Apple Recenzije

iPhone 11 - Recenzija



Prošle godine Apple uveo je oznaku R u svoju liniju iPhonea, a već ove godine ju je i napustio. Nestali su i rimski brojevi, vjerojatno jer iPhone X i XS Max nitko nije zvao tako, već “iks” itd. Samim time se i direktni nasljednik XR-a zove iPhone 11, i baš kao i prošle godine, veličinom se smjestio između dva skuplja modela koji ovoga puta imaju oznaku Pro.

One je i ove godine najjeftinija inačica iPhonea, hardverski sličnija snažnijim modelima jer sad ima 4GB RAM-a baš kao i skuplja braća.

Razlikuje se, naravno, u kameri, odnosno nedostatku “telefoto” kamere, lošijem zaslonu osjetno niže rezolucije i materijalima izrade. Ali sve ostalo je jednako dobro kao i kod Pro modela, pa je samim time upravo ovaj iPhone za većinu najbolji izbor ove godine.

Velike nade Apple polaže upravo u ovaj model jer je lanjski XR bio njihov najprodavaniji. Uz to, barem u Americi, donosi i oko 50$ nižu cijenu u odnosu na prošlu godinu, što bi dodatno trebalo potaknuti kupce na prelazak na noviji i bolji iPhone.

U ovom kvartalu Apple ima veće šanse nego ikad da poboljša svoju prodaju. To bi mogao postići izostankom novih Huaweijevih modela s tržišta, koji se u zadnje dvije godine pokazao kao ider u inovacijama, ali ju stradao kao kolateralna žrtva trgovinskog rata Kine i SAD-a, te uspavanim Samsungom i polaganim nestankom starih A brendova poput HTC-a, LG-a, Sonyja i ostalih koji već neko vrijeme ne mogu konkurirati samom vrhu.

Nižom cijenom, velikim skokom s novim kamerama i osjetno većim baterijama koje u paru s novim A13 Bionic procesorom, i konačno brzim punjenjem oduševljavaju, mogli bismo reći da je čak i uspio. No je li to zapravo toliko dobro i vrijedno prelaska s nekog starijeg modela, saznajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

150,9 x 75,7 x 8,3 mm







Masa

194 grama







Zaslon

IPS LCD 6,1″ 828 x 1792 19.5:9 326 ppi







SoC

Apple A13 Bionic







CPU

CPU 2x Lightning 2,65 GHz + 4x Thunder 1,8 GHz







RAM

4 GB







Interna memorija

64/128/256 GB







Micro SD

Ne







Povezivanje/biometrija

WiFi, A-GPS, Bluetooth, NFC, Lightning, Face ID







Brzo/bežično punjenje

Da/Da







Otpornost na vodu

IP68







OS

iOS 13







Kamera

12 MP, f/1.8, 26mm, 1/2.55″, OIS + 12 MP, f/2.4, 13 mm







Prednja kamera

12 MP, f/2.2, 23 mm







Baterija

3110 mAh







Cijena

6649,05 kuna (64 GB)







Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Vrhunski hardver i odlične performanse

Nema 3,5 mm audio utor







Odlične kamere i noćni način

Debeli obrubi oko zaslona i ogroman zub







Izvrsni stereo zvučnici

64 GB interne memorije u osnovnom modelu







Natprosječna autonomija

Brzi punjač samo uz doplatu







Najpovoljniji ovogodišnji iPhone

Visoka cijena




Dizajn, kućište i ergonomija


Jedanaestica se izgledom minimalno razlikuje od lanjskog XR-a. I dalje imamo aluminijski okvir u sendviču dva stakla za koje Apple tvrdi da su najotpornija u svim smartfonima, iako ih razni neovisni testovi demantiraju.

Bez obzira što možda nisu najotpornija, uvelike podržavamo svaki napredak, koliko god on malen bio. Osjećaj u ruci definitivno nije kao kod Pro modela, a osjeti se i ta razlika u kvaliteti izrade jer 11-ka djeluje nekako šuplje. Teško je opisati taj osjećaj, ali završna obrada je unatoč njemu, na iznimno visokoj razini, što se i očekuje od Applea.



Nova paleta boja nas je kao i obično zaobišla, tako da je i ove godine naš primjerak bijeli. Najveća razlika u dizajnu vidi se sa stražnje strane koja krije novi dizajn modula kamere. Sad imamo blago ispupčeni zaobljeni kvadrat, svojevrsnog mat završetka, a unutar kojega su još jednom blago ispupčene dvije kamere, LED-ica i mikrofon. Ostatak kućišta je sjajnog završetka što u konačnici na fotografijama stvara blagu optičku iluziju kao da je kvadrat oko kamera zapravo konkavnog, a ne konveksnog oblika.

Još jedna od novosti u dizajnu je centralno postavljen Appleov logo na poleđini. Prisjetimo se, prošlih godina bio je smješten otprilike na gornju trećinu uređaja.



Sve ostalo je otprilike isto kao i prošle godine, uključujući i ogroman zub na vrhu zaslona, kao i nedostatak USB-C utora kojeg ćemo morati pričekati barem još jednu generaciju.

Obrubi oko zaslona ostali su isti kao na XR-u, i u odnosu na prošlu godinu kad sam se relativno brzo priviknuo na njih, ove godine ih jednostavno nisam mogao izbjeći. Vjerojatno zato jer se tržište u posljednjih godinu dana promijenilo. Naime, na konkurentskim uređajima zaslon već lagano prelazi i 90% prednje površine (Samsung Galaxy Note 10+, OnePlus 7 Pro, Huawei Mate 30 Pro…), dok je na ovom modelu ostao ispod 80%.

Zvučnici su zato jedni od najboljih među smartfonima općenito i čak bih rekao da su nešto bolji nego prošle godine. Kao da je stereo dojam još bolji nego prije. Moguće da je ovo samo subjektivan dojam jer nisam imao XR da ih direktno usporedim, ali u svakom slučaju ih smatram odličnima.


Zaslon


Apple se i ove godine za pristupačniju izvedbu iPhonea odlučio za LCD zaslon koji u dijagonali mjeri 6,1 inča, a rezolucija tek 1792 x 828 piksela. Po našim dojmovima, zaslon izgleda baš kao i onaj na lanjskom iPhoneu XR.

Tako i ovoga puta imamo oštrinu zaslona ravnu onoj predstavljenoj davne 2010. godine na iPhoneu 4. Čini se da ove godine nema tolike buke i da su se korisnici lagano privikli na ovaj, nazovimo ga, nedostatak.

Kao što sam i prošle godine objasnio, ova oštrina zaslona je tu već gotovo 10 godina i na nju su se privikli ciše-manje svi korisnici iPhonea. Znači li to da nećete moći gledati filmove, serije ili YouTube u FullHD rezoluciji? Naravno da nećete, ali će kvaliteta HD videa imati viši bitrate, tako da donekle odgovara kvaliteti FullHD videa. Tako će vam YouTube čak dozvoliti da kliknete u postavkama rezolucije opciju za 1080p, iako ju zaslon fizički ne može prikazati.



Ono što je bitnije od ove relativno niske rezolucije je kvaliteta IPS LCD panela, a ona je u samom vrhu mobilne indurstrije, tako da na nju ne biste trebali imati prigovora.
Odlična vidljivost na suncu, dobri kutovi čitljivosti i vrlo dobar kontrast stvari koje se očekuju od ovako skupog uređaja. Ako vam zaslon nije dovoljno dobar, znajte da Pro modeli dolaze s osjetno kvalitetnijim AMOLED zaslonima, kao i nešto većom gustoćom piksela.

Lanjski XR nije imao 3D Touch, a ove godine ga nemaju čak niti Pro modeli. U zamjenu za 3D touch tehnologiju dobili smo veći kapacitet baterije, a ako nas pitate, mi to toplo podržavamo. I dalje imamo ogroman zub na vrhu zaslona koji zauzima relativno velik dio, pogotovo u današnje vrijeme. Apple ga naravno pravda FaceID tehnologijom koja je na vrhunskom nivou, ali isto tako smatramo da je mogla biti smještena i u manji zub.

Hardver i performanse


Lanjski Appleov recept da u najjeftiniji iPhone ugradi isti hardver kao i u najskuplje modele pokazao se kao pun pogodak. Ove godine, Apple je čak otišao mali korak dalje i u iPhone 11 ugradio čak i istu količinu RAM-a kao i u Pro/Max modele.

Tako ovoga puta iPhone 11 pokreće A13 bionic SoC koji se sastoji od 6 jezgri. Dvije snažnije Lightning kucaju na taktu od 2,65 GHz, a četiri štedljivije, tzv. Thunder, na taktu od 1,8 GHz. Tu je i poseban Appleov GPU i 4 GB RAM-a kao i 64 GB interne memorije.

Možda ovo ne zvuči kao zadnji krik tehnologije, pogotovo jer konkurentni Androidi donose osmerojezgrene procesore, 3 puta više RAM-a i 4 puta više interne memorije u početnim modelima, ali nije sve u brojkama koje vidite.

A13 Bionic je tako jedan od najjačih, ako ne i najjači mobilni procesor u jednom smartfonu trenutno. Naime, da bismo to provjerili, trebali bismo imati ovaj procesor i konkurentni Qualcommov ili Samsungov na istoj mobilnoj platformi, ali s obzirom da nemamo, usredotočit ćemo se na to kako se on ponaša na ovom uređaju.

Teško mi je sa stopostotnom sigurnošću reći da je ovaj procesor najsnažniji, ali mogu reći da ga je Apple izvrsno iskoristio sve njegove potencijale, pogotovo u kombinaciji s kamerama koje snimaju 4k video u 60 fps-a i to s vrlo visokim dinamičkim rasponom koji je postignut upravo uz pomoć ovog procesora. Ne samo to, već istovremeno snima i video s primarnom kamerom i ultraširokokutnom za kasniju rekompoziciju. A sve to definitivno ne bi bilo moguće bez ovako snažnog procesora.

Što se samog otvaranja aplikacija tiče i sličnih svakodnevnih radnji, isto tako moram priznati da me iPhone više ne oduševljava kao nekad. Današnji Androidi se ponašaju čak nešto bolje, ali tek kad su aplikacije jednom učitane u RAM, a one su, barem u mom slučaju, uvijek tamo. To potvrđuju razni testovi brzine koje možete pronaći na internetu, u kojima se jasno vidi kako Androidi odlično iskorištavaju 8, 10 ili 12 GB RAM-a za koje smo mislili da su overkill.

Bez obzira na to, vjerujem da je ovaj A13 Bionic ipak nešto snažniji od trenutno najsnažnijeg Snapdragona 855(+), ali to je očekivano. Taj 855 je izašao početkom godine i uskoro dolazi novija generacija.

U svakom slučaju, korisnike Applea uopće ne bi trebalo zamarati koliko je ovaj procesor brži ili sporiji od bilo kojeg drugog, jer mogu biti u miru znajući da će ostati dovoljno snažan za pokretanje bilo kakve aplikacije ili igrice na najvišoj mogućoj razini, sasvim pristojno vrijeme. Naravno, uz toplu preporuku da uzmu barem model sa 128 GB interne memorije jer će ovih 64 GB napuniti osjetno prije nego što procesor pokaže slabosti.

Ono što više možete doživjeti odmah su nešto poboljšani stereo zvučnici koji su zapravo fantastični. Bili su oni takvi ii prošle godine, ali čini se da ih je Apple još malo doradio tako da ostavljaju još bolji dojam.

I ove godine imamo opciju korištenja dviju SIM kartica, s tim da je ona i ove godine u kombinaciji jedne fizičke i druge elektroničke (eSIM). Nažalost, čak i nakon 2 godine od pojave ovakve kartice na tržištu, i unatoč tome što ju je i Apple prigrlio prošle godine, i dalje imamo samo jednog operatera u Hrvatskoj koji podržava ovakvu uslugu. Od svih susjednih zemalja, to je jedino još Mađarska, ali i tamo je dostupna kod samo jednog operatera.

Utor za slušalice već odavno nije dostupan, ali smo se nadali da će barem ove godine biti dostupan USB-C, no ta se tranzicija još nije dogodila. Mali napredak vidi se kod punjača skupljih modela koji koriste USB-C u Lightning kabel za punjenje, no to nije slučaj sa ovim modelom koji i dalje koristi USB-A -> Lightning.

Kvaliteta signala bila je vrlo visokom nivou, iako smo viđali i uređaje sa boljim prijemom. Slušalica je zato vrlo kvalitetna i na nju ne biste smjeli imati prigovora. Dovoljno je glasna i za razgovor u bučnijim okruženjima, što je donekle i očekivano jer se isti zvučnik koristi i kao vanjski u stereo kombinaciji.

FaceID je poboljšan, što smo već zaključili ranije, ali i ove godine ima malih problema ss određenim naočalama, čak ne onim skijaškim nego normalnim sunčanim. Šteta što još uvijek nemamo čitač otiska prstiju ispod zaslona, ali to je možda malo rano za očekivati u iPhoneima, jer su se tek prošle godine pojavili na Androidima. Širi kut pod kojim hvata lice nismo uspjeli dokazati na usporednom testu s iPhoneom XS Max, ali u istom testu smo zaključili da je brzina otključavanja ipak malo kraća.

Softver i sučelje


Appleov iOS doživio je blagi redizajn u odnosu na prošlu godinu, ali ćete ga vrlo teško primijetiti. Ono što je posebno u Appleovom ekosustavu jest podrška bez ikakve konkurencije. Tako je novi iOS u 13-toj inačici, podržan čak i za iPhone SE, za kojeg se iskreno više niti ne sjećam kad sam ga testirao jer je od tada kroz moje prošlo stotine uređaja. Kamo sreće da se tako i Samsung ili ostali Android proizvođači ponašaju prema starijim uređajima. Tako je promjene koje donosi ovaj iOS 13 vjerojatno dobio i vaš iPhone.



Za početak, i dalje ne možete ikonice staviti tamo gdje želite, uključiti postotak baterije da vam se stalno prikazuje na vrhu zaslona ili premjestiti ikonicu za hotspot gdje želite unutar brzih postavki ili dodati zarez na tipkovnici, koristiti always on zaslon ili T9 način pozivanja, imati automatsku galeriju samo za fotografije uređaja, a ne nabacane sa svim ostalim fotografijama koje imate itd. Novosti idu van ovih osnovnih funkcija koje bismo voljeli imati, pa krenimo nekim redom.

Imamo novu animaciju kod pojačavanja i stišavanja glazbe, ali i dalje nemamo kontrole kao na Andoridu da odmah možete podesiti glasnoću medija ili alarma. Za to ćete morati ući u aplikacije koje želite stišati.

Dodan je tzv. Dark mode koji promijeni temu cijelog uređaja iz svijetle u tamnu, ujedno blago zatamni i pozadinsku sliku, što je dosta popularno posljednjih godina, a ujedno i tema koju preferira sve više ljudi kao zadanu, čak i preko dana. U kombinaciji s AMOLED zaslonima, ovo može uštedjeti i koji postotak baterije, no to se ne odnosi na ovaj uređaj jer on dolazi s LCD-om. U svakom slučaju, zgodan dodatak i koristan pogotovo u noćnim satima.



Poboljšane su brze kontrole kojima ste prije pristupali uz pomoć 3D toucha, a danas im pristupate dužim pritiskom na određenu ikonu, kao na velikom broju Androida. Primjerice, ako duže zadržite ikonicu za postavke, dobit ćete proširene kontrole za Bluetooth, WiFi, mobilni internet i bateriju. Ništa specijalno, ali nešto su logičnije posložene, što svakako pozdravljamo.

Prisutan je i blagi redzaijn detalja unutar Safarija. Mrvicu su popeglane ikonice i slično, no to ćete teško primijetiti.

Ono što biste mogli je da određene aplikacije sada zauzimaju manje memorije i da se pokreću osjetno brže u odnosu na iOS 12. Apple tvrdi da aplikacije zauzimaju dvostruko manje memorije, i da se samim time i jednako brže pokreću, ali s obzirom da je riječ o tako kratkom vremenu pokretanja, ovo ćete najbolje primijetiti ukoliko ih uspoređujete direktno. Svejedno, osjećaj je zasigurno bolji jer se sve nekako brže odvija.

Sad možete koristiti i Swype na Appleovoj tipkvnici. To je način pisanja bez da dižete prst, odnosno prstom klizite po tipkovnici od slova do slova, a automatsko prepoznavanje će znati koju ste riječ htjeli napisati. Ovaj način pisanja već godinama koristim na Androidu i moram priznati da je vrlo korisna stvar kad tipkate jednom rukom.

Unutar Safarija konačno možete uhvatiti i screenshot cijele web stranice pritiskom tipke za pojačavnje i power tipke, a potom uđete u vaš uhvaćeni screenshot i odaberete full page. Vrlo zgodna funkcija na koju smo navikli.

Ostale promjene su zapravo minorne, poput mogućnosti promjene fonta, da smatramo da ih nije baš toliko vrijedno spominjati. U svakom slučaju, napretka ima, i bez obzira koliko on nije u smjeru kojega bismo možda mi voljeli vidjeti, sigurni smo da će korisnici iPhonea, inače naviknuti na sve njegove nedostatke, objeručke prihvatiti.

Kamera


Cijelo Appleovo predstavljanje iPhonea 11 i njegovih Pro modela stavilo je ogroman fokus na kamere. Zato moramo priznati da su nas oduševile i smatramo da su samo one vrijedne prelaska sa starijeg uređaja na novi. Konačno ponovno imamo vrlo konkurentni iPhone kad su kamere u pitanju, odnosno podizanje ljestvice na određenim poljima.

Sučelje kamere je blago redizajnirano, ali ništa posebno ili pretjerano da se korisnici starijih uređaja ne bi brzo snašli, a najveća novost uključuje ultraširokokutnu kameru. Jedanaestica tako donosi postavu sličnu Galaxyju S10e, s jednom ultra-širokokutnom kamerom i drugom “normalno” širokokutnom. Izostanak tele foto kamere i nije toliki nedostatak jer je ona i na Pro modelima zadržala samo 2x optičko uvećanje, dok na konkurenciji već imamo 3x i 5x.



Ultra-širokokutna kamera donosi ekvivalent 13 mm leći u svijetu full frame fotoaparata, što je tek mrvicu uže od Galaxyja S10 (12mm), ali i vidljivo šire od Huaweija P30 Pro (16mm). Baš kao Samsung, niti Apple nema autofokus na ovoj kameri, ali smo već objasnili da je kut fotografiranja toliko širok, da vam autofokus skoro ni ne treba, osim ukoliko biste voljeli fotografirati nešto iz bliza.

Izuzev ultraširokokutne kamere, iPhone je ove godine dobio i noćni način fotografiranja koji je možda čak i najbolji na tržištu, barem dok radi.

Štos je u tome što vam Apple, kao i u mnogim stvarima, neće dopustiti da sami odlučujete o nekim osnovnim stvarima, pa tako niti o tome kad ćete uključiti noćni način. On se uključuje automatski, tj. kad sustav prepozna da je potreban. Ukoliko mislite da bi fotografija ispala bolje s uključenim noćnim načinom, a iPhone ima drukčiju ideju, nemoćnis te. S pozitivne strane, barem ga možete isključiti ako smatrate da vam ne treba.

Trenutno je ograničen samo na standardnu kameru, što je dosta nejasno, jer je softverski dodatak koji bi mogao uvelike biti od koristi i na ultraširokokutnoj kameri, ali to trenutno nije slučaj.

Ono što je dobro jest način na koji radi, a on je naprosto fantastičan. Davno sam ostao iznenađen Huaweijem kad je to po prvi put donio, ali i s Googleom koji je na svojim Pixelima to podigao na iznimno visoku razinu. Kasnije je tu krenulo nadmetanje u koje su se uključili i ostali proizvođači, ali su ipak ova dva ostali u vrhu. Vidjeli smo da onaj Samsungov i nije baš toliko dobar, ali ovaj Appleov je bome u samom vrhu.

Nema tu jasnog pobjednika i ne mogu reći da je Appleov ili Googleov ili Huaweijev u svakoj situaciji najbolji, ali mogu reći da mi se ovaj Appleov najviše sviđa kako funkcionira, kažem, barem dok radi.

Huaweijev nerijetko od noći napravi dan, a Googleov stvori pomalo nerealističan efekt pa su oba, svaki na svoj način dobri i najbolji u određenim situacijama. Appleov najviše sliči produženoj ekspoziciji koja od noći i dalje napravi noć, samo simulira kao da imate odličan fotoaparat.

Nemojte se zavarati, jer sa profesionalnim aparatom ćete i dalje dobiti neusporedivo bolju fotografiju, naravmo, ukoliko ga znate koristiti, ali štos je u tome što ćete danas čak i s iPhoneom dobiti toliko dobre rezultate, da vam takav profesionalni aparat u većini slučajeva neće ni trebati.

Mane se očituju uvijek kad snimate objekte u pokretu, a poželjno je imati i što mirniju ruku.
U svakom slučaju, s noćnim načinom sam ostao oduševljen unatoč manama koje samo iPhone može progurati pod normalne.

Fotografije su generalno u samom vrhu mobilne industrije i tu se nema što puno filozofirati.

Appleova posvećenost detaljima dovela je i do toga da je ultraširokokutna kamera gotovo savršeno usklađena s normalnom kamerom, barem kad su boje, balans bijele i kontrast u pitanju. I dalje imamo fizička ograničenja koja utječu na samu kvalitetu fotografije, pa je tako primjetno manje detalja u fotografijama okinutim ultra-širokokutnom u odnosu na normalnu kameru, kao i nešto više šuma, pogotovo u uvjetima lošijeg osvjetljenja.

Unutar sučelja, za vrijeme fotografiranja standardmnom kamerom, dobit ćete i prošireni blago zatamnjeni dio, čime vam Apple blago sugerira da imate još jednu kameru.
Iako se ovo čini zgodnim i praktičnim, vremenom shvatite da je malo distraktirajuće. Neki Androidi s istim takvim prikazom uvijek hvataju cijeli kadar kojeg vidite, pa ako ste navikli na to, mogli biste očekivati da će i iPhone uhvatiti cijeli taj kadar, čak i ovaj dio koji je zatamnjen, ali to nije slučaj.

Problem je što se kamere ne poklapaju savršeno, pa su nesavršenosti vidljive u šivanju vidnog polja različitih kamea, kao što možete vidjeti u ovom screenshotu.
Bilo bi lijepo kad biste to mogli isključiti, ali u Appleovom stilu, niste vi tu da odlučujete.

Novost je i mogućnost snimanja zadržavanjem prsta na okidaču kamere. Nešto u stilu Instagrama, Snapchata ili sličnih aplikacija, što zna biti dosta zgodno.

Poboljšani su i selfiji, čija kamera sada hvataju osjetno širi kut nego prije, a što je ujedno i bila najveća mana iPhoneovih selfija. Također, možete snimati i slow motion selfije ili one u 4k 60 fps.

Ono što me posebno iznenadilo jest mogućnost koju sam vidio samo u iPhoneu, a to je da jednom kad uhvatite fotografiju, možete je naknadno blago proširiti.
Možda ovo zvuči malo nejasno, pa ću vam objasniti na konkretnom primjeru.

Recimo uhvatili ste fotografiju u kojoj su vaša 3 prijatelja, ali ste jednom odrezali dio lica. Trenutak je završio, ali fotografija se još može spasiti. Uđete u uređivanje fotografije, i sad će vam Apple dopustiti da proširite fotografiju, jer je on, dok ste vi hvatali vaše prijatelje normalnom kamerom, uhvatio još jednu fotku ultra-širokokutnom. U tom slučaju, to bi značilo da možete proširiti fotku, i prijatelju vratiti odrezani dio lica.

Isto ovo bi trebalo raditi i na videu, a da vam budem iskren, uvjeren sam da je radilo, ali nisam mogao replicirati taj događaj, vjerojatno zbog ove prve verzije softvera koja je uvijek puna bugova.

Apsolutno sam odušveljen ovom mogućnošću i Appleu na ovoj ideji skidam kapu , bez obzira je li ona njihova ili samo ukradena. Osobno je prvi put vidim ovdje i želim da je uskoro imaju svi ostali smartfoni.

Video je priča za sebe s kojom Apple oduševljava već neko vrijeme, a bome niti novi iPhonei 11 nisu izuzetak. Takva kvaliteta snimanja videa, u bilo kojoj od ponuđenih rezolucija, naprosto oduševljava. Prisjetimo se, od nedavno i iPhonei snimaju stereo zvuk, tako da možete računati na to da će i on biti fantastičan.

Bilo da snimate normalnom ili ultra-širokokutnom kamerom, bit ćete ugodno iznenađeni količinom detalja i fantastičnim dinamičkim rasponom.

Iskreno mislim da je ovo najbolji smartfon kad je kvaliteta snimljenog videa u pitanju, iako postoje i drugi koji nude neusporedivo više dodatnih opcija i trikova.

Frustrirajući je, naravno, postupak za promjenu rezolucije u kojoj želite snimiti video, koji i dalje uključuje izlazak iz aplikacije kamere, ulazak u opće postavke uređaja, pronalaženje stavke kamera, podešavanje rezolucije, pa onda izlazak iz općih postavki i na koncu opet ulazak u aplikaciju kamere i uključivanje snimanja u odabranoj rezoluciji. Ovo samo Apple može izvesti.

Primjeri fotografija



Baterija


Baterije na iPhoneima nisu uvijek bile dobre, ali posljednjih godina Apple je uvelike poradio na tom problemu i danas iPhonei obaraju rekorde kad je autonomija u pitanju.

Tako ovaj iPhone 11, iako ne dolazi s prevelikim kapacitetom, (3110 mAh), ponaša se kao mnogi konkurentski Androidi s 4000 mAh.

Apple tvrdi da je autonomija iPhonea 11 sat vremena dulja od one iPhonea XR, u što nisam baš u potpunosti uvjeren, ali jesam da traje barem jednako, što je sasvim dovoljno čak i zahtjevnijim korisnicima da izdrže cijeli dan s jednim punjenjem. Ovo je posebice važno u slučaju ovog iPhonea, jer je punjenje kriminalno sporo.

Vjerojatno ste čuli za priče da novi iPhonei dolaze sa novim 18W punjačima, no to nije slučaj za najpristupačniji model. iPhone 11 tako dolazi s 5W punjačem koji je vjerojatno slabiji od onog kojeg koristite za vaš brijači aparat. Više struje na izlazu će vam vjerojatno dati vaš TV uređaj, monitor ili bilo koja prijenosna baterija.

Sramotno je ovo što Apple radi u vrijeme kad konkurencija gura i do 10 puta jače punjače i nevjerojatno je da postoji dobar broj publike koja brani ovakvu politiku.

Ukoliko vam je dugo čekati 4 sata da se ovaj iPhone napuni od 0 do 100%, možete uvijek kupiti brži 18W punjač koji se isporučuje s Pro modelima, samo nemojte zaboraviti kupiti i dodatni kabel jer ovaj kojeg dobjete s ovim, nije kompatbilan s jačim punjačem.

Zaključak




Apple je ponovno uspio napraviti donekle zanimljiv uređaj. Izvana je on i dalje dosadan, kao i svaki drugi iPhone. Donosi stari dizajn, stari Lightning utor, stari veliki zub i stare relativno velike obrube oko zaslona, staru gustoću piksela i stari dizajn sučelja…

Ali donosi i mnogo toga novog što ga zapravo ponovno čini interesantnim jednom dijelu kupaca.
Fantastične kamere najveći su fokus ovog iPhonea i ruku na srce, nedostatak one telefoto u odnosu na Pro modele i nije baš toliki nedostatak.
Dobit ćete jednako kvalitetne fotografije u svim uvjetima kao i sa skupljim modelima i jednako kvalitetne video snimke.

Novi A13 Bionic procesor će vas zasigurno poslužiti puno duže nego 64 GB interne memorije, tako da toplo savjetujemo kupnju modela s više spremišnog prostora. Zaslon možda nije zadnji krik tehnologije, ali je dovoljno dobar za većinu korisnika.

Nedostatak brzog punjenja lako možete riješiti s dodatnih par stotina kuna kupnjom bržeg punjača i kabela, tako da vas od Pro modela razdvaja jedino kvaliteta izrade koju vjerojatno ionako skrivate maskicom, ali i ono u što stalno gledate, a to je zaslon.

Naravno, Pro Max će donijeti i veću bateriju s još boljom autonomijom, a obični Pro će biti kompaktniji. No za uštedu ovolike svote novca, mislim da se vrijedi priviknuti i na obični 11, jer on je po nama ponovno najbolji izbor za kupnju, naravno, ako je Appleov ekosustav ono što vas čini sretnim.

Najbolju ponudu iPhone uređaja potražite na mobis.hr

Video recenzija