Android Recenzije

Nokia 3.4 - Recenzija



Nokia 3.4 jedan je od najnovijih uređaja iz radionice finskog proizvođača HMD Globala, koji licencira Nokia brend za korištenje na smartfonima i običnim telefonima. Općenito serija 3 je bitna jer predstavlja svojevrsna ulazna vrata za većinu korisnika običnih Nokia telefona koji žele prijeći na Nokia smartfone, ali i dalje pazeći na cijenu uređaja. Nokia 3.4 potencijalne kupce privlači i lijepim izgledom, zanimljivom završnom obradom i bojama.

Uređaj je na svjetskom tržištu postao dostupan u 10. mjesecu 2020. godine, a dolazi sa Snapdragonom 460, zaslonom s rupicom, Tip C USB utorom za punjenje, velikom 4000mAh baterijom i Androidom One, što garantira dvogodišnja ažuriranja Androida i tri godine sigurnosnih ažuriranja. Kako se Nokia 3.4 pokazala tijekom dvotjednog korištenja možete pročitati u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

160,97 x 75,99 x 8,7 mm







Masa

180 grama







Zaslon

6,39″ LCD, 720 x 1560 piksela







SoC

Qualcomm Snapdragon 460







CPU

CPU 4x Cortex-A73 1,8 GHz + 4x Cortex-A53 1,8 GHz







RAM

3GB / 4 GB







Interna memorija

32GB / 64 GB







Micro SD

Da







Povezivanje/Senzori

WiFi, A-GPS, Bluetooth 4.2, USB Tip C







Brzo/bežično/reverzibilno punjenje

Ne/Ne/Ne, 10W







Otpornost na vodu

Ne







OS

Android 10 (Android One)







Kamere

13 MP + 5MP širokokutna + 2MP senzor dubine







Prednja kamera

8 MP







Baterija

4000 mAh







Cijena

1,329 kuna







Ustupio

HMD Global










PREDNOSTI

NEDOSTACI










Dizajn i kvaliteta izrade

Ograničene performanse







Autonomija

Sporo punjenje s 5W punjačem koji dolazi uz uređaj







Sigurnosna ažuriranja i nadogradnja na Android 11 i 12 u budućnosti

Kamera je mogla bit bolja




 

Dizajn, kućište i rukovanje


Nova Nokia 3.4 dolazi u pakiranju sa punjačem, iglicom za SIM ladicu te uputama i jamstvom. Na nekim tržištima uz uređaj dolazi i maska i slušalice. Službene stranice za hrvatsku to ne navode, tako da je najbolje provjeriti s trgovinom u kojoj mislite kupiti uređaj.



Sam uređaj ima lijepo dizajnirano plastično kućište. Prvi dojam koji je na mene ostavila prilikom uzimanja u ruku jest kompaktnost, iako objektivno uređaj nije malen. Solidno je izrađen, tako da plastični okvir lijepo prijanja na poleđinu sa zanimljivom teksturom, koja ujedno čini uređaj manje skliskim. Isto tako, lijep je detalj da je boja okvira druga nijansa boje poleđine, što se estetski čini kao dobra odluka.



Na prednjoj strani nalazimo 6,39-inčni zaslon s rupicom za 8MP kameru smještenu u lijevom kutu. Oko zaslona postoje manji rubovima, s izuzetkom mesa ispod zaslona gdje je smješten Nokia logo.



Na desnoj strani nalaze se tipke za kontrolu glasnoće i tipka za paljenje zaslona, dok na suprotnoj strani nalazimo tipku za Google Asistenta te utor za nano SIM kartice i microSD karticu. Tipku za Google Asistenta moguće je isključiti, dok nema opcija mapiranja tipke na neku drugu značajku, što bi mnogima bio logičan izbor. Na vrhu uređaja nalazimo 3,5mm utor za slušalice i mikrofon, dok na dnu uređaja imamo zvučnik, USB Tip C utor i mikrofon.



Na poleđini imamo kružno kućište kamere u kojem se nalaze 3 senzora i LED bljeskalica. Poleđina prati već viđeni dizajnerski jezik kojeg je HMD Global u svoj portfelj Nokia smartfona uveo Nokijom 6.2 i 7.2, uz korištenje nano-teksture viđene na poleđini jeftinijih Nokia uređaja, ali i sa presijavanjem boja što je do sada bilo rezervirano za nešto skuplje modele. Ispod kamera nalazi se senzor za otisak prsta, koji se lako izdvaja pod prstom od ostatka poleđine upravo zbog spomenute nanoteksture. Senzor je precizan, no malo spor. Uređaj podržava gestu spuštanja obavijesnog centra korištenjem senzor otiska prsta.

Zaslon




Najatraktivniji dio zaslona Nokije 3.4 upravo je rupica za kameru u zaslonu, zbog koje uređaj ima dobru iskoristivost prednje površine. Ovo rješenje bolje izgleda od zuba ili suza, i odlično je vidjeti da dolazi na uređaje sve nižih cjenovnih kategorija.

Dijagonala LCD zaslona iznosi 6,39-inča, a rezolucija je HD+, odnosno 1560 x 720 piksela što daje gustoću od 269 piksela po inča. Prikaz boja je dobar za cjenovnu kategoriju, no nedostatak oštrine se osjeti zbog niske rezolucije zaslona. U konačnici se korisnik navikne. Po pitanju svjetline, maksimalna svjetlina zaslona bit će dovoljna za korištenje u vanjskim uvjetima, iako bi bilo bolje da je svjetlina još veća. Pohvalno je što uređaj podržava gestu za dvostruko tapkanje za buđenja zaslona i buđenje zaslona kad pristigne nova obavijest. Uređaj nema notifikacijski LED ili Always On zaslon pa će značajka buđenja zaslona biti od koristi.

Hardver, performanse i povezivanje


U Nokiji 3.4 kuca Qualcommov Snapdragon 460 procesor u kombinaciji sa 3GB ili 4GB radne memorije te 32GB, odnosno 64GB interne memorije proširive MicroSD karticom. Snapdragon 460 zapravo je najnoviji procesor iz Snapdragon 400 serije, a predstavljen je početkom 2020. godine. Sastoji se od 4 Kyro 240 Gold (Cortex-A73) jezgre na maksimalnom taktu od 1,8GHz i 4 4 Kyro 240 Silver (Cortex A-53) jezgre na istom radnom taktu, dok je za grafiku zadužen Adreno 610.



Snapdragon 460 procesor je namijenjen uređajima prihvatljive cijene, pa tako i rezultati u benchmark aplikacijama nisu bajni. Same performanse tijekom svakodnevnog korištenja su u redu za ovu kategoriju uređaja. Malo jest sporiji doživljaj, ali je poprilično stabilno i konzistentno iskustvo korištenja. Hardver je dovoljno jak za igrat popularnije igre poput COD Mobile ili Subway Surfers, ali za bolje iskustvo igranja ipak preporučam nešto skuplje uređaje kineske konkurencije koji dolaze s jačim procesorima.

Pohvalno je što uređaj podržava NFC pa je moguće podesiti beskontaktno plaćanje mobilnim uređajem korištenjem Google Pay servisa. Tu je još i FM Radio, Bluetooth 4.2 i WiFi 4. Ugrađena slušalica za pozive dovoljne je jačine i nisam imao nikakve probleme prilikom obavljanja poziva. Uređaj koristi Googleovu aplikaciju za poruke, koja ujedno podržava i RCS protokol pa je moguće slati poruke preko interneta drugim korisnicima s podrškom za RCS.

Softver




Nokia smartfoni dio su Android One obitelji, a riječ je o verziji Androida koja se diči čistim korisničkim sučeljem i Googleovim blagoslovom za svaku intervenciju proizvođača. Drugim riječima, Nokia 3.4 dolazi sa Androidom 10 kakvog nalazimo na Google Pixel uređajima, što je drugačiji smjer nego što većina Android proizvođača slijedi kreiranjem vlastitih sučelja, koja donose dosta značajki koje čisti Android nema, odnosno za njih Android One uređaji u najboljem slučaju mogu preuzeti aplikaciju iz trgovine. Dobra stvar za Androida One je što sučelje izgleda čistije i nema dupliciranih aplikacija.

Dio tržišta odbija Android One upravo zbog tog nedostatka značajki koje su zapravo postale standard na sučeljima drugih proizvođača, dok drugi dio tržišta prihvaća Android One upravo jer nema nepotrebnih dodataka i postoji garancija sigurnosnih ažuriranja i ažuriranja Androida, tako i Nokia 3.4 ima garantirano 3 godine sigurnosnih ažuriranja i nadogradnje na Android 11 i Android 12.



Od aplikacija koje dolaze predinstalirane na Nokiji 3.4 nalazimo sve standardne Google aplikacije, Nokijinu MyPhone aplikaciju, Nokijinu vlastitu aplikaciju za kameru i, iz nekog razloga, Netflix.

Kamera




Uređaji u ovoj cjenovnoj kategoriji ne dolaze s nekim impresivnim kamerama i takva je situacija i sa Nokijom 3.4, no lijepo je vidjeti da osim primarne kamere i senzora dubine imamo i ultraširokokutnu kameru. Primarna kamera ima senzor veličine 13MP uz već standardni 2MP dubinski senzor koji se koristi kod hvatanja portretnih fotografija sa efektom zamućene pozadine. Ultraširokokutna kamera ima senzor od 5MP, dok s prednje strane nalazimo 8MP prednju kameru smještenu u rupicu u zaslonu.



U uvjetima dobrog osvjetljenja, primarna kamera Nokije 3.4 sposobna je uhvatiti prolazne fotografije. Primjetan je gubitak detalja na rubovima kao i muke kamere s dinamičkim rasponom, ali reprodukcija boja je dosta prirodna, što mi se sviđa. Kod hvatanja zalaska sunca fotografije mogu biti kriminalne jer u automatskom načinu svaka fotografija bude mračna (eng. underexposed), što se jednostavno može poboljšati ručnim fokusiranjem. Nokia 3.4 podržava i noćni način rada kamere, koji hvata više svjetla u odnosu na automatski način što fotografije u noćnim uvjetima čini svjetlije. Noćni način čini kameru iskoristivom ako imate neki izvor svjetla, npr. uličnu rasvjetu, ali budite spremni na veću količinu šuma.

Ultraširokokutna kamera od 5MP može poslužiti u situaciji suženog prostora kada se ne možete dovoljno odmaknuti od subjekta, ali zbog malog senzora, kamera je ograničena. Drugim riječima, dobri rezultati mogu se dobiti samo u odličnim uvjetima, a reprodukcija boja je lošija od primarne kamera pa nalazimo nekakve žutozelene nijanse. U svakom slučaju, kamera ograničene uporabljivosti.

Značajke portretnog načina su zgodne za imati na uređaju ove cjenovne kategorije, ali definitivno ne nešto što će u tolikoj mjeri oduševiti korisnika. Prednja kamera poslužit će svrsi, no kao i sve kamere, s padom osvjetljenja fotografije rezultiraju s više digitalnog šuma i manje detalja.

Primjeri fotografija



Snimanje videozapisa ograničeno je na FullHD (1080p) rezoluciju bez optičke ili elektronske stabilizacije slike. Kvaliteta za ovu cjenovnu kategoriju je ok, no potrebno je imati izuzetno mirnu ruku. Ako su fotografije i videozapisi važna stavka prilikom kupovine uređaja, ne bi bilo loše skrenuti pogled na neke skuplje modele sa sposobnijim kamerama.


Baterija


Nokia 3.4 dolazi s ugrađenom baterijom kapaciteta 4000mAh što bi otprilike trebalo osigurati dvodnevnu autonomiju. Uređaj podržava 10W žično punjenje, no punjač koji dolazi u pakiranju izlazne je snage 5W, tako da jedan ciklus punjenja traje između 3 i pol i 4 sata, što je za današnje standarde veoma sporo, ali ako punite uređaj tijekom noći, ovo ne bi trebalo predstavljat neki problem.

Zaključak




Nokia 3.4 odlično je dizajniran i izveden uređaj koji dolazi u plastičnom kućištu zanimljivih boja i poleđinske teksture. Na prednjoj strani imamo zaslon s rupicom što uređaju daje neki dojam kompaktnosti, dok iznutra nalazimo Snapdragon 460 procesor i veliku 4000mAh bateriju. Gledajući u cjelini, Snapdragon 460 bez većih problema obavljat će svakodnevne zadaće, no u približnoj istoj cjenovnoj kategoriji kineska konkurencija nudi više performansi onima kojima su one prioritet.

Ugrađena primarna 13MP kamera poslužit će svrsi, dok ultraširokokutna kamera po pitanju kvalitete i ne doprinosi ukupnom fotografskom dojmu, no za ovu cjenovnu kategoriju to je u redu iako je moglo bolje. Sporo punjenje baterije može smetati nekima, ali pohvalno je što uređaj ima USB Tip C utor, a tu je i NFC za beskontaktno plaćanje. Velika prednost je i garancija nadogradnje na Android 11, kao i na Android 12 što rijetko koji konkurent u ovom cjenovnom razredu nudi.