Noa H10 - Recenzija



Najavljen u prosincu, 5,5-inčni Noa H10 je nedavno stigao u prodaju, pa tako i u naše ruke. Radi se o trenutno najjačem modelu ovog hrvatskog Noa branda iz tzv. Element serije, koja će uskoro dobiti još pet novih modela. Ono što je posebno zanimljivo, Noa H10 prvi na svijetu dolazi s MediaTekovim Helio X27 procesorom, koji mu, među ostalim, omogućuje i rad s dvostrukom primarnom kamerom.

Tako ovaj uređaj donosi ukupno tri 13 MP kamere. Jednu sprijeda za selfije i dvije straga, koje se koriste za refokusiranje, odnosno postizanje Bokeh efekta. Od ostalog hardveraja tu još 4 GB RAM-a, 32 GB interne memorije, brzi čitač otisaka prstiju te 4000 mAh baterija s podrškom za brzo punjenje.

O svemu ovome, ostalim detaljima, kao i našim dojmovima, čitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

154 x 76 x 8,2 mm







Masa

175 grama







Zaslon

5,5" IPS LCD, 1080p, 400 ppi







SoC

MediaTek Helio X27







CPU

2x Cortex-A72 2,6 GHz, 4x Cortex-A53 2,0 GHz, 4x Cortex-A53 1,6 GHz







RAM

4 GB







Interna memorija

32 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth, USB-C (USB 3), FM radio







Brzo punjenje

Da







Bežično punjenje

Ne







OS

Android 6.0 Marshmallow







Kamera

2x 13 MP







Prednja kamera

13 MP







Baterija

4000 mAh







Cijena








Ustupio:











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Izvrsno aluminijsko kućište i kvaliteta izrade

Kamera nema OIS







Jak procesor i 4 GB RAM-a

4K video snima u nestandardnom formatu







Podržava microSD i USB OTG








Mogućnosti kamere








Natprosječna autonomija








Omjer uloženo/dobiveno








Dizajn, kućište i rukovanje


Noa H10 dolazi u elegantnom jednodijelnom metalnom kućištu s blago zaobljenim rubovima i kutovima, koji mu osiguravaju ugodno ležanje u ruci korisnika. Uređaj zapravo dosta sliči na veći iPhone, od kojeg je dimenzijama ipak vidljivo manji, ali i lakši. Ovdje napomenimo da debljina kućišta iznosi 8,2 mm, a masa 175 grama.



Fizičke tipke nalazimo na desnom boku, dakle na uobičajenom mjestu. Na suprotnoj strani imamo ladicu s dva utora za SIM kartice, od kojih jedan može biti upotrijebljen i za microSD.
Na vrhu kućišta nalazimo 3.5 mm audio utor, a na dnu USB-C i rešetku prilično glasnog vanjskog zvučnika. Sprijeda ispod zaslona imamo kapacitivnu home tipku, dakle ne fizičku (dovoljno ju je dodirnuti), a u njoj se nalazi i vrlo precizan i brz čitač otisaka prstiju. Na poleđini se smjestila dvostruka kamera u društvu s LED bljeskalicom i pomoćnim mikrofonom za otklanjanje buke.

Očekivano, aluminij ostavlja izvrstan vizualni i opći dojam, jer u jednom nudi eleganciju i osjećaj čvrstoće. S druge strane, sam po sebi je dosta klizav, što znači da ćete morati pripaziti da vam ne ispadne iz ruke, ali najbolje će biti da ga zaštitite tankom silikonskom maskicom.

Zaslon




5,5-inčni zaslon je izrađen u IPS LCD tehnologiji i dolazi s rezolucijom od 1920 x 1020 točaka, što mu daje gustoću od 400 ppi. Iako danas postoje zasloni sa znatno većom gustoćom točaka, 400 ppi je i više nego dovoljno, osim ako ga ne namjeravate koristiti u nekom VR uređaju. Opći prikaz je izvrstan za ovaj cjenovni razred, što uključuje oštrinu, kontrast i boje.
Isto vrijedi i za pozadinsko osvjetljenje, koje osigurava vrlo dobru čitljivost na danjem svjetlu.

Nekima će možda biti od koristi podatak da je zaslon ima tzv. 2.5D oblik, što znači da je na rubovima blago zaobljen, kako prsti prilikom povlačenja ne bi zapinjali.

Hardver, performanse i povezivanje


size="full"

NOA H10 je specifičan po tome što stiže kao prvi uređaj na tržištu pokretan MediaTekovim Xelio X27 procesorom s 10 jezgri. Procesor radi na tri-cluster principu, s dvije Cortex-A72 jezgre na najvišem taktu 2,6 GHz, četiri Cortex-A53 jezgre na 2,0 GHz i još četiri Cortex-A53 jezgre na taktu od 1,6 GHz. Prema riječima MediaTekovih inženjera, ovim se dobiva optimalni odnos performansi i štednje energije.

Na AnTuTu benchmarku uređaj postiže preko 100.000 bodova, dakle malo manje nego Snapdragon 820, koji još uvijek predstavlja paradigmu. Ovo znači da će Noa H10 bez problema izvršavati najteže zadaće, dakle pokrenuti i najzahtjevnije grafičke igre. U tome će mu pomoći i Mali-T880 MP4 grafički koprocesor, kao i 4 GB RAM-a. Čisto reda radi, isprobao sam Asphalt 8 i Riptide GP2 igre, koje je uređaj pokrenuo i odvrtio s lakoćom.

Interna memorija ima kapacitet od 32 GB, od čega vam je na raspolaganju čistih 25 GB. Ovo će većini biti dovoljno, no ukoliko vam treba više, umetnite memorijsku karticu, koja se može koristiti umjesto sekundarne SIM kartice. Odmah nakon umetanja, uređaj će vam sam ponuditi želite li ju koristiti kao vanjsku SD karticu ili kao internu memoriju.

Kad je povezivanje u pitanju, svakako treba istaknuti USB-C utor s USB 3 brzinama prijenosa podataka, budući da dobar dio proizvođača u svoje uređaje i dalje ugrađuje USB 2 standard. Podržan je i USB OTG, standardni WiFi, Bluetooth i A-GPS protokoli, GSM, UMTS i LTE mreže, a imamo čak i FM radio. Pod nedostatke moramo nabrojiti izostanak ugradnje NFC-a, no on je ionako bitan manjem dijelu korisnika.

Treba pohvaliti jak vanjski zvučnik, ali i općenito prijem signala, tako da ćete sugovornika jednako kvalitetno čuti u telefonskoj slušalici na uhu, ali i u slučaju da uređaj držite ispred sebe na stolu.

Softver i sučelje


Noa H10 dolazi s Androidom 6.0 Marshmallow, nadogradnja na Nougat najavljena je za proljeće. Tako bi pored postojećeg Noe H8, i ovaj model uskoro trebao vrtjeti najnoviju verziju Androida. Istina, trebalo je ovo učiniti i ranije, no treba reći da je razvoj ovog uređaja zbog dvostruke kamere krenuo prije modela H8. Također, do proljeća će se i udio Nougata u ukupnoj masi Android uređaja pomaknuti sa sadašnjih 0,7%.

size="full"

Povrh operativnog sustava Noa H10 ne donosi posebnu nadogradnju sučelja, što u startu jamči brzinu, višu razinu fluidnosti i konzistenciju u radu. Tako kao sučelje imamo gotovo čisti Googleov AOSP. Ono što ga od njega donekle ipak razlikuje je izostanak trake za pretraživanje na vrhu zaslona, nešto drukčiji set ikonica, a u izborniku su dodane stavke za Dual SIM sustav.

Ikonice na početnom zaslonu dolaze u rasporedu s pet kolona i pet stupaca, što znači će dobro doći ukoliko često koristite više aplikacija.

size="full"

Pored osnovnih aplikacija, tu još i Google dokumenti, odnosno odgovarajuće aplikacije za njihovo pokretanje, spomenuti FM radio, upravitelj datoteka i posebna aplikacija za nadogradnju softvera.

Softver nudi i mogućnost podešavanja svjetla LED lampice za obavijesti. Tako možete odrediti kojom će bojom svijetliti indikator propuštenog poziva, SMS poruke i ostalih obavijesti.

Zgodno je i to što uređaj nudi mogućnost podešavanja rasporeda virtualnih funkcijskih tipki na dnu zaslona, ali i njezino automatsko povlačenje, nakon čega ćete ju natrag vratiti krakom gestom od dna zaslona prema sredini.

Kamera


size="medium"

Već je u uvodu naglašeno da Noa H10 dolazi s čak tri 13 MP kamere. Pored prednje koja će poslužiti za selfije, straga imamo par od dvije kamere, koje u tandemu stvaraju izvrsne fotografije za uređaj ovog cjenovnog razreda. Sustav dviju kamera (jedna kolor, jedna crno-bijela) kombiniranjem različitih žarišnih duljina omogućuje postizanje Bokeh efekta, što je inače svojstveno za DSLR fotoaparate. Sličnu koncepciju smo vidjeli na Huaweiju P9, čije rješenje zapravo nije ništa bolje od ovog. Unutar sučelja pronađite stavku «dvojna kamera» i ručno odaberite željeni otvor blende. Zadana vrijednost je f/1.4, a raspon se kreće od f/11 do f/0,8.Uz malo vježbe i snalaženja, naučit ćete okidati zanimljive fotografije sa zamućenom pozadinom, ali računajte da stvar najbolje funkcionira na razdaljini od pola do dva metra. Naime, na tom mjestu biste trebali imati objekt/subjekt, dok pozadina može ići u beskonačnost.

size="medium"

Kamera nudi i Pro način snimanja koji omogućuje podešavanje zasićenosti, svjetline, kontrasta, ekspozicije, ISO vrijednosti i balansa bijele boje. Ako imate imalo sklonosti prema igranju ovim postavkama, možete dobiti još kvalitetnije fotografije od onih koje snima automatski način.

Tu je još i Panorama, uljepšavanje lica, HDR, crno-bijela kamera i naravno, video. Uz manje rezolucije, video kamera snima i u 4K, no nažalost s HEVC codecom, kojeg mnoge aplikacije i servisi ne podržavaju.

Što se kvalitete fotografija tiče, ona je u idealnim uvjetima skoro – idealna. Vidljiva je visoka razina oštrine, odličan kontrast i prirodne boje, a isto vrijedi i za zatvoreni prostor s umjetnim osvjetljenjem. Noa H10 se dobro drži i u slabijim uvjetima, kao i po noći, a sve zahvaljujući sustavu dviju kamera. Naime, zbog nedostatka Bayerofog filtera, crno-bijela kamera prima više svjetla te tako u startu osigurava veću kvalitetu fotografija.

Video je također dobar, ali bih rekao da ne prati u stopu kvalitetu fotografija, što opet ne znači da je loš. Ono što mu nedostaje je optička stabilizacija, koja bi mu dala toliko potrebnu točku na i, ali to u ovom cjenovnom razredu ne možemo okarakterizirati nedostatkom.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

Selfie:

columns="1" size="medium"

1080p video:


Baterija


Baterija kapaciteta 4000 mAh u 5,5-inčnom uređaju dosta obećava, uglavnom zbog toga što većina smartfona ovih gabarita raspolaže s 3000 mAh, uz neke iznimke koje idu i do 3600. Prvi dan mi je ulio određenu dozu sumnje po pitanju autonomije, jer se baterija relativno brzo ispraznila, što sam u neku ruku pripisao i pojačanom igranju novim uređajem.

Ipak, nakon dva dana, kad se baterija formirala, autonomija se primjetno popravila i sada mogu reći da je i uz moje inače vrlo intenzivno korištenje izdržala više čak do 23h. Usporedbe radi, svoj OnePlus 3 često punim već u popodnevnim satima. Ako ste prosječno zahtjevan korisnik (jer ja definitivno nisam), s ovim uređajem možete računati i na dan i pol, a neki možda i na dva dana autonomije.

Uređaj je opremljen i tehnologijom brzog punjenja, koja će pomoću priloženog punjača 4000 mAh bateriju do 100% kapaciteta napuniti za nešto manje od dva sata. Ako ste uređaj pak neodgovorno ostavili da se isprazni do kraja, 50% kapaciteta postiže za cca 45 minuta.

Zaključak


Noa H10 je više nego zanimljiv uređaj. Treba priznati da su se u Hangaru 18 zaista potrudili i iskombinirali najbolje dostupne komponente unutar budžeta od 2600 kuna. Imali su i tu čast da prvi na svijetu u konkretni uređaj ugrade najnoviji Helio X27 procesor, za kojeg smo vidjeli da postiže zavidne performanse. Također, 4 GB RAM-a, dvostruka kamera na poleđini, ali i 4000 mAh baterija su upakirane u elegantno i čvrsto aluminijsko kućište, s jednako tako lijepim i kvalitetnim IPS zaslonom.

Zbog svega navedenog, ovom je uređaju u konačnici zaista bilo teško naći objektivnu manu. NFC kao prilično subjektivna kategorija definitivno nije deal-breaker, ali bi HEVC kodiranje 4K videa moglo biti, ali opet samo onima kojima je ta stavka prioritet.

Tako je Noa H10 na našem tržištu sada definitivno jedan od onih uređaja koji nude najbolji omjer uloženo/dobiveno, te je kao takav namijenjen i najzahtjevnijim korisnicima u pogledu performansi općenito i možda manje zahtijevanima kad je u pitanju snimanje videa.