Huawei P30 lite - Recenzija



Nakon modela P30 i P30 Pro, stigao nam je i Huawei P30 lite – model koji izgleda otprilike kao ova dvojica, ali zahvaljujući nešto slabijim specifikacijama, dolazi i po znatno povoljnijoj cijeni.

Izrađen je na način s klasičnom konstrukcijom dvaju stakala, ali u sendviču između njih ima plastični okvir, za razliku od skuplje braće koji sadrže metalni.

Pokreće ga Kirin 710 procesor, inače namijenjen srednje-višem cjenovnom razredu, nudi 4 ili 6 GB RAM-a, izdašnih 128 GB interne memorije, ali utor za microSD memorijske kartice.

Isto tako, tu je i klasični 3,5 mm audio utor, trostruka kamera na poleđini, te stari dobri kapacitivni čitač otisaka prstiju. Softverski temelj je Android 9.0 Pie, a za napajanje je zadužena 3340 mAh baterija.

Kakav je Huawei P30 lite u praksi i kakav je dojam na nas ostavio, saznajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

152.9 x 72.7 x 7.4 mm







Masa

159 grama







Zaslon

6,15'' LTPS IPS LCD 1080 x 2312 415 ppi







SoC

Huawei Kirin 710







CPU

4x Cortex-A732.2 GHz i 4x Cortex-A53 1.7 GHz







RAM

4/6 GB







Interna memorija

128 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth, NFC, USB-C, 3,5 mm







Otporan na vodu

Ne







Brzo/bežično punjenje

Da/Ne







OS

Android 9.0 Pie/EMUI 9.0







Kamera

48 MP + 8 MP 13 mm + 2 MP senzor dubine







Prednja kamera

24 MP







Baterija

3340 mAh







Cijena











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Dizajn i kvaliteta izrade

Kamera ne snima 4K video







Izvrstan zaslon za cjenovni razred

Kvaliteta videa ispod očekivanja







Hardver i performanse








Iznimno brzo i fluidno sučelje








Solidna autonomija i brzo punjenje








Odlične fotografije








Dizajn, kućište i rukovanje


Huawei P30 lite najjeftiniji je od trojice modela iz P30 serije, ali ne i najmanji. Za cca. 3 milimetra je viši od P30, ali za više od 5 mm kraći od P30 Pro, a što je možda još važnije, sa svojih 7,4 mm debljine, tanji je i realno elegantniji od obojice skuplje braće.

Također, ne treba zanemariti podatak da sa svojih 159 grama i doslovno opravdava svoju „light“ karakteristiku, budući da P30 ima masu od 165, a P30 Pro čak 195 grama. Zato će P30 lite biti lakše držati u ruci, ali i prenositi ga u džepovima i torbicama.



Što se samog dizajna tiče, uređaj je gotovo istovjetan skupljoj braći, a jedino će upućeni uočiti razliku. Mali waterdrop zub sa selfie kamerom prisutan je na vrhu i smješten centralno, a iznad njega se nalazi prava telefonska slušalica, što će cijeniti skeptici prema piezoelektričnoj (vibrirajući zaslon) viđenoj na P30 Pro modelu i još nekim uređajima.

Štoviše, na ovom modelu pored nje se nalazi i mala LED lampica za obavijesti, što će mnogima olakšati život. Naime, na P30 Pro nam je nedostajala, uostalom kao i na mnogim drugim novijim flagshipima koji je nemaju (Samsung Galaxy S10+, OnePlus 7 Pro…).



Spomenuti plastični okvir pozitivno djeluje na masu i vizualno se ne razlikuje od metalnih, budući da je presvučen sjajnim slojem. No, s obzirom na prirodu plastike, za očekivati je da će se vremenom vidjeti tragovi korištenja u obliku manjih ili većih ogrebotina, ovisno o tome koliko ste (ne)pažljivi.

Naravno, to možete izbjeći koristeći se zaštitnom maskicom koja će isto tako zakloniti izuzetno atraktivnu staklenu poleđinu s presijavajućom bojom, koja je slučaju našeg testnog modela plava.



Rub oko zaslona je malo deblji nego na skupljoj braći. Isto vrijedi i za bradu na dnu, no i dalje je u skladu s najnovijim dizajnerskim trendovima od kojih ne odstupa. Fizičke tipke nalaze se na desnom boku, dok je lijevi potpuno prazan. Na vrhu nalazimo utor za SIM i memorijske kartice i sekundarni mikrofon, a na dnu odlični vanjski zvučnik, USB-C utor, primarni mikrofon i 3,5 mm audio utor.

Uređaj u ruci generalno leži izvrsno, što može zahvaliti kompaktnim dimenzijama, a pozadina čak i nije toliko klizava koliko staklene površine inače znaju biti. Čitač otisaka prstiju je stari dobri kapacitivni, i nalazi se na poleđini ispod kamere. Nije tako sofisticiran kao nova generacija in-screen čitača, no mnogima je zgodniji i pouzdaniji.

Zaslon




Huawei P30 lite dolazi sa 6,15-inčnim zaslonom, rezolucije 2312x1080 točaka, što odgovara 19,5:5 omjeru stranica i rezultira pozamašnom 415 ppi gustoćom točaka. Tehnologija izrade je, očekivano - IPS LCD, što je jedna od stavki koje osiguravaju nižu cijenu uređaja.

Bez obzira na to, i ovaj zaslon nudi prilično veliku dubinu boja i općenito izvrstan prikaz. U postavkama zaslona možete birati između zasićenijih i blažih tonova, ovisno o tome što vam više odgovara.

Prilikom promjene kutova gledanja, oni s okom sokolovim možda će vidjeti određena presijavanja, ali i malčice neujednačeno pozadinsko osvjetljenje na rubovima, koje je inače izvrsno i jamči vrlo dobru čitljivost na danjem svjetlu.

Hardver, performanse i povezivanje


Kao što je iz uvoda i specifikacija vidljivo, Huawei P30 lite pokretan je Kirin 710 procesorom. Radi se o čipsetu izrađenom u 12 nm procesu i namijenjenom srednje višem cjenovnom razredu smartfona. Sadrži osam jezgri, od kojih su četiri Cortex-A73 na taktu 2,2 GHz, dok su druge četiri Cortex-A53 i kucaju na taktu 1,7 Ghz.

Radi se, dakle, o big.LITTLE načinu, gdje su slabije jezgre zadužene za održavanje sustava i manje zahtjevne zadaće, dok se snažnije uključuju po potrebi, odnosno kad je potrebna snaga. Za grafički dio posla zadužen je Mali-G51 MP4, a količina RAM-a iznosi 4, odnosno 6 GB, ovisno koju varijantu odaberete.

size="medium"

Ako vas to brine, odmah ćemo vam reći da vam je 4 GB radne memorije sasvim dovoljno za ugodan rad, dok bi za 6 GB varijantom mogli posegnuti zahtjevniji korisnici. Naime, naš testni primjerak došao je upravo s 4 GB i možemo posvjedočiti da bez problema radi s većom količinom pokrenutih aplikacija istovremeno.

Imajte na umu da ukoliko želite izvući najviše od uređaja, u postavkama baterije odaberite „Performance mode“. U tom slučaju ćete dobiti maksimalnu snagu i brzinu. U suprotnom, uređaj će nešto racionalnije koristiti resurse, što vam u određenoj mjeri može uštedjeti na bateriji.

Sve u svemu, performanse uređaja su u skladu s očekivanjima. Uz korištenje uobičajenih aplikacija za komunikaciju i intenzivno učestalo surfanje, uspješno smo zavrtjeli i pokoju grafički zahtjevniju igru, i to bez većih zagrijavanja. Dakle, P30 lite možete koristiti i ako ste povremeni gejmer, ali ako baš težite perfekcionizmu, svakako posegnite dublje u džep.

Vanjski zvučnik je samo jedan i nalazi se na dnu kućišta. Prilikom reprodukcije videa i igranja igara ponudit će dovoljno glasan zvuk, no ako baš morate slušati glazbu preko YouTubea, ne očekujte sofisticiranost. U tu svrhu svakako je pametnije koristiti slušalice.

Kad je povezivanje u pitanju, uređaj nudi većinu načina i protokola koje zahtjevan korisnik očekuje. Pored USB-C i 3.5 mm audio utora, P30 lite nudi i standardni microSD utor za memorijske kartice, koji koristi hibridni slot, dakle sekundarni utor za SIM karticu, a to znači da ne možete istovremeno koristiti memorijsku i dvije SIM kartice.

Pored uobičajenih načina povezivanja, možemo spomenuti NFC za mobilna plaćanja, ali i stari dobri FM radio.

Softver i sučelje


Softverski temelj uređaja je Android 9 Pie, a povrh njega Huaweijeva EMUI 9 nadogradnja sučelja. Još od prošle godine EMUI je integriran u kernel Androida, što mu jamči izuzetnu fluidnost i osjetno veću brzinu pokretanja aplikacija. Ipak, P30 lite ne donosi novi EROFS datotečni sustav kao Pro model, što inače omogućuje znatnu uštedu u spremišnoj memoriji.

Oni koji su navikli na EMUI, dakle ako su koristili neki Huaweijev ili Honorov uređaj, osjećat će se kao kod kuće, a oni koji dolaze s drugih, morat će se malo privikavati. Istini za volju, EMUI je u najnovijoj verziji doživio mnoge hvale vrijedne promjene, a tu u prvom redu ubrajamo pojednostavljenje izvornika postavki.

size="medium"

Sve u svemu, sa sučeljem smo izuzetno zadovoljni i možemo reći da radi otprilike jednako brzo kao na top modelima Mate 20 Pro i P30 Pro, koji su danas jedni od sinonima za brzinu.

Po zadanim postavkama, izbornik s aplikacijama nije aktiviran, već se sve nalaze na početnim zaslonima, no u izborniku možete promijeniti, isto kao i uključiti upravljanje gestama.

Kamere




Huawei P30 lite donosi trostruku kameru, i to u sljedećoj postavi: 48 MP kamera s velikim 1/2“ senzorom (Sony IMX586) i quad Bayer filterom s funkcijom pixel binninga. U prijevodu, radi se o sada već poznatom i priznatom sustavu koji četiri piksela kombinira u jedan, što rezultira superiornom fotografijom veličine 12 megapiksela. Ova kamera ima f/1.8 otvor blende, a koristi Phase Detection autofokus.

Druga kamera je 8 MP ultra-širokokutna s lećom koja odgovara 13 mm objektivu, dok je treća zapravo 2 MP senzor dubine.

Huawei i ovdje donosi svoj AI sustav koji prepoznaje 22 kategorije scena, no na ovom modelu se nije pokazao tako dobrim kao na flagshipu s Kirin 980 procesorom, koji u tu svrhu koristi i ugrađen NPU, tj. neuralnu komponentu procesora. Ovisno o situaciji, AI uglavnom rezultira nešto većim kontrastom i zasićenim bojama, a ako vam to ne odgovara, jednostavno ga isključite.

size="medium"

Ono što je daleko korisnije je Huaweijev Night mode, koji se i na ovom modelu pokazao solidnim rješenjem za noćne i općenito lošije svjetlosne uvjete. Ovaj način radi tako da uređaj mirno držite u ruci nekoliko sekundi, dok on okida veći broj fotografija s različitim ekspozicijama, koje nakon toga kombinira i spaja u jednu.

Tu je još i Pro način, koji omogućuje ručno podešavanje ISO vrijednosti od 50 do 3200, brzinu okidača (1/4000 do 30 sekundi) i kompenzaciju ekspozicije od -4 do +4EV.

Kvaliteta fotografija je iznad očekivanja s obzirom na cjenovni razred, ali ipak u skladu s njima kad u obzir uzmemo da se radi o Sony IMX586 senzoru i sada već iskušanom Quad Bayer sustavu. Oštrina je na vrhunskoj razini i nema sprženih detalja kao kod nekih drugih kamera koje previše izoštravaju sliku. Kontrast i dinamički raspon su također impresivni.

Naravno, govorimo o idealnim uvjetima i 12 MP fotografiji koju ovaj senzor proizvodi. Ukoliko želite, možete okidati i u punih 48 MP, no ta je fotografija realno lošije kvalitete, osim ako vam baš nije potrebna za prikaz na monitorima s višim rezolucijama.



Ultra-širokokutna kamera generalno producira solidne fotografije, što je zapravo dobar rezultat, jer smo vidjeli i skuplje uređaje koji postižu lošije. U usporedbi s fotografijom snimljenom primarnom kamerom, ovdje ćete osjetiti manji dinamički raspon i definitivno dobiti manju količinu detalja nego okidajući primarnom kamerom.

Ukoliko poželite zumirati (2x) imajte na umu da uređaj povećanje obrađuje digitalno, dakle kvaliteta takve fotografije će biti manja nego kod one koja je koristila optičko povećanje.





U zatvorenom prostoru s dobrim umjetnim osvjetljenjem rezultati su skoro jednaki onima na danjem svjetlu. U noćnim uvjetima kamera također postiže vrlo dobre rezultate, kako u automatskom načinu, tako i u Night modu. Naravno, kvaliteta nije na razini koju smo vidjeli kod modela P30 Pro koji je zapravo kategorija za sebe, dok su za cjenovni razred sasvim prihvatljive.

Selfie kamera dolazi s velikom 24 MP senzorom, f/2.0 otvorom blende i fiksnim fokusom. U Huaweiju očito smatraju da prednje kamere ne moraju imati autofokus, vjerojatno zato što je duljina ruku svima više-manje jednaka, pa je ova situacija ista i kod najskupljih modela. U praksi se pokazalo da bi svakako bilo bolje da autofokus postoji, ali istini za volju, vremenom se nije problem priviknuti, odnosno naučiti držati točnu udaljenost od lica.

size="medium"

Video se snima u maksimalno 1080p rezoluciji (ne i 4K), a prisutna je i softverska stabilizacija, no samo u 30 fps načinu, dakle ne i 60 fps. Moguće je snimati u H.264 ili H.265 codecu, što možete izabrati u izborniku kamere. Prvi nudi veću kompatibilnost s video playerima, a drugi bolju učinkovitost, odnosno takva datoteka će zauzimati manje mjesta u memoriji.

Krajnji rezultat nije kao na top modelima. Softverska stabilizacija je mogla i malo bolje odraditi posao, a u noćnom načinu autofokus se zna malo pogubiti. Sve u svemu, očekivali smo da će video biti nešto bolji, ali možemo reći da zadovoljava standarde cjenovnog razreda.



[responsive_youtube Qy-k5lQ28Z4]

[responsive_youtube 7XXOOCX2MuI]

Baterija, autonomija i punjenje


Huawei P30 lite dolazi s baterijom kapaciteta 3340 mAh, što nominalno nije puno, ali zbog veličine zaslona i ne baš gladnog procesora, zadovoljit će potrebe prosječnog korisnika od jutra do večeri čak i uz nešto intenzivnije korištenje. Tu podrazumijevam povremeno chatanje, rad s e-mailovima, oko sat do sat i pol surfanja ili korištenja društvenih mreža, pola sata slušanja glazbe i pola sata razgovora. Tome možemo pribrojati još i pola sata YouTubea, ali budući da je video streaming prilično rastezljiva stavka, potrošnja može varirati. Usput recimo da će 90 minuta video reprodukcije, tj. jednog filma prosječnog trajanja, potrošiti oko 20% baterije.

Uređaj je opremljen i 18W brzim punjenjem koje će 3340 mAh bateriju napuniti za oko 1:15h, što je solidan rezultat. Da bi bateriju napunio do 50% kapaciteta, punjaču treba oko 45 minuta.

Zaključak


Huawei P30 lite kao najpristupačniji predstavnik P30 serije definitivno zaslužuje nositi dano mu ime. Dolazi po povoljnijoj cijeni od veće braće, ali s njima ipak dijeli mnoge fine manire. Može se podičiti sa zaslonom od ruba do ruba i sjajnim kućištem, ali i prilično moćnim hardverom koji će pružiti izvrsne performanse, čak i kad su zahtjevnije aplikacije u pitanju, npr. igre.

Ništa manje bitan nije ni podatak o izuzetno brzom i fluidnom EMUI sučelju, iako će neki imati prigovora na njegov na baš najmoderniji dizajn. Ako nas pitate, funkcionalnost uvijek stavljamo ispred estetike, tako da se definitivno nije problem priviknuti na dizajn kad zauzvrat dobivate brzinu.



P30 lite će svojim moćnim kamerama pružiti i vrlo ugodno iskustvo kad je fotografija u pitanju, posebice u noćnom načinu. Isto možemo reći i za selfije i portrete, a pod nedostatak kamere ubrojiti nemogućnost snimanja 4K videa.

Baterija će svakako zadovoljiti potrebe prosječno zahtjevnog korisnika, odnosno profilu kakvom je uređaj i namijenjen, a u određenim scenarijima čak i malo više.

Kad pogledamo cijene modela P30 i P30 Pro, P30 lite za 2.599,00 kuna čini se kao dobra prilika za ugrabiti model sličnog dizajna i ne toliko slabijih karakteristika. Kao i uvijek, najbolju ponudu Huawei uređaja potražite na mobis.hr.