrvatskoj trebale proraditi sljedeće godine, i to na nekolicini popularnih lokacija diljem Lijepe naše. Osim same brzine, koja je očito glavni prodajni adut, veseli nas i iznimno mala latencija, što bi značilo da će se sav sadržaj kojeg učitavamo preko interneta početi otvarati neusporedivo brže nego na 4G mreži, bez obzira na krajnju brzinu. Ukratko, 30 Mbps na 5G mreži će puno brže učitati istu web stranicu nego 30 Mbps na 4G mreži, upravo zbog te manje latencije.

Najbliža usporedba bila bi s dva automobila od kojih oba imaju kranju brzinu od 200 km/h, ali ovaj noviji ima puno veće ubrzanje, pa do krajnje brzine dođe puno brže. U konačnici je brzina ista kod oba auta, ali noviji pruža bolje iskustvo. Naravno, i konačne brzine bit će osjetno veće, ali o tome nekom drugom prilikom.

Pored svih klasičnih senzora, valja napomenuti da ovaj uređaj ima i infracrveno tako da ga možete koristiti kao zamjenu za daljinski upravljač. Stara tehnologija pomalo zaboravljena i rado bih ju mijenjao za običan 3,5 mm izlaz za slušalice, ali nas se nije pitalo.

Nažalost, Mate 20 X 5G sa sobom donosi samo IP53 certifikat, što u prijevodu znači da je otporan na prskanje. Koliko jako prskanje, zbilja nisam želio testirati, ali teoretski trebao bi preživjeti slučajno polijevanje pivom u kafiću ili sličnu nezgodu. Kažem, teoretski, ali ja sam ga držao podalje od tekućina koliko god sam mogao.

Softver i sučelje


Huawei Mate 20 X 5G dolazi s EMUI-em 9 temeljenom na Androidu 9, a ovo sučelje već smo imali prilike upoznati na svim već spomenutim Huaweijevim modelima.

Odmah ću vam u startu reći da ovo nije moje omiljeno sučelje što se samog dizajna tiče, ali istovremeno mi je veoma drago zbog brzine kojom apsolutno sve stavke izvodi, posebno kod otvaranja aplikacija. Prelaskom s Matea 20 X 5G na Note 9 razliku sam osjetio odmah u startu, jer Mate jednostavno brže radi.

columns="4"

Dizajn mu definitivno nije jača strana, a nedostatak spuštanja trake s obavijestima jednostavnom gestom povlačenja prsta po zaslonu riješio sam instalacijom drugog launchera jer to je na ovako velikom uređaju prijeko potrebno.

Dobra je stvar što su već u startu uključene geste koje dopuštaju umanjivanje cijelog sučelja i spuštanje u lijevi ili desni kut zaslona, tako da ovaj uređaj ipak možete koristiti jednom rukom ukoliko vam je druga zauzeta. Ovo je ujedno i prvi uređaj na kojem sam ovu gestu nekoliko puta iskoristio, iako nisam baš ljubitelj takvog načina korištenja.

columns="4"

Ubrzo bi trebao stići i novi EMUI 10 o kojem trenutno znamo vrlo malo. Toplo se nadam da će donijeti redizajn, što bi bilo i logično, jer EMUI 9 je već dovoljno olakšan da tu ne bi trebalo biti većeg napretka u skorije vrijeme. No to ćemo ostaviti za neki drugi put.

Izbornik s brzim prečacima nudi otprilike sve što od njega možete poželjeti, a i same postavke uređaja su vrlo dobro organizirane da se među njima nije veliki problem snaći. Uostalom, imate i tražilicu na vrhu postavki, uz pomoć koje ćete lako pronaći ono što tražite.

columns="4"

Kamera

S kamerama u Mateu 20 X 5G upoznali smo se još prošle godine jer to su iste kamere koje su ugrađene u Mate 20 Pro. Noviji P30 Pro donosi novi senzor i 5x periskopsko uvećanje, ali bez obzira što ovaj nije opremljen najnovijim i najboljim što Huawei trenutno nudi, razloga za brigu nema.



Sučelje je identično kao i na ostalim Huaweijevim top modelima, a to bi značilo da je toliko bogato opcijama, da vam treba par dana da se uhodate. Najveća odluka trebala bi zapravo ležati u tome sviđaju li vam se fotografije s uključenom umjetnom inteligencijom ili ne. Ukoliko vam se ne sviđaju, jer su nešto zasićenije i manje realne, bar ju je lako isključiti.

Što se kvalitete fotografija tiče, prošle godine smo upravo ovaj set kamera proglasili najboljim na tržištu, a s obzirom da se glavna konkurencija iz Samsunga uspavala, budući da već dvije godine za redom u svojim top modelima nudi potpuno isti senzor, ovu odluku Huaweija podržavamo. Već smo spomenuli da je ovaj uređaj gotovo identičan Mateu 20 X, a s obzirom da je isti predstavljen kad i Mate 20 Pro, bilo je i za očekivati da neće mijenjati komponente koje su ionako odlične.



Prisjetimo se, glavna kamera donosi ogroman 1/1,7” senzor uz veliki f/1.8 otvor blende, kao i impozantnih 40 MP maksimalne rezolucije. Fotografije se spremaju u 10 MP rezoluciji korištenjem naprednog algoritma koji bira najbolje piksele, tako da objektivno nemate potrebu fotografirati u 40 MP, osim u nekim rijetkim situacijama, jer će u većini slučajeva 10 MP fotografije biti jednake kvalitete kao i one od 40. Štoviše, u uvjetima lošijeg osvjetljenja, upravo će te 10 MP biti bolje.

Najveća boljka kamere, ako je uopće takvom možemo i nazvati, jest kvaliteta video zapisa koja nije na razini najnovijih iPhonea, što bi značilo da postoji još par uređaja na tržištu koji imaju bolju kameru za snimanje videa. Većina ovo neće niti primijetiti, štoviše, da vam to sad nismo rekli i da direktno ne usporedite video s najnovijim iPhoenom, ne biste niti znali da je ovaj lošiji.



Ono što ćete možda primijetiti jest nedostatak autofokusa, odnosno bilo kakve mogućnosti fokusiranja na prednjoj kameri. Nije baš najsretnije rješenje imati fiksni fokus, ali o tome smo već dovoljno rekli.

Ultra-širokokutna kamera koja je naslijedila crno bijelu je pravo oduševljenje i jedna od stavki koja mi recimo nedostaje na mom Noteu 9. Vrlo lako se priviknuti na nju jer je korisna u mnogim situacijama kad se jednostavno ne možete više odmaknuti od predmeta kojeg fotografirate.


Baterija


4200 mAh zvuči obećavajuće, pogotovo kad u obzir uzmemo da je to jedna od većih baterija ugrađenih u smartfone, barem ove među A brandovima. Ali imajte na umu da ovo nije klasičan uređaj i da ima ogroman 7,2” zaslon koji je relativno velik potrošač. Pod pretpostavkom da je ovaj uređaj namijenjen relativno zahtjevnijim korisnicima, s baterijom možda neće baš moći izdržati cijeli dan. U večernjim satima valjat će ga nadopuniti, ukoliko se spremate u večernji izlazak.

Rekao bih da je Mate 20 Pro po pitanju potrošnje ipak bio razumniji, što doduše i ne čudi jer njegova površina zaslona je osjetno manja, a zaslon je najveći potrošač baterije u smartfonu.

Dobro je to što dolazi s 40W brzim punjačem koji je sposoban ovu bateriju napuniti od 0-70% za svega 30 minuta. To bi značilo da će ga kratko spajanje na punjač predvečer dovoljno nadopuniti da ga možete bez brige koristiti do kraja dana.

Uštedu baterije možete vidjeti ukoliko isključite traženje 5G mreže, tako da ga koristite na 4G mreži i, naravno, ne koristite dvije SIM kartice, kao što sam ih ja koristio za vrijeme čitavog trajanja testiranja.

Zaključak


Huawei Mate 20 X 5G vrlo je specifičan uređaj namijenjen vrlo uskoj publici. To su svi oni koji prvenstveno traže ogroman zaslon. Ukoliko spadate u tu skupinu korisnika, više od ovoga realno ne postoji.

Podrška za 5G je sama po sebi odlična podloga za budućnost, pogotovo ako ćete uređaj zadržati koju godinu. A uz 5G, tu je i provjereni set specifikacija koje su obilježile najbolji smartfon prošle godine - Mate 20 Pro.

Vrhunski Kirin 980, 8 GB RAM-a i 256 GB interne memorije je najbolje što Huawei trenutno ima za ponuditi. Kamere iz lanjskog modela možda to nisu, ali ruku na srce, nisu ni daleko.

Meni najveća mana ovog uređaja začudo nije bila njegova veličina, niti nešto manje oštar zaslon u odnosu na ono što smo navikli posljednjih godina, pa čak niti nedostatak 3,5 mm izlaza za slušalice, već to što nije potpuno vodootporan. Smatram da su to trebali riješiti na ovaj ili onaj način, ali eto, barem je otporan na prskanje pa mu teoretski ne bi trebalo biti ništa ukoliko ga zalijete u kafiću ili jače pokisnete.

Video recenzija