Top teme

Kupovina i cijene mobitela nakon 1. srpnja



Neovisno o tome što mi mislimo o Europskoj uniji, tj. koliko je ona dobra ili loša, činjenica je da, uz ostalo, funkcionira kao jedinstveno tržište. Nismo makroekonomski stručnjaci i zato se nećemo upuštati u razmišljanja i raspravu oko toga što je dobro, a što ne, no ipak ne treba biti genijalac za doći do zaključka kako jedinstveno tržište za sobom povlači dobre i loše stvari. Jedna od dobrih svakako je veća konkurentnost koja bi napokon trebala imati utjecaja na domaće tržište širokog spektra proizvoda. Ono što nas sada zanima jest politika cijena domaćih distributera računalne opreme, mobitela, gadgeta i srodnih proizvoda nakon 01.07., kada konačno i uđemo u tu Europsku uniju. Budući da od tog datuma više neće postojati carina prema zemljama članicama EU, logično je očekivati povećanu trgovinu velikog broja roba i usluga.

Dakle, ako braća Slovenci na vrijeme ratificiraju naš pristupni ugovor, od 1. srpnja ćemo slobodno moći kupovati mobitele u inozemstvu, ali sada bez straha od dodatnog plaćanja carine, PDV-a i inih harača. Također, ono što je još važnije je tzv. EU jamstvo na uređaje koje će sada vrijediti i kod nas. Dakle, bez obzira je li mobitel kupljen u Luksemburgu ili Estoniji, jamstvo izdano od strane tamošenjeg prodavača morat će priznati svaki ovlašteni servis dotičnog branda u Hrvatskoj. Naravno, trebat će pripaziti na to je li određeni model predviđen za hrvatsko tržište, jer ukoliko je proizvođač ograničio dostupnost, moguće je da servisna podrška neće biti postojati u punom obliku.

Treba reći i to da nakon 01.07. više nećete moći tražiti povrat PDV-a u zemlji u kojoj je uređaj kupljen jer jedinstveno tržište funkcionira na principu lokalnog plaćanja poreza. Ako nešto kupite u Sloveniji plaćate njihov DDV, u Njemačkoj Mwst itd. Kada jednom platite porez u državi u kojoj je roba kupljena, nema plaćanja dodatnih nameta kada ju unesete u Hrvatsku.

Tako ćete sada bez imalo poteškoća moći kupovati mobitele na svim popularnim europskim web shopovima, bez bilo kakvog straha od poslovično omražene carinske kontrole. Štoviše, cijene uređaja u tim web shopovima u pravilu su dosta niže od onih po kojima potpuno iste proizvode nude domaći distributeri, a slijedom toga i domaći web shopovi. Zbog vidljivo povoljnije cijene uređaja u drugim zemljama EU, za očekivati je da i kod nas vremenom cijene padnu, no prognoze ćemo ostaviti za neku drugu priliku.

Naravno, sve se ovo odnosi na kupovinu samih uređaja bez ugovora, a operateri će se vjerojatno i dalje držati svoje politike cijena.

Bilo kako bilo, vrijeme jeftinijih mobitela, smartphonea, tableta i ostale informatičke opreme ipak polako dolazi...