Top teme Biznis

Microsoft je od danas i službeno vlasnik Nokije

Bikes Parked Outside Nokia Corporation Buildings

Osam mjeseci nakon inicijalne najave, te nakon obvezne procedure koju su provodile regulatorne agencije, Microsoft je danas okončao posao preuzimanja nekda najvećeg proizvođača mobilnih telefona - Nokije, odnosno njezinog Devices & Services odjela. Za ovaj odjel Microsfot je platio 3,79 milijarde eura i još 1,65 milijardi za licence i patente. Ukupan iznos se tako penje na 5,44 milijarde eura (oko 7,2 milijarde dolara), što je nevjerojatno malo ako u obzir uzmemo nekadašnju veličinu i vrijednost Nokije. Usporedbe radi, Microsoft je godinu dana ranije kupio Skype za 8,5 milijardi dolara i ne treba biti genijalac za zaključiti kako je Nokia zapravo prodana za siću.

Naravno, ovakva cijena ima svoje razloge i ako redovito pratite naš blog, mogli ste vidjeti kako i u kojem se smjeru su se stvari proteklih godina razvijale. Sada, kad je sve gotovo, sasvim je jasno da je Nokia sustavno uništavana kako bi na kraju bila prodana za Judine škude. Trenutak slabosti koji je svojedobno nastupio nakon neslaženja s novim izazovima u vidu konkurencije od strane Applea i Googlea, iskorišten kako bi se u kompaniju izravno ubacio kadar iz Microsofta Stephen Elop. Uslijedilo je prebacivanje na Microsoftovu Windows Phone platformu i kasnije njeno forsiranje bez obzira na gubitke, dok se istovremeno odbacilo Symbian, MeeGo koji je razvijan u suradnji s Intelom, te bilo koja druga platforma. Indikativno je bilo Elopovo uporno odbijanje izbacivanja uređaja temeljenog na Androidu, da bi sada nakon akvizicije, jedan takav uređaj na kraju zaista bio lansiran, čime se Microsoft praktički narugao svima koji su takav ili sličan uređaj prizivali ranije.

Elopova vladavina Nokijom je rezultirala otpuštanjem desetaka tisuća zaposlenika, zatvaranjem većine tvornica i gubitkom tržišnog udjela, a najgore od svega je naravno, pad tržišne vrijednosti kompanije kako bi ju Microsoft na kraju kupio za kikiriki.

S druge strane, Microsoft je ovim debelo profitirao i svoju Windows Phone platformu uspio održati na tržištu, a postignut je i koliki-toliki rast. Još uvijek se radi o nekih 4% globalnog tržišta, a s obzirom da je sada i sam postao proizvođač hardvera, za vjerovati je kako će taj udio dodatno rasti. Windows Phone u verziji 8.1 sada donosi mnoge stvari koje je odavno trebao imati, no sada si time osigurava širi krug potencijalnih kupaca.

Umjesto Nokijinog imena, Microsoft na novim smartfonima namjerava koristiti vlastiti "Microsoft Mobile" brand, a koliko je to pametna ideja, vrijeme će pokazati. Naime, još neko vrijeme, dok traje tranzicija, Microsoft će izbacivati uređaje s Nokijinim imenom, a kasnije će ga vjerojatno zamijeniti vlastitim, odnosno konkretnim brandom kao što su Lumia i Asha.


Microsoft također preuzima kontrolu nad Nokia.com domenom i Nokijinm profilima društvenih mreža kroz sljedećih godinu dana, koliko će biti potrebno za tranziciju, dok će Nokia kao kompanija i dalje postojati, ali u znatno manjem obliku. Fokusirat će se na mrežnu infrastrukturu, HERE mape i lokacijske servise, te licenciranje i razvoj tehnologija (Advanced Technologies). Prema ugovoru o preuzimanju, Nokia do 31. prosinca 2015. godine ne smije koristiti "Nokia" brand na svojim mobilnim uređajima.


Eto, nakon četvrt stoljeća vladavine tržištem moblinih uređaja, Nokia je kao proizvođač istih ovim danom praktički prestala postojati i otvorila novu stranicu, a kako će se Microsoft provesti u hardverskom biznisu, ostaje za vidjeti.